Lietuvos nacionalinės vyrų krepšinio rinktinės vyriausiajam treneriui Ramūnui Butautui – neramus metas. Po fizinio ir taktinio rengimo treniruočių stovyklų Druskininkuose ir šalies pajūryje trenerių štabo ir krepšininkų dabar laukia draugiškų kontrolinių rungtynių maratonas, kuris bus jau atlikto darbo įvertinimas.
Ramūnas Butautas
© Krepsiniosirdis.lt nuotr.

Rungtynių su Latvija Kaune (08.12) išvakarėse R. Butautas priėmė sprendimą sutrumpinti rinktinės kandidatų sąrašą ir paskelbė, jog į Europos čempionatą nevyks stovykloje buvę Giedrius Gustas, Mindaugas Katelynas bei Renaldas Seibutis.

Prieš priimdamas šį sprendimą R. Butautas maloniai sutiko atsakyti į DELFI klausimus.

– Ar lengvai, krepšinio žargonu tariant, „atkabinate“ kandidatus iš rinktinės?

– Sunkus, pats sunkiausias momentas. Aš visada savo žaidėjams sakau, kad tai yra trenerio darbo dalis. Pati nemaloniausia. Sprendimą stumi nuo savęs paskutiniam momentui, kad galėtum išsklaidyti likusias abejones. Ne išimtis ir šiemet.

Visi žaidėjai yra verti atstovauti Lietuvos rinktinei. Bus sunku priimti ir tą galutinį sprendimą. Reikia sužaisti kelerias kontrolines rungtynes. Žaidėjai irgi turi mane suprasti. Ne aš sukūriau tą formulę, kad 12 krepšininkų atstovauja komandai. Visų 16 paimti į rinktinę aš niekaip negaliu.

– Rinktinė atsinaujino ir atjaunėjo. Ar sklandi ta kartų kaita?

– Kartų kaita yra natūralus dalykas ir anksčiau ar vėliau su tuo susiduria kiekviena komanda ir kiekviena rinktinė. Ne visi vienodai tam būna pasirengę. Beveik visada tai įvyksta daugiau ar mažiau skausmingai. Mes tokiems įvykiams rengėmės. Dauguma kandidatų yra buvę rinktinėje ir pernai, ir užpernai. Mes galvojome apie tai, kas gali nutikti šiandien, o šiandien galvojame, kas bus rytoj.

Esu įsitikinę, kad Lietuvai atstovavusius jaunimo, jaunių ir jaunučių rinktinių narius kitą vasarą mes tikrai pamatysime ir vyrų rinktinėje. Kad žaidėjai jau būtų paragavę rinktinės duonos su druska.

– Ar profesionalams vis dar reikalingos ilgos fizinio rengimo stovyklos?

– Be jokios abejonės. Tačiau mes koreguojame fiziniam rengimui skirtą laiką, trukmę, dozuojame krūvius, juos žaidėjams taikome skirtingai. Ne visi krepšininkai į stovyklas suvažiuoja vienodu lauku, jie skirtingai baigia nacionalinius čempionatus. Šiemet skyrėme didesnį dėmesį fiziniam rengimui, nes vyrai turėjo ilgą laisvą tarpą, galėjo pailsėti. Jei lyginsime su praėjusių metų rinktine, tada mums reikėjo taikyti atstatomuosius krūvius. Šiemet, vaizdžiai tariant, reikėjo pakrauti baterijas ir pagerinti žaidėjų kondicijas.

– Vyrai rinktinėje kartu bus nuo liepos 20 iki rugsėjo 20 d. Kaip pasiekti psichologinį suderinamumą?

– Nuo pykčių niekas nėra apsaugotas. Skaitėme apie tai, kad kitų rinktinių žaidėjai konfliktuoja jau rengimosi pradžioje. Šiai dienai galiu pasigirti, kad mes turime labai gerą kolektyvą, kuriame vyrauja tikrai puiki dvasia. Visi vyrai draugiški, nusiteikę sunkiam darbui. Aš tikiuosi tokį kolektyvą išsaugoti iki rengimosi Europos čempionatui pabaigos.

– Ar krepšininkus lydinčios žmonos, draugės ir vaikai padeda rengtis varžyboms? Ar taip bus ir Europos čempionate Lenkijoje?

– Mes niekada neturėjome didelių problemų šioje srityje. Tiek pernai, tiek užpernai vyrai į stovyklas atvyksta, žinodami, ko nori. Mes neturėjome ir neturime jokių drausmės pažeidimų. Žaidėjai grįžę po treniruočių randa žmonas su vaikais ir, aš manau, kad tai tik padeda nusimesti psichologinius rūpesčius, padeda pailsėti galvai ir kojoms.

