Gydytojas V.Stonkus: apie gripą, farmacijos verslą, seksą ir savigydą

 (95)
DELFI konferencijoje dalyvavęs medicinos mokslų daktaras Vytautas Stonkus išsakė savo nuomonę apie farmacijos verslą, gripą ir skiepus, gydytojų korupciją, taip pat išsklaidė savigydos liaudiškomis priemonėmis mitus ir pateikė patarimų, kaip stiprinti sveikatą.
Vytautas Stonkus
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Anot V. Stonkaus, šiandieninė Vakarų medicina yra pasiekusi unikalių laimėjimų traumų gydyme, anesteziologijoje, chirurgijoje, ir tai pripažįsta visas pasaulis.

„Visiškai priešinga situacija yra gydant lėtinius susirgimus - rezultatai menki, o gydymas sukelia ir komplikacijų“, - konferencijos metu teigė medikas.

Anot jo, šiandieninė medicina yra „viena iš pelningiausių pramonės sričių, kuri savo pajamomis konkuruoja su ginklų pramone, narkotikų ir prostitucijos verslu, ir pan“.

„Apie mediciną plačiąja prasme Lietuvoje beveik niekas nekalba. Norėčiau pateikti daugelyje šalių pripažintas tiesas, kad šiuolaikiniai farmacijos pramonei rūpi ne žmonių sveikata, o kaip gauti kuo didesnį pelną. O to pelno žaliava yra sergantis, o ne sveikas žmogus. O visuomenės interesai tam yra visiškai priešingi. Žmonės nori būti sveiki ir siekia kuo mažiau išleisti lėšų sveikatai stiprinti.

Mūsų akademinė medicina praktiškai 100 proc. turi finansinį ryšį su farmacijos pramone. Dėl to, pavyzdžiui, JAV kasmet apie 4-5 mln. žmonių kyla šalutinės reakcijos nuo vaistų. O apie 300 tūkst. žmonių JAV miršta nuo vaistų šalutinio poveikio.

Kalbant apie kiaulių gripą, reikėtų kalbėti konkrečiai apie skiepus nuo kiaulių gripo. Skiepai nuo kai kurių susirgimų tikrai padeda ir išgelbėja žmonių gyvybes. Pavyzdžiui, JAV vyriausias virusologas Anthony Morrisas yra pasakęs, kad nėra nė vieno rimto mokslinio darbo, kuris patvirtintų vakcinų nuo gripo efektyvumą, ir tai gamintojai puikiai žino, bet ir toliau tas vakcinas gamina.

Mano nuomone, kiaulių gripo vakcinos kūrimas yra idealus verslo planas, kuris davė milžiniškas pajamas šias vakcinas gaminantiems. Nuo gripo šios vakcinos labai mažai tepadeda, tačiau jos savo sudėtyje turi daug žmogaus organizmui kenksmingų medžiagų, kaip gyvsidabris, aliuminis, šimtus žmogaus organizmui svetimų baltymų ir pan.

Vakcinos plačiai naudojamos, ir ikimokyklinio amžiaus vaikas gauna apie 40 įvairių vakcinų. Todėl ateityje tai gali nulemti įvairius susirgimus, ypač pakenkti nervų sistemai“, - sakė V. Stonkus.

- Kas kaltas dėl didelės korupcijos tarp gydytojų? Valdžia, piliečiai ar sistema? Ką, Jūsų nuomone, reikėtų keisti?

Tai aktualus klausimas daugelyje šalių.Radikalių priemonių tam nėra, nes godumui ribų nėra. Akademinės medicinos atstovai yra priklausomi nuo farmacijos pramonės.

Tarkime, JAV 1981 m. papirkti gydytojams ir reklamai buvo išleista 292 mln. dolerių, 1991 m. - 2,2 mlrd. USD, pastaraisiais metais išleidžiama apie 18 mlrd. USD, iš kurių 3 mlrd. - tiesioginiai reklamai, apie 15 mlrd. USD - papirkti medikams.

Vienintelė priemonė šiuo metu - visuomenės švietimas ir supažindinimas su visais šiuolaikinės Vakarų medicinos specifiniais dalykais. Be to, turėtų būti nekompensuojami tokie vaistai, kurie sukelia pašalinius reiškinius ir kitokias ligas, o už tai moka valstybė ir ligoniai.

- Dauguma žmonių, vos tik pajutę menkiausią negalavimą, griebiasi vaistų nuo gripo, bet kada juos tikrai reikėtų pradėti vartoti, o kada verta palaukti, kad organizmas pats imtų kovoti?

Visi žino, kad antibiotikai gripo neveikia, bet jie skiriami profilaktiškai, kad neprisidėtų kokia nors infekcija. Nors niekas nežino, ar ta infekcija atsiras, ar tas antibiotikas ją veiks.

Naujausi vaistai nuo gripo yra brangūs ir turi labai didelį pašalinį toksinį poveikį, ypač nervų sistemai. Tad dilema išlieka: ar šie vaistai nuo gripo vartotini, ar ne.

