Lietuvos odinės pirštinės meistrai rengiasi pasaulio čempionatui, kurio vieta buvo pakeista jau keturis kartus. Lietuvos bokso vadovai, treneriai ir sportininkai ne savo valia atsidūrė tarptautinio skandalo verpetuose.
Boksininkai turkmėnas Ališkeras Baširovas (d) ir pakistanietis Muhammadas Balochas (k) susiėmė per Azijos žaidynių bokso varžybas Dohoje (Kataras).
© AFP/Scanpix
Kol kas tiksliai nežinoma, kur ir kada vyks pasaulio čempionatas - pirmasis atrankos į Pekino vasaros olimpines žaidynes etapas, todėl pakibo ore išankstiniai mūsiškių pasirengimo planai, jų finansavimas.

Beprecedentę sumaištį sukėlė dviejų mėgėjų bokso organizacijų - AIBA ir EABA - strategų konfliktas.

Žlunga rengimosi varžyboms strategija

Tarptautinė bokso mėgėjų asociacija (AIBA) balandžio 18 dieną paskelbė, kad pasaulio čempionatas, kuriame startuos kova dėl kelialapių į 2008 metų olimpiadą, vyks Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV).

Viena diena anksčiau Panevėžyje prasidėjusiose Lietuvos pirmenybėse dar tikėtasi, jog geriausiai pasirodžiusiems mūsų boksininkams teks vykti į Maskvą, o ne į užjūrį. Rusijos sostinė buvo patvirtinta planetos čempionato šeimininke prieš ketverius metus AIBA vykdomojo komiteto posėdyje Stambule (Turkija).

Naujieji AIBA funkcionieriai jau keturis kartus (!) keitė pasaulio čempionato vietą, todėl neatmetama galimybė, kad jie gali persigalvoti dar kartą arba privalės vykdyti Sporto arbitražo teismo (CAS), kuriam apeliaciją įteikė Rusijos bokso federacija (RBF), sprendimą.

Amerikiečiai, į AIBA pranešimą reagavę be didelio entuziazmo, kol kas nepatvirtino, kada ir kur bus surengtos varžybos.

“Atsižvelgiant į mūsų kuklų biudžetą, kelionės į Maskvą ar į JAV - nesulyginami dalykai. Be to, turint galvoje aklimatizacijos problemas, žlunga visa rengimosi strategija, įskaitant ir opiausią sritį - pinigus”, - sakė “Kauno dienai” Lietuvos bokso federacijos (LBF) generalinis sekretorius Vytautas Sinkevičius.

Revanšas už pretenzijas

Ne vien LBF, bet ir kai kurių kitų Europos bokso mėgėjų asociacijai (EABA) priklausančių nacionalinių federacijų atstovų nuomone, tai, kas dabar vyksta, - naujojo AIBA prezidento korėjiečio Čingo Kuo Vu, generalinio sekretoriaus turko Kanero Doganelio ir pirmojo viceprezidento uzbeko Gafuro Rachimovo revanšas EABA ir RBF prezidentui rusui Eduardui Husainovui bei jo šalininkams.

Pernai EABA vadovo rinkimuose Lietuvos delegatai balsavo būtent už E.Husainovą, kuris žadėjo reformuoti sustabarėjusį mėgėjų boksą bei išvalyti jį nuo korupcijos.

Oficiali AIBA versija, kodėl Maskva neteko teisės rengti pasaulio čempionatą, paprasta - esą RBF iki nustatytos datos nesumokėjo 1,5 milijono JAV dolerių depozito ir nepateikė kitų garantijų.

Tačiau bokso bendruomenė atvirai kalba, kad tai atpildas E.Husainovui, viešai suabejojusiam Č.Kuo Vu kandidatūra į AIBA prezidento pareigas ir agitavusiam į šį postą rinkti save, o ne korėjietį, bei skaudžiai užmynusiam ant nuospaudos K.Doganeliui (įtakingas turkas buvo apkaltintas EABA lėšų švaistymu, kyšininkavimu bei teisėjų mafijos organizavimu ir išvytas iš EABA vykdomojo komiteto).

Ir E.Husainovas, ir K.Doganelis ne kartą viešėjo mūsų šalyje.

EABA vadovui - teroristo etiketė

Kaip dėl įtakos kovojančios sporto grupuotės moka įspeisti į ringo kampą oponentus, liudija ne tik nekaltas reikalavimas sumokėti 1,5 mln. JAV dolerių depozitą (nors pagal AIBA įstatus anksčiau tokio lygio varžybų organizatoriams pakakdavo 300 tūkstančių), bet ir įmantresni būdai.

