Marijampolės greitosios medicinos pagalbos stotį, kuriai vadovauja Seimo nario, buvusio sveikatos apsaugos ministro žmona Loreta Turčinskienė, drasko vidiniai konfliktai.
Greitoji medicinos pagalba
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)
Jau mėnuo Marijampolės greitosios medicinos pagalbos stotis (MGMPS) – tarsi širšių lizdas. Šios tiek miesto, tiek kaimo gyventojams gyvybiškai svarbios medicinos įstaigos steigėjai – Marijampolės savivaldybės tarybai – dėl abejotinos tvarkos šioje viešojoje įstaigoje teko griebtis finansinio ir ūkinio audito. Tuo tarpu stoties vadovė L.Turčinskienė džiaugiasi ritmingu įstaigos darbu bei nepriekaištingu materialiniu aprūpinimu.

Įskėlė žiežirbas

Konfliktas Marijampolės greitosios medicinos pagalbos stoties kolektyve į viešumą prasiveržė birželio mėnesį, kai visų nuostabai iš darbo buvo atleista ilgametė, 30 metų atidavusi šiam darbui, o šiemet slaugos bakalauro diplomą apgynusi, slaugos administratorė Dalė Besasparienė.

Oficialiai buvo teigiama, kad ji atleista už pravaikštas, tačiau dalis Marijampolės GMPS kolektyvo jos atleidimą suprato kaip administracijos bandymus užčiaupti tuos darbuotojus, kurie bando viešai prabilti apie įstaigos negeroves; pradėti dalyti įspėjimai žemesnio rango medicinos felčerėms. Atleista administratorė teisybės ieško teisme. Likusios darbuotojos pykstasi, tačiau ir toliau dirba kartu.

Situacija dar labiau paaštrėjo, kai stoties direktorės pavaduotojos pareigas pradėjo eiti Asta Skruibienė.

Ji ir L.Turčinskienė ėmė viena kitą akivaizdžiai palaikyti. Neseniai šios medicinos įstaigos kolektyvo susiskaldymo priežastys gvildentos Marijampolės savivaldybėje, visiems susėdus prie apvalaus stalo.

Pasklido kalbos, kad norintiems įsidarbinti greitosios pagalbos stotyje tekdavo susimokėti „įnašą“, taip pat buvo kalbama, kad nurašyti greitosios pagalbos automobiliai laikomi ne stoties, bet vieno mechaniko garaže, kad valdišku transportu važinėjama į namus. Kiek tame yra tiesos, Marijampolės savivaldybės taryba nusprendė išsiaiškinti į pagalbą pasitelkusi auditorius.

Viskuo aprūpinti

VL kalbintas Marijampolės savivaldybės Tarybos narys, medikas Gediminas Akelaitis teigia įžvelgęs nemažai Marijampolės GMPS veiklos problemų. Jam ne kartą teko kalbėtis su šio konfliktų skaldomo kolektyvo nariais. G.Akelaitis mano, kad GMPS darbe, be vadybos spragų, dar yra neūkiškumo ir nesiskaitymo su kolektyvu apraiškų. „Keista, kad tokioje svarbioje medicinos įstaigoje darbuotojai beteisiai. Tokia aplinka kenkia jų darbo kokybei“, – svarstė ilgametis Marijampolės ligoninės chirurgas.

Dėl MGMPS prasidėjusios sumaišties G.Akelaitis mano, kad įtakos tam galėjo turėti geras finansinis stoties aprūpinimas, kuris leido pačiai administracijai pasiskirti pakankamai solidžius atlyginimus, negalvojant, kaip reikės išgyventi po 5 ar daugiau metų. Gydytojas nesuvokia, kodėl stoties darbuotojams lengva ranka buvo skiriami įspėjimai, atleidžiami kvalifikuoti darbuotojai.

Tarybos narys sakė pats pajutęs, kad kolektyve bendraujama labai įsakmiu tonu. „Jeigu man, nuėjusiam į stoties darbuotojų susirinkimą, buvo grasinta, įsivaizduoju, kaip gali būti kalbama su felčere ar vairuotoju. Man labai nesmagu, kad buvau nepageidaujamas.

Kita vertus, kaip Tarybos narys, turiu teisę domėtis padėtimi greitosios pagalbos stotyje, kurios išlaikymui iš biudžeto skiriamos tūkstantinės sumos.

