Sukčiavimu kaltinamas buvęs bendrovės „Embriotechnologijų centras“ vadovas Evaldas Baranauskas mano, kad ekspertai galėtų patvirtinti, jog nepagydomomis ligomis sergantiems ligoniams Baltijos ir Amerikos klinikoje buvo leidžiamas ne paprasčiausias Ringerio tirpalas, kaip teigia prokurorai, bet kamieninės ląstelės.
Evaldas Baranauskas
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

Pirmadienį įvykusiame Vilniaus miesto pirmajame apylinkės teisme E. Baranausko advokatas paprašė kreiptis į Lietuvos policijos Kriminalistinių tyrimų centrą – ištirti, ar penkiems ligoniams buvo suleistos kamieninės ląstelės. Pasak advokato, paėmus kraujo mėginius galima išsiaiškinti, ar ligonių kraujuje cirkuliuoja vieno, ar dviejų žmonių DNR.

Jeigu ekspertai nustatytų, kad ligonių kraujuje cirkuliuoja daugiau nei vieno žmogaus DNR, kaltinamojo gynyba galėtų įrodinėti, jog prokurorų kaltinimai bendrovei ir E. Baranauskui yra nepagrįsti. Tiesa, juos greičiausiai būtų galima teisti dėl neteisėtos veiklos, nes gydymas kamieninėmis ląstelėmis Lietuvoje nėra įteisintas.

Bylą nagrinėjantis teisėjas Valerijus Paškevičius neskubėjo pritarti kaltinamojo ir jo gynėjo prašymui – nusprendė į teismą išsikviesti specialistus iš Kriminalistinių tyrimų centro ir Santariškių klinikų. Nuo jų išvadų priklausys, ar tikslinga skirti ekspertizę.

Baltijos ir Amerikos klinikos gydytojas: kamieninių ląstelių nesu leidęs

Buvusiam „Embriotechnologijų centro“ 53 metų vadovui E. Baranauskui ir jo vadovautai bendrovei prokurorai yra pareiškę kaltinimus dėl sukčiavimo, įgyjant didelės vertės svetimą turtą, bei neteisėto vertimosi ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla. Ikiteisminio tyrimo metu pareigūnai nustatė, kad už pacientams tariamą gydymą bendrovė įgijo net 463 tūkst. Lt.

Prokuratūros kaltinamajame akte teigiama, kad „Embriotechnologijų centras“ nuo 2004-ųjų vasario iki 2007-ųjų kovo nepagydomomis ligomis sergantiems pacientams žadėdavo Lietuvoje neaprobuotus gydymo metodus - persodinimą embrioninėmis ląstelėmis. Pasak prokurorų, bendrovė neturėjo sveikatos priežiūros, o jos vadovas - medicinos praktikos licencijos.

Nukentėjusieji yra sakę, kad ląstelės jiems buvo suleidžiamos Baltijos ir Amerikos klinikoje, į kurią gydytojas kviesdavo atvykti po konsultacijų.

Pirmadienį į teismą iškviestas klinikoje dirbantis anesteziologas Šarūnas Stanevičius neigė, kad „Embriotechnologijų centro“ pacientams būtų suleidęs kamienines ląsteles. Gydytojas sakė, kad pažinojo E. Baranauską – su juo anskčiau dirbo Šv. Jokūbo ligoninėje.

„Žinojau, kad E. Baranausko įmonė užsiima kamieninių ląstelių skyrimu pacientams, – teisme kalbėjo Š. Stanevičius. – Tiesiogiai gydyme nesu dalyvavęs, tačiau klinikoje esu matęs jo pacientus, o kartą ar du – juos apžiūrėjęs“.

Tokius gydytojo teiginius kategoriškai teismo salėje paneigė viena moteris – ji aiškino, kad būtent gydytojas Š. Stanevičius klinikoje jos vyrui į stuburo kanalą atliko injekciją.

„Aš tada savo vyrą laikiau už pečių“, – teisme sakė moteris.

„Negaliu nieko pakomentuoti, neneigiu, kad buvau klinikoje ir esu kartą ar du apžiūrėjęs pacientus, bet užtikrinu – kamieninių ląstelių neleidau“, – savo pozicijos kategoriškai laikęsis anesteziologas aiškino, kad visi medikų veiksmai yra fiksuojami dokumentuose.

Nepagydomiems ligoniams gydymas buvo paskutinė viltis

Kad injekcijos buvo leidžiamos Baltijos ir Amerikos klinikoje, tvirtino ir kiti nukentėjusieji bei liudytojai. Jie sakė mokėję tūkstantines sumas už kamieninių ląstelių persodinimą, tačiau, pasak žmonių, klinikoje jiems būdavo suleidžiamas paprasčiausias Ringerio tirpalas.

„Šiandien net ir nežinau, kas man buvo suleista“, – teisme yra sakęs Teodoras Ū., ilgą laiką skundęsis skausmais nugaroje. Jis pasakojo, kad netradicinį gydymą jam pasiūlęs Vilniaus miesto universitetinėje ligoninėje bei Baltijos ir Amerikos klinikoje dirbantis gydytojas Nerimantas Markevičius.

„Daktaras man suorganizavo susitikimą su „Embriotechnologijų centro“ vadovais – E. Baranausku ir dar vienu žmogumi, kurio pavardės nepamenu, – teisme yra pasakojęs Teodoras Ū. – Man buvo pasiūlytas iki šiol negirdėtas, netradicinis gydymas, buvo patikinta, kad jis yra veiksmingas ir nekenksmingas. Buvo įvardyta suma - 28 tūkst. Lt“.

