Išgirdus žodį „narkomanas“ visuomenei dažnai dar kyla asociacija su silpnavališkumu ar moraliniu nuosmukiu, o ne sveikatos problema. Pasak Narkotikų kontrolės departamento direktorės dr. Audronės Astrauskienės, naujausi mokslo tyrimai keičia ankstesnį supratimą ir leidžia remtis požiūriu, kad priklausomybė yra liga, kuri kartu veikia ir smegenis, ir elgesį. Ją lemia daug biologinių ir aplinkos veiksnių, turinčių įtakos priklausomybės vystymuisi ir progresavimui.
© A.Didžgalvio nuotr.

Nauji tyrinėjimai leidžia efektyviau spręsti šią problemą ir naudoti tinkamas prevencijos bei gydymo priemones, taip mažinant psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą ir priklausomybės atsiradimą.

Kas yra priklausomybė nuo narkotikų?

JAV Nacionalinio priklausomybių nuo narkotikų instituto (NIDA) duomenimis, priklausomybė nuo narkotikų yra psichikos liga, apibūdinama neįveikiamu potraukiu vartoti šias medžiagas, nekreipiant dėmesio į žalingas pasekmes. Tai – smegenų liga, nes narkotikai keičia smegenų struktūrą ir veiklą. Smegenų vaizdo tyrimai rodo jų pokyčius tose vietose, kurios kontroliuoja suvokimą, sprendimų priėmimą, mokymąsi, atmintį ir elgesio kontrolę.

Naujas priklausomybės suvokimas visų pirma skatina didesnę atsakomybę apsaugoti vaikus nuo piktnaudžiavimo psichoaktyviosiomis medžiagomis.

„Vidutiniškai iki 21 m. amžiaus formuojasi žmogaus tam tikros smegenų sritys, lemiančios motyvuotų ir atsakingų sprendimų priėmimą, - aiškina dr. A. Astrauskienė. - Šiuo laikotarpiu jaunuoliai yra ypač jautrūs bendraamžių įtakai, aplinkos poveikiui, jie nori nepatirtų ir ekstremalių įspūdžių, nevengia elgtis rizikingai. Deja, jie dažnai neįvertina savo galimybių bei elgesio pasekmių, o tai ir lemia norą išbandyti psichoaktyviųjų medžiagų poveikį. Tikrai būtų logiška ir racionalu, kad alkoholio ir tabako pardavimas bei vartojimas būtų draudžiamas jaunimui iki 21 m. amžiaus.“

Kokie veiksniai lemia asmens priklausomybę?

Moksliniai tyrimai patvirtina, kad ne vienas veiksnys lemia, kad asmuo tampa priklausomu nuo psichoaktyviųjų medžiagų. Priklausomybė yra įtakojama tiek socialinės aplinkos veiksnių, tiek ir biologinių individo savybių – lyties, amžiaus, tam tikrų psichikos ir elgesio sutrikimų, genetinių veiksnių ir pan.

Pavyzdžiui, tyrimai rodo, kad vaikinai sulaukia daug daugiau pasiūlymų ir galimybių vartoti narkotikus – su tuo siejamas ir didesnis narkotikų vartojimo paplitimas tarp vyrų. Moterys dažniau pripranta prie raminamųjų vaistų ir narkotikų, slopinančių nerimą ar keliančių mieguistumą.

Mokslininkai atkreipia dėmesį į taip vadinamus genetinius žmogaus veiksnius, įtakojančius asmens pažeidžiamumą priklausomybei. Tiek aplinka, tiek genetika gali būti susijusi su psichoaktyviųjų medžiagų pabandymu, tačiau piktnaudžiavimą ar priklausomybę nuo narkotikų, tvirtina mokslininkai, labiau lemia genetiniai veiksniai – nuo 40 iki 60 proc.

Paauglystėje padidėja rizika vartoti narkotikus

Specialistai pabrėžia, kad būtent paauglystė yra laikotarpis, kada padidėja psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo rizika. Kuo jaunesnis žmogus pradeda vartoti psichoaktyviąsias medžiagas, tuo didesnė tikimybė progresuoti piktnaudžiavimui jomis, o vėliau ir išsivystyti priklausomybei.

