Efektyvus grūdinimasis pagal Isako Pintosevičiaus sistemą

 (5)
Techninis terminas „grūdinimas“ reiškia tai, kad kokiam nors daiktui suteikiamas ypatingas tvirtumas. Savo laiku šią sampratą savo sričiai prisitaikė medikai. Kaip žinoma, žmogaus sveikata 10-20% priklauso nuo paveldimumo; 10-20% - nuo supančios aplinkos būklės; 8-12% - nuo sveikatos apsaugos lygio; 50-70% - nuo gyvenimo būdo.
Grūdinimasis
© AFP/Scanpix

Efektyvus grūdinimasis pagal Isako Pintosevičiaus sistemą

Pirmiausia susitarkime, kas yra grūdinimasis ir kam jis reikalingas. Jei tikrai reikalingas – vadinasi, reikia investuoti laiką ir pastangas perskaityti šį straipsnį ir vykdyti jame pateiktas rekomendacijas.

Žinoma, jei jūs ką tik dėl peršalimo praleidote svarbiausius savo gyvenimo įvykius (karjeros, meilės, poilsio), tai jau nebe klausimas. Žinoma, reikia. O kitiems pademonstruosime privalumus, kuriuos žmogui suteikia grūdinimasis. Antrojoje straipsnio dalyje pateiksime konkrečias rekomendacijas, kaip žingsnis po žingsnio efektyviai (greitai, lengvai ir veiksmingai) užsigrūdinti.

Iš pradžių apsibrėžkime: kas yra grūdinimasis? Štai keli apibrėžimai iš mokslo populiarinimo literatūros, kurie ir atskleis šio naudingo reiškinio esmę.

Grūdinimasis – tai moksliškai pagrįstas sisteminis natūralių gamtos veiksnių naudojimas organizmo atsparumui nepalankioms aplinkos sąlygoms padidinti.

Grūdinimasis – tai organizmo atsparumo neigiamam aplinkos poveikiui (aukšta arba labai žema oro, vandens temperatūra, padidėjusi oro drėgmė, ultravioletiniai spinduliai, sumažėjęs slėgis) didinimas moksliškai pagrįstu sistemišku neigiamų faktorių veikimu.

Grūdinimasis žinomas žmonėms jau nuo seno. Visose senovinėse ezoterinėse tradicijose pasinėrimas į šaltinio vandenį yra labai svarbus ritualo elementas. Be dvasinio apsivalymo, maudymasis šaltinyje – puikus organizmo grūdinimas.

Abu Ali Ibn-Sinas (Avicena) VIII-IX amžiais sukūrė „Medicinos kanoną“. Jis mediciną suskirstė į teorinę ir praktinę, o pastarąją – į sveikatos išsaugojimo mokslą ir sergančio kūno gydymo mokslą. Viename skyrių Avicena kalba apie maudymąsi šaltame vandenyje, taip pat vaikų maudymą, mini ir keliautojų parengimą dykumos bei žiemos sąlygoms.

Daugybė rusų papročių ir patarlių jau nuo seno kalba apie šalto vandens panaudojimą sveikatai stiprinti. Didysis rusų karvedys A.V.Suvorovas sukūrė ištisą fizinio pasirengimo sistemą, į kurią įėjo ir kasdienis apsiliejimas šaltu vandeniu.

Rusų mokslininkas Pokrovskis knygoje „Fizinis vaikų auklėjimas skirtingose tautose“ (1884 m.) pažymėjo, kad sveikas naujagimis turi puikias galimybes prisitaikyti prie aplinkos sąlygų.

Skitai, Herodoto liudijimu, savo naujagimius maudė šaltame vandenyje. Jakutai juos trindavo sniegu kelissyk per dieną. Šiaurės Kaukazo gyventojai du kartus per dieną vaikus žemiau juosmens apiplaudavo labai šaltu vandeniu, pradedant nuo pirmosios jų gyvenimo dienos. Daugybės tyrinėtojų duomenimis, vaikų grūdinimas du-tris kartus sumažina jų susirgimų skaičių šaltuoju periodu.

