Mokslininkai iš Tel Avivo universiteto nustatė, kad melanomos auglys skleidžia vezikulėmis vadinamas pūsleles, kuriose yra pokyčius dermoje – vidiniame odos sluoksnyje – sukeliančios molekulės, leidžiančios vėžiui plisti į kitus gyvybiškai svarbius organus, įskaitant smegenis, plaučius, kepenis ir kaulus. Šis atradimas reiškia, kad bus galima sustabdyti vėžį prieš jam metastazuojant.

Mokslininkai ne vienerius metus žinojo, kad melanoma susiformuoja epidermyje – išoriniame odos sluoksnyje. Šioje stadijoje vėžinės ląstelės negali patekti į kraujotaką, nes negali prieiti prie kraujagyslių. Tačiau kažkaip vėžys randa būda prasibrauti pro šį barjerą ir pasiekti daugybę kraujagyslių, esančių dermoje.

„Mes nustatėme, kad dar prieš paveikdamas dermą vėžys išsiuntinėja mažytes vezikules su mikro RNR molekulėmis, – sakė tyrimui vadovavęs Tel Avivo universiteto Sacklerio medicinos mokyklos Žmogaus molekulinės genetikos ir biochemijos skyriaus atstovė dr. Carmit Levy. – Šios molekulės sukelia morfologinius pakitimus dermoje ir parengia ją priimti ir transportuoti vėžines ląsteles. Dabar mes suprantame, kad blokuodami vezikules mes galime sustabdyti ligą.“

Amerikos vėžio draugijos turimi statistiniai duomenys rodo, kad odos vėžys yra dažniausia vėžio forma, o melanomos atvejų, kurie sudaro tik 1 proc. visų odos vėžių, skaičius per pastarųjų 30 metų sparčiai auga. Ekspertai prognozuoja, kad šiemet bus diagnozuota 76 380 naujų melanomos atvejų ir 10 130 žmonių nuo šio vėžio mirs.

„Melanoma yra vienas iš baisiausių vėžių, kurie labai greitai metastazuoja, – sako onkologas Homayoonas Sanati. – Metastazės atsiranda labai ankstyvoje stadijoje. Gydytojai mano, kad ligą pašalino, tačiau melanoma po metų ar vėliau atsiranda kitoje vietoje, pavyzdžiui, smegenyse.“
Jo teigimu, dabar mokslininkus labiausiai domina metastazavimo mechanizmas.

„Kai tu supranti veikimo mechanizmą, gali rasti būdą sunaikinti tą mechanizmą ir sumažinti metastazių riziką. Tai yra svarbiausias šio tyrimo atradimas, – sakė H. Sanati. – Mokslininkai jau žino dvi chemines medžiagas, kurios nutraukia šį procesą, todėl šio atradimo svarba yra ta, jog galima gydymo metu užkirsti kelią šiam mechanizmui.“

Pasak H. Sanati, per pastaruosius penkerius metus buvo sukurta naujų vaistų, kurie blokuoja tam tikrus baltymus ir neleidžia melanomai metastazuoti.

„Mūsų tyrimas yra svarbus žingsnis link efektyvaus mirtiniausio odos vėžio gydymo atradimo, – sakė C. Levy. – Tikimės, kad mūsų tyrimo rezultatai padės paversti melanomą gyvybei nepavojinga ir lengvai išgydoma liga.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (20)