Toks klausimas nejučia iškyla prisiminus prieš ketverius metus Solt Leik Sityje vykusias olimpines žaidynes. Tuomet Ole Einaras Bjorndalenas susišlavė visus keturis aukso apdovanojimus ir buvo tituluotas absoliučiu čempionu. To biatlono istorijoje dar nebuvo.
Halvard Hanevold
© Scanpix
Bet kaip minėta - tai jau istorija ir netrukus prasidės nauja olimpiada, kurioje vėl teks įrodinėti savo galias ir bandyti perrašyti biatlono istorijos metraščius. Užduotis nelengva. Mat apdovanojimų kraitis papilnėjo ir šioje olimpiadoje bus išdalinti net dešimt medalių komplektų (1998 m. Nagane – šeši, 2002 m. Solt Leik Sityje - aštuoni). Tad norėdamas tapti absoliučiu čempionu , 30 metų norvegas privalės užsidėti ne keturis, o penkis aukso apdovanojimus.

Estafetėje išsiskiria trys galiūnės

Tiek vyrų (4x7,5 km), tiek moterų (4x6 km) estafečių varžybose tradiciškai išsiskiria trys tautos, turinčios gilias biatlono tradicijas ir nuolat pasidalijančios visus medalius. Tai Vokietija, Norvegija, Rusija. Tiesa, pastaroji ypač vyrų varžybose linkusi užimti ir žemesnes pozicijas, vis dėlto prie favoritų ji yra priskiriama.

Solidžiausiai atrodo vokiečiai, visose olimpiadose ar pasaulio čempionatuose turėdami itin gerai subalansuotą komandą ir skindami vieną pergalę po kitos. Šioje rinktinėje atranka į komandą žiauri – į keturias rezervuotas pozicijas vienoje rungtyje pretenduoja ko ne dešimt atletų. Nieko nuostabaus, kad vokiečiai savo komandai nekelia žemesnių tikslų negu pirmoji vieta.

Kol kas jiems nusivilti tenka retai. Moterys nugalėjo paskutiniosiose dviejose olimpiadose, o vyrai po trijų pergalių 1992 m. Albervilyje (Prancūzija), 1994 m. Lilehameryje (Norvegija) ir 1998 m. Nagane, Solt Leik Sityje pirmą poziciją užleido norvegams. Šiemet jie dar labiau dega pykčiu įrodyti galingiausios biatlono tautos vardą.

Šio sezono taurės varžybose vokiečiai iškovojo tris pergales iš keturių, vieną kartą nusileidę nuolatiniams priešininkams – norvegams. Tarp jų konkurentų – O. E. Bjorndaleno vedini jau minėtieji 2002 m. čempionai Norvegijos biatlonininkai, vis galingiau estafetėje čiuožiantys ir retai olimpinėse žaidynėse liekantys rusai. Iš favoritų sąrašo nevertėtų išmesti ir stabilios prancūzų komandos, kuriai vadovauja garsusis Rafaelis Poiree. Būtent jie Solt Leik Sityje buvo treti, už nugaros palikę rusus.

Staigmeną pateikti gali itin patyrusi veteranų pripildyta Baltarusijos rinktinė, bei greitosios švedų bei čekų ar austrų rinktinės. Jos greičiu nenusileidžia varžovams, tačiau dažniausiai savo šansus laidoja šaudykloje.

Moterų varžybose konkurenciją Vokietijai sudarys minėtosios norvegės ir rusės, kurios paskutiniosiose dviejose olimpiadose kaip susitarusios užėmė atitinkamai antrąsias ir trečiąsias vietas.

Šiame sezone du kartus pergalę šventė norvegės, o kartą ant aukščiausios pakylos kopė rusės ir prancūzės. Sandrinne Bailly vedamos jos gali „iššauti“ ir Turine. Lygias komandas taip turi Slovėnijos, Slovakijos bei Bulgarijos rinktinės, tačiau vargu ar joms pavyks užkopti ant prizininkų pakylos.

Prognozė

Vyrai

1. Vokietija

2. Norvegija

3. Prancūzija

Moterys

1. Rusija

2. Vokietija

3. Norvegija

Sprinte – greičiausi vokiečiai

Dinamiškiausioje 7,5 km moterų ir 10 km vyrų sprinto rungtyje vėlgi vieni iš favoritų yra vokiečiai. Iš vyrų derėtų išskirti šio 22 metų Michaelį Roeschą, 27 metų Alexanderį Wolfą, 29 metų Michaelį Greisą ir itin patyrusį 35 metų Sveną Fischerį, kuris dalyvaus jau ketvirtose olimpinėse žaidynėse. Vienu iš greičiausių pasaulio biatlonininkų laikomas vokietis savo sąskaitoje jau turi auksą estafetėje, tačiau individualioje rungtyje jis kol kas tenkinosi tik sidabru. 2002 m. būtent sprinto rungtyje.

