Mirtys sporto salėje, kai aplink - dešimtys ar tūkstančiai žmonių, privertė pasidomėti, kaip įstaigos, kuriose kasdien susiburia daugybė žmonių, pasirengusios padėti sunegalavusiems lankytojams.
Savivaldybėje yra medikų

Į Kauno miesto savivaldybę galite eiti ramūs. To, ko atėjote, gal ir negausite, bet liksite gyvi. Vaistinėlė yra, medikų - taip pat. Prieš mėnesį vieną kaunietę šiuose valdžios rūmuose ištiko epilepsijos priepuolis. Kolegos pakvietė Sveikatos skyriaus vedėją Algimantą Kažemėkaitį, kuris moteriai ir padėjo.

“Vienam vyrui buvo sustreikavusi širdis. Tuoj kažkas davė vaistų ir jam pagerėjo”, - pasakojo Savivaldybės sargas. Jam ir jo kolegoms taip pat tenka pabūti gelbėtojais. Kelis kartus padėjo naktį sumuštiems kauniečiams. “Sustabdėme kraujavimą”, - sakė vyras.

Budi automobilyje

Kauno sporto halėje medikai budi tik per sporto renginius. Jie įsikuria automobilyje arba medicinos kabinete, esančiame netoliese tribūnų. Nedidelėje patalpoje su šaldytuvu, kriaukle, kušete ir kai kuriais niekniekiais teko apsilankyti tik keliolikai žmonių.

Kitų renginių metu blogai pasijutusiaisiais pasirūpina halės personalas. Vaistinėlė saugoma administratoriaus, įsikūrusio šalia įėjimo į sporto centrą, spintelėje. “Per metus apalpsta po kelis švenčių dalyvius. Kaip mes patys jiems padedame? Atnešame vandens, atsegame marškinius. Juk greitoji atvažiuoja per kelias minutes”, - sakė S.Dariaus ir S.Girėno sporto centro saugos inžinierius Aurimas Radzevičius ir pridūrė, jog net sargai yra išklausę pirmosios medicinos pagalbos teikimo kursus.

Treneriai apgailestauja

Kauno futbolo ir regbio mokyklos auklėtiniai treniravosi futbolo manieže. Mokyklos direktorius Laimis Bičkauskas apgailestavo, jog medikė budi tik per varžybas. “Ji gauna labai mažą atlyginimą, todėl negalime iš jos reikalauti, kad budėtų ir per treniruotes”, - aiškino L.Bičkauskas.

Paprastai jaunieji sportininkai susižeidžia nesunkiai. “Dažniausiai prireikia šaldymo, dezinfekcinių priemonių. Kartais kuriam nors pasidaro silpna”, - rodė vaistinėlės turinį L.Bičkauskas.

Tačiau kartais neišvengiama ir skaudesnių traumų. Prieš tris savaites septyniolikmetis per treniruotes bandė galva smūgiuoti kamuolį ir “sutiko” bendraamžio kelį. Rezultatas - išklibinti paauglio priekiniai dantys. Tuomet vienas treneris nubėgo kviesti greitosios medicinos pagalbos, o kitas prausė kraujuotą veidą.

Prieš ketverius metus taip pat per treniruotę vienas mokinys vertėsi per galvą ir nebepakilo - sakė, jog skauda krūtinę. Tuomet treneriai irgi niekuo kitu, kaip tik iškviesdami medikus, jam negalėjo padėti.

Skambina į Kauną

Blogai pasijutus Kauno Karmėlavos oro uoste teks laukti greitosios medicinos pagalbos darbuotojų. Uosto medicinos punktas jau panaikintas, o kur ir ar iš viso yra privaloma vaistinėlė, direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Cucėnas atsakyti negalėjo.

“Punktas veikė tarybiniais ir pirmaisiais nepriklausomybės metais. Vėliau pasižiūrėjome, kad kituose Europos oro uostuose tokių punktų nėra. Medicininei pagalbai teikti kviečiame miesto ir rajono įstaigų darbuotojus. Pavyzdžiui, nuo Kauno medicinos universiteto klinikų iki mūsų - dešimt minučių. Skubiu atveju padeda uosto Avarinių gelbėjimo darbų tarnyba. Mes patys gydyti, duoti vaistų negalime - nesame medikai”, - sakė direktoriaus pavaduotojas.

