„Septintas, septintas!“ - kažkur pro garsiakalbius pasigirsta malonus, bet skubus moters balsas. Jie turi tik vieną minutę pasiruošti. Greitu žingsniu iš poilsio kambarių nueina į dispečerinę, užsimauna gumines pirštines ir paima kortelę su adresu bei trumpu iškvietimo aprašymu. „Moteriai, apie 80 metų, į lūpą įkando šuo. Regis, neblaivi kompanija“, - kas kartą nežinia ir didelis kiekis adrenalino.
Angelė Gruodienė
© "Alytaus naujienų" nuotr.

Į greitosios medicinos pagalbos automobilį lipa bendruomenės slaugytoja su vairuotoju ir greitai išvažiuoja pas pagalbos besišaukiantį žmogų.

Labai dažnai vairuotojai nepraleidžia skubančio ekipažo

Pasiekti iškvietimo vietą mieste greitosios medicinos pagalbos darbuotojai privalo per 5-7 minutes, rajone per 25. Kiekviena akimirka labai svarbi, juolab kad laukiančiajam viena minutė virsta visa valanda. O važiuojant automobiliu tos kelios minutės skiriamos pamąstymui, kas laukia nuvykus. Šį kartą iškvietimas kelia nerimą dėl šuns. Ar tas šuo vis dar laksto? Ar jis gali pulti darbuotoją? Juk kartais norint pagelbėti žmogui tenka ir patiems rizikuoti. Būna atvejų, kai atvažiavusius gelbėtojus girti arba psichikos problemų turintys asmenys apspardo, apdaužo, iškeikia. Niekada nėra aišku, kur pakliūsi, su kuo susidursi.

Alytus – nedidelis miestas ir į iškvietimo vietą galima greitai nuvažiuoti, tačiau važiavimas apsunksta, kai kelyje sutinkami vairuotojai nesiteikia praleisti greitosios medicinos pagalbos automobilio. Pasak laikinai slaugos administratorę pavaduojančios Gražinos Jonienės, nepraleidžia bent pusė vairuotojų: „Ypač jaunimas, nes mėgsta garsiai klausytis muzikos mašinose ir nei girdi, nei mato, kad už jų važiuoja skubantis ekipažas. Žinoma, yra vairuotojų, kurie, vos tik pamato automobilį su švyturėliais, iš tolo traukiasi į kelkraštį.“

Greitoji pagalba - skubus vienkartinis padėjimas

Greitosios medicinos pagalbos automobilyje yra visa aparatūra ir priemonės, kurių gali prireikti skubiai pirminei pagalbai. Žmonės neturėtų pamiršti, kad ši pagalba yra kviečiama ne gydyti ar receptams rašyti, kaip kartais dar žmonės mano. Greitosios pagalbos specialistų darbas nėra statyti lašines pagal iškvietimą ir jie neturi ką veikti pas karščiuojančiuosius. Jei dirba poliklinika, visada reikia kreiptis į ją, o greitoji kviečiama tik tais atvejais, kai reikalinga skubi vienkartinė pagalba. Kai greitoji pagalba iškviečiama ne visai pagal paskirtį poliklinikos darbo valandomis, nuvykus į priimamąjį gali tekti susimokėti. Nors už greitąją medicinos pagalbą mokėti nereikia.

Yra tik viena atskira mokama paslauga, kurią teikia greitoji pagalba. Tai ligonių pergabenimas. Ja gali pasinaudoti žmonės, kuriems reikia nuvažiuoti iš vienos vietos į kitą, bet po stuburo traumos, insulto jie negali sėdėti ir jiems reikia specialios transporto priemonės. Mokestis skaičiuojamas pagal važiavimo laiką. Valanda - 62,90 lito.

Kartais sunku suprasti, kas žmogui yra, nes jis nemoka paaiškinti

Ekipažo kelionė pas moterį, kuriai įkando šuo, buvo sėkminga. Atvykus į vietą šuo, kurį ji gaudė kartu su kaimynu, jau buvo pririštas prie būdos. Moteriai ant sužeistos lūpos uždėtas tvarstis, ji nuvežta į ligoninės priimamąjį, kur susiūta žaizda, nukentėjusioji paskiepyta. Šuo taip pat turėtų būti ištirtas, ar neserga pasiutlige, bet tai jau jo šeimininkų pareiga.

Bendruomenės slaugytojos išsidavė, kad kartais labai sunku nustatyti, kas žmogui yra, kaip jam padėti, nes jis tesako, kad jam bloga, kad jam negera. Kai kurie nemoka nusakyti blogumo priežasčių. Šis atvejis buvo kitoks - viskas gana aišku.