Su vokiečiais varžysis ir O. E. Bjorndalenas, kuriam olimpiados auksas – ne naujiena. Greičiausiu pasaulio biatlonininku tituluojamą Ole gelbsti greitos kojos, nors taikli akis kartais nuvilia. Nieko nenustebintų, jeigu Ole jėgas išmėgintų ir bent vienoje slidinėjimo rungtyje.

Raphael Poiree
© AFP/Scanpix

Jau ne pirmi metai pagrindinis jo priešininkas yra šio sezono pasaulio taurės lyderis 31 metų R. Poiree. Šioje rungtyje jis taip pat bus aršiausiu jo konkurentu.

Be abejonės sprinto rungtyje nustebinti gali ir „greitaskuodžiai“ norvegai Larsas Bergeris ar Frode Andersenas bei tik šiemet atsiskleidęs 23 metų rusas Maksimas Čiudovas.

Moterų varžybose pirmose eilėse vėlgi vokietės – 2002 m. olimpinė čempionė Kati Wilhelm ir 35 m. legendinė Uschi Disl, kuriai Turinas – penktoji olimpiada. Deja, ji dar nėra iškovojusi aukso individualioje rungtyje, o čia – paskutinė proga. Po šio sezono ji ruošiasi atsisveikinti su didžiuoju sportu. Karjeros pabaiga puiki – 2005 m. ji buvo pripažinta geriausia Vokietijos sportininke. Iki šiol to nebuvo pavykę pasiekti nė vienam biatlonininkui. Iki svaiginančios pabaigos trūksta tik olimpinio aukso.

Konkurenciją greitajai Uschi sudarys ir kitos komandos draugės 29 metų Simone Denkinger bei 32 metų Katrin Apel, nuolat patenkančios į stipriausiųjų dešimtukus.

Tarp pagrindinių priešininkių stipri Rusijos rinktinė, kurios priešakyje Svetlana Išmuratova ir Olga Zaiceva, tik šiais metais apie save prabilusi 32 metų švedė Anna Carin Olofsson, laimėjusi netgi vieną etapą bei prancūzė 26 metų S. Bailly, kuriai nuolat pritrūksta „šaltų nervų“ šaudykloje.

Prognozė

Vyrai

1. O. E. Bjorndalenas (Norvegija)

2. S. Fischeris arba M. Greisas (Vokietija)

3. A.Wolfas arba M. Roesch (abu - Vokietija) arba F. Andersenas (Norvegija) arba R. Poiree (Prancūzija)

Moterys

1. U. Disl (Vokietija) arba K. Wilhelm (Vokietija)

2. A. C. Olofsson (Švedija)

3. S. Bailly (Prancūzija) arba L. G. Poiree (Prancūzija)

Persekiojime – svarbiausias sprintas

Paradoksalu, tačiau beveik visas vietas šios rungties pozicijas lemia sprintas. Po sprinto finišo, persekiojime sportininkai startuoja pralaimėtu laiku nuo lyderio ir jį pasivyti, pavyzdžiui atsiliekant dvi minutes ir užėmus 15 poziciją yra sunkiai tikėtina. Visgi persekiojime yra net keturi šaudymo taikiniai, tad atsilikusiems paliekami teoriniai šansai prisivyti. Moterys čiuožia 10, o vyrai 12,5 km.

Praėjusioje olimpiadoje sprinto nugalėtojai O. E. Bjorndalenas išsaugojo savo poziciją persekiojimo lenktynėse ir iškovojo antrą aukso medalį, o K. Wilhelm iš pirmosios nukrito į antrą poziciją, aukso medalį palikdama iš aštuntosios pozicijos iššokusiai rusei O. Pylevai.

Šio sezono taurės varžybų persekiojimo lenktynių įskaitoje tvirtai pirmauja vokietė K. Wilhelm, o vyrų – M. Roesch ir R. Poiree.

Prognozė

Vyrai

1. M. Greisas (Vokietija) arba O. E. Bjorndalenas (Norvegija)

2. R. Poiree (Prancūzija)

3. S. Fischeris (Vokietija)

Moterys

1. S. Bailly (Prancūzija)

2. K. Wilhelm arba U. Disl (abi - Vokietija)

3. L. G. Poiree (Norvegija) arba S. Išmuratova, O. Pyleva (abi - Rusija) arba C.A. Olofsson (Švedija)

Individualiose – favoritai šiek tiek skiriasi

Vienoje iš seniausių olimpiados rungčių , individualiose lenktynėse (vyrai – 20 km, moterys – 15 km su 4 šaudymo taikiniais) daugiausia įtakos pergalei turi taiklūs šūviai, mat skirtingai nei sprinte dalyviams už nepataikytą šūvį nereikia čiuožti baudos ratą – jiems priskaičiuojama viena papildoma minutė.

Praėjusioje olimpiadoje karaliavo O. E. Bjorndalenas, o moterų – vokietė Andrea Henkel.

