Alkoholis mus lydi visur. Sociologai apskaičiavo, kad būtinų išgerti progų per metus yra 40-50. Be šampano neįsivaizduojami Naujieji metai, gimtadieniai ar kitos iškilmingos progos. Švelnus vyno aromatas pagerina apetitą prie pietų stalo. Karštą vasaros dieną malonu atsigaivinti šaltu alumi.
Tačiau kai kuriems alkoholis tampa priklausomybe. Laikas, vieta ir aplinkybės, kuriomis žmogus geria, nebetenka reikšmės. Aukojant šeimą, darbą, ištikimiausiu draugu tampa butelis. Dėl šimto gramų alkoholikas negailestingai viską tempia iš namų, pusvelčiui pasiryžęs parduoti net savo vestuvių žiedą.

Pagal medicininę statistiką Lietuvoje 8-10 proc. suaugusių žmonių yra priklausomi nuo alkoholio. “Jeigu uostamiestyje yra apie 140 tūkstančių suaugusiųjų – tai mažiausiai 10 tūkstančių klaipėdiečių turi priklausomybę nuo alkoholio”, - teigė Klaipėdos priklausomybės ligų centro vyriausiasis gydytojas Aleksandras Slatvickis.

Tempia iš namų daiktus

Alkoholio vartojimas yra visada žalingas, tačiau ne kiekvienu atveju tai vadinama alkoholizmu. Žmogus gali vartoti per daug, per dažnai, bet nebūti alkoholiku, ir atvirkščiai – kitiems priklausomybė nuo alkoholio išsivysto labai greitai.

“Alkoholį vartojame dėl tradicijų arba dėl to, jog patinka. Bet jei šalia psichologinės priklausomybės atsiranda ir fizinė, kai žmogui kitą dieną reikia “taisyti sveikatą”, – tada galime sakyti, jog žmogus tampa alkoholiku. Svaigalų vartojimo kiekis ir dažnumas nėra pagrindas sakyti, jog žmogus jau yra priklausomas nuo alkoholio”, - kalbėjo A. Slatvickis. Anot gydytojo, yra tokių žmonių grupė, kurie reguliariai, vos ne kasdien, vartoja alkoholį, tačiau fizinės priklausomybės neturi. Tokie žmonės vadinami “socialiniais girtuokliais”.

Kuo žmogus labiau tampa priklausomas nuo alkoholio, tuo daugiau atsiranda problemų darbe ir šeimoje. Pasak Klaipėdos priklausomybės ligų centro psichiatro Sergejaus Michalcovo, šeimoje kyla nepasitenkinimas, priekaištai dėl vyro išgėrinėjimo. Atšalus santykiams, vyrai pradeda įtarinėti, jog žmonos yra neištikimos. “Kai žmogus dar nėra ligonis, tai yra neserga alkoholizmu, – jam tiek šeima, tiek darbas dar rūpi. Bet įnikus giliau, problemų padaugėja - vyras ne tik nebeparneša algos, bet ir pradeda tempti daiktus iš namų. Tempia viską, ką gali parduoti turguje. Daiktai parduodami už ketvirtadalį ar net dešimtadalį jų kainos. Juk stiklinei naminukės užtenka 2 litų”, - pasakojo S. Michalcovas.

Pasak psichiatro, alkoholikai gali temti daiktus iš namų ne tik dėl savęs, bet ir tam, kad šimtu gramų galėtų pavaišinti savo likimo draugus: “Kartais alkoholikai mėgsta būti atlapaširdžiai, draugiški.” Priekaištaujančioms žmonoms “smulkusis verslininkas” dažniausiai atšauna, jog jis kažkada pats uždirbo tuos daiktus, todėl gali daryti su jais ką nori.

Baigiasi žmogžudystėmis

Anot psichiatro S. Michalcovo, vieni žmonės būna ramūs – pasigeria ir eina gulti. Kiti atvirkščiai – tampa neramūs, agresyvūs. “Šeimose, kur kas nors girtauja, dažnai viskas baigiasi muštynėmis, peilių švaistymaisis. Neretai įvyksta ir žmogžudystės”, - kalbėjo pašnekovas. Anot S. Michalcovo, išgėrusio žmogaus sąmonė yra prislopinta, lieka instinktai, todėl jų reakcija visiškai neprognozuojama.

