Kai kuriomis onkologinėmis ligomis sergantys žmonės palikti likimo valiai, nes Vyriausybė neįstengia patvirtinti naujos medikamentų importo tvarkos. Sergantiesiems vėžiu vaistai yra kompensuojami, tačiau neretai tenka sumokėti skirtumą tarp vaisto tikrosios ir kompensuojamosios bazinės kainos.
© Corbis
Onkologiniams ligoniams dažniausiai reikia keleto vaistų, todėl priemokos sudaro 30, 50 litų ir daugiau. Nuolat tiek primokėti ne kiekvienas išgali. Juk vėžiu sergama ne vienerius metus, dėl ligos žmonės nebedirba, gyvena iš pašalpų. Būna atvejų, kai neišgalintieji nusipirkti būtinų vaistų nustoja gydytis, pasmerkdami save klastingai ligai, arba prašo gydytojų, kad juos paguldytų į ligoninę vien tam, kad nemokamai gautų reikalingus medikamentus. Šiuo metu ir medikai, ir sergantys odos vėžiu ligoniai sunerimę: baigiasi chemoterapijai reikalingo vaisto - dekarbazino atsargos, o kada jos bus papildytos - neaišku.

Teliko 20 ampulių

Kaunietės Raimondos vyras serga odos vėžiu. Gulėjo ligoninėje, dabar gydosi ambulatoriškai Kauno medicinos universiteto klinikose, kur jam taikoma chemoterapija. Gydytoja išrašė receptą chemoterapijai reikalingam vaistui dekarbazinui. Jo paprastai būdavo Klinikose įsikūrusiose vaistinėse, tačiau šį kartą šeima jo čia nebegavo. Vaistininkės sakė, jog atsargos jau senokai pasibaigė, o kada gaus - nežino. Raimonda reikalingo vaisto dar rado Kauno onkologijos ligoninėje esančioje vaistinėje - V.Berlinskienės individualioje įmonėje. Tačiau Onkologijos ligoninės vaistinėje, kuri vaistais aprūpina stacionare gydomus ligonius, dekarbazino jau nebėra.

Kauno onkologijos ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai, gydytoja onkologė chemoterapeutė Laima Tamošaitytė tvirtina, kad dekarbaziną nelabai kuo galima pakeisti.

“Gydant kai kuriuos onkologinius susirgimus dar galima vietoje dekarbazino naudoti kitus preparatus, nors dekarbazinas už juos efektyvesnis. Bet, pavyzdžiui, melanomos gydymui dekarbazinas būtinas: pakeisti jo nėra kuo, - teigė Laima Tamošaitytė. - Dekarbazino trūkumą pajutome galbūt šiek tiek vėliau nei kitos gydymo įstaigos, nes esame specializuota ligoninė, todėl turėjome daugiau jo atsargų, tačiau jau ir mes jas pabaigėme”.

Kauno medicinos universiteto Onkologijos klinikos gydytoja Regina Nutautienė sakė, jog šio vaisto tėra likę tik 20 ampulių. Pakaktų tik vienam ligoniui.

Ieškos aplinkinių kelių

Vaistinėms dekarbaziną tiekusios farmacijos firmos “Limedika” darbuotojo Alvydo Turskio tvirtinimu, ši problema iškilo dėl to, kad Lietuvoje vis dar nėra patvirtinta importo iš trečiųjų šalių tvarka.

“Dekarbaziną reikėtų įsivežti iš Kroatijos. To mes dabar padaryti negalime, nes Kroatija - ne Europos Sąjungos valstybė, o importo tvarka vis dar nepatvirtinta. Jokia Lietuvos firma negalės įsivežti medikamentų tiesiai iš Kroatijos ir kitų trečiųjų šalių, kol nebus patvirtinta licencijos gavimo tvarka. Tai turėjo būti padaryta gegužės mėnesį, kai Lietuva įstojo į Europos Sąjungą. Šią problemą kėlėme ne kartą. Juk ligoniams trūksta ne tik dekarbazino.

Jie prašo įvairių indiškų vaistų, kurie yra pigesni už kitose šalyse pagamintus analogiškus medikamentus”, - teigė A.Turskis.

Dabar beliko tik ieškoti aplinkinių vaisto įsivežimo kelių: reikėtų surasti, kokia ES šalis galėtų įsivežti šiuos medikamentus ir po to juos parduoti Lietuvai.

Farmacijos departamento prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorius Linas Mažeika “Kauno dienai” teigė, jog minėta importo iš trečiųjų šalių tvarka yra parengta ir atiduota Vyriausybei tvirtinti. Tikimasi, jog per porą savaičių ji bus patvirtinta.

Departamento Vaistinių ir farmacijos specialistų skyriaus laikinai vedėjo pareigas einantis Mykolas Aniūnas teigė, jog dekarbaziną gaminanti Čekijoje esanti farmacijos kompanija “Lachema” susijungė su kompanija “Pliva”, kurios sandėliai - Zagrebe, Kroatijoje.