Pacientas neslėpė, kad gydymo kaina jam pasirodė labai didelė, tačiau jis vis tiek ryžosi ląstelių persodinimui. „Atvykęs į Baltijos ir Amerikos kliniką vienai parai buvau hospitalizuotas, tą pačią dieną man buvo atlikta injekcija – viena į stuburą, kita – į pilvą“, – pasakojo Teodoras Ū.

„Dirbu Baltijos ir Amerikos klinikoje, tačiau nesu susijęs su E. Baranausko taikomais gydymo metodais, nesu nė vienam ligoniui daręs injekcijų, nes tai nėra susiję su mano darbo specifika“, – teisme liudytojo pasakojimą neigė gydytojas N. Markevičius.

Kad sunkiai sergančius pacientus gydytojai nukreipdavo pas E. Baranauską, teisme patvirtino ir neseniai žmonos netekęs vilnietis Andrius V. Sunkiai žodžius renkantis vyras sakė neturįs pretenzijų E. Baranauskui, pas kurį jo žmoną „kažkas“ nukreipė iš Onkologijos instituto.

„Mano žmona sirgo vėžiu, ieškojome alternatyvių gydymo būdų, „Embriotechnologijų centras“ žmoną nukreipė į Kurską, kur buvo atliktas tyrimas, o sausio mėnesį žmona mirė“, – sakė Andrius V.

Pasak jo, po gydymo iš Rusijos žmona grįžo geros nuotaikos, nes Lietuvoje niekas nebematė vilčių jai pagelbėti. „Pretenzijų gydytojui neturiu, ten pasirodė solidūs ir profesionalūs gydytojai, – sakė Andrius V. – Bent jau žmogiška prasme“.

Už gydymą vyro šeimai teko sumokėti 38 tūkst. Lt.

Vietoje kamieninių ląstelių jiems buvo suleistas Ringerio tirpalas

Baltijos ir Amerikos klinikos vadovai teisme yra pareiškę, kad pacientams negalėjo būti leidžiamos ląstelės, nes šis gydymo būdas nėra legalus Lietuvoje.

Pasak klinikos vadovės Ingos Kalinauskienės, dar 2005-ųjų gruodį klinika su E. Baranausko vadovaujama bendrove sudarė sutartį, kuria ji įsipareigojo teikti medicinines paslaugas.

„Tai standartinė sutartis – pacientų siuntimas į kliniką, jai mes neteikėme didelės reikšmės“, – I. Malinauskienė teisme yra sakiusi, kad tik klinikos gydytojai spręsdavo, koks gydymas yra reikalingas pacientui.

„Mes niekada savo klinikoje nedarome to, ko nenurodo licencija, nes mes turime tam tikrus savo principus“, – teismą patikino klinikos vadovė, pabrėžusi, jog gydymo įstaigai yra svarbiausia, kad iš jos „žmogus išeitų patenkintas“, todėl kiekvienas pacientas yra informuojamas, koks gydymas jam yra teikiamas.

Tiesa, teisme apklausti nuo E. Baranausko gydymo metodų nukentėję žmonės aiškino, kad klinikoje jiems niekas neaiškindavo, kokius vaistus jiems suleis ir tik gerokai vėliau, kai gydymas nesuveikė, jie sužinojo, jog vietoje kamieninių ląstelių jiems buvo suleistas Ringerio tirpalas.

„Nė vienas žmogus nebuvo pagautas gatvėje ir prievarta paguldytas į kliniką – visi ateidavo savo noru, jiems buvo sulašinamas skystis, - teisme kalbėjo Baltijos ir Amerikos klinikos direktorė medicinai Valdonė Bernatavičienė. – Tai – kalio, magnio ir sodos tirpalas, jį suleisti, nereikėjo gydytojo, tam pakako ir medicinos sesers kompetencijos“.

Gydytoja patikino, kad su sutartį sudariusiu E. Baranausku nesikalbėjo apie pacientus, tačiau pripažino nežinojusi, jog jis neturi licencijos užsiimti medicinos praktika.

„Jis atvesdavo pacientus, kad mūsų specialistai sulašintų skysčius, tai yra tas pats, kaip į kliniką ateitų pats žmogus“, – tikino medikė.

E. Baranauskas jam pareikštus kaltinimus neigia, tačiau parodymų teisme dar nedavė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (239)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

R. Bogdanas. Iš ko Šiaurės Korėja gavo ukrainietiškus variklius raketoms? (251)

Vienas tarptautinis detektyvas artėja prie finišo tiesiosios. Įvyks teismas Hagoje, kuris paskelbs...

Joniškio rajone iš voljero pabėgusi meška jau surasta atnaujinta 08.16 (122)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (94)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (63)

Lengvas pasivaikščiojimas draugiškose rungtynėse Rygoje Lietuvos rinktinei išėjo į naudą –...

Kodėl Kembridžo kunigaikštienė niekada nedalija autografų? (1)

Kate Middleton – viena iš dažniausiai fotografuojamų moterų visame pasaulyje ir galbūt...

Gyvai / Lietuvos triatlono taurės 4-as etapas Veisiejuose (1)

Rugpjūčio 19-ąją šeštadienį vienas gražiausių Pietų Lietuvos krašto miestelių Veisiejai...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (25)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (28)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (118)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...