Šiame sezone tarp favoričių galima priskirti taikliai šaudančią rusę S. Išmuratovą, kuri laimėjo vieną etapą. Kitame sėkmė nusišypsojo švedei A. C. Olofsson. Šioms dviems biatlonininkėms konkurenciją gali sudaryti itin taikliai šiemet šaudančios rusės Albina Achatova ir O. Pyleva, Vokietijos atstovės – M. Glagow ar K. Wilhelm bei slovėnės, slovakės, bulgarės ar čekės, iš kurių kiekviena šioje ilgoje distancijoje gali pateikti staigmeną.

Sven Fischer
© Reuters/Scanpix

Vyrų varžybose šį sezoną pergales šventė R. Poiree ir S. Fischeris, būsiantys tarp pagrindinių favoritų šioje rungtyje. Be to derėtų į stipriausiųjų sąrašą įrašyti vokiečius M. Greisą ir M. Roeschą bei rusus M Čiudovą ir Sergejų Čepikovą.

Iš 2002 m. Solt Leik Syčio medalių trejeto startuos tik čempionas O. E. Bjorndalenas, tuo tarpu prizininkai vokietis Svenas Luckas ir rusas Viktoras Maigurovas jau atsisveikino su profesionaliuoju sportu.

Prognozė

Vyrai

1. R. Poiree (Prancūzija)

2. M. Čiudovas (Rusija) arba M. Greisas (Vokietija)

3. H. Hanevoldas arba O. E. Bjorndalenas (abu - Norvegija)

Moterys

1. S. Išmuratova (Rusija)

2. M. Glagow (Vokietija) arba A. Achatova (Rusija)

3. A. C. Olofsson (Švedija) arba O. Pyleva (Rusija)

Masinės lenktynės debiutuoja

Turine debiutuoja nauja rungtis – masinės lenktynės (vyrų – 15 km, moterų – 12,5 km su keturiais šaudymo taikiniais). Šioje azartiškoje rungtyje jau keletą metų medaliai dalinami pasaulio čempionatuose, tačiau į Olimpinių žaidynių programą ji įtrauktą pirmąkart.

Halvard Hanevold
© Scanpix

Šiame sezone vyko dvejos lenktynės. Vyrų varžybose triumfavo norvegai H. Hanevoldas ir O. E. Bjorndalenas, o moterų du kartus stipriausia buvo vokietė Martina Glagow.

Pastebima, kad ypač gerai masinėse starto lenktynėse jaučiasi tiek prancūzas R. Poiree, tiek S. Fischeris, tiek O. E. Bjorndalenas, kurie gali pasidalyti visus medalius. Visgi iš akiračio nevertėtų išmesti vokiečio M. Greiso, švedo Bjorno Ferry, rusų N. Kruglovo ir M. Čiudovo ir netgi latvių veterano 35 metų Ilmaro Bricio.

Moterų rungtyje vėlgi aršiausios vokietės – K. Wilhelm, U. Disl, K. Apel bei rusės S. Išmuratova, O. Pyleva. Tarp favoričių gali įsiterpti ir švedė A. C. Olofsson, po katastrofiškos sezono pradžios atsigaunanti norvegė Liv Grete Poiree ar jos tautietė Linda Tjorhom.

Prognozė

Vyrai

1. O. E. Bjorndalenas (Norvegija)

2. R. Poiree (Prancūzija)

3. M. Greisas arba S. Fischeris (abu - Vokietija)

Moterys

1. K. Wilhelm (Vokietija) arba L. G Poiree (Norvegija) arba M. Glagow (Vokietija)

2. S. Bailly (Prancūzija) arba U. Disl (Vokietija) arba A. Achatova (Rusija)

3. S. Išmuratova (Rusija) arba C. A. Olofson (Švedija)

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sąmokslo teorijų karalienė: kas slypi už kalbų apie slapta pasaulį valdančius žmones (151)

Mito apie iliuminatus atsiradimo istorija atskleidžia, kaip šiandien gimsta melagingos žinios, o...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (136)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (136)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Batelių paieška pajūryje: ar įmanoma rasti nebrangių ir įspūdingų batų? (10)

Kad Palangoje galima atrasti stilingų apdarų, DELFI Stilius jau įsitikino. Todėl šį kartą...

Pasipiktinę graikai įtaria NBA atstovus konspiracija

Medicininiai tyrimai tolimoje Kinijoje, nekonkreti diagnozė, bendravimas per socialinius tinklus....

Pirštelius apsilaižysite: traški vištiena amerikietiškai (4)

Šios traškios vištienos nėra net ko lyginti su greito maisto užkandinių patiekalu – skonis...

Sugriuvus automobilių stovėjimo aikštelei, mašinos pakibo ore (7)

Nottinghamo centre, įgriuvus daugiaaukštei automobilių aikštelei, dalis joje stovėjusių mašinų...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (33)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Priežastys, kodėl apsilankius tualete vargina nemalonūs pojūčiai (28)

Deginimo pojūtis šlapinimosi metu yra vienas nemaloniausių dalykų. Štai kodėl svetainė...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (238)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...