Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektas gali prieštarauti kai kurioms Konstitucijos normoms, prie tokios išvados priėjo penktadienį šį projektą svarstęs Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas.
© Corbis
Komentuodamas šį sprendimą Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Albertas Sereika Eltai sakė manąs, kad šis įstatymas prieštarauja ne tik Konstitucijai, bet ir žmogiškosioms normoms. Parlamentaras apgailestavo, kad nepateikta statistikos duomenų, kaip veikia toks įstatymas Lenkijoje, Airijoje ir Maltoje.

"Įdomu būtų sužinoti, kiek tų šalių moterų važiavo į kitas šalis nutraukti nėštumą. Manau, kad toks įstatymas būtų ne tik moterų, bet ir vyrų teisių pažeidimas", - sakė jis.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto sprendimą projektą inicijavęs Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis Seimo narys Valdemaras Tomaševskis pavadino "politiniu užsakymu". Jis sakė manąs, kad nepaisant pasipriešinimo rytoj ar poryt toks įstatymas bus priimtas. "Negali egzistuoti tokia visuomenė, kuri nepajėgi apginti nekaltus vaikus, nes tokia tauta neturi ateities", - sakė Eltai V. Tomaševskis.

Jis teigė bandysiąs vėl surinkti Seimo narių parašus ir dar kartą teikti Seimui šį įstatymo projektą.

Pagal siūlomą projektą, nutraukti nėštumą gali tik gydytojas, kai nėštumas gresia nėščios moters gyvybei ar sveikatai, prenataliniai tyrimai arba kitos medicinos prielaidos rodo didelę tikimybę, jog vaisius bus sunkiai ir nepagydomai pažeistas arba sirgs nepagydoma, jo gyvybei gresiančia liga, arba yra pagrįstų įtarimų, jog nėštumas atsirado dėl nusikalstamų veikų.

Projektą parėmęs Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Vidmantas Žiemelis nemano, kad toks įstatymo projektas prieštarauja Konstitucijos 22 straipsnio kai kurioms normoms.

"Nemanau, kad siūlomas projektas prieštarauja Konstitucijos nuostatoms, skelbiančioms, kad "žmogaus privatus gyvenimas yra neliečiamas" bei "įstatymas ir teismas saugo, kad niekas nepatirtų savavališko ar neteisėto kišimosi į jo asmeninį ir šeimyninį gyvenimą, kėsinimosi į jo garbę ir orumą", - sakė Eltai V. Žiemelis.

V. Tomaševskis pastebėjo, kad šiuo metu nėra aiškaus apibrėžimo, jog žmogaus gyvybė prasideda prenatalinėje fazėje. "Dėl to susiklostė tokia padėtis, kai nėštumo, ypač iki 12 savaitės, nutraukimas neturi jokių teisinių ir moralinių pasekmių. Tai šiandien vienas iš veiksnių, sąlygojančių žemą visuomenės moralinį lygį ir kritišką demografinę situaciją", - sakė Eltai V. Tomaševskis.

Įstatymo projektas teikiamas kartu su Civilinio kodekso ir Baudžiamojo kodekso pakeitimų ir papildymų projektais. Civiliniame kodekse siūloma nustatyti, kad pradėtas, bet dar negimęs vaikas turi tokį pat civilinį teisnumą kaip ir gimęs, tačiau turtinės teisės jam atsiranda nuo gimimo momento. Baudžiamojo kodekso pakeitimų projekte siūloma nustatyti atsakomybę už vaiko prenatalinėje fazėje sužalojimą ar susargdinimą, taip pat patikslinant neteisėto aborto sampratą.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Metro: mitologinė būtybė ar panacėja vilniečiams? (139)

Vilniaus metropoliteno projektas – ekonomiškai negyvybingas, o valstybė turi daug svarbesnių...

Žinomas telefonų gamintojas nesutinka su mokesčiu Lietuvoje: priskaičiavo 0,5 mln. eurų skolos (50)

Teisme vyksta ginčas tarp autoriams atstovaujančios asociacijos AGATA ir informacinių ir ryšių...

Meilės kaina: A. Valentaitė neteko brangenybių už 140 tūkst. eurų (81)

Viena garsiausių Lietuvos manekenių Asta Valentaitė prarado įvairių brangenybių už daugiau...

D. Adomaitis į Rygą išsivežė 14 kandidatų – su vienu atsisveikinta (17)

Iki 2017 metų Europos krepšinio čempionato likus 14-ai dienų Lietuvos rinktinės treneris...

R. Karbauskis tapo seneliu (53)

Ramūno Karbauskio šeimą aplankė džiugi žinia – jo sūnus Justinas Karbauskis su žmona...

Akibrokštas: valstybinė įmonė savo patalpose atidarė paslaptingą viešbutį (160)

Palangos girininkijoje dirba ne vien tik miškininkai. Kaip išsiaiškino DELFI, jų ten mažuma....

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (127)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Automobilių gamyboje – nauja aukso kasykla (9)

Autonomiški automobiliai gali drastiškai sumažinti aukų keliuose skaičių, apkarpyti suvartojamų...

Kanadietė pamestą sužadėtuvių žiedą po 13 metų rado netikėtoje vietoje (8)

Prieš daugiau nei dešimt metų šeimai priklausančiame ūkyje kanadietė Mary Grams pametė savo...