Geros naujienos mokantiems kortele

 (19)
Lietuvoje vis dar pasitaiko smulkiųjų verslininkų, kurie pirkėjams nesuteikia galimybės atsiskaityti banko kortele, mat mokesčiai yra per dideli šią paslaugą suteikti. Toks sprendimas atbaido ir nemažai pirkėjų, mat dažnas lietuvis grynų pinigų piniginėje tiesiog nesinešioja. Vis dėlto Lietuvos banko atstovai mano, kad nuo birželio pasikeitę teisės aktai šią problemą leis išspręsti daugumai verslininkų.
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Šį mėnesį visiškai įsigaliojęs naujasis mokesčius už mokėjimo korteles reguliuojantis Europos Sąjungos teisės aktas grąžina sprendimų priėmimo teisę prekybininkams ir sudaro sąlygas už mokėjimo kortelių aptarnavimą mokėti mažiau. Mat jiems atsiranda teisinės galimybės derėtis su bankais dėl mažesnio aptarnavimo mokesčio, ir tuo reikia pasinaudoti. Taip pat prekybininkai gali tikėtis didesnio taikomų įkainių skaidrumo ir galimybės pasirinkti, kokias mokėjimo korteles priimti“, – teigia Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas, rašoma Lietuvos banko išplatintame pranešime spaudai.

Anot M. Jurgilo, su bekontaktėmis mokėjimo kortelėmis atsiras ir kitokia atsiskaitymo praktika, dalis operacijų bus patvirtinta be PIN kodo įvedimo. Tai turėtų gerokai paspartinti atsiskaitymus prekybos vietose. Bankams ir prekybininkams ekspertas siūlo skirti pakankamai dėmesio klientų informavimui apie tai.

2016 m. birželio 9 d. visa apimtimi įsigaliojęs 2015 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas dėl tarpbankinių mokesčių už kortele grindžiamas mokėjimo operacijas aktualus visoms prekybos ir paslaugų įmonėms, kurios sudaro sąlygas savo klientams atsiskaityti bankų mokėjimo kortelėmis.

Reglamente nustatyta, kad tarpbankinis mokestis už mokėjimus debeto kortelėmis turi būti ne didesnis kaip 0,2 proc., o kredito kortelėmis – ne didesnis kaip 0,3 proc. operacijos vertės.

Tarpbankinis mokestis – tai prekybininko bankui už kiekvieną mokėjimą kortele mokamas mokestis ir jis sudaro dalį prekybininkų bankams mokamo komisinio atlyginimo. Lietuvos banko tyrimas parodė, kad 2011 m. Lietuvoje tarpbankinis mokestis už naudojimąsi debeto kortelėmis vidutiniškai sudarė 0,94 proc., kredito kortelėmis – 1,07 proc., o vidutinis prekybininkų mokamas mokestis – 1,44 proc. operacijos vertės.

Lietuvos banko išankstiniu vertinimu, dėl reikšmingai sumažinto tarpbankinio mokesčio prekybininkai per metus sutaupys iki 18 mln. Eur.

2016 m. pirmojo ketvirčio pabaigoje Lietuvoje iš viso buvo 3,48 mln. vnt. mokėjimo kortelių. Per šių metų pirmą ketvirtį mokėjimo kortelėmis atlikta 54 mln. mokėjimų, jų vertė – 1,05 mlrd. eurų.

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją