Keiksnojantiems Lenkijos kelius: pažiūrėkite į situaciją Lietuvoje

 (89)
Iš dažno, važiavusio pro kaimynę Lenkiją, galima išgirsti skundų dėl itin blogos šalies kelių būklės. Tačiau, kaip rodo Europos Komisijos surinkti duomenys, per 2010 – 2015 metų laikotarpį žuvusiųjų Lenkijos keliuose sumažėjo 25 procentais, o Lietuvoje – 19 procentų.
Duobės asfalte
© DELFI / Karolina Pansevič

Tiek Lenkijos, tiek mūsų šalies rodikliai vis dar nesiekia Europos Sąjungos strateginio tikslo – nuo 2010 m. iki 2020 m. perpus sumažinti žūčių keliuose skaičių. Nepaisant visų Lietuvos investicijų į kelių tvarkymą, atnaujinimą, infrastruktūros gerinimą, mums sunkiai sekasi pasiekti Vokietijos, Švedijos ar Jungtinės Karalystės rodiklius.

Keiksnojantiems Lenkijos kelius: pažiūrėkite į situaciją Lietuvoje
© DELFI / Domantas Pipas

Rezultatai - ne per vieną dieną

Pasak Lietuvos automobilių kelių direkcijos Saugaus eismo skyriaus vedėjo Nemuno Abukausko, vienas pagrindinių žūčių keliuose rodiklius nulemiančių faktorių yra šalies pragyvenimo lygis. Be to, jo įsitikinimu, mes turime visas būtinas priemones sumažinti nelaimingų atsitikimų skaičių Lietuvos keliuose, idėjomis neatsiliekame nuo kitų Europos šalių, tačiau rezultatai nepasiekiami per vieną dieną.

„Matyt, nedaugelis Lietuvoje gyvenančių žmonių prieš 10 -15 metų iš viso buvo girdėję žodžių junginį „Saugus eismas“, kai tuo tarpu, tokiose šalyse, kurios gali pasigirti geriausiais pasiektais rezultatais šioje srityje, intensyvios, kryptingos ir nuoseklios saugaus eismo veiklos vykdymas skaičiuoja 40 ir 50 metų“, - teigia N. Abukauskas.

Nemunas Abukauskas
Nemunas Abukauskas
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Tačiau pašnekovas tikina, jog Lietuvos kelių būklė gerėja, o infrastruktūra nuolat plečiama. Kiekvienais metais keliuose yra rekonstruojami avaringi ruožai, kuriuose įrengiamos įvairios saugų eismą gerinančios priemonės, pavyzdžiui, žiedinės sankryžos, atitvarai. Taip pat tiesiami nauji pėsčiųjų ir dviračių takai, atnaujinamos perėjos. Šie darbai, pasak N. Abukausko, tuose kelio ruožuose saugaus eismo situaciją ženkliai pagerina.

Geresnė infrastruktūra – mažiausiai 20-yje šalių

Danija, Airija, Ispanija, Nyderlandai, Švedija, Jungtinė Karalystė – tik kelios šalys, kuriose žūčių skaičius keliuose yra kur kas mažesnis nei Lietuvos. Kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus viršininkas Dainius Šalomskas teigia, kad kitos Europos šalys turi geresnes kelių infrastruktūras – yra atskirti priešpriešinio eismo srautai, į važiuojamąją kelio dalį dėl esamų atitvarų negali patekti pėstieji, dviračių vairuotojai. Tačiau mūsų šalyje daug valstybės lėšų reikalaujančius kelių projektus bandoma kompensuoti jaunųjų eismo dalyvių mokymais.

„Kaip ir iki šiol, taip ir toliau policijos pareigūnai tęs jaunųjų eismo dalyvių saugaus elgesio kelyje mokymą ne tik ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigose, bet ir policijos įstaigose. Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Utenos apskričių vyriausiuosiuose policijos komisariatuose veikia saugaus eismo klasės, kur organizuojamos saugaus eismo pamokos“, - vardija D. Šalomskas.

Keiksnojantiems Lenkijos kelius: pažiūrėkite į situaciją Lietuvoje
© DELFI / Andrius Ufartas

Didėja vairuotojų sąmoningumas

Kita vertus, Lietuvos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus viršininkas Dainius Šalomskas pastebi, kad visų eismo dalyvių sąmoningumas pamažu didėja, eismo kultūra gerėja, tačiau ragina vairuotojų mokyklas atkreipti dėmesį ir į dorovinį ugdymą. Lietuvos kelių direkcijos duomenimis, esminės 2015 m. eismo įvykių priežastys daugiausiai buvo susijusios su vairuotojų neatsargumu ir aplaidumu: užvažiavimas ant pėsčiojo (dėl vairuotojo kaltės), pačių pėsčiųjų neatsargumas, greičio viršijimas su pasekmėmis, pavojingas lenkimas ir priešpriešinis susidūrimas, pavojingas ir chuliganiškas vairavimas, neblaivūs vairuotojai.

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Saugus eismas

Instruktorius priminė apie sugriežtėjusią tvarką: kelios taisyklės, kurių nežinantys liks be teisių (212)

Kada paskutinį kartą skaitėte Kelių eismo taisykles? DELFI paprašė, kad vairavimo instruktorius primintų nuo 2017 metų sausio 1-osios įsigaliojusius pasikeitimus, kurie ne vienam turėtų sukelti minčių: gal geriau pasivaikščiosiu.

Moteris pasidalino skaudžia patirtimi: su gimtadieniu likimas padovanojo avariją (20)

Greitį mėgstantiems vairuotojams ne visada pakanka išgirsti perspėjimą kelyje būti atsargiems – kai kuriems šios klaidos pasekmes tenka išgyventi savo kailiu, jog pradėtų rūpintis savo ir kitų saugumu. Panevėžietė Kristina Ostrauskienė nusprendė pasidalinti savo skaudžia patirtimi ir tikisi, jog kiti vairuotojai pasimokys iš svetimos klaidos.

Nerami savaitė keliuose: sužeistuosius skaičiuoja dešimtimis (10)

Lietuvos kelių policijos tarnyba informuoja, kad per savaitę, rugpjūčio 4–10 d. (penktadienį–ketvirtadienį), šalies keliuose, pirminiais duomenimis, įvyko 77 eismo įvykiai, kuriuose nukentėjo žmonės. Žuvo 1 eismo dalyvis: 84 metų pėsčioji (eismo įvykis įvyko pėsčiųjų perėjoje).

Parodė, kas nutinka neprisisegus ant galinės sėdynės (13)

Neseniai atlikta Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) tyrimų organizacijos Draudimo instituto greitkelių saugumui (Insurance Institute for Highway Safety, IIHS) studija parodė, kad šokiruojantis skaičius suaugusių žmonių nesivargina užsisegti saugos diržų, kai sėdi galinėse keleivių sėdynėse.

Egzaminų klausimai: kur dažniausiai klysta būsimieji vairuotojai? net du trečdaliai klumpa ties vienu ženklu (61)

Kokias egzaminų temas būsimiems vairuotojams sekasi perprasti sunkiausiai? Kokie yra sunkiausi ir lengviausi A, B, C, D vairavimo kategorijų egzaminų klausimai? Kiek mokiniai vidutiniškai užtrunka spręsdami Kelių eismo taisyklių (KET) testus ir kurios kategorijos vairuotojo pažymėjimą siekia įgyti daugiausiai bei mažiausiai vairuotojų? Tai išsiaiškinome peržvelgę vienos didžiausių vairavimo teorijos mokymosi svetainės www.ketbilietai.lt statistiką.
LIETUVOS KELIUOSE IKI: Rugpjūčio 17D.
2017 2016
Eismo įvykių 2026 1842
Žuvo 118 108
Sužeista 2415 2195