- Kalbama, kad prie vaistų priprantama ir organizmas po to nesusidoroja su menkiausia sloga, ar tai tiesa? Prie kokių vaistų priprantama labiausiai?

Trumpai atsakyti sudėtinga. Visi žmonės yra skirstomi į dvi kategorijas: vienų organizmas vaistus suskaldo labai greitai ir jie sako, kad įprastos vaistų dozės jiems nepadeda. Kitiems žmonėms tas vaistų skaldymas užtrunka ilgiau ir tai sukelia pašalines reakcijas ar komplikacijas. Tai iš dalies liečia ir pripratimą prie vaistų.

Prieš keletą dešimtmečių medicinos įstaigose būdavo nustatinėjama vaistų koncentracija žmogaus kraujyje ir pagal tai būdavo dozuojami vaistai, tačiau tokie tyrimai yra brangūs. Tada ir buvo nustatyta, kad vieniems žmonėms vaistų koncentracija mažėja, tad jiems reikia skirti didesnę dozę, o kitiems - atvirkščiai. Dėl to šių tyrimų atsisakyta, dabar niekas jų nenaudoja.

Yra nemažai vaistų, kurie, vartojami ilgesnį laiką, ima veikti priešingai. Tipiškas pavyzdys - lašai į nosį nuo slogos. Ant visų pakuočių parašyta, kad reikia naudoti savaitę ar ne ilgiau nei 10 dienų, nes vartojant ilgiau, jie patys sukelia gleivinės paburkimą ir uždegimą.

- Sovietmečiu žmonės naudojosi sanatorijų paslaugomis, buvo suteikiama nemokama reabilitacija, reguliariai tikrinama sveikata. Dabar tai daug kainuoja ir ligonis dažnai net negauna būtinos reabilitacijos, net jei turi sveikatos draudimą. Kodėl mus, lietuvius, taip skriaudžia?

Po kai kurių ūmių susirgimų, pavyzdžiui, infarkto, insulto, pacientai yra siunčiami į reabilitaciją. Tik norėčiau pasakyti, kad jeigu Jums yra skiriami brangūs vaistai, tai visiškai nereiškia, kad Jūs gaunate kokybišką paslaugą. Štai yra išleista metų knyga 2008 m., kurios leitmotyvas arba pagrindinis akcentas yra toks, kad širdies koronarinė liga yra infarkto arba insulto rizikos faktorius. Bet tos ligos šiuolaikinis gydymas yra keliskart pavojingesnis rizikos faktorius. Ką tai reiškia?

Tai reiškia, kad nuėjęs pas kardiologą, pulmonologą, gastroenterologą, jūs jokios kvalifikuotos pagalbos negausite, nes gydymas vaistais šioje situacijoje nepadeda, jis sukelia didesnį šalutinį poveikį. Dėl to labai svarbu, kad žmonės patys rūpintųsi savo sveikata. Lietuvoje šiuo metu galioja įstatymas apie pacientų teises, kuris sako, kad pacientas gali kreiptis į teismą, būdamas nepatenkintas jam suteiktomis paslaugomis.

Tai labai gražu ir teisinga, bet gydytojas į pacientą tokiu atveju pradės žiūrėti kaip į savo priešą, kuris gali jam pridaryti didelių nemalonumų.

Kad nuo to apsidraustume, yra priimti įvairių ligų gydymo algoritmai, t.y. kokiai ligai, kokie vaistai yra skirti. Tai reiškia, jog gydymas pamažu tampa mechaniniu procesu: nustatęs ligą, gydytojas pažiūri į nustatyto gydymo algoritmą, pagal jį paskiria gydymą, ir nebesigilina į kiekvieno žmogaus asmeninius sveikatos niuansus. Tai neliečia, žinoma, ūmių ligų gydymo algoritmų.

- Gal galėtumėt pakomentuoti tokį fenomeną - žmogui susirgus, jį labai greitai supakuoja į ligoninę, o paguldę pamiršta...

Amerikoje per metus be reikalo į ligoninę paguldo 8,9 mln. žmonių. Jiems atliekama 7,5 mln. nereikalingų terapinių ir chirurginių procedūrų. Už visa tai mokama. Jeigu Jus paguldė į stacionarą po pietų, Jūsų gydytojas jau bus išėjęs namo, o budintis ne visada ateina - tokių faktų žinau labai daug. Kartais ateina tik kitą dieną, bet galit būti tikras, kad ligos istorijoje bus parašyta, jog Jūs apžiūrėtas - tik atvykęs. Beje, priėmimo kambario gydytojas Jus irgi privalo apžiūrėti ir, jeigu reikia, paskirti gydymą nedelsiant.

- Ar pasikartojantis plaučių uždegimas gali palikti liekamuosius darinius plaučiuose? Kiek tai pavojinga ir kaip atskirti, ar kosulys (diegimas) nuo prasidėjusio plaučių uždegimo, ar susijęs su liekamaisiais dariniais?

Tokius dalykus turi nuspręsti gydantis gydytojas, tačiau daugelio plaučių ligų priežastis - ne infekcija, o virškinamojo trakto susirgimai, t.y. diafragminė išvarža, skrandžio turinio atsipylimas į stemplę ir patekimas į plaučius. Deja, mūsų siauros specializacijos pulmonologai į tai visiškai nereaguoja, nors apie tai gana plačiai kalba otolaringologai ir gastroenterologai. Šia tema - ir mano daugelio metų praktikos patirtis.

Apie imunitetą ir liaudiškus savigydos būdus

Anot medicinos mokslų daktaro V. Stonkaus, sveikas organizmas, turintis normalią imuninę sistemą, pats puikiai susitvarko su virusais ir su bakterijomis, tik tam reikia laiko.

„Temperatūros pakilimas yra normali reakcija į įsibrovusį kenksmingą agentą organizme. Ir jeigu temperatūra nesiekia 39,5 ir daugiau laipsnių, jos mažinti nereikia. Deja, esant net nedidelei temperatūrai, žmonės stengiasi ją sumažinti arba numušti. Savijauta jiems pagerėja, jie nebeguli, eina į darbą, tačiau uždegiminiai procesai organizme vyksta ir toliau, dažnai įgaudami lėtinę formą“, - tikino medikas.

Anot jo, senais laikais, kai nebuvo antibiotikų, plaučių uždegimu sergantys žmonės negaudavo jokių antibakterinių vaistų, ir mirdavo tik tie, kurie turėjo kitų sunkių ligų: „O kritinė akimirka būdavo temperatūros mažėjimo momentas, jei žmogus kritimą atlaikydavo, tai pasveikdavo ir gyvendavo“.

- Ar užtenka valgyti česnakų ir svogūnų, kad nesirgtum žiemą?

Svogūnai ir česnakai yra naudingi žmogaus organizmui, bet yra ir kitų priemonių sustiprinti imunitetui. Ką konkrečiai galima būtų pasiūlyti, reikėtų remtis mokslininkų darbais. Tarkime, neseniai du šveicarų mokslininkai atskleidė, kad imuninės sistemos stiprinimui įtakos turi probiotikai arba gerosios virškinamojo trakto bakterijos. Jos ne tik padeda virškinimui, gamina įvairius vitaminus, kas jau seniai žinoma, bet yra ir imuninės sistemos informatoriai.

Jeigu jos blogai dirba arba jų nėra, imuninė sistema į bet kokį pašalinį įsibrovėlį nebereaguoja. Ir todėl antibiotikų bei kitų cheminių preparatų vartojimas imuninę sistemą labai susilpnina. Ir antibiotikai daugelio ligų nebeįveikia ne dėl pripratimo, o todėl, kad dažnai naudojami jie (ir kiti cheminiai vaistai) naikina gerąsias žarnyno bakterijas.

- Žmonės sako, kad reikia grūdintis ir nesirgsi jokiu gripu. Ar Jūs irgi taip manote?

Grūdinimasis yra geras dalykas, bet jis ne visiems tinka. Sergantiems kai kuriomis lėtinėmis ligomis šaltis vis dėlto yra stresas ir dėl to žmogus gali susirgti.

Kalbant apie gripo gydymą ir profilaktiką, daugelis turbūt žino paprastų priemonių: gerti didelį kiekį vandens ir į vandenį įdėti druskos. Per dieną - iki vieno ar dviejų arbatinių šaukštelių, bet ne baltą ir rafinuotą druską, o nerafinuotą arba jūros druską.

Didžiausias šiuolaikinės farmacijos laimėjimas - žmonėms įteigtas mitas, kad druska kenkia sveikatai. Druskos nereikia per daug, bet protingais kiekiais (9 gramai litrui vandens) ji yra labai naudinga. Dar senovėje sakydavo: nėra geresnio vaisto už druską.

- Yra manančių, kad imunitetą stiprina ir seksas...

Imunitetas yra sudėtingas mechanizmas. Seksas būna įvairus, priklausomai nuo jo dažnumo ir nuo žmogaus sveikatos būklės, rezultatai gali būti skirtingi. Jaunam žmogui normalus seksas sureguliuoja žmogaus hormoninę sistemą ir tikrai gali turėti teigiamos reikšmės.

Tačiau, pavyzdžiui, oralinio sekso metu labai dažnai partneriui persiduoda žmogaus herpes virusas, dėl kurio jis gali turėti didelių nemalonumų.

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Sveika gyvensena

Vaikų nutukimą išspręs miegas, valgymas su šeima ir išjungtas televizorius (13)

2010 vasario mėn. 21 d. 00:02
Naujas JAV atliktas tyrimas verčia manyti, kad ikimokyklinio amžiaus vaikams nutukimo rizika bus mažesnė, jei apie juos bus galima pasakyti bent vieną iš šių trijų su šeima susijusių dalykų: pusryčiauja, pietauja ar vakarieniauja kartu su šeima, pakankamai išsimiega ir jiems ribojamas sėdėjimo prie televizoriaus laikas.

