Svarbūs dalykai, kuriuos pirkdami būstą žmonės pamiršta: kaina gali išaugti dvigubai

 (27)
Būsto pirkimas yra vienas iš svarbiausių sprendimų gyvenime, todėl jį reikia priimti remiantis ne emocijomis, o šaltu protu. Viską apgalvoti yra labai sudėtinga, ypač tą akimirką, kai realybėje išvystate būtent tokį butą ar namą, apie kurį visą laiką svajojate.
© DELFI / Andrius Ufartas

Perkantys būstą dažnai pamiršta įvertinti svarbius dalykus, pavyzdžiui, kad nusipirkus naujus namus, jų įrengimo ir remonto išlaidos gali atsieiti tiek pat ar net daugiau, negu sumokate už patį butą. Todėl šiuos patarimus tikrai būtina apsvarstyti ir jais pasinaudoti prieš priimant lemiamą sprendimą, rašo portalas „Forbes“.

Rinkitės patikimus pardavėjus

Nesvarbu, perkate būstą iš agentūros ar tiesiai iš plėtotojo, būtinai išsiaiškinkite jų praeitį ir anksčiau nuveiktus darbus, susižinokite atsiliepimus.

Jei tai didelė įmonė, jiems labai svarbi reputacija, todėl daug daugiau šansų, kad jie pasirūpins, jog jūs liktumėte patenkintas.

Žiūrėkite ne tik į dažus

Dažnai pamatę svajonių būstą jau įsivaizduojate, kaip jį įrengsite. Nekilnojamojo turto agentas Brokas Willmesas ragina nepamiršti, kad kosmetinis remontas nėra brangus, perdažyti sieną bus paprasta, tačiau daryti pokyčius virtuvėje ar vonios kambaryje bus ne taip paprasta.

„Žmonės dažnai susikoncentruoja ties spintelių, baldų ar medžiagų kainomis, bet pamiršta, kad statybininkų darbas kaštus gali padvigubinti ar net patrigubinti“, – sako jis.

Prieš perkant reikia pasidomėti, kokios yra vandentiekio sistemos, elektros instaliacija, vėdinimas, kiek jos išbaigtos. Gali būti, kad atsiras daugybė nenumatytų investicijų.

Tai nereiškia, kad turite atsisakyti namų, kuriems reikalingas kapitalinis remontas, tačiau reikia nepamiršti įtraukti šias išlaidas į bendrą sumą, kurią planuojate investuoti.

„Vienkartinių išlaidų perkant būstą yra ganėtinai daug ir žmonės jų dažnai neįvertina. Jei norima pilnai įsirengti butą, reikia skaičiuoti, kad papildomai prie kainos atsieis nuo 500 iki 1000 Eur kvadratiniam metrui“, – DELFI yra sakęs ekonomistas sako Žygimantas Mauricas.

Skaitykite sutartį

Kai perkate būstą, turėsite pasirašyti labai daug dokumentų. Kontraktai gali pasirodyti kaip standartiniai, o pardavėjas tikrai nesiūlys derėtis. Tačiau derėtis visada galima. Tam ir skirti kontraktai. Jums nereikia pasirašinėti standartinio susitarimo.

Ekspertai rekomenduoja perkant būstą visada pasikonsultuoti su teisininku, kuris atkreiptų dėmesį į garantinį laikotarpį ir kitus svarbius sutartyje esančius dalykus, be to, patars, kur galite bandyti išsireikalauti geresnių sąlygų.

Nepamirškite apie ateitį

Planuojate turėti vaikų? Galbūt ateityje teks būste apgyvendinti ir senstančius tėvus ar giminaičius? Reikia prisiminti, kad būstas dažnu atveju yra ilgalaikė investicija, jame gyvensite ne vieną dešimtmetį, todėl pirkite ne tai, ko jums reikia dabar, bet pagalvokite ir apie tai, ko galbūt reikės po dešimties metų.

Jei galvojate būstą po kelių metų parduoti, taip pat vertinkite perspektyvą. Ar jis bus paklausus rinkoje? Ar jį bus lengva parduoti? Tai priklausys nuo to, kiek unikalus yra jūsų būstas, ar iš kokybiškų medžiagų pastatytas pats namas, kokioje kaimynystėje jis yra.

