Marijampolės "Sūduvos" futbolo klubo trenerio asistentas Donatas Vencevičius savaitę stažavosi Varšuvos "Legia" klube. Lietuvio pokalbiai su Lenkijos komandos treneriais buvo ne tik apie futbolą. "Legia" atstovai dar nepamiršo 2007 metų vasarą Vilniuje vykusių riaušių per UEFA Intertoto taurės rungtynes, kai į aikštę įsiveržę "Legia" fanai susirėmė su policija.
© L.Janulevičiūtės nuotr.
Tuo metu D. Vencevičius treniravo Vilniaus "Vėtros" futbolininkus.

- Kodėl nusprendėte stažuotis "Legia" klube? Pats esate žaidęs kitoje Varšuvos ekipoje "Polonia", o be to jums treniruojant "Vėtrą", susitikimas su "Legia" baigėsi ne ypatingai draugiškai, - Futbolas.lt paklausė D. Vencevičiaus.

- Nedraugiškai baigėsi "Legia" fanų išpuoliai Vilniuje. Mes su kolegomis iš "Legia" klubo išsiskirdami paspaudėme vieni kitiems rankas ir mandagiai atsisveikinome. Beje, jie jau tada jautė, kad už tokį sirgalių elgesį bus diskvalifikuoti ir "puse lūpų" mus sveikino su patekimu į kitą etapą.

Stažuotę "Legia" klube pasirinkau dėl keleto priežasčių. Mano nuomone, jį treniruojantis Janas Urbanas yra vienas geriausių specialistų Lenkijoje, kaip žaidėjas jis daug metų praleido Pamplonos "Osasuna" klube, vėliau treniravo šios Ispanijos ekipos jaunimą. Pažįstu ir "Legia" trenerio asistentą Jaceką Magierą, su juo neretai tekdavo kovoti dar aikštėje.

- Po garsių Varšuvos klubų derbių priešpriešos su buvusiais varžovais jau nebeliko?

- Prieš dešimtmetį man atstovaujant "Poloniai" dvejus metus Varšuvos derbiai vykdavo be žiūrovų, nes prieš tai buvo kilę didžiulės riaušės. Federacija tada nusprendė, kad į "Polonia" ir "Legia" susitikimus žiūrovai nebus įleidžiami. Bet priešprieša yra tik tarp abiejų klubų sirgalių, tarp žaidėjų jos nebuvo. Todėl "Legia" klube buvau sutiktas labai šiltai.

- Ar "Legia" treneriai ir žaidėjai vis dar prisimena riaušes Vilniuje?

- Nors ir nenoriai, bet prisimena. "Legia" vadovai yra įsitikinę, kad riaušes Vilniuje fanai buvo suplanavę, nes nesutarimų tarp vadovų ir vadinamų "ultrų" būta ir iki tol.

Po šių riaušių prasidėjusi krizė tarp fanų ir klubo vadovybės vis dar tęsiasi. Kai vyksta rungtynės namuose, sirgaliai net nepalaiko savo komandos, jie tik stovi ir žiūri rungtynes. Neturi nė vėliavų, nieko neskanduoja, kartais netgi demonstratyviai visi nusisuka nugara į aikštę. Tik kai "Legia" įmuša įvartį, tai paploja. Visiškai kitoks palaikymas būna išvykose.

- O pačioje Lenkijoje ar dažnai vyksta riaušės?

- Lenkijoje fanų riaušės vienu metu jau buvo tapusios kasdienybe. Rungtynėse nuolat būna daug policijos, įeidamas į stadioną privalai pereiti net kelias policijos užkardas, esi nuodugniai patikrinamas.

Dabar stadionuose susirėmimų būna retai, fanai organizuoja muštynes kur nors stadiono prieigose, apie jas dažniausiai susitaria internete. Tokiems futbolas nelabai įdomus. Lenkijos fanai yra vieni "aršiausių" visoje Europoje, o "Legia" grupuotės pirmauja visoje šalyje.

- Ko išmokote stažuotėje, kokių naujų žinių pasisėmėte?

- Pergalės recepto neišdavė. Bet naujos patirties pasisėmiau. Stebėjau dvejas Lenkijos čempionato rungtynes. Daugiausia teko bendrauti su vyriausiuoju "Legia" treneriu. Buvo įdomu kalbėtis ne tik apie taktiką, techniką, labai daug dėmesio jis skiria ir žaidėjų psichologijai, vidinei komandos atmosferai.

Labai daug informacijos gavau iš fizinio rengimo trenerio. Jis parodė daug pratimų ir supažindino su pasirengimo sezonui metodikomis, kurios dabar taikomos Lenkijoje.