“Kompanija “Pliva” žadėjo per mėnesį išspręsti dekarbazino problemą, - sakė M.Aniūnas. - Vaistus Lietuvai tieks per kitą Europos Sąjungos šalį, galbūt Latviją. O jei ir toliau bus toks komplikuotas vaisto įvežimas, galima pabandyti dekarbaziną įsivežti kaip gyvybiškai būtiną. Tokią rezoliuciją ant recepto užrašo gydytojas ir tada įvežimo procedūra supaprastėja”.

2003 metais Lietuvai reikėjo apie 700 pakuočių dekarbazino, o 2004 - apie 150 pakuočių.

Nustoja gydytis

“Mūsų skurdžioje valstybėje kompensuojamųjų vaistų onkologiniams ligoniams spektras gana platus. Tų vaistų, kurie įrašyti į kompensuojamųjų vaistų bazinių kainų kainyną, turi būti. Jie įeina į būtinųjų vaistų sąrašą. Dekarbazinas - vienas iš jų, - teigė Kauno onkologijos ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai Laima Tamošaitytė. - Vėžio gydymui skirti vaistai kompensuojami 100 procentų, tačiau ligoniams tenka sumokėti skirtumą tarp vaisto kainos ir kompensuojamos bazinės kainos. Tos priemokos atrodo lyg ir nedidelės. Pavyzdžiui, už 100 procentų kompensuojamąjį 200 miligramų dekarbazino flakoną pacientas turi primokėti 3 litus 87 centus. Bet juk jis turi įsigyti ne vieną flakoną, o visam gydymo kursui. Taip susidaro apie 30 litų priemoka. Sergant vėžiu paprastai ligoniui reikia ne vieno vaisto. O jei kursą kartoti reikia kas mėnesį? Ir jeigu ligonis neturi galinčių finansiškai padėti artimųjų, jam įsigyti vaistų būna sunku”.

Daugėja sergančiųjų

Kauno onkologijos ligoninėje kasmet gydoma apie 7 tūkstančiai ligonių. Poliklinikoje per metus užregistruojama apie 100 tūkstančių pacientų apsilankymų. Šioje ligoninėje daugiausiai gydosi Kauno apskrities gyventojai, bet atvažiuoja ir iš tolimesnių rajonų: Alytaus, Vilkaviškio, Raseinių ir kt.

Čia gydomos moterys dažniausiai serga krūties, gimdos kaklelio, gimdos kūno, kiaušidžių, odos vėžiu, o vyrai - prostatos, plaučių vėžiu.

Kauno visuomenės sveikatos centro duomenimis, sergamumas onkologinėmis ligomis Kauno apskrityje, kaip ir visoje Lietuvoje, pradėjo didėti nuo 1999 metų. Kauniečiai iš visos apskrities daugiausiai serga vėžiu. 2001 metais iš 100 tūkstančių kauniečių onkologinėmis ligomis sirgo 454 žmonės, o 2003-iaisiais - 519.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Čekuolio receptas ilgam ir energingam gyvenimui (68)

Palikęs televiziją, žurnalistas, rašytojas Algimantas Čekuolis toliau rašo knygas ir beria...

Ekonomikos žvaigždė: rusų oligarchai į užsienį išvežė pusę šalies turto (100)

Turtingi rusai ofšoruose laiko tiek pat turto, kiek visi Rusijos gyventojai turi šalies viduje kartu...

Skerdynėmis Žirmūnuose įtariamas P. Rastenis jau buvo tris kartus teistas dėl smurto

Tyčiniu nužudymu ir nesunkiu sveikatos sutrikdymu kaltinamas 34 metų vilnietis Paulius Rastenis...

Artėjančio rudens prognozė: šalnos ir šalčiai – dar rugsėjį (87)

Rugsėjį jau galime sulaukti šalnų ir šalčių, tiesa, bent sniego tikimybė, laimei, išlieka...

Ketvirtadalis balsavusiųjų už „Brexit“ mano, kad buvo apmauti (14)

Naujausia apklausa atskleidė, kad jei referendumas dėl „Brexit“ vyktų dabar – Jungtinė...

Po sproginėjančių baterijų skandalo grįžta „Samsung Note“ (22)

Trečiadienio vakarą JAV, Niujorke, pristatytas naujausias „Samsung“ telefonas, tai...

Greitai paruošiama vakarienė: kepame žuvį (3)

Kai pietų ar vakarienės norisi čia ir dabar, puikiausia išeitis – greitai paruošiama...

Uždaromas ir „Swedbank“ skyrius Vilniaus centre (27)

Sostinės Gedimino prospekte ilgus metus veikęs vieno iš didžiausių šalies komercinių bankų...

„Iš viršaus“: kas laimėjo „Cavaliers“ ir „Celtics“ mainuose? (1)

Pastarąją naktį įvykę Klivlando „Cavaliers“ ir Bostono „Celtics“ mainai iššaukė...

Kosmetologė patarė, kokia turėtų būti ideali kasdienė odos priežiūra (14)

Trečiadienio popietę DELFI TV Gyvai konferencijoje viešėjusi „ Sothys “ partnerė...