Visi šie faktai kalba apie tai, kad grūdinimas šaltu vandeniu ir yra efektyviausias, žmonių naudojamas jau nuo seno. Tačiau galbūt mūsų laikais to nebereikia? Pažvelkime, ką apie šį procesą kalba medicina.

Kas vyksta žmogaus organizme, kai ant jo išliejamas kibiras ledinio vandens? Grūdinimas šalčiu sukuria tvirtą skydą nuo peršalimo ligų, bakterinių ir virusinių infekcijų stimuliuojant imunitetą ir gerinant termoreguliacijos procesus.

Padidėjus odos šildymo poreikiui, padidėja aprūpinimas krauju, todėl stimuliuojama visa širdies ir kraujagyslių sistemos veikla. Padidėja organų ir audinių aprūpinimas deguonimi ir kitomis būtinomis medžiagomis. Padidėja organizmo energetinis rezervas, jo atsparumas stresui.

Kaip veikia apsiliejimas lediniu vandeniu?

Embriologai nustatė, kad oda yra nervinės sistemos „atplaiša“. Mūsų oda iškart perduoda informaciją apie visus dirgiklius svarbiausiems centrams. Oda – tai ne tik riba tarp žmogaus ir pasaulio, bet ir organizmo ryšio su vidiniais organais priemonė.

Apsiliejant lediniu vandeniu, vyksta itin stiprus odos receptorių dirginimas. Jų sukelti nerviniai impulsai pasiekia galvos smegenis. Maža smegenų dalelė hipotaliamas, sveriantis tik keturis gramus, yra labai stipriai stimuliuojamas. Organizme jis atlieka daugybės veiksmų dirigento vaidmenį: veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, virškinamąjį traktą, medžiagų apykaitą, reguliuoja mūsų emocijas, miegą, budrumą, apetitą ir troškulį, taip pat kūno temperatūrą. Į visa tai ir nukreiptas gydomasis apsiliejimo lediniu vandeniu poveikis.

Apsiliejimas padeda organizmą išvesti iš patologinio snūduriavimo būsenos. Apsiliejus lediniu vandeniu, paveikiamos odos paviršiaus kraujagyslės, kraujas iš periferijos pasiekia kūno centrą, išplaudamas visus šlakus. Kartu su šiuo periferinių kraujagyslių susitraukimu kilusi vibracijos banga taip pat „supurto“ visa, kas nereikalinga, nenaudinga audiniuose.

Ir čia reikia pabrėžti didesnę ledinių apsiliejimų naudą, lyginant su maudymusi eketėje. Iškart kraujagyslėms susitraukus po apsiliejimo, seka atvirkštinė kraujo banga, kuri sukelia šilumos pojūtį – oda dega. Kaip tam tikras stresas, apsiliejimas taip pat gali sėkmingai atkurti lytinę funkciją.

Ledinis vanduo yra ir biologiškai aktyvių taškų stimuliatorius, kaip kad akupunktūra, prideginimas ir lazerinė stimuliacija. Išnyksta „energetiniai blokai“, išsilygina viso organizmo energetika. Ir viskas vyksta tokiame aukštame lygmenyje, kad su tuo nesusilygins joks adatų terapeutas. Taip pat mūsų aura apvaloma nuo kenksmingų patologinių energijų.

Manau, kad net pusės šių nuostabių efektų gana, kad pajustume visą šios stebuklingos procedūros naudą ir svarbą. Dabar mums teliko išsiaiškinti, kaip veikti efektyviausiai, su mažiausiomis laiko ir pastangų sąnaudomis.