Pasak jo, blogai pasijutus keleiviui, skrendančiam lėktuve, informacija apie reikiamą pagalbą perduodama dispečeriui. “Turime sudarę sutartis su Kauno miesto ir rajono greitosios medicinos pagalbos stotimis. Buvo keli atvejai, kai teko kviesti medikus lėktuvu skrendantiems žmonėms. Vienas keleivis apsinuodijo, kitas blogai pasijuto - į lėktuvą įlipo susilaužęs ranką”, - pasakojo K.Cucėnas. Medikai į oro uostą atvyko dar prieš nusileidžiant lėktuvui.

Jis tvirtino, jog keleivių salėje dar niekam nebuvo prireikę gydytojų pagalbos. Tačiau taip atsitikus žmogus būtų palydėtas į patalpą, kur lauktų atvykstančių gydytojų.

Per metus pro uosto vartus įeina ir išeina apie 20 tūkstančių keleivių.

Teko laužti duris

Viešbučio “Perkūno namai” generalinis direktorius Vidas Žekas teigė, jog dažniausi svečių negalavimai - galvos, dantų skausmas, nuospaudos. Tam praverčia vaistinėlė. Tačiau kai kada prireikia medikų pagalbos.

“Vienas mūsų svečias skandinavas iš kambario neišėjo kelias dienas, kambaryje niekas nekėlė telefono ragelio. Teko laužti duris, nes iš vidaus vyras buvo įkišęs raktą. Paaiškėjo, jog svečias serga diabetu, jam pasidarė bloga, tačiau nesugebėjo prisišaukti pagalbos. Gerai, jog laiku jį radome ir iškvietėme greitąją. Po šio nutikimo viešbutyje pakeitėme durų spynas į magnetines”, - pasakojo V.Žekas.

Skubios pagalbos neprireikė

Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus-auklėjimo darbų kolonijos medikė pasakojo, jog darbo vietoje jai neteko teikti itin skubios medicinos pagalbos. “Būna, kad skauda dantį ar šiaip”, - sakė moteris.

Kolonija yra vienintelė Lietuvoje įstaiga, kurioje bausmę atlieka ir įsiteisėjant teismo nuosprendžio laukia nepilnamečiai. Šiuo metu auklėjimo darbų kolonijoje yra 125 nuteistieji, tardymo izoliatoriuje - 91 kalinamasis.

Pagal įstatymus, ne tik vairuotojai, pedagogai, bet ir geležinkelio darbuotojai, teisėjai, prokurorai, antstoliai, Valstybės saugumo departamento, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Kalėjimų departamento ir jam pavaldžių įstaigų pareigūnai, kazino vadovaujantys inspektoriai, baseinų, sveikatingumo centrų, soliariumų, kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir salonų darbuotojai, teikiantys paslaugas klientams, ir daug kitų turi mokėti suteikti pirmąją pagalbą.

Lieka pasyvūs

Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties pamainos vyr. gydytoja Danguolė Vaikšnienė sakė, jog žmonės dažniausiai laukia atvykstančių medikų ir patys nukentėjusiųjų negaivina. “Nėra tokio įpročio, trūksta žinių, bijo prisiimti atsakomybę. Toks elgesys nepateisinamas, nes svarbi kiekviena minutė. Darant dirbtinį kvėpavimą, širdies masažą žmogui tikrai nepakenksime, bet galime išgelbėti jo gyvybę”, - kalbėjo medikė.

Pasak Kauno Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės direktoriaus Juozo Skirmanto Paukščio, įvykus staigiai mirčiai ir esant normaliai kūno temperatūrai, po keturių-šešių minučių prasideda negrįžtami biologiniai pakitimai galvos smegenų žievėje, vėliau - galvos smegenyse, vidaus organuose, todėl laiko faktorius prilygsta gyvybės kainai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (1)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (70)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (158)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (147)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (18)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (214)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (21)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (6)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (3)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (47)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...