Lietuva tikrai nėra prasigėrusi, o mūsų jaunimas Europos narkotikų ir priklausomybių monitoringo centro pateikiamas kaip pavyzdys. Taip LRT RADIJUI sako Legalaus verslo aljanso, vienijančio alkoholio gamintojus ir platintojus, vadovas Romas Apulskis. Anot jo, alkoholio suvartojimas mažėja jau nuo 2007 m., o skelbiamoje statistikoje skaičiais paprasčiausiai manipuliuojama.
© DELFI / Domantas Pipas

– Kaip vertinate tai, kad iš pradžių buvo paskelbta vienokia Pasaulio sveikatos organizacijos alkoholio suvartojimo statistika, o vėliau – kita?

– Aš pasakysiu paprastai – įžvelgiu manipuliaciją skaičiais. Prieš Alkoholio kontrolės įstatymo priėmimą buvo viešinami labai drastiški skaičiai, dabar jau atsitraukiama. Galima spėlioti, kad prieš tris savaites nebuvo žinomi 2016 m. skaičiai. Kodėl buvo viešinami kažkokie seni skaičiai? Tai akivaizdi manipuliacija.

Kitas dalykas, jeigu kalbėtume apie šešėlinę rinką, tas pats Aurelijus Veryga su Sveikatos mokslu universitetu, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu darė tyrimus ir nustatė, kad šešėlyje yra iki litro [alkoholio, kuri vidutiniškai suvartoja vienas žmogus – LRT.lt], o dabar sakoma – tikriausiai tie 5 litrai buvo šešėlis.

Iš tikrųjų skirtumai didžiuliai. Niekaip kitaip to nepavadinčiau, kaip manipuliacija. Žinome tikruosius skaičius. Mokesčių inspekcija tiksliai, litro tikslumu, suskaičiuoja legalų alkoholį, t. y. 13 litrų. Dar prisideda šešėlis, bet reikia turėti omenyje, kad lietuvių emigrantai, gyvenantys didelio akcizo šalyse – Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, Skandinavijos šalyse – išveža iš Lietuvos alkoholį. Tai faktas. Yra atlikti tyrimai. Jeigu jais tikėtume, išvežamas didesnis kiekis nei yra šešėlyje.

Skaičiais galima abejoti, bet faktas, kad lietuviai vidutiniškai sunaudoja apie 13 litrų alkoholio. Tai nėra mažai. Reikia imtis priemonių, bet nereikia manipuliuoti skaičiais.

– Ar galėtumėte patvirtinti, kad alkoholio vartojimas mažėja? Ar tai rodo jūsų pardavimai?

– Taip, tai akivaizdi tendencija, kuri matoma jau daugybę metų. Mažėja ir nelegali, ir legali rinka. Suvartojimas Lietuvoje tikrai mažėja jau nuo 2007 m. Visi išvedžiojimai – manipuliacijos. Alkoholizmas Lietuvoje mažėja. Tai vyksta dėl įvairių priežasčių: dėl kultūrinių dalykų, dėl to, kad europėjame, keičiame savo įpročius, o vyresnioji daug gerianti karta po truputį „nueina“.

– Pagal naująją statistiką, Lietuva vis tiek labiausiai prasigėrusi šalis pasaulyje. Jūsų manymu, ką reikėtų dėl to daryti? Ar priimtos priemonės bus veiksmingos?

– Visų pirma, Lietuva tikrai nėra labiausiai prasigėrusi. Kaip sakiau, skaičiais manipuliuojama. Tikrai Rusijoje geriama daugiau, Baltarusijoje – daugiau, Ukrainoje – daugiau. Kiekvienas, kas yra buvęs tose šalyse, tai puikiai supranta. Tai vienas dalykas.

Kitas dalykas, kad kažkokių priemonių reikėjo, bet reikėjo labai gerai įvertinti tikslinę auditoriją – kas yra prasigėrę. Buvo ne tik meluoja dėl statistikos, bet buvo meluojama, kad lietuvių jaunimas yra prasigėręs.

Atlikti labai aiškūs, platūs Europos narkotikų ir priklausomybių monitoringo centro tyrimai. Ten Lietuva pateikiama kaip pavyzdinė valstybė, kur jaunimas geria mažai. Čia kalbame apie jaunimo tyrimus. Dabar sako „gelbėjame jaunimą, nes jis labai prasigėręs ir vis labiau prasigeria“. Tai melas. Visi tyrimai rodo, kad prasigėrusi vyresnioji karta. Reikia spręsti problemą su ja.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žiema artėja: yra sprendimų, kurie nepatiks „valstiečių“ rinkėjams (22)

Žiema artėja, o ją savo reitingais gali pajusti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga...

Teko samdyti net saugos tarnybą: Lietuvai priklausančiame kelte įstrigo 12 pabėgėlių (123)

„ DFDS Seaways “ kelte „Kaunas Seaways“ aptikta 12 pabėgėlių, DELFI patvirtino įmonės...

Už mokesčių mokėtojų pinigus – kelias į niekur (75)

Kėdainių rajono pakraštyje esančiame Miegėnų kaime verda aistros – gyventojai nesuvokia, kam...

Įvardijo, kiek asmenų „Karklėje“ sučiupo su narkotikais: skaičiai stebina (14)

Savaitgalį vykusio festivalio „ Karklė Live Music Beach “ dalyvius patikrinę policininkai ir...

Svaiginanti 28-metės karjera: nuo modelio iki artimos D. Trumpo bendražygės (7)

Naująja komunikacijos departamento vadove JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijoje laikinai...

Smūgis A. Bosui: prabangų namą prašoma sulyginti su žeme (529)

Vilniaus pašonėje, miškų apsuptyje, prasidėjusias Lietuvoje žinomo verslininko Antano Boso...

Pirmadienio vakarą – visiškas Saulės užtemimas (7)

Rugpjūčio 21 d. įvyks neeilinis visiškas Saulės užtemimas, kurį galės stebėti tūkstančiai...

Martynas Pocius. Čempionatas, kurio niekada nepamiršiu (1)

Interneto platformoje „Sporto namai“ kiekvieną dieną savo jausmais, mintimis ir rūpesčiais...

Atostogų metu dėl viešosios tvarkos pažeidimo sulaikyta Vilniaus prokurorė (32)

Pirmadienį Vilniuje dėl viešosios tvarkos pažeidimo sulaikyta neblaivi Vilniaus apylinkės...

Kūdikį pražudęs Ramzis keliasi naujam gyvenimui: jau spėjo pasirodyti vestuvėse (251)

Po patirto šoko ir nelaimingo atsitikimo, kurio metu žuvo kūdikis, dobermano Ramzio gyvenimas...