Pirmiausia – viskam būtinas pasirengimas, treniruotė. Apsiliejimas lediniu vandeniu – ne išimtis. Todėl procesą pradedame palaipsniui. Daugelis rekomenduoja temperatūrą mažinti palaipsniui, bet aš, remdamasis grūdinimosi ekspertais, o taip pat savo asmenine patirtimi, tvirtinu, kad reikėtų palaipsniui aplieti vis didesnius odos plotus.

Tai reiškia, kad iš pradžių imate mažą kibirą ledinio vandens ir apliejate kojas žemiau kelių. Darote tai savaitę. Tuomet kitą savaitę – kojos aukščiau kelių, nuo klubų. Toliau – klubai ir pilvas. Po mėnesio kasdienių apsiliejimų galima pereiti prie režimo klubai-petys-krūtinė-petys. O maždaug po mėnesio-pusantro galėsite užsipilti ant savęs (su dideliu pasitenkinimu) kibirą vandens su ledu – tiesiai ant galvos!

Svarbu prisiminti, kad nustojus grūdintis šis prisitaikymas išnyksta. Grūdinimosi įprotis atsiranda po kelių mėnesių, o išnyksta per dvi-tris savaites, ikimokyklinukams – per penkias-septynias dienas. Todėl nutraukus procedūras rekomenduoju vėl pradėti nuo kojų.

Jokiu būdu nereikia sustirti. Jei jaučiate, kad šąlate, būtina atlikti kelis fizinius pratimus arba išsitrinti rankšluosčiu. Nereikia savęs prievartauti. Grūdinimasis turi suteikti malonumą, dvasinį pakilimą, džiaugsmo ir atsinaujinusio kūno jausmą. Jei jaučiate diskomfortą, geriau pakeisti procedūrų režimą.

Svarbu žinoti: apsilieti galima tik šiltą kūną, todėl pirmiau susišildykite. Po apsiliejimo užeikite į šiltą patalpą ir nesišluostydami intensyviai judėkite, kol sušilsite, o oda neišdžius.

Daugeliui žmonių šaltas vanduo atrodo labai baisus, jie procedūros bijo. Atsiminkite, greitas ledinio vandens poveikis nesušaldo mūsų organizmo, o sukelia odos „deginimą“ – čia visa esmė. Prieš procedūrą sušilkite – netingėkite. Tada ir poveikį aiškiau pajusite, ir kūnas nebijos.

O grūdinimosi pradžioje ir šaltuoju metų laiku galite taikyti paprastą manevrą, kuris sužadins meilę šiai procedūrai. Imate du kibirus vandens: vieną su šiltu vandeniu, kitą su šaltu. Iš pradžių apsiliejate šiltu, paskui šaltu. Efektas bus puikus, o procedūra – maloni. Pamėgsite ją kaip puodelį geros kavos, praleidę jausitės lyg ne savo vietoje. Jums stigs to šviežumo ir galios, kurią ji dovanoja.

Žingsnis po žingsnio. Veiksmų planas

Kad pradėtumėte apsiliejimus, jums reikėtų nusipirkti du plastikinius kibirus ir du apie pusės-vieno litro plastiko dubenis. Kibirui ypatingų reikalavimų nėra, tiks bet koks, o štai dubuo ledui turi būti viršuje platesnis nei apačioje – tam, kad ledas lengvai iškristų į kibirą, kai imsite pilti vandenį.

Be to, reikės didelio frotinio rankšluosčio ir guminių šlepečių. Apsirūpinę būtiniausiais dalykais pripildykite dubenis vandens ir įdėkite į šaldiklį. Geriau turėti du – o jei užsimanysite apsilieti ir vakare? Arba štai draugas į svečius užėjo, o išeiti neketina – ir jam galite pasiūlyti apsilieti lediniu vandeniu.