Mes visi esame žmonės ir švelnus žodis iš šalies tikrai padeda. Aš noriu pasidžiaugti, kad mums yra suteikta galimybė būti stovyklose su šeimomis. Europos čempionate, aišku, to sau leisti negalėsime. Artimieji galės mus nelengvose kovose palaikyti tik tribūnose.

– Keičiasi rinktinės žaidimo braižas. Kokia R. Butauto naujoji krepšinio filosofija?

– Amerikos neatradau. Kadangi mes netekome tokių super ir mega žvaigždžių, kurios galėdavo improvizuoti aikštelėje, kurdamos puikias progas baigti atakas taškais sau ir partneriams.
Dabar mes bandysime daugiau įsprausti žaidėjus į schemą, žaisime drausmingai, aktyviai ginsimės, greitai pulsime, o nepavykus, rengsime ilgas atakas iki visiškai laisvo metimo iš patogių padėčių.

Labiau remsimės aukštesniais krepšininkais. Dabar ieškome paties racionaliausio būdo, kaip įveikti varžovų gynybą ir patiems rezultatyviai užpulti.

– Lietuvos krepšinis visada garsėjo „mažiukais“. Dabar visų amžių rinktinėse įžaidėjai – problema. Kada ir kodėl atsirado ši problema?

– Ta problema atsirado ne prieš metus ar dvejus. Tai įvyko prieš gerą dešimtmetį ar dar seniau. Tada visi treneriai „medžiojo“ dvimetrinius ir galvojo tik apie vidurio puolėjus bei gyrėsi vienas kitam, kiek daug aukštaūgių turi savo komandoje. Tai viena svarbiausių priežasčių, kad šiandien turime tokią padėtį.

Turime įžaidėjus, kurie Šarūno Jasikevičiaus meistriškumui neprilygsta. Turime daug jaunų gabių, talentingų ir darbščių krepšininkų. Bet tokių, kaip savo laiku buvo Vitoldas Masalskis, Mindaugas Arlauskas, Šarūnas Marčiulionis ir visa jų karta – šiandien, deja, neturime. Požiūris į įžaidėjų ugdymą jau yra pasikeitęs ir esu įsitikinęs, kad artimiausiu metu – per 10 pastarųjų metų – Lietuvoje vėl atsiras superįžaidėjų.

– Kaip bendraujate su šio sudėties rinktinės krepšininkais? Esate diktatorius ar demokratas?

– Labai nemėgstu diktatorių, nemėgstu pasipūtusių trenerių, tačiau, jei būsi skystablauzdis, rezultatų taip pat nepasieksi. Aš visada stengiuosi išlaviruoti taip, kad surasčiau aukso viduriuką. Jei žaidėjas pildo mano reikalavimus ir yra drausmingas už aikštelės ribų, nematau tikslo parodyti, kas šiame kieme yra šeimininkas.

Aš bendrauju, kaip lygus su lygiais su visais krepšininkais, tačiau man pakanka autoriteto ir jėgos įvykus kažkokiam konfliktui (tpfu-tpfu-tpfu, pabeldžia į stalą – DELFI), kad pasiekčiau savo.

– Kaip vertinate kiek pasikeitusį trenerių štabą?

– Negaliu pasakyti, kad pas mus pasikeitė štabo sudėtis. Šiek tiek, dėl visiems aiškių priežasčių, sutrumpėjo trenerių suoliukas. Gaila, kad taip įvyko. Papildomas balsas iš šalies visada padeda. Netekome Roberto Kuncaičio, kas netrukdo mūsų asmeninei draugystei.

Su Rimu (Kurtinaičiu – DELFI) mes kartu augome, žaidėme, draugaujame šeimomis, o dabar – drauge dirbame. Puikiai įsiliejo jaunas specialistas Donaldas Kairys, kuris jau treti metai su mumis. Antras skautas – Mantas Šernius – jau dirbo rinktinėje prieš dvejus metus Ispanijoje.

O Virginijus Mikalauskas yra žmogus, su kuriuo aš jau dirbu 15 metų. Su juo mes vienas kitą suprantame iš pusės žodžio.

– Ar praverstų šiai rinktinei psichologas?

– Papildoma informacija ar pagalba – visada padėtų. Tai opus klausimas, su šia problema susiduria visi be išimties sportininkai. Vieni yra tvirtesnio charakterio, o kiti – minkštesnio būdo. Pastarieji dažniau palūžta svarbiais momentais.

Tačiau reikėtų tokio specialisto, kuris pats būtų krepšinio olimpinis čempionas, butų baigęs Yale‘io ar Harvardo universitetą, jo kvalifikacija turėtų būti labai aukšta. Sunku rasti tokį žmogų, nes bendros psichologijos specialistas vargu, ar mums padėtų. Aš net nedrįsčiau jo kviesti.

