Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje beveik niekada nebūna tuščių lovų. Vyriausiosios gydytojos Violetos Grigienės teigimu, visuomenė sparčiai sensta, daug senų pasiligojusių tėvų vaikai palieka ir emigruoja į užsienius.
Panevėžio senelių globos namai
© "Panevėžio balsas"

Dveji namai – per didelė prabanga

Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje nebeliks senelių globos padalinio. Sprendimą nuo gruodžio uždaryti šį skyrių priėmė miesto Taryba.

Politikai atsižvelgė į tai, kad senoliai gali gyventi jau veikiančiuose Šv. Juozapo senelių globos namuose, be to, išlaikyti dvi tokias pačias socialinės globos paslaugas teikiančias įstaigas Savivaldybei yra per brangu.

Senelių globos skyrius trisdešimčiai miesto gyventojų Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje buvo įsteigtas prieš šešerius metus. Tuomet sutartyje su Sveikatos apsaugos ministerija Savivaldybė įsipareigojo įsteigto padalinio veiklos nekeisti dešimt metų. Dabar šį terminą Vilnius leido sutrumpinti.

Daugiau senelių – mažiau išlaidų

Miesto Taryba prieš dvejus metus nusprendė tapti Panevėžio vyskupijos Šv. Juozapo globos namų dalininke ir skirti 3,5 milijono litų šių namų statybos ir remonto darbams iš dalies finansuoti. Tai buvo padaryta tenkinant Panevėžio vyskupijos kurijos prašymą padėti baigti daug metų statomus globos namus. Pernai į šią įstaigą jau įsikėlė pirmieji gyventojai, o metų pabaigoje čia gyveno 46 žmonės.
Iš viso Šv. Juozapo senelių globos namai galėtų priimti 75 asmenis. Senelių globos skyriuje Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje gali glaustis 30 žmonių, tačiau šiandien čia yra penkiolika globojamųjų.

Šv. Juozapo senelių globos namų dalininkai vasario mėnesį patvirtino naujus socialinės globos įkainius – 2015 litų sunkios negalios žmonėms, tokių dabar yra 17, ir 1950 litų kitiems gyventojams, jų yra 12. Tuo metu Senelių globos skyriuje Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje visiems senukams nustatytas vienodas 2015 litų įkainis per mėnesį. Miesto valdžia įsitikinusi, kad daugėjant gyventojų Šv. Juozapo globos namuose vieno žmogaus išlaikymo kaštai mažės.

Personalui ieškos kitų darbų

Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės vyriausioji gydytoja Violeta Grigienė vakar dienraščiui teigė, jog ar visi ligoninėje globojami seneliai keliaus į Šv. Juozapo namus, bus žinoma po gydytojų išvadų.

„Dabar gydytojų komisija įvertins mūsų senukų fizinę bei psichinę sveikatą, ir, jeigu paaiškės, jog šie žmonės gali būti apgyvendinti bendrojo profilio socialinėje įstaigoje, keliaus į tokios paskirties Šv. Juozapo globos namus. Žmonės, turintys didesnių psichinių sutrikimų, paprastai apgyvendinami Jotainių, Kupiškio, Lavėnų ar Skėmų psichoneurologijos pensionuose. Kitas dalykas, reikės, kad patys seneliai sutiktų keltis į Šv. Juozapo globos namus“, – sakė gydytoja V. Grigienė.

Šiuo metu ligoninėje gyvenančiais seneliais rūpinasi aštuoni darbuotojai, iš jų keturi – antraeilininkai. Gydytoja V. Grigienė tvirtino, jog po Senelių globos skyriaus uždarymo jie greičiausiai ir toliau turės darbo. „Stengsimės palikti visus, nes žinome, kad šiais laikais netekti darbo niekas nelinki net didžiausiam priešui. Jei bus problemų dėl šių puikių specialistų darbo atlyginimo, kreipsimės į ligoninės stebėtojų tarybą“, – „Panevėžio balsui“ dėstė Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės vyriausioji gydytoja.

Tėvai – ligoninėje, vaikai – užsienyje

Senelių skyrius ligoninėje užima pusę aukšto, šiems globojamiesiems išsikėlus, jų palatos teks slaugos ligoniams. Šiandien tokiems pacientams yra skirta 180 lovų, o žiemą, kai poreikis dar išauga, pristatoma ir papildomų.

„Visuomenė sensta, ligonių nuolat tik daugėja. Vis gausėja senų žmonių, kuriuos sergančius, o kartais ir prikaustytus prie patalo vaikai palieka ir emigruoja į užsienį. Tarp mūsų pacientų vyrauja onkologiniai ligoniai, žmonės, patyrę insultus, sudėtingas traumas. Pastarųjų ypač padaugėja žiemą, kai senyvo amžiaus žmonės paslysta ir susilaužo net šlaunikaulius“, – kalbėjo gydytoja V. Grigienė.

Nuo gruodžio, kai nebeliks senelių globos padalinio, Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė ir toliau teiks nemokamas ir mokamas slaugos bei paliatyviosios priežiūros paslaugas. Ligoniai čia gali praleisti iki 120 dienų per metus. Jei šis limitas viršijamas, pacientai už tolesnę slaugą gali susimokėti – tai kainuoja 60 litų per parą. Šiuo metu iš 180 ligoninėje gulinčių žmonių 29 už gydymą moka.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (44)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (177)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1397)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (7)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Norite užauginti sveikus vaikus? Sekite suomių pavyzdžiu (3)

Aktyvūs vaikai yra ne tik laimingesni, bet pasižymi geriau išlavintais gebėjimais, sveikatos...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (7)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (11)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (77)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (43)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...