Ryte, pabudę dar iki patekant saulei, imate kibirą, dedate į jį ledą ir pripilate šalto vandens iš krano. Kol valotės dantis ir prausiatės – ledas tirpsta ir vanduo atšąla iki reikiamos temperatūros. Nusiprausę atsistojate startinėje pozicijoje apsiliejimui. Geriausia apsilieti basomis ir visiškai nuogam, lauke, stovint ant žemės. Tačiau ne visi turi tokią galimybę, todėl galima tai padaryti ir stovint vonioje.

Kaip jau minėjau, pradėti reikia nuo kojų. Prisipratinę aplieti kojas (tam skiriate daugiausia savaitę), kylate aukščiau ir aukščiau. Kam sunku nugalėti įsitikinimus (šalta...) – iš pradžių užsipilkite šilto vandens kibirą arba pastovėkite po šiltu dušu. Po to apsipilkite ledini vandens kibiru. Jis neatšaldys kūno, tik paveiks odą taip, kad išsyk įsijungs visi kūno šildymo ir apsaugos mechanizmai. Ko mes ir siekėme.

Baigti šį straipsnį norėčiau Džimo Rono žodžiais: „Niekas negali atlikti mankštos už tave. Tu visiškai atsakai už savo sveikatos pagerinimą arba pabloginimą. Jei tau mokėtų šimtą dolerių už kiekvieną apsiliejimą – tu apsilietum kelis kartus per dieną. Tai reiškia, kad tu gali tai padaryti. Esmė – tavo motyvacija. Tu renkiesi savo prioritetus ir atsakai už savo gyvenimo trukmę ir savo sveikatą. Rinkis gyvenimą!”

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Sveika gyvensena

Vaikų nutukimą išspręs miegas, valgymas su šeima ir išjungtas televizorius (13)

2010 vasario mėn. 21 d. 00:02
Naujas JAV atliktas tyrimas verčia manyti, kad ikimokyklinio amžiaus vaikams nutukimo rizika bus mažesnė, jei apie juos bus galima pasakyti bent vieną iš šių trijų su šeima susijusių dalykų: pusryčiauja, pietauja ar vakarieniauja kartu su šeima, pakankamai išsimiega ir jiems ribojamas sėdėjimo prie televizoriaus laikas.

Viceministrė N.Ribokienė: Sveikatos apsaugos ministerija ateityje turėtų tapti ne ligų, o Sveikatos ministerija (58)

2010 vasario mėn. 20 d. 11:39
„Mes skatiname paties žmogaus atsakomybę už savo sveikatą. Norime, kad žmogus atsisakytų žalingų įpročių: alkoholio, nikotino, ir kitų, daugiau sportuotų, valgytų sveiką maistą, neturėtų viršsvorio; ne ką mažiau rūpinamės ir žmogaus psichine sveikata: kad mąstytų pozityviai, orientuotųsi į tai, kas gyvenime yra gražu ir gero“, - sakė DELFI konferencijoje viešėjusi Sveikatos apsaugos viceministrė Nora Ribokienė.

Kontroliuokime maisto porcijas: kiek yra jau per daug? (28)

2010 vasario mėn. 20 d. 00:02
Ar dažnai persivalgote? Daugelis žmonių atsakytų, kad per dažnai. Maisto porcijos pastaraisiais metais padidėjo tiek, kad sveiku maisto kiekiu jų nepavadinsi. Ta pati situacija ir su gėrimais - gaivieji gėrimai parduodami vis didesnėse pakuotėse.

Blogi įpročiai: kodėl negalime jų atsikratyti (40)

2010 vasario mėn. 19 d. 00:02
Rūkymas sukelia vėžį ir daugybę kitų ligų, bet rūkalius toliau traukia dūmą; viršsvorio turintis žmogus žino apie gresiančias sveikatos problemas, bet vis tiek nenumeta poros kilogramų. Paradoksalu, ar ne?