- Stebėjote "Legia" rungtynes su Balstogės "Jagiellonia", kurioje žaidžia Andrius Skerla. Kokį įspūdį paliko Lietuvos rinktinės gynėjo žaidimas?

- A. Skerla sužaidė labai gerai, buvo tikras komandos lyderis. Tai, kad "Jagiellonia" nugalėjo vieną iš čempionato lyderių, buvo didelis Andriaus nuopelnas. Kiek esu matęs A. Skerlą rungtyniaujantį, tai buvo vienos geriausių jo rungtynių. "Legia" žaidė atakuojantį futbolą, bet jas dažniausiai nutraukdavo būtent lietuvis. Jis buvo tvirtas ramstis gynyboje.

- Ar galite palyginti Lietuvos ir Lenkijos futbolo klubus?

- Šiuolaikiniame klubiniame sporte labai svarbu finansai. Kokie jie yra Lietuvos ir Lenkijos futbole - net negalima lyginti. Netgi Lietuvos rinktinės žaidėjai važiuoja į Lenkijos antrą pagal pajėgumą lygą, nes ten - daug geresnės sąlygos.

Lenkijoje futbolas labai mylimas, ten visada pilni stadionai. Į antros lygos rungtynes susirenka po 10-15 tūkstančių žiūrovų. "Legia" rekonstruoja savo stadioną, kuriame tilps net 32 tūkstančiai, nes dabartinis stadionas jau nesutalpina visų norinčių.

Lenkijoje - didžiulis žiniasklaidos dėmesys futbolui. Vien futbolui skirtus laikraščius ir žurnalus net sunku suskaičiuoti. Visos "Ekstraklasa" rungtynės transliuojamos tiesiogiai per mokamą televizijos kanalą - gali pasirinkti kurias nori žiūrėti. Už televizijos teises kiekvienas klubas gauna po 6-7 milijonus zlotų (apie 5 mln. litų - aut. past.) per metus. Lietuvoje apie tokias pajamas galime tik pasvajoti.

- Kadangi mokate lenkų kalbą, neplanuojate trenerio karjeros tęsti būtent šioje šalyje?

- Neatmetu tokios galimybės. Šiuo metu lankau trenerių kursus A licencijai gauti, o vėliau Lenkijoje planuoju siekti UEFA PRO licencijos. Šiam sezonui turiu kontraktą su "Sūduva". Marijampolėje turime puikias sąlygas - naujas stadionas ir maniežas, treniruočių aikštės, todėl dabar visas jėgas ir žinias atiduodu šiai komandai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nacionalinio parko saugotojai savo kieme nepastebėjo nelegalaus statinio: iki tragedijos buvo vienas žingsnis (19)

Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) valdomame Užutrakio dvare vos per plauką išvengta...

A. Tapinas. Mūsų gėda tarp intrigantų ir impotentų (119)

Penktadienį Vilniaus oro uoste vėl nusileidus pirmajam lėktuvui, viešoje diskusijoje pasigirdo...

Tyrėjų akiratyje – kredito unijos, kurios be klientų žinios pervedinėjo pinigus (3)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos ( FNTT ) tiriamos kredito unijos „Baltija“ ir Namų...

„Via Baltica“ rekonstrukcija: kelininkai ir gyventojai iškasė karo kirvį (3)

Planas rekonstruoti„ Via Baltica “ kelyje esančias sankryžas sukėlė didelį kai kurių...

Isteriją Vokietijoje sukėlusios JAV sankcijos Rusijai – gera proga nulipti nuo Maskvos vamzdžio? (123)

Vokietijoje netyla prieštaringos diskusijos dėl naujųjų JAV sankcijų Rusijai. Kairiojo sparno...

V. Adamkus: tokia ES nebegalės egzistuoti (115)

Keista stebėti, kaip kai kurie ES šalių lyderiai perima Vladimiro Putino retoriką ar net gina...

Gyvybę išgelbėjęs stebuklas Šiauliuose: praeivis sugavo pro langą krentančią mergaitę (32)

Šiauliuose pirmadienis prasidėjo dramatiškai – pro vieno bendrabučio langą iškrito mažametė...

Saldžių mandarinų galite užsiauginti tiesiog ant palangės

Kvapnūs, sultingi, saldūs mandarinai Lietuvoje „auga“ ne tik parduotuvėse… Jų derliaus...

Prakalbo apie svarbiausią jaunimo bruožą: po Antrojo pasaulinio karo tokie žmonės buvo engiami

Didelis greitis, staigūs manevrai ir įspūdingos figūros ore – Lietuvoje sparčiai populiarėja...