Ypač nenuspėjamas alkoholikas tampa užėjus baltajai karštinei, liaudiškai vadinamai “baltaisiais arkliais”. “Tada žmogui gali vaidentis įvairūs velniukai ir panašiai. Užėjus šiai psichozei, alkoholikas gali elgtis dvejopai: jis gali bėgti ir, nežiūrint koks aukštas, iššokti pro langą. Arba griebia kas papuola po ranka – peilį, kirvį – ir smogia bet kam”, - apie agresyvius alkoholikus pasakojo S. Michalcovas. Manoma, jog net 90 proc. baisiausių nusikaltimų padaroma išgėrus alkoholio.

Pasiekia dugną

Kai alkoholis pradeda trukdyti gyventi, atsiranda problemos su šeima, darbu, policija, žmogui būtina pagalba. Reikia nepamiršti, jog alkoholizmas – visos šeimos problema. Lengviau gydyti, kai pagalbos ieško visa šeima. “Bėda ta, jog alkoholikas dažniausiai nepripažįsta savo ligos.

Daugumai psichinių ligonių būdingas savo ligos neigimas. Pavyzdžiui, šizofrenikui sunku įrodyti, jog jis serga, o girdimi balsai nėra tikri. Būna ir nevisiška savikritika, kai žmogus iš dalies pripažįsta savo ligą, bet nelaiko savęs ligoniu. Tokių pacientų aš banaliai paklausiu, ar moteris gali būti truputį nėščia ir truputį ne”, - kalbėjo Klaipėdos priklausomybės ligų vyriausiasis gydytojas A. Slatvickis.

Dažnai alkoholikai kreipiasi pagalbos, kai ištinka krizė. Sakoma, jog reikia pasiekti dugną, kad galėtum pradėti kilti į viršų. “Tačiau kiekvienas nuo alkoholio priklausomas žmogus dugną suvokia skirtingai. Vienam tai gali būti žmonos noras skirtis, kitam – nemalonumai darbe, trečiam – šeimos praradimas. Gali veikti stiprus psichologinis gynybos mechanizmas – alkoholikas nesuvokia, jog visos bėdos kyla dėl jo paties. Jam aplinkiniai žmonės yra blogi, o jis pats – geras”, - pasakojo A. Slatvickis. Vieni alkoholikai dar ligos pradžioje suvokia sergą ir bando ieškoti pagalbos. Kitiems prireikia kelerių metų, kad pripažintų savo priklausomybę. O treti visą gyvenimą nepripažįsta, jog yra alkoholikai.

Gali paveldėti

Pasak A. Slatvickio, nei specialybė, nei išsilavinimas, nei socialinis statusas neturi įtakos šiai ligai. Lemiamos įtakos turi biologiniai faktoriai: paveldėjimas, tam tikri medžiagų apykaitos sutrikimai. Jeigu giminėje buvo nuo alkoholio priklausomas žmogus – tai priklausomybės pasireiškimas vėlesnėje kartoje yra didesnis, jei giminėje nebūtų alkoholiko. Kartais priklausomybė pasireiškia po 2-3 giminės kartų.

Alkoholizmui įtakos turi ir socialinė aplinka. “Jeigu žmogus patenka į aplinką, kur alkoholio vartojimas yra socialinė norma, – didelė tikimybė, jog jis pats taps alkoholiku”, - teigė Klaipėdos priklausomybės ligų centro vyr. gydytojas A. Slatvickis.

Alkoholikas visam gyvenimui

Pasak gydytojo, alkoholizmas yra neišgydoma, bet pagydoma, tai yra sustabdoma liga. Alkoholiku tampama visam gyvenimui. Tačiau jeigu jis laikosi visiškos blaivybės, kai visiškai nebevartoja svaiginančių gėrimų, – toks ligonis yra pagydomas. “Darbo praktikoje nepažįstu nė vieno paciento, kuris pagijęs nuo alkoholizmo vėliau galėtų saikingai vartoti alkoholį”, - sakė A. Slatvickis.