Viceministrė N.Ribokienė: Sveikatos apsaugos ministerija ateityje turėtų tapti ne ligų, o Sveikatos ministerija (58)

2010 vasario mėn. 20 d. 11:39
„Mes skatiname paties žmogaus atsakomybę už savo sveikatą. Norime, kad žmogus atsisakytų žalingų įpročių: alkoholio, nikotino, ir kitų, daugiau sportuotų, valgytų sveiką maistą, neturėtų viršsvorio; ne ką mažiau rūpinamės ir žmogaus psichine sveikata: kad mąstytų pozityviai, orientuotųsi į tai, kas gyvenime yra gražu ir gero“, - sakė DELFI konferencijoje viešėjusi Sveikatos apsaugos viceministrė Nora Ribokienė.

Kontroliuokime maisto porcijas: kiek yra jau per daug? (28)

2010 vasario mėn. 20 d. 00:02
Ar dažnai persivalgote? Daugelis žmonių atsakytų, kad per dažnai. Maisto porcijos pastaraisiais metais padidėjo tiek, kad sveiku maisto kiekiu jų nepavadinsi. Ta pati situacija ir su gėrimais - gaivieji gėrimai parduodami vis didesnėse pakuotėse.

Blogi įpročiai: kodėl negalime jų atsikratyti (40)

2010 vasario mėn. 19 d. 00:02
Rūkymas sukelia vėžį ir daugybę kitų ligų, bet rūkalius toliau traukia dūmą; viršsvorio turintis žmogus žino apie gresiančias sveikatos problemas, bet vis tiek nenumeta poros kilogramų. Paradoksalu, ar ne?

Aerobinis krūvis atjaunina smegenis (18)

2010 vasario mėn. 18 d. 00:02
Reguliarūs aerobiniai krūviai ne tik apsaugo smegenis nuo senėjimo, bet ir kovoja su jau įvykusiais kognityviniais pakitimais, tvirtina naujausi tyrimai. Mokslininkai ištyrė, kad tinkami fiziniai krūviai – greitas ėjimas, joga, plaukimas – vidutinio amžiaus ir vyresniems žmonėms sumažina atminties ir mąstymo problemų atsiradimą.

O.Lapinas: mintys gali ir susargdinti, ir išgydyti (35)

2010 vasario mėn. 17 d. 12:42
„Mintys įprasmina mūsų situaciją kaip beviltišką ar optimistišką. Ir jeigu žiūrėtume į mintis, kaip į priemones, tai mintys, kurios įprasmina mūsų atsakomybę, gydo. Mintys apie tai, kokiu būdu galėtumėme pakeisti savo situaciją, gydo. O pavyzdžiui, mintys, kad esu niekam nereikalingas ar neįdomus, sustabdo. O sustabdyti mes galime susirgti ir psichiškai, ir fiziškai“, - sakė psichoterapeutas Olegas Lapinas, dalyvavęs DELFI konferencijoje „Kaip nusiteikimas padeda pasveikti“.

Sveikatos politika ir Gavėnia (3)

2010 vasario mėn. 17 d. 10:54
Grūdinimosi šventė 2010
Asmeninio archyvo nuotr.
Gavėnia, šiais metais prasidedanti po Vasario 16 - osios šventės - tai ilgas laikas pasiruošti Prisikėlimo šventei Šv. Velykoms. Gavėnios laiku bylojama apie pasninką nuo rajumo ir nesveikos kritikos, bambėjimo, politinių vaidų, godumo, paviršutiniškumo ir kitų ydų, priklausomybių bei negerovių.

Kaip liautis šalti ir pradėti gyventi (22)

2010 vasario mėn. 17 d. 00:02
Žiemą šalta visiems. Bet yra žmonių, kuriems nuo menkiausio šalčio pradeda stingti rankos ir kojos, ypač pirštai. Iki skausmo, iki ašarų, iki noro užmigti ir neprabusti iki pat pavasario. Kodėl?

Cukrus ir druska: jų vaidmuo sveikoje mityboje (24)

2010 vasario mėn. 16 d. 00:02
Cukrus dažnai vadinamas baltąja mirtimi, o dėl druskos vartojimo surėmę kaktas jau seniai ginčijasi mokslininkai. Vartoti ar nevartoti? Kokie gi jų argumentai?

Montinjako dieta: dieta ar gyvenimo būdas? (17)

2010 vasario mėn. 15 d. 00:02
Pagal žymiojo daktaro Montinjako sistemą lieknėja daugelis. Jo knygos turi savotiško žavesio: jose juntamas nuostabiosios Prancūzijos dvelksmas su neblėstančia aistra maistui. Kaip galima tai išsaugoti laikantis dietos? Kur didžiojo prancūzo paslaptis?

Akupunktūra: kada naudinga, kada kenkia? (27)

2010 vasario mėn. 14 d. 00:02
Akupunktūros terapija – tai gydymas veikiant biologiškai aktyvius taškus. Šis gydymas egzistuoja jau kelis tūkstantmečius. Akupunktūros terapija grįsta teiginiu, kad mūsų kūne energija juda energetiniais kanalais; jei energijos cirkuliacija organizme pažeidžiama, žmogus suserga. Per taškus, kurių kiekvienas atstovauja tam tikrą organą, akupunktūra atkuria pažeidimus ir taip padeda organizmui susidoroti su negalavimu.

Pusės mirčių nuo vėžio išvengtume pakeitę mitybos įpročius (325)

2010 vasario mėn. 13 d. 13:29
Lietuvoje kasmet nustatoma 17 tūkst. naujų vėžio atvejų, tuo tarpu apie 20-50 proc. mirčių nuo įvairių navikų mokslininkai sieja su mitybos ypatumais. Remiantis epidemiologiniais tyrimais, spėjama, kad jei mes valgytume 75 proc. daugiau daržovių nei dabar, išvengtume 10-50 proc. virškinamojo trakto vėžio atvejų, o valgydami tik vieną kartą per dieną nedidelę mėsos porciją – 3-5 proc. storosios žarnos vėžio.

Kodėl šaltuoju metu mūsų apetitas - kaip vilko? (32)

2010 vasario mėn. 13 d. 00:00
Ar turi kokį mokslinį pagrindą dar vaikystėje įkaltos taisyklės, kad žiemą reikia valgyti daugiau košių, riebesnio maisto, ir įsitikinimas, kad žiemą negalima laikytis jokių radikalių dietų? Gal mes įsikalbėjome, kad žiemą reikia maitintis kažkaip kitaip? Nors su kolegėmis sutariame, kad apetitas žiemą tikrai didesnis, užtat pavasarį būna darbo atsikratyti papildomų kilogramų.

Kaip stiprinti imunitetą žiemą? (10)

2010 vasario mėn. 12 d. 17:09
Žiema - metas, kai mūsų klimato zonoje gyvenantiems žmonėms pradeda trūkti saulės energijos, parduotuvėse sumažėja šviežių daržovių ir vaisių, sumenksta ir organizmo atsparumas, lengviau limpa virusinės ir peršalimo ligos. Dietologai pataria vartoti kuo įvairesnį maistą ir nepamiršti raugintų produktų.

Sveikos mitybos įpročiai – iš vaikystės (4)

2010 vasario mėn. 12 d. 17:12
Siekdama mažinti vaikų nutukimą, Europos Sąjunga (ES) įgyvendina programą, pagal kurią mokykloms nemokamai skiriama šviežių vaisių ir daržovių. Vienas šios ES finansuojamos programos tikslų – pažaboti vis labiau Europoje nerimą keliantį vaikų polinkį į nutukimą ir jo sukeliamas ligas, sakoma Žemės ūkio ministerijos pranešime spaudai.

Riebalai: venkite blogųjų, vartokite geruosius (17)

2010 vasario mėn. 12 d. 00:00
Sveika mityba neįsivaizduojama ir be riebalų. Gerieji riebalai reikalingi smegenims, širdžiai, nervams, hormonams, visoms ląstelėms, taip pat plaukams, odai ir nagams. Jie suteikia sotumo jausmą. Svarbu ne tik, kiek riebalų gauname su maistu, bet ir kokių.

Mankštinkimės: Ford modelio Davido pamokėlė (8)

2010 vasario mėn. 11 d. 17:56
Ford modelis Davidas
youtube.com
Žavusis ir seksualusis Ford modelis Davidas dalinasi savo grožio paslaptimis. Vaizdo reportaže - pratimai dailiam pilvukui.

Niekada ne per vėlu: penki blogi įpročiai, kurių derėtų atsisakyti (26)

2010 vasario mėn. 11 d. 00:02
JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro teigimu, tokie blogi įpročiai, kaip rūkymas, prasta mityba ir judėjimo trūkumas, yra pusės mirčių JAV priežastis. Visgi niekada ne vėlu įsigyti naujų sveikų įpročių atsikratant senųjų.

Mitybos abėcėlė: baltymai (14)

2010 vasario mėn. 11 d. 00:02
Virškinimo metu maiste esantys baltymai suskaidomi į 20 aminorūgščių. Tai pagrindinės „statybinės“ medžiagos, kurias mūsų organizmai naudoja sukurti saviems baltymams. Baltymai reikalingi ląstelėms, audiniams ir organams. Jei jų trūksta, sulėtėja augimas, sumažėja raumenų masė, pakrinka imuninė sistema, susilpnėja širdies ir kvėpavimo sistemų darbas. Baltymai turi būti sveiki, be hormonų ir antibiotikų.