Pagalvokite apie išlaikymą

Pirkdami būstą nepamirškite, koks bus išlaikymas. Jei perkate labai pigų būstą sename name, nepulkite džiaugtis, o paskaičiuokite, ar jums nereik nemažos dalies savo atlyginimo skirti jo šildymui ir kitoms paslaugoms.

Be to, būstas nebūtinai bus gyvenamosios paskirties, gali būti, kad šis komercinis arba poilsinis, tada prisidės dar ir nekilnojamojo turto mokesčiai.

Susipažinkite su kaimynais

Žinome, kad įsikūrę naujame būste, turime su pyragu aplankyti naujuosius kaimynus. Vis dėlto dar geriau tą padaryti prieš įsigyjant namus.

Kaimynai jums papasakos įdomių dalykų, taip išsiaiškinsite apie kaimynystę, aplinką, saugumą ir galų gale sužinosite, ar norite gyventi šalia tokių žmonių.

Pasitarkite su nepriklausomu ekspertu

Pirkdami automobilį juk vežate jį į autoservisą patikrinti. O būstas juk dar svarbesnis pirkinys. Prieš priimant galutinį sprendimą pasikvieskite pažįstamą statybininką arba ekspertą, jei tokio nėra, pasisamdykite.

Ekspertas gali pamatyti tai, apie ką jūs dažnai net nepagalvojote. Ši investicija tikrai atsipirks ir pirkdami galėsite būti ramesni, kad gaunate ne katę maiše, o patikimą daiktą.

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Namai namučiai

Iš taupumo gimęs išradingumas: lietuvių naudojama apgaulė vagims (50)

DELFI žurnalistai kartu su patyrusių profesionalų komanda lankėsi viename iš Pašilaičių mikrorajono daugiabučių. Čia buvo vertinamas jaunos šeimos dviejų kambarių būstas. Vilniečiai skundžiasi, kad per lango sandūras pučia vėjas, o žiemos metu nuolat rasoja langai. Specialistai aiškinosi to priežastis ir dalino patarimus, kaip to išvengti.

Amžinas galvos skausmas: ką daryti, jei namus užpuolė pelėsis (13)

Pelėsis – problema, su kuria yra susidūręs ne vienas. Dažnas puola naikinti šį nekviestą svečią savarankiškai, tačiau specialistai įspėja: kartais gali prireikti ir profesionalo pagalbos, mat pelėsis gali slėptis ir nepastebimose vietose.

Paprastas būdas namų sąlygomis pasitikrinti, ar nepermokate už vandenį (54)

DELFI žurnalistai kartu su savo srities profesionalų komanda lankėsi Lazdynų mikrorajone. Trijų kambarių buto gyventojai skundžiasi, kad išleidžia neįprastai daug vandens. Specialistai patikrino butą ir patarė, kaip namų sąlygomis išsiaiškinti, ar skaitikliai rodo teisingus duomenis.

Signalizuoja dėl prastos daugiabučių būklės: ateityje bus tik blogiau (109)

Mėnesio pradžioje Kaune, Šakių gatvėje esančiame name, nukrito balkonas. Deja, tokia situacija Lietuvoje jau tapo gana įprasta, o atsakingos institucijos pirštais bado viena į kitą ir kaltina netinkamus teisės aktus, o kai kas net siūlo problemas spręsti steigiant naują Statybos ministeriją.

Triukas, kurį taiko vagys planuodami apiplėšti butą: patikrinti dažnas nė nesugalvotų (109)

Net ir gyvendamas iš pažiūros ramiame mikrorajone negali būti tikras, kad tavo buto nenusižiūrėjo ilgapirščiai. Tai parodė ir ažiotažą feisbuke sukėlęs įvykis PIlaitėje. Nors specialistai pripažįsta, kad vagį prieš jam padarant nusikaltimą atpažinti sunku, išduoda, kad kai kurie jų naudoja triukus, parodančius, kad nusitaikyta būtent į jūsų butą.