Antradienį higienistai gavo nepatvirtintos informacijos, kad Kauno sporto klube "Oazė" nelaimingo atvejo metu buvo sutrikusi vėdinimo sistema ir dėl to susikaupė chloro dujos, kuriomis, kaip įtariama, apsinuodijo berniukas, jo sesuo ir suaugęs vyras. Tai DELFI konferencijoje patvirtino Kauno visuomenės sveikatos centro specialitė Milda Gedvilienė, pridurdama, kad vėdinimo sistemos gedimas buvo greitai pašalintas.
Mergaitė baseine
© AFP/Scanpix

„Chloras pasižymi tokia savybe kaip garavimas. Jis yra sunkesnis už orą, todėl kaupiasi žemose vietose, kaip, pavyzdžiui, baseinuose virš vandens“, - sakė higienistė.

Pasak M. Gedvilienės, paskutinį kartą šis baseinas tikrintas 2009 metų spalio mėnesį, tačiau ir tuo metu šiame "Oazės" klube nustatytas trūkumas: neatlikti visi reikiami vandens savikontrolės tyrimai. Tą patį mėnesį čia nustatytas dar vienas pažeidimas: baseine nebuvo įrengtos „vandens dezinfekcijai naudojamos sistemos, susidedančios iš fizikinių veiksnių“.

Paklausta, ar jos praktikoje dėl higienos normų baseinuose ar sporto klubuose būta rimtų atsitikimų, DELFI konferencijos dalyvė sakė, jog toks ekstremalaus apsinuodijimo chloru atvejis yra pirmas Lietuvoje.

UAB „Neo aljansas“ rinkodaros ir pardavimų vadovė Svetlana Kavina DELFI paneigė informaciją apie vėdinimo sistemos darbo sutrikimus.

„Turime oficialius dokumentus iš įmonės, prižiūrinčios mūsų vėdinimo sistemas, kad sausio 2 dieną jokių vėdinimo sistemų sutrikimų nebuvo. Šios įmonės specialistai buvo apsilankę sporto ir pramogų parke. Šiuo metu rengiame dokumentus, kuriuos netrukus pateiksime žiniasklaidai“, - sakė įmonės atstovė.

Kodėl baseinai dvokia chloru

Skaitytojai domėjosi, ar įstaiga iš anksto žino, kad atvažiuos tikrintojai. Pasak M. Gedvilienės, periodinės kontrolės atveju apie tai įmonė įspėjama prieš 10 darbo dienų. Grįžtamosios (pakartotinio patikrinimo, jei rasta pažeidimų) ir operatyvios (gavus skundus, įvykus nelaimingam atsitikimui) kontrolės metu patikrinimas atliekamas neįspėjus.

„Išėjus iš baseino, viskas nuolat dvokia chlorkalkėm. Ar nėra kokių kitų dezinfekcijos priemonių? O gal pas mus jomis piktnaudžiaujama?“ - abejojo skaitytojas.

Pasak M. Gedvilienės, baseinų vandens nukenksminimui galima naudoti ultravioletinius spindulius, ozoną, chlorą ir jo junginius bei bromą ir jo junginius. Pati įmonė turi pasirinkti kokią dezinfekcinę priemonę naudoti. Tačiau bent jau Kaune beveik visos įmonės naudoja chlorą.

Vandenį keičia kartą per metus

Pagal higienos normas, baseino vanduo turi būti pakeistas vieną kartą per metus. Septynerių metų neturintys vaikai neturėtų eiti į suaugusiems skirtus baseinus. „Jei suaugusieji to nepaiso, atsakomybę už vaikų sveikatą prisiima patys“, - teigė konferencijoje apie higienos normas sporto klubuose ir baseinuose dalyvavusi Kauno visuomenės sveikatos centro specialistė.

Per valandą skaitytojai gydytojai pateikė daugybę klausimų, tačiau dominavo chloras, kuriuo, kaip įtariama, Kauno pramogų centre "Oazė" esančiame "Impuls" baseine sunkiai apsinuodijo du vaikai ir suaugęs žmogus.

M. Gedvilienė priminė, kad vandens kokybės rodikliai turi būti pateikiami viešai, gerai matomoje vietoje baseinuose ir pramogų ir sporto klubuose. Turi būti nurodoma vandens temperatūra, ph ir liekamo aktyvaus chloro koncentracija. 

Chloro koncentracija turi būti nuo 0,5 iki 2 mg/l. Vaikų baseinuose iki 7 metų chloro koncentracija baseinuose turi būti nuo 0,3 iki 1 mg/l. Lauko baseinuose iki 3 mg/l. Ph turi būti nuo 6,5 iki 7,5 .
Lietuvoje daugumoje baseinų vanduo yra dezinfekuojamas chloro junginiais. Užsienio praktikoje daugiau naudojamos kitos cheminės priemonės, skirtos vandens dezinfekcijai.

Lankytojų sveikatos netikrina

„Kodėl baseinuose nėra reikalaujama jokios medicininės pažymos arba nėra specialisto galinčio patikrinti vietoje tarkim kojų nagus?“, - teiravosi skaitytojas.

Higienistės teigimu, šiuo metu higienos normose nėra reikalaujama sveikatos pažymų, taip pat nėra reglamentuotos normos, pagal kurią privalėtų būti lankytojus tikrinantis specialistas.

Skaitytojai nuogąstavo, kad baseinuose nesilaikoma elementariausios higienos: „ne paslaptis, kad neretai vaikai ten atlieka ir gamtinius reikalus, kaip tai kontroliuojama?“

Pasak konferencijos dalyvės, kartą per mėnesį turi būti tiriamas vanduo dėl jame esančio amoniako kiekio, kuris yra šlapime. Pastaruosius metus pažeidimų baseinuose dėl amoniako kiekio nebuvo nustatyta.

Higienistė priminė, kad kiekviename baseine turi būti įrengtas automatinis laisvojo chloro, ph dydžio nustatymo įrenginys, sumontuota automatinė dozavimo įranga. Šie reikalavimai taikomi visiems, išskyrus mažuosius baseinus be recirkuliacinės sistemos.

Įrangos parodymai turi būti tikrinami ne rečiau kaip 2 kartus per dieną, atliekant kontrolinius matavimus, o rodmenys turi būti skelbiami viešai ir visiems lankytojams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (90)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Plikai nusikirpusi K. Dūdaitė: aš noriu tokių pačių užduočių kaip vaikinai (339)

„Gyvename neramiais lakais. Manau, kad kariuomenei reikia žmonių, kurie turėtų smegenų ir noro...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (102)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (12)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (205)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (2)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (1)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (2)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (33)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...

Baltijos kelio metinių proga į Vilnių dviračiais atmynė svečiai iš Švedijos (1)

Dešimt tarptautinės telekomunikacijų bendrovės vadovų trečiadienį baigia tris dienas trukusį...