Netinkamą ir nekvalifikuotą medicininę pagalbą suteikusi Kėdainių ligoninė vienai pacientei privalės sumokėti 15 tūkst. litų neturtinės žalos atlyginimą, nusprendė Lietuvos apeliacinis teismas. Tokią nutartį priėmę teisėjai pabrėžė, kad dėl nesugydytų dantų moteris galėjo jausti skausmą ir patirti dvasinius išgyvenimus bei nepatogumus.
© Corbis

„Pagrindinė gydytojo pareiga – teikti kvalifikuotą ir rūpestingą medicinos pagalbą ligoniui. Pacientą ir gydytoją siejančios prievolės turinį sudaro ne pareiga garantuoti tam tikrą konkretų rezultatą, bet pareiga užtikrinti, kad ši prievolė būtų vykdoma dedant maksimalias pastangas, t. y. užtikrinant maksimalų atidumo, rūpestingumo, atsargumo ir kvalifikuotumo laipsnį“, - įsiteisėjusioje nutartyje pabrėžė Lietuvos apeliacinis teismas.

Teisėjų kolegija pakeitė Panevėžio apygardos teismo sprendimą, kuriuo buvo atmestas ieškinys dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo. Kėdainių gyventoja iš viešųjų įstaigų Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras ir Kėdainių ligoninė prašė priteisti po 1 893,46 Lt turtinės ir po 50 tūkst. lt neturtinės žalos atlyginimą.

Pakeisdamas pirmosios instancijos teismo sprendimą Lietuvos apeliacinis teismas nenustatė Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro gydytojų kaltės, tačiau savo iniciatyva nusprendė atnaujinti senaties terminą Kėdainių ligoninės atsakomybei. Ši gydymo įstaiga į teisminį procesą buvo įtraukta tik prasidėjus teisminiams ginčams su Kėdainių pirminės sveikatos centru.

Savo ieškinyje teismui ieškovė nurodė, kad dar 2001-ųjų birželį mėnesį kreipėsi į tuometę Kėdainių stomatologijos polikliniką (dabar - Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras) dėl kairės pusės viršuje skaudančių dantų. Pacientė tikino, kad į skaudamą vietą jai buvo suleisti nuskausminamieji vaistai, dėl to maždaug toje vietoje susidarė pūlinys. Pasak ieškovės, gydytojai pūlinio negydė, į jį nekreipė dėmesio, tačiau tinimas nemažėjo, skausmas nepraėjo.

Odontologų rūmų komisija yra konstatavusi, jog į teismą medikus padavusiai pacientei buvo nekokybiškai užplombuoti 24 ir 25 dantų šaknų kanalai, dėl to ties jais susiformavo paūmėjęs viršutinis periodontitas.

Pasak specialistų, odontologas ortopedas protezavo nekokybiškai endodontiškai sugydytus 24 ir 25 dantis (ko nebuvo galima daryti) ir prieš protezavimą pacieneti nerekomendavo endodontinio šių dantų pergydymo.

„Ekspertizės akto išvadose nurodyta, jog periodontitas paūmėjo ir susiformavusio pūlinio gydymas užsitęsė dėl neatlikto 24 ir 25 dantų pergydymo, juos suprotezavus. Todėl protezuojančiai dantis gydytojai tinkamai atlikus savo pareigas ir savalaikiai patikrinus, ar gerai paruošti dantys protezavimui, galimai būtų sutrumpėjęs buvusio pūlinio gydymas, tuo pačiu ir ieškovei sukeltas dėl to skausmas“, - pabrėžė teismas.

Šią gydymo procedūrą atlikusi Kėdainių ligoninės gydytoja nurodė, kad ji esą pasitikėjo anksčiau dantis gydžiusių gydytojų įrašais medicininėje kortelėje.

„Gydytojui taikomi didesni atidumo, rūpestingumo reikalavimai, todėl prieš atlikdama dantų protezavimą, gydytoja privalėjo įsitikinti, kad protezuoja tinkamai išgydytus dantis. Tuo labiau, kad ji pati pripažino, jog prieš protezavimą ji neturėjusi dantų rentgeno nuotraukų ir apie tinkamą dantų išgydymą sprendusi tik iš įrašų medicininiuose dokumentuose“, - pabrėžiama Lietuvos apeliacinio teismo nutartyje.

Pasak teisėjų, esant nesugydytiems dantims ieškovė galėjo jausti skausmą, dėl to patirti dvasinius išgyvenimus bei nepatogumus.

„Dėl netinkamo gydymo ieškovei buvo atlikta operacija, kuri be abejonės ieškovei taip pat sukėlė neigiamus išgyvenimus. Ieškovei buvo patarta sanuoti dantis. Taip pat nuėmus vainikėlius ir pažeidus 24, 25 dantis nebeliko galimybės uždėti naujų vainikėlių, ieškovei rekomenduojamas tik protezavimas išimamais protezais, kas kelia pagrįstą ieškovės susirūpinimą dėl ateityje atliktinos operacijos pasekmių, būsimų išgyvenimų“, - teismas pripažino, kad ieškovė patyrė neturtinę žalą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (43)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

Gyvai / Lietuvos įtakingiausieji 2017: DELFI TV tiesiogiai su vienu įtakingiausių Lietuvos ekonomistų G. Nausėda (7)

Tęsdamas išskirtinį projektą „Lietuvos įtakingiausieji 2017“, DELFI pristato įtakingiausių...

N. Vasiliauskaitė. Terorizmas pasaulį jau pakeitė (29)

„Net jeigu islamistai sugebėtų surengti Europoje po teroristinį aktą kiekvieną dieną, tai...

Barselonos išpuolio mikroautobuso vairuotojas nustatytas, jo ieškoma visoje Europoje (8)

Ispanijos policija pirmadienį paskelbė nustačius asmens, praeitą ketvirtadienį nukreipusio...

Artėja visiškas Saulės užtemimas: milijonai plūsta jo stebėti (7)

Į Jungtinių Valstijų miestus, įskaitant Čarlstoną Pietų Karolinoje, suplūdo milijonai...

D. Kuprys paliko NŽT vadovo pareigas (8)

Daugiau nei metus Nacionalinei žemės tarnybai ( NŽT ) vadovavęs Danielius Kuprys paliko tarnybą....

G. Žiemelis investuoja į tūkstančio vietų bendrabutį (74)

Gediminas Žiemelis investuoja į daugiau kaip tūkstančio vietų bendrabutį darbininkams.

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1734)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (142)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...