Mankštinkimės: salsos žingsneliai pradedantiesiems (1)

2010 vasario mėn. 10 d. 18:06
Užburiantis salsos ritmas gali pataisyti nuotaiką visam vakarui - išmokite pagrindinius žingsnelius ir tiesiog pašokite namuose.

Mitybos abėcėlė: ląsteliena (9)

2010 vasario mėn. 10 d. 00:02
Ląstelienos gausu augaliniame maiste: vaisiuose, daržovėse, neapdorotuose grūduose. Jos reikia tam, kad virškinimo traktas būtų sveikas.

Mitybos abėcėlė: angliavandeniai (56)

2010 vasario mėn. 9 d. 00:02
Kad kūnas būtų sveikas, reikia gauti tam tikrą kiekį angliavandenių, baltymų, riebalų, ląstelienos, vitaminų. Dietos, apribojančios kurią nors grupę - nesveikos. Kokį maistą pasirinkti, kad gautume gerųjų angliavandenių, baltymų ir riebalų?

Vilniaus ruoniai turškėsi Salotės ežere (49)

2010 vasario mėn. 8 d. 10:06
Sekmadienį Vilniaus Pilaitės sveikuolių klubas "Gilužis" pakvietė jau į 8-ąją sveikatos ir grūdinimosi šventę „Vilniaus ruoniai-2010“. Visi Vilniaus ir jo apylinkių ruoniai sugužėjo į Pilaitę prie Salotės ežero, kur vyko ledinės maudynės. Šventės dalyviai mankštinosi, bėgiojo, kaitinosi indėniškoje pirtyje ir, žinoma, narsiai nardė prakirstoje eketėje.

Kaip maitintis, kad būtumėte sveiki (29)

2010 vasario mėn. 8 d. 00:00
Sveika mityba - tai ne kūno alinimas griežtomis dietomis. Sveikai maitintis reikia tam, kad gerai jaustumėmės, turėtume daug energijos ir būtume kiek įmanoma sveikesni. Kad tai įgyvendintume, turime žinoti pagrindinius subalansuotos mitybos principus ir atitinkamai pakoreguoti savo valgiaraštį.

Žarnyną išvalyti padės dieta (23)

2010 vasario mėn. 8 d. 00:02
Kad išliktumėme sveiki, svarbu, kad žarnynas būtų švarus ir greitai dirbtų. Jis atlieka didelį vaidmenį šalinant toksinus, ypač tuos, už kuriuos atsakingos kepenys (toksinai iš kepenų į žarnyną patenka per tulžies pūslę). Dėl šios priežasties žarnynas taip dažnai minimas kalbant apie organizmo valymą.

Kas tie enzimai? (16)

2010 vasario mėn. 7 d. 00:02
Enzimai (fermentai) padeda ne tik virškinti, bet ir valyti organizmą. Geriausias enzimų šaltinis - švieži vaisiai ir daržovės, tačiau galima kasdien vartoti ir papildus (valgio metu). Enzimai padeda virškinti maistą. Deja, šiais laikais daugelis maisto produktų yra perdirbti, rafinuoti, kaitinti aukštoje temperatūroje. Toks maistas tampa negyvas, jame nebėra enzimų. Jis ilgiau nesugenda, tačiau mūsų sveikatai nieko gero neduoda.

Antioksidantai - prieš laisvuosius radikalus (3)

2010 vasario mėn. 6 d. 00:02
Organizmo valymas neatsiejamas nuo antioksidantų vitaminų A, E ir ypač C, nes jie dalyvauja šalinant toksinus. Antioksidantai padeda ląstelėms neutralizuoti laisvuosius radikalus, kurie sukelia mutacijas ir pažeidžia ląsteles.

Kodėl verta skaičiuoti kalorijas (31)

2010 vasario mėn. 6 d. 16:36
Kokių tik dietų šiandien nėra. Dažnai jos apipinamos moterims itin patraukliais mistiniais motyvais – pagal kraujo grupes, Mėnulio fazę, „akių spalvą“, arba kasdien siūloma valgyti tik varškę ar obuolius. Tuo tarpu klasikinis kalorijų skaičiavimas dažnai ir nepelnytai užmirštamas. Anot specialistų, siekis bet kokia kaina turėti gražias ir tobulas kūno formas bei laikymasis dietų, kurių kaloringumas yra per mažas, gali būti pavojingas sveikatai.

Žarnyno mikroflora - labai svarbi mūsų sveikatai (12)

2010 vasario mėn. 6 d. 00:02
Probiotikai - tai organizmui naudingos bakterijos. Įrodyta, kad sveika mikroflora padeda kovoti su patogeninėmis bakterijomis ir atlieka daugybę gyvybiškai svarbių funkcijų, tokių kaip toksinių chemikalų šalinimas ir svarbių vitaminų (daugiausiai B grupės) gamyba. Sveika mikroflora neleidžia augti patogeninėms bakterijoms. Pastarosios, jei jų žarnyne daugiau, apnuodija organizmą toksinais.