„Akivaizdu, kad ankstyvas psichoaktyviųjų medžiagų išbandymas paauglystėje dažnai tampa piktnaudžiavimo narkotikais ir priklausomybės atsiradimo priežastimi vyresniame amžiuje, - teigia direktorė. - Labai svarbu yra kuo anksčiau nustatyti, jog vaikas eksperimentuoja su psichoaktyviomis medžiagomis ir taikyti įvairias psichologinės, socialinės ir pedagoginės pagalbos priemones.“

Narkotikų vartojimo būdas taip pat didina galimybę tapti priklausomu nuo narkotikų. Rūkant ar švirkščiantis narkotikai pasiekia smegenis labai greitai ir sukelia stiprų malonumo antplūdį, kurį keičia įvairūs nemalonūs pojūčiai. Staigus jausmų kontrastas ir bloga savijauta skatina žmogų kartoti piktnaudžiavimą narkotikais.

Turi įtakos psichikos ir elgesio sutrikimai

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro pateiktais duomenimis, Europos šalyse nuo 30 iki 80 proc. asmenų, priklausomų nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų, turi psichikos sutrikimų, kurie dažnai ir yra pagrindine šių medžiagų vartojimo priežastimi.

Suprantant, kad psichikos ir elgesio sutrikimai didina galimybę vystytis priklausomybei nuo psichoaktyviųjų medžiagų, svarbu kuo anksčiau nustatyti tokius psichikos sutrikimus ir juos gydyti.

Kaip apsaugoti nuo narkotikų vartojimo ir priklausomybės?

Siekiant mažinti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo rizikos veiksnius, kartu reikia stiprinti apsauginius veiksnius nuo žalingų įpročių. Rūpestinga ir saugi šeima, mokykla, sveika gyvensena, teisinga informacija, palanki socialinė aplinka, kurioje vaikas auga, mokosi, leidžia laiką su bendraamžiais, gali apsaugoti jį nuo pabandymo vartoti psichoaktyviąsias medžiagas, t.y. sumažinti rizikos veiksnius.

Narkotikų kontrolės departamentas pranešime spaudai atkreipia dėmesį, kad veiksmingiausias ir efektyviausias problemos sprendimo būdas yra šeima, nes ji lemia net 90 proc. vaiko pasirinkimo. Tėvams bendraujant su vaiku būtina formuoti jo nuostatas, vertybes, sveikos gyvensenos įgūdžius, ugdyti vaiko sugebėjimą ir pasiruošimą atsispirti spaudimui vartoti narkotines medžiagas. Svarbu pažinti ir padėti vaikui įveikti psichologines problemas, kurios ir gali pastūmėti vartoti narkotikus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kovos su terorizmu ekspertas: ruoškimės, tuoj teroristai panaudos naują ginklą (119)

Ateityje teroristų ginklu dideliuose Europos miestuose gali tapti valdomi dronai su sprogmenimis. Tai...

Atgijęs Latvijos krepšinis: auksinė karta – pakeliui į šlovės olimpą specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (75)

Latvija prieš Lietuvą. Rungtynės Rygos arenoje, į kurias bilietai ištirpo akimirksniu. Akistata,...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (123)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – kaklo penkto...

Kauniečiai butų pirkėjai pakeitė kryptį (9)

Nekilnojamojo turto ekspertai stebi kintančius kauniečių poreikius renkantis gyvenamąjį būstą....

Ką veikti už paplūdimio ribų?

Atvykus į pagrindinius mūsų šalies kurortinius mietus, Palangą bei Šventąją, ko gero,...

Lietuje pabudusi „Karklė“ tęsia linksmybes vienam rytas baigėsi komisariate (29)

Šeštadienio rytą festivalininkai „ Karklėje “ prabudo nuo lietaus lašų barbenimo į...

Lekiate prie jūros? Nepamirškite, Jus stebi (88)

Atostogauti galima ir reikia, tik ne tuomet, kai vairuoji. Tokią žinią visą vasarą vairuotojams...

9 drabužius gadinantys įpročiai, apie kuriuos nepagalvojote

Nepriklausomai nuo to, ar renkatės naujus garderobo elementus paprasčiausioje, ar itin prabangioje...

Lietuviai rado dar vieną apsipirkimo maršrutą (287)

Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje šiemet prekių ir paslaugų...

Odos vėžio simptomai, kurie dažnai būna nematomi (12)

Dažniausiai – 99 atvejais iš 100 – odos vėžys yra aiškiai regimas kūno paviršiuje (nors...