Nors rankinį Lietuvoje pradėjo žaisti dar 1927 metais, tačiau labiausiai jis išpopuliarėjo prieš 60 metų, kai Vilniuje 1954 metų spalio mėnesio pirmomis dienomis buvo surengtas Vilniaus miesto vyrų rankinio turnyras. Tuo metu rankinis buvo žaidžiamas futbolo aikštėse ir komandą sudarė 11 žaidėjų.
Rankinis
© DELFI (P.Garkausko nuotr.)

Apie rankinio plėtrą mūsų šalyje pasakoja Lietuvos rankinio federacijos prezidentas Antanas Skarbalius.

„Žymiai populiaresnis buvo šiuolaikinis 7x7 salės rankinis. Lietuva kaip tik ir didžiuojasi šio rankinio pasiekimais. Net du kartus olimpine čempione tapo Aldona Česaitytė-Nenėnienė, Sigita Mažeikaitė-Strečen tapo olimpinių žaidynių ir pasaulio čempione, olimpiniu čempionu tapo Valdemaras Novickis, kuris kartu su Raimondu Valucku laimėjo ir pasaulio čempionų aukso medalius.

Daugiau nei vienas dešimtis lietuvių dalyvavo pasaulio čempionatuose ir yra laimėję prizines vietas. Geriausia pasaulio 1999 metų rankininke buvo pripažinta Druskininkuose rankinio abėcėlės išmokusi Aušrelė Miklušytė-Fridrikas.

Išskirtini komandų pasiekimai: net du kartus Europos čempionių taurę laimėjo Kauno „Žalgirio“ moterų komanda, po kartą – Vilniaus „Eglės“ rankininkės ir Kauno „Granito“ vyrai.

Rankininkų šeima didžiuotis gali tais treneriais, kurie mokė vaikus pirmų rankinio žingsnių: šviesios atminties treneriai – eišiškietis Antonas Ratkevičius ir druskininkietis Albinas Arbačiauskas, pasvalietis Laimonas Daugis, skaudviliškis Marcelinas Zelba ir didelis būrys tebesidarbuojančių iki šioi.

Didžiulės pagarbos verti tie treneriai, kurie gebėjo parengti elito meistriškumo rankininkus ir komandas – Fausta Bimbienė, Elena Petkienė, Gintautas Stasiulevičius, Antanas Taraskevičius, Vytautas Kontvainis ir daugelis kitų, tebetęsiančių garbingus Lietuvos rankinio pasiekimus.

Lietuvos rankinio teisėjai teisėjavo aukščiausio rango varžybose. Olimpinėse žaidynėse ir pasaulio čempionatuose teisėjavo Janis Grinbergas, Rimgaudas Skinderis, Grigorijus Gutermanas, Feliksas Gedvilas, pastaruoju metu sėkmingai šias tradicijas tęsia Vaidas Mažeika ir Mindaugas Gatelis. Šiuo metu per dešimt Lietuvos teisėjų kviečiami Europos ir Tarptautinės rankinio federacijų teisėjauti įvairaus rango tarptautinėse varžybose.

Rankinio bendruomenė didžiuojasi tais, kurie ilgą laiką rūpinosi rankinio plėtra. Išskirtinai pažymėtina šviesios atminties J. Grinbergo organizacinė veikla, kuris buvo Lietuvos rankinio atgimimo pradininkas ir puoselėtojas, taip pat pažymėtinas ilgamečio Lietuvos rankinio federacijos prezidento Petro Algirdo Čiočio indėlis.

Rankinio bendruomenė didžiuojasi, kad šiuo metu Lietuvos tautinio olimpinio komiteto generalinio sekretoriaus pareigas eina buvęs ilgametis Lietuvos rankinio federacijos generalinis sekretorius Valentinas Paketūras, kad rankinio treneris ir buvęs Lietuvos rankinio federacijos prezidentas Edis Urbonavičius yra Lietuvos kūno kultūros ir sporto departamento generaliniu direktorius.

Sveikindamas Lietuvos rankinio bendruomenę Lietuvos rankinio 60 metų atgimimo proga, linkiu puoselėti garbingą Lietuvos rankinio paveldą, sutelkti pastangas plėtojant rankinį ir visiems visokeriopos asmeninės laimės bei sėkmės“, - rašo A. Skarbalius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (13)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (169)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1327)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Norite užauginti sveikus vaikus? Sekite suomių pavyzdžiu (1)

Aktyvūs vaikai yra ne tik laimingesni, bet pasižymi geriau išlavintais gebėjimais, sveikatos...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (2)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (8)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (75)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (40)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

7 dalykai, kuriuos turite žinoti, jei skaičiuojate kalorijas (3)

Skaičiuoti kalorijas tam, kad sulieknėtum, iš pirmo žvilgsnio neatrodo sunki užduotis – juk tai...