Sveikuoliai kviečia į maudynes Salotės ežere (20)

2010 vasario mėn. 5 d. 16:37
Vilniaus Pilaitės sveikuolių klubas "Gilužis" vasario 7 d. (sekmadienį) organizuoja jau 8-ąją sveikatos ir grūdinimosi šventę „Vilniaus ruoniai-2010“. Visi Vilniaus ir jo apylinkių ruoniai kviečiami 12 val. į Pilaitę prie Salotės ežero, kur vyks ledinės maudynės. Programoje: šventės atidarymas, žvalumo mankšta, bėgimo varžybos, maudynės eketėje, „indėniška“ pirtis ant ežero kranto, sveikuoliškas pyragas su arbata, laužas, žaidimai.

Organizmo valymas (78)

2010 vasario mėn. 5 d. 00:00
Mūsų organizmai užteršti toksinais. Dėl šių nuodingų medžiagų kalta aplinka, kurioje gyvename: valgome chemikalų prifarširuotą maistą, kvėpuojame užterštu oru, geriame nešvarų vandenį. Norėdami kuo ilgiau išlikti sveiki, turėtume reguliariai apsivalyti nuo toksinų.

Mitybos pamokėlė: kaip valgyti teisingai (5)

2010 vasario mėn. 5 d. 00:00
Norėdami pradėti sveikiau maitintis, pirmiausia turime išmokti teisingai valgyti. Svarbu ne tik tai, ką valgote, bet ir kaip valgote. Rinkitės maistą, kuris yra ne tik sveikas ir naudingas jūsų kūnui, bet ir malonus gomuriui.

Mankštinkimės: kundalini joga pažadins jūsų energiją (10)

2010 vasario mėn. 5 d. 00:00
Kundalini yra Tantra jogos disciplina, kurią į Vakarus atnešė Jogis Bhadžanas. Ji remiasi ties stuburo pagrindu slypinčios kundalini energijos (gyvatės jėgos) pažadinimu. Šiai energijai pažadinti ir per pagrindinius energetinius subtiliojo kūno centrus nukreipti aukštyn galingos kvėpavimo technikos derinamos su specialiomis jogos pozomis bei giedojimu.

Treniruotė namuose: pratimai pilvo presui stiprinti (V) (22)

2010 vasario mėn. 4 d. 14:05
Sporto ir pramogų parko „Impuls“ trenerė Natalija Ganža su asistente demonstruoja, kaip namų sąlygomis galima stiprinti pilvo presą.

Masažas - nežemiškas malonumas (47)

2010 vasario mėn. 4 d. 00:02
Jūs gulite atpalaidavę kiekvieną kūno ląstelę, o kažkieno rankos teikia jums nežemišką malonumą. Tai ne seksas, o masažas – vienintelis gydymo būdas, kai tarp gydytojo ir paciento nėra tarpininkų: nei instrumento, nei vaistų, tik rankos, tiesiogiai teikiančios sveikatą ir laimę.

Kas sulauks šimto metų? (24)

2010 vasario mėn. 4 d. 00:02
Vieno Danijos universiteto mokslininkai paskaičiavo, jog daugiau nei pusė šiais laikais gimusių vaikų sulauks šimto metų. Tiesa, kalbama apie naujagimius išsivysčiusiose šalyse – statistiniai tyrimai buvo atliekami Europoje. Skeptikai sakys, jog daugės senų paliegusių žmonių; optimistai – ilgaamžiai žmonės bus kupini jėgų.

Mankštinkimės: joga - svorio metimui (11)

2010 vasario mėn. 4 d. 00:02
Ar žinojote, kad joga ne tik padeda tapti lankstiems kaip katėms, bet ir degina riebalus bei gražina mūsų figūrą? Vaizdo reportaže - pratimai norintiems numesti svorio.

Mankštinkimės: joga pradedantiesiems (1)

2010 vasario mėn. 3 d. 00:00
Joga - tai kūno, dvasios ir proto harmonija. Jogos pratimai gerina kūno laikyseną, lankstumą, plastiškumą bei judesių koordinaciją, aktyvina kraujotaką bei medžiagų apykaitą. Vaizdo siužete - pratimai pradedantiesiems.

Treniruotė namuose: pratimas kojų raumenims lavinti (IV) (4)

2010 vasario mėn. 2 d. 14:43
Sporto ir pramogų parko „Impuls“ trenerė Natalija Ganža su asistente demonstruoja, kaip namų sąlygomis galima lavinti kojų raumenis.

Sveiki pusryčiai naudingi sveikatai (43)

2010 vasario mėn. 3 d. 00:02
Skubėdami į darbą, ne visada randame laiko papusryčiauti. Tačiau tyrimai rodo, kad vertėtų jiems skirti bent kelias minutes. Nustatyta, kad sveiki pusryčiai yra naudingi sveikatai. Jie sumažina cholesterolio lygį ir padeda atsikratyti svorio, suteikia energijos, pagerina koncentraciją ir padeda lieknėti.