“Labai sunku nustatyti, kokia dalis alkoholikų pasveiksta. Kartais į Priklausomybės ligų centrą jie grįžta kelis kartus. Kadaise buvo mitas, jog alkoholikę moterį yra sunkiau gydyti negu vyrą. Neteisybė, nes sėkmingo gydymo pagrindas yra savo ligos suvokimas. Žinoma, daug kas priklauso ir nuo specialisto, kuris teikia pagalbą. Specialistas turi sugebėti įrodyti, jog pacientas yra priklausomas nuo alkoholio. Teoriškai alkoholikas gali gydytis ir vienas, jeigu pripažįsta savo ligą ir sugeba laikytis visiškos blaivybės. Tačiau tokių žmonių yra labai mažai”, - apie alkoholizmo gydymą kalbėjo A. Slatvickis.

Tampa tolerantiškesni

Visuomenės požiūris į alkoholikus dažniausiai yra neigiamas. Gydytojas nesupranta, kodėl į žmones, pavyzdžiui, sergančius cholera, dizenterija, žiūri palankiau nei į alkoholikus: “Visuomenė nemėgsta žmonių, kurie išsiskiria, yra “nestandartiniai”. Alkoholikas nemėgstamas dėl savo asocialaus elgesio.” Tačiau A. Slatvickis pastebėjo, jog pamažu mūsų bendruomenė tampa tolerantiškesnė, dabar žmonės dažniau ne moralizuoja, bet stengiasi padėti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Signalas išvykusiems: Lietuvoje verslas neranda 20–30 tūkst. darbuotojų (81)

„Mes turime dažniau klausyti jaunimo. Dažnai galvojame, kad vyresni – protingesni ir daugiau...

Lyg filme: lietuvis asmens sargybinis iš degančio autobuso Londone išgelbėjo keleivius (32)

Asmens sargybiniu Londone dirbantis 27-erių Marius Asteika per akimirksnį tapo miesto didvyriu,...

Taikinyje atsidūrusioje Lietuvos darbo biržoje vyksta tikrai keisti dalykai (130)

Lietuvos darbo biržoje vyksta keisti dalykai. Ši svarbi institucija, turinti rūpintis šalies...

Nors mirk iš juoko: lietuvė surinko absurdiškiausius darbo pasiūlymus (215)

Minimalus atlyginimas už pilną darbo dieną penkerių metų darbo patirtį turinčiam buhalteriui,...

Prokurorai nesnaudžia: po šaudynių pasislėpusiam J. Baronui paruošta „staigmena“ nauja O.Pikul-Jasaitienės reakcija (78)

Aiškėja naujos detalės šaudynių sostinės Antakalnio mikrorajone byloje – vos tragiškai...

Iš Norvegijos – perspėjimas apie parduodamas vogtas lašišas (14)

Europos Sąjungos Administracinės pagalbos ir bendradarbiavimo sistema išplatintas Norvegijos...

D. Trumpas žengė pirmą žingsnį prekybos konflikto su Kinija link (21)

JAV administracija tiek įtikinėja, tiek spaudžia Kiniją bendradarbiauti dėl Šiaurės Korėjos,...

Į Vilnių grįžęs „Dinner in the Sky“ vilios estiškais patiekalais ir gražiausiomis savaitės asmenukėmis (1)

Trečiadienį prasidėjo šeštoji gurmaniška „Dinner in the Sky“ viešnagė Vilniuje....

Lankėsi koncerte ir negalėjo patikėti: taip kovojame su alkoholizmu (13)

Rugpjūčio mėnesio vakare Vilnius dūzgė nuo žmonių antplūdžio Vingio parke vykusiame koncerte....

Bet kuri infekcija gali komplikuotis sepsiu – kaip jo išvengti (1)

Sepsis yra gerai žinomas medikams, bet mažokai girdėtas ir suprantamas su sveikatos problemomis...