– Lietuvos rinktinės narius persekioja smulkios traumos. Kokia jų įtaka treniruočių procesui?

– Tai normalus dalykas. Visko pasitaiko. Kada guli lovoje, išlipdamas iš jos kartais gali ne taip pasukti galvą ar koją nuleisti. O čia – krepšinis – kontaktinis žaidimas ir tų visų traumų pasitaiko. Ne šachmatais žaidžiame.

Be to, žaidėjai turi ir senų traumų. Klube juk tavęs niekas neprižiūri. Ten tave išspaudžia, kaip citriną, nes juk reikia rezultato. O mums, rinktinėje, tenka prižiūrėti ir gydyti krepšininkus. Svarbiausia, jog mes pasidarome rimtus tyrimus – magnetinį rezonansą ar rentgeno nuotrauką, kad žinotume, kas iš tikrųjų nutiko.

– Kaip pagal pajėgumą surikiuotumėte varžovus grupėje: turkus, lenkus ir bulgarus?

– Niekada neskirstome varžovų į stiprius ir silpnus. Žinome daug pavyzdžių sporto istorijoje, kad tariamai silpna komanda nugali stipresniuosius, su didesniu biudžetu. Sakau nuoširdžiai, mes labai rimtai žiūrime į visus priešininkus. Aš nevadinu mūsų grupės silpna, kaip kai kas mano.

Kita vertus, reikia prisiminti su kokios grupės krepšininkais mes žaisime kitame etape (Ispanija, Slovėnija, Serbija, D. Britanija – DELFI). Tikiuosi Dievas manęs nenubaus už tai, kad aš per anksti apie tai kalbu. Viliuosi, mes pateksime į kitą etapą.

– Kokie Lietuvos rinktinės tikslai Europos čempionate?

– Mes sau keliame aukščiausius tikslus. Vienodai rimtai ir atsakingai rengsimės kiekvienoms rungtynėms, nežiūrėdami į varžovų vėliavą ar jų rinktinės pavadinimą. Krepšinis yra sustiprėjęs Europoje ir būtų labi naivu manyti, kad kažkokią komanda būtų galima iš anksto „nurašyti“ ar žaisti su ja tik puse jėgos.

Mes suplanavę taip, kad jau pirmose rungtynėse Vroclave pademonstruotume brandų žaidimą, įveiktume varžovus, o toliau mūsų žaidimo kokybė dar gerėtų čempionato metu.

Kaip tai pavyks, priklausys nuo treniruočių proceso valdymo. O tai – vienas didžiausių trenerio darbo menų. Ar man pavyko – parodys įvykiai aikštelėje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Plikai nusikirpusi K. Dūdaitė: aš noriu tokių pačių užduočių kaip vaikinai (134)

„Gyvename neramiais lakais. Manau, kad kariuomenei reikia žmonių, kurie turėtų smegenų ir noro...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (2)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

A. Čekuolio receptas ilgam ir energingam gyvenimui (125)

Palikęs televiziją, žurnalistas, rašytojas Algimantas Čekuolis toliau rašo knygas ir beria...

Traumų epidemija rinktinės neapleidžia: L. Lekavičius pasisuko čiurną (1)

Kai antro kėlinio pabaigoje Dainius Adomaitis į įžaidėjo poziciją metė Marių Grigonį,...

Ekonomikos žvaigždė: rusų oligarchai į užsienį išvežė pusę šalies turto (271)

Turtingi rusai ofšoruose laiko tiek pat turto, kiek visi Rusijos gyventojai turi šalies viduje kartu...

Gyvai / Priešpaskutinis rinktinės testas: Lietuva – Islandija tiesioginė vaizdo transliacija (105)

Lietuvos krepšinio rinktinės pasirengimas Europos krepšinio čempionatui artėja prie pabaigos....

50-metį švenčiantis A. Mamontovas: turiu prastą skonį drabužiams, todėl visada atrodau jaunai pasveikino ir D. Grybauskaitė (23)

Trečiadienį, rugpjūčio 23 dieną Andrius Mamontovas švenčia 50-metį. Jubiliejaus proga...

Vargu ar atspėsite, kiek juodųjų skylių yra mūsų galaktikoje (14)

Skaičiuodami pagal tai, kiek žvaigždžių yra mūsų galaktikoje, ir kurios žvaigždės virsta...

Jemene gyvybes šienauja ne tik pilietinis karas, bet ir sunkiai valdoma cholera (4)

Nors jau seniai atrasti būdai, kaip užkirsti kelią choleros infekcijai, Jemene ji plinta, nes tam...

Kuriose viešosiose ligoninėse gali kilti kainos (25)

Netrukus prasidėsianti Seimo plenarinių posėdžių rudens sesija gali atnešti naujovių viešose...