Prasidėjus diskusijoms dėl pasaulio čempionato vietos pakeitimo, viename susirinkime E.Husainovas buvo apkaltintas... terorizmu ir, pasitelkus specialiųjų tarnybų pareigūnus, išprašytas iš prabangaus Taipėjaus viešbučio, kuriame posėdžiavo AIBA viršūnėlė.

Vėliau paaiškėjo, kad 2005 m. Rusijoje už terorizmą iš tiesų buvo nubaustas kažkoks Eduardas Husainovas, tačiau jį ir EABA vadovą sieja tik tas pats vardas ir pavardė... Profesionalūs AIBA klerkai nesivargino pasidomėti, kaip yra iš tikrųjų ir ilgam priklijavo bokso veikėjui prieštaringos reputacijos asmens etiketę.

Maskvai pradėjus triukšmauti aukštesniu lygiu (į kovą buvo pasitelkti Rusijos vyriausybė, nacionalinis olimpinis komitetas bei CAS) ir prabilus apie protekciją, AIBA prezidentas Č.Kuo Vu atliko stulbinantį manevrą: jis pranešė, jog visi (!) maskviečių paraiškos dokumentai dingo, todėl pasaulio čempionatas bus patikėtas Pietų Korėjos miestui Degu.

Korėjiečiai mandagiai atsiprašė, teigdami, kad neturi to privalomo pusantro milijono, geriausiu atveju - tik 500 tūkstančių, todėl AIBA vadovas netrukus išplatino pareiškimą, jog Maskvos dokumentai atsirado ir varžybos rugsėjo 15-30 dienomis vyks Rusijos sostinėje.

Aistroms rimstant, praėjus savaitei po šio Č.Kuo Vu apsisprendimo, AIBA interneto svetainė paskelbė, kad pasaulio čempionatą rengs JAV.

Tašką padės teismas

“Manau, kad tai dar ne taškas šiai istorijai. Lauksime, ką nuspręs Sporto arbitražo teismas. Jei vis dėlto varžybos vyks Amerikoje, taupumo sumetimais į čempionatą siųsime tik lyderius”, - sakė V.Sinkevičius.

Kelialapius į Pekino žaidynes iškovos 1-8 vietas planetos pirmenybėse užėmę boksininkai. Tie Europos atletai, kuriems nepasiseks pasaulio čempionate, turės galimybę atsigriebti dviejuose papildomuose atrankos turnyruose.

Prieš ketverius metus Atėnų olimpiniame ringe kovojo du Lietuvos odinės pirštinės meistrai - vilniečiai Rolandas Jasevičius (iki 69 kg) ir Jaroslavas Jakšto (daugiau nei 91 kg).

R.Jasevičius pralaimėjo pirmąją kovą turkmėnui Aleskerui Baširovui, o J.Jakšto buvo per žingsnį nuo medalio - jis ketvirtfinalyje taškais 11:19 nusileido egiptiečiui Muhamedui Aliui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (297)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Lietuvai – galimybė prisitraukti pinigų iš Lenkijos (110)

Politinis neapibrėžtumas Lenkijoje verčia tenykštį verslą žvalgytis į užsienį, o Lietuva...

Ragina būti atsargius: stiprus vėjas prilaužė medžių

Ugniagesiai ketvirtadienio rytą gavo šešis iškvietimus šalinti nuvirtusių medžių.

S. Skvernelis: padidinti alkoholio akcizai pasiteisino (42)

Premjeras Saulius Skvernelis sako, jog šiemet drastiškai padidinti alkoholio akcizai pasiteisino -...

Nyderlanduose užkirstas kelias potencialiam teroristiniam išpuoliui nutrauktas roko grupės koncertas (78)

Nyderlanduose vienas ispanas buvo sulaikytas netoli roko koncerto vietos vairuojantis dujų balionų...

Sąžiningai pasielgusi vairuotoja liko apgauta „teisininkės“: eismo įvykio nė nebuvo (62)

Darydama automobilio dureles kitos mašinos dureles įbrėžusi klaipėdietė sulaukė netikėtų...

Traumos padariniai: neišvengiami M. Kalniečio viršvalandžiai ir alternatyvos (9)

Tai turėjo būti metai, kai Lietuvos rinktinė pagaliau nebūtų turėjusi bėdų įžaidėjų...

Provincijos turguje vaikinas susikūrė naują įvaizdį ir tai kainavo visai nedaug (23)

DELFI Stilius vėl apsilankė Raseinių turguje ir šį kartą žvalgėsi, kokių drabužių čia...

Pigu ir kokybiška: egzotiškesnės alternatyvos pabodusiai Turkijai (9)

Visame pasaulyje viena iš populiariausių žmones apsėdusių manijų tampa kelionių manija....

Paukštelis nepamiršta savo gelbėtojos: kasdien atskrenda jos aplankyti (1)

Dina Theissen vos kelių dienų paukštelį vardu Gracie atrado iškritusį iš medžio priešais...