Aerobinis krūvis atjaunina smegenis (18)

2010 vasario mėn. 18 d. 00:02
Reguliarūs aerobiniai krūviai ne tik apsaugo smegenis nuo senėjimo, bet ir kovoja su jau įvykusiais kognityviniais pakitimais, tvirtina naujausi tyrimai. Mokslininkai ištyrė, kad tinkami fiziniai krūviai – greitas ėjimas, joga, plaukimas – vidutinio amžiaus ir vyresniems žmonėms sumažina atminties ir mąstymo problemų atsiradimą.

O.Lapinas: mintys gali ir susargdinti, ir išgydyti (35)

2010 vasario mėn. 17 d. 12:42
„Mintys įprasmina mūsų situaciją kaip beviltišką ar optimistišką. Ir jeigu žiūrėtume į mintis, kaip į priemones, tai mintys, kurios įprasmina mūsų atsakomybę, gydo. Mintys apie tai, kokiu būdu galėtumėme pakeisti savo situaciją, gydo. O pavyzdžiui, mintys, kad esu niekam nereikalingas ar neįdomus, sustabdo. O sustabdyti mes galime susirgti ir psichiškai, ir fiziškai“, - sakė psichoterapeutas Olegas Lapinas, dalyvavęs DELFI konferencijoje „Kaip nusiteikimas padeda pasveikti“.

Sveikatos politika ir Gavėnia (3)

2010 vasario mėn. 17 d. 10:54
Grūdinimosi šventė 2010
Asmeninio archyvo nuotr.
Gavėnia, šiais metais prasidedanti po Vasario 16 - osios šventės - tai ilgas laikas pasiruošti Prisikėlimo šventei Šv. Velykoms. Gavėnios laiku bylojama apie pasninką nuo rajumo ir nesveikos kritikos, bambėjimo, politinių vaidų, godumo, paviršutiniškumo ir kitų ydų, priklausomybių bei negerovių.

Kaip liautis šalti ir pradėti gyventi (22)

2010 vasario mėn. 17 d. 00:02
Žiemą šalta visiems. Bet yra žmonių, kuriems nuo menkiausio šalčio pradeda stingti rankos ir kojos, ypač pirštai. Iki skausmo, iki ašarų, iki noro užmigti ir neprabusti iki pat pavasario. Kodėl?

Cukrus ir druska: jų vaidmuo sveikoje mityboje (24)

2010 vasario mėn. 16 d. 00:02
Cukrus dažnai vadinamas baltąja mirtimi, o dėl druskos vartojimo surėmę kaktas jau seniai ginčijasi mokslininkai. Vartoti ar nevartoti? Kokie gi jų argumentai?

Montinjako dieta: dieta ar gyvenimo būdas? (17)

2010 vasario mėn. 15 d. 00:02
Pagal žymiojo daktaro Montinjako sistemą lieknėja daugelis. Jo knygos turi savotiško žavesio: jose juntamas nuostabiosios Prancūzijos dvelksmas su neblėstančia aistra maistui. Kaip galima tai išsaugoti laikantis dietos? Kur didžiojo prancūzo paslaptis?

Akupunktūra: kada naudinga, kada kenkia? (27)

2010 vasario mėn. 14 d. 00:02
Akupunktūros terapija – tai gydymas veikiant biologiškai aktyvius taškus. Šis gydymas egzistuoja jau kelis tūkstantmečius. Akupunktūros terapija grįsta teiginiu, kad mūsų kūne energija juda energetiniais kanalais; jei energijos cirkuliacija organizme pažeidžiama, žmogus suserga. Per taškus, kurių kiekvienas atstovauja tam tikrą organą, akupunktūra atkuria pažeidimus ir taip padeda organizmui susidoroti su negalavimu.