O.Lapinas. Kaip įsikalbame ligas? (6)

2010 vasario mėn. 2 d. 00:02
Kartais mūsų artimieji serga. Ir štai būdami šalia jų, mes imame jausti tuos pačius simptomus: jis vemia - ir mes vemiame, jam skauda - ir mums skauda, jis kosi - ir mes kosime. O kartais ligos simptomai tiesiog atsiranda mūsų kūne po to, kai mes perskaitome apie jas enciklopedijoje ir atsigulę vakare į lovą įsijaučiame į savo kūną.

Ką valgyti sergant diabetu? (14)

2010 vasario mėn. 2 d. 00:02
Vienas iš metodų planuoti mitybą žmonėms, sergantiems diabetu – laikytis mitybos piramidės diabetikams gairių. Mitybos piramidė diabetikams maisto produktus sugrupuoja pagal juose esančius angliavandenius ir baltymus, o piramidės siūlomi porcijų dydžiai yra tokie, kad kiekvieno valgymo metu būtų gaunamas vienodas angliavandenių kiekis.

Mokslininkai: vyresnio amžiaus žmonėms reikia mažiau miego (9)

2010 vasario mėn. 1 d. 15:56
Sveikata nesiskundžiantiems vyresnio amžiaus žmonėms reikia mažiau miego nei jaunesniems žmonėms, praneša AFP. Pirmadienį paskelbto tyrimo išvadose teigiama, kad net mažiau pamiegoję vyresni žmonės retai jaučiasi pavargę dieną.

Vasaris - sveikatos ir sporto mėnuo (6)

2010 vasario mėn. 1 d. 15:55
Lietuvos sveikuolių sąjunga (LSS)vasarį jau 17-tą kartą paskelbė sveikatos mėnesiu. Ta proga įvairiuose šalies miestuose vyks įvairūs sveikatinimo renginiai, o vasario 12-14 d. visi sveikuoliai kviečiami į ledines ruonių maudynes Palangoje.

Kodėl ilgiau pamiegoję jaučiamės pavargę? (27)

2010 vasario mėn. 1 d. 00:00
Kai visą darbo savaitę neturime laiko normaliai išsimiegoti, tikimės atsigriebti savaitgalį. Kartais tai pavyksta ir pabundame žvalūs bei energingi. Tačiau dažnai būna taip, kad ilgiau pamiegoję atsikeliame dar labiau pavargę. Kodėl taip nutinka? Ir kaip to išvengti?

Mažiau valgysi - ilgiau gyvensi (60)

2010 vasario mėn. 1 d. 00:02
Mokslininkai mažo kaloringumo dietą vadina prailginančia jaunystę ir tvirtina, kad visavertė mažo kaloringumo dieta – ilgo gyvenimo garantas. Sveika širdis, kepenys, sąnariai ir liekna figūra sulaukus garbaus amžiaus – sutikite, dėl to galima ir pasistengti.

Lietuviai ydingai formuoja savo maisto racioną (47)

2010 sausio mėn. 31 d. 00:02
21 proc. pieno produktų, tiek pat daržovių ir vaisių, 15 proc. gaiviųjų gėrimų, 12 proc. grūdinių produktų, 11 proc. mėsos, ir net 8 proc. saldumynų – taip atrodo statistinio Lietuvos pirkėjo maisto racionas. Dietologai sako, jog toks racionas anaiptol neatitinka rekomenduojamos mitybos piramidės ir įspėja, jog tokie lietuvių įpročiai gali sukelti įvairius sveikatos sutrikimus.

Mankštinkimės: kalanetikos pratimai gražiam pilvukui (3)

2010 sausio mėn. 30 d. 00:00
Plokščias pilvukas reikalingas ne tik estetiniam vaizdui. Jeigu liemens apimtis viršija 80 cm, padidėja įvairių susirgimų tikimybė. Nenorite būti panašūs į obuolius? Tuomet darykite pratimus.

Žudikas kambario kampe (10)

2010 sausio mėn. 29 d. 00:00
Televizoriaus žiūrėjimas dažnai kritikuojamas dėl neigiamo poveikio smegenims, tačiau tikroji grėsmė gali slypėti visai kitur. Australų mokslininkai paskelbė tyrimą, įrodantį, kad kuo daugiau laiko žmonės praleidžia prie žydrojo ekrano, tuo anksčiau jie miršta.

Sveikatos aromatai (1)

2010 sausio mėn. 29 d. 00:02
Aerofitoterapija – dar vienas inhaliacijų variantas, kuomet kvėpuojame oru, prisotintu aromatinių junginių. Ir tai yra ne vien peršalimo profilaktika! Apie stebuklingas kvapų galias žino visi. Ir jei susirgus VKTI, bronchitu, plaučių uždegimu kambaryje pastatysite flakoną su eukalipto arba baziliko aliejumi, sveiksite greičiau.