Per karščius buvo itin daug iškvietimų

Visas rytas Greitosios medicinos pagalbos stotyje šį kartą ganėtinai ramus. Karščiai jau nebe tokie dideli, todėl sumažėjo iškvietimų, kurių karštomis dienomis ir naktimis buvo ypač daug. Pasak G.Jonienės, per karščius buvo labai paūmėjusios lėtinės ligos, žmonės skundėsi dėl spaudimo, svaigimo, pykinimo. Tuomet ir iškvietimų buvo nepaprastai daug. Šį kartą per tris valandas telefonas suskambo tik keletą kartų, vieno iš jų metu buvo pasiūlyta patiems atsivežti sužeistą žmogų į ligoninę, nes taip daug greičiau. Visada esant galimybei protingiau yra taupyti laiką, nelaukti greitosios pagalbos, o patiems vežti ligonį į priimamąjį, jei tik tai įmanoma.

Dispečerės Angelės Gruodienės darbas ir yra tuo sudėtingas, kad į kiekvieną iškvietimą pakėlusi ragelį ji turi reaguoti ramiai, išsiaiškinti, ar tikrai skubi pagalba reikalinga, atrinkti, kada iškvietimas rimtas, o kada žmogui tik pakaktų nuvykti į polikliniką. Tai sudėtinga ir labai atsakinga. Būna atvejų, kai tenka išgirsti ir piktų įžeidinėjimų, ypač jei esant ne vienam iškvietimui žmogaus prašoma palaukti, kol bus pasikalbėta su pirmiau paskambinusiu asmeniu.

Girtų ir benamių problema

Didelė problema yra iškvietimai dėl gatvėje gulinčių asmenų, kurie dažnai būna girti ir jiems tokia pagalba net nereikalinga. Kai kas nors paskambina ir praneša apie gatvėje gulintį žmogų, dispečerė visų pirma paprašo prieiti prie gulinčiojo ir įsitikinti, ar jam reikia pagalbos, nes į vietą nuvykę medikai dažnai būna iškeikti, kad prižadino pailsėti viešoje vietoje nusprendusį asmenį, kuris atsikelia, paeina pora metrų ir vėl ant žemės įsitaiso. Tuomet vėl būna kviečiama greitoji pagalba, nors jos visai nereikia, taip gaištamas laikas, kuris būtų naudingiau panaudotas tikrai svarbiems iškvietimams.

„Kartais paskambina ir praneša, kad pro langą mato ant žemės gulintį žmogų neva be gyvybės ženklų. Prašau visada patiems nueiti ir pažiūrėti, ar tikrai tam žmogui reikia mūsų pagalbos, nes brigadų pas mus nedaug, o rimtų iškvietimų kartais apstu“, - sako dispečerė.


Girti, benamiai, kartais net pavojingi asmenys yra nemenkas rūpestis, su kuriuo susiduria greitosios medicinos pagalbos darbuotojai. Šiais laikais nebėra blaivyklų ir dažnai nėra kur padėti girto žmogaus, nežinančio net savo adreso. O jei ir žino, kartais neturi namų raktų. Jo negali nei gatvėje palikti, nei priimamasis jį priima, jei jis nėra sužeistas. Greitosios pagalbos vairuotojai juokauja: „Kur juos dėt? Negi sau namo veši?“

Pagalbos telefono numeris

Kita problema, apie kurią kalbėjo dispečerė A.Gruodienė, susijusi su pagalbos numeriais. Dabar išpopuliarėjęs bendrasis pagalbos numeris 112 nėra tikrasis greitosios medicinos pagalbos numeris. Daug kas mano, kad 03 nebenaudojamas ir norėdami sulaukti pagalbos skambina numeriu 112. Tuomet būna perjungiamas pokalbis greitajai pagalbai. Bėda ta, jog kai skambinama ne tiesiai į greitąją medicinos pagalbą, dispečerė nemato skambinančio asmens numerio, kuris labai reikalingas tais atvejais, kai reikia perskambinti kviečiantiems asmenims pasitikslinti dėl jų gyvenamosios ar esamos vietos. Dėl šios priežasties primename, kad greitosios medicinos pagalbos telefono numeris yra 03, „Omnitel” tinkle 103, „Bitės” ir „Tele2” - 033.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (27)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (128)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (6)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (222)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Incidentas Suomijoje: į ligoninę išvežti aštuoni žmonės atnaujinta (185)

Suomijos pietvakariniame Turku mieste penktadienį buvo subadyta keletas žmonių, o mažiausiai...

Karklė apgulta. Stop juostos, užkardos ir palaidi šunys (18)

Karklės gyventojai, kurie neišvyko iš kaimo prasidėjus festivaliui „Karklė live music beach...

Gyvai / Neįprastos kontrolinės rungtynės be žiūrovų: Lietuva – Rumunija (5)

Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė penktadienį pradeda kovas...

Atrodo paprasta, bet daugelis lietuvių nežino atsakymo į šį klausimą apie Europos Parlamentą (3)

Nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą praėjo 13 metų, tačiau ne visi Lietuvos gyventojai...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (93)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Nuotraukose niekuomet nesišypsanti B. Hadid tam turi keistą priežastį (3)

Supermodelį Bellą Hadid fotografai dažniausiai užfiksuoja rimtą ar net griežtą, o gerbėjai...