Yra ir kita svarbi pagalbos ligoniams pusė – juk kartais žmogus numiršta per 6 minutes. Negalime numoti ranka, kai greitosios pagalbos stoties medikai net tarpusavyje nesusikalba. Koks tada gali būti jų darbas?“ – retoriškai klausė G.Akelaitis.

Problemų nemato

Visai kitaip situaciją GMPS vertina pati direktorė L.Turčinskienė. Į klausimą, ar tikrai nebuvo galima surasti kitos išeities ir neatleisti 30 metų dirbusios administratorės, vadovė teigė, kad administratorė dvi dienas buvo išvykusi asmeniniais reikalais, ką ji pati nurodė savo pasiaiškinime.

Todėl darbo sutartis nutraukta įvertinus visas aplinkybes, laikantis įstatymų.

Paprašyta išdėstyti savo poziciją dėl pastaruoju metu jos vadovaujamą kolektyvą krečiančios krizės, L.Turčinskienė sakė, kad tai tėra tik gandai be jokio pagrindo. „Juos galėtų pakomentuoti tie, kurie juos skleidžia.

Marijampolės GMPS dirbo ir dirba įprastu ritmu, vykdo savo tiesiogines funkcijas, teikia pagalbą pacientams, įsigyta nauja medicininė įranga, atnaujintas GMP stoties autoūkis, personalo kvalifikacijai kelti įgyvendinamos veiksmingos priemonės“, – aiškino vadovė.

Paneigusi kalbas, kad pavaduotoja A.Skruibienė yra jos pusseserė, L.Turčinskienė daugiau komentuoti savo anksčiau išsakytos minties, kad su ja kažkas nori susidoroti, nebenorėjo.

Paklausta, kaip į ją užgriuvusius nemalonumus reagavo vyras, buvęs sveikatos apsaugos ministras Rimvydas Turčinskas, L.Turčinskienė tikino, kad su vyru darbo klausimų šeimoje neaptarinėja, juos sprendžia savarankiškai.

Bendravimo krizė

Marijampolės savivaldybės Sveikatos komiteto vadovė Janina Senkienė buvo dar ir komisijos, tyrusios GMPS veiklą, narė, todėl kaip niekas kitas, daug žino apie minėtą įstaigą.

„Teko išklausyti abi konfliktuojančias puses, analizuoti įstaigos dokumentus. Dėl kai kurių direktorės sprendimų buvo pareikštos pastabos, tačiau esminių pažeidimų įstaigos veiklos administravime komisija nenustatė. Esu įsitikinusi, kad esama situacija – ne vadovo, bet viso kolektyvo tarpusavio bendravimo krizė. Ir pašalinus vadovą, ji nebus išspręsta. Administracijai ir kolektyvui buvo pasiūlyta pasirašyti tarpusavio susitarimą. Manau, kad įsiplieskęs konfliktas yra daugiau emocinis, ir neeskaluojamas savaime užges“, – teigė J.Senkienė.

Anot jos, vadybos srityje tobulinti visada yra ką, ne išimtis ir ši įstaiga. „Laikausi nuostatos, kad kiekvienas vadovas situaciją savo kolektyve žino geriausiai. Direktorei patarčiau dažniau diskutuoti su kolektyvu, paaiškinti vieno ar kito sprendimo tikslingumą, aptarti ateities perspektyvas. Atvirumas ir viešumas tikrai niekam nepakenkė“.

Valdžia nesutaikys

Paprašytas išsakyti nuomonę apie tai, kas gi nutiko greitosios pagalbos stotyje, Marijampolės mero pareigas einantis vicemeras Vidmantas V.Brazys situaciją vertino vyriškai ir kritiškai: „Smulkūs moteriški ginčai, peraugę į konfliktą. Randame ir finansinių nusižengimų stoties darbe. Nežinau, kokios nuobaudos bus skirtos (gali būti skirtas papeikimas). Viskas paaiškės rugpjūčio 25 dieną, kai greitosios pagalbos stoties reikalus svarstysime tarybos posėdyje“, – kalbėjo vicemeras.

Anot J.Brazio, susipykusiems stoties darbuotojams buvo siūlyta baigti tarpusavio vaidus ir susitaikyti. „Jokia valdžia nesutaikys, jeigu patys to nenorės. Jie turi apsispręsti – arba paduoti ranką vienas kitam, arba toliau kartu nebedirbti“, – medikų nesutarimus griežtai komentavo vicemeras.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (156)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (65)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (1)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (32)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1252)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (7)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (347)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (34)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (7)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (21)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...