Pusės mirčių nuo vėžio išvengtume pakeitę mitybos įpročius (325)

2010 vasario mėn. 13 d. 13:29
Lietuvoje kasmet nustatoma 17 tūkst. naujų vėžio atvejų, tuo tarpu apie 20-50 proc. mirčių nuo įvairių navikų mokslininkai sieja su mitybos ypatumais. Remiantis epidemiologiniais tyrimais, spėjama, kad jei mes valgytume 75 proc. daugiau daržovių nei dabar, išvengtume 10-50 proc. virškinamojo trakto vėžio atvejų, o valgydami tik vieną kartą per dieną nedidelę mėsos porciją – 3-5 proc. storosios žarnos vėžio.

Kodėl šaltuoju metu mūsų apetitas - kaip vilko? (32)

2010 vasario mėn. 13 d. 00:00
Ar turi kokį mokslinį pagrindą dar vaikystėje įkaltos taisyklės, kad žiemą reikia valgyti daugiau košių, riebesnio maisto, ir įsitikinimas, kad žiemą negalima laikytis jokių radikalių dietų? Gal mes įsikalbėjome, kad žiemą reikia maitintis kažkaip kitaip? Nors su kolegėmis sutariame, kad apetitas žiemą tikrai didesnis, užtat pavasarį būna darbo atsikratyti papildomų kilogramų.

Kaip stiprinti imunitetą žiemą? (10)

2010 vasario mėn. 12 d. 17:09
Žiema - metas, kai mūsų klimato zonoje gyvenantiems žmonėms pradeda trūkti saulės energijos, parduotuvėse sumažėja šviežių daržovių ir vaisių, sumenksta ir organizmo atsparumas, lengviau limpa virusinės ir peršalimo ligos. Dietologai pataria vartoti kuo įvairesnį maistą ir nepamiršti raugintų produktų.

Sveikos mitybos įpročiai – iš vaikystės (4)

2010 vasario mėn. 12 d. 17:12
Siekdama mažinti vaikų nutukimą, Europos Sąjunga (ES) įgyvendina programą, pagal kurią mokykloms nemokamai skiriama šviežių vaisių ir daržovių. Vienas šios ES finansuojamos programos tikslų – pažaboti vis labiau Europoje nerimą keliantį vaikų polinkį į nutukimą ir jo sukeliamas ligas, sakoma Žemės ūkio ministerijos pranešime spaudai.

Riebalai: venkite blogųjų, vartokite geruosius (17)

2010 vasario mėn. 12 d. 00:00
Sveika mityba neįsivaizduojama ir be riebalų. Gerieji riebalai reikalingi smegenims, širdžiai, nervams, hormonams, visoms ląstelėms, taip pat plaukams, odai ir nagams. Jie suteikia sotumo jausmą. Svarbu ne tik, kiek riebalų gauname su maistu, bet ir kokių.

Mankštinkimės: Ford modelio Davido pamokėlė (8)

2010 vasario mėn. 11 d. 17:56
Ford modelis Davidas
youtube.com
Žavusis ir seksualusis Ford modelis Davidas dalinasi savo grožio paslaptimis. Vaizdo reportaže - pratimai dailiam pilvukui.

Niekada ne per vėlu: penki blogi įpročiai, kurių derėtų atsisakyti (26)

2010 vasario mėn. 11 d. 00:02
JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro teigimu, tokie blogi įpročiai, kaip rūkymas, prasta mityba ir judėjimo trūkumas, yra pusės mirčių JAV priežastis. Visgi niekada ne vėlu įsigyti naujų sveikų įpročių atsikratant senųjų.

Mitybos abėcėlė: baltymai (14)

2010 vasario mėn. 11 d. 00:02
Virškinimo metu maiste esantys baltymai suskaidomi į 20 aminorūgščių. Tai pagrindinės „statybinės“ medžiagos, kurias mūsų organizmai naudoja sukurti saviems baltymams. Baltymai reikalingi ląstelėms, audiniams ir organams. Jei jų trūksta, sulėtėja augimas, sumažėja raumenų masė, pakrinka imuninė sistema, susilpnėja širdies ir kvėpavimo sistemų darbas. Baltymai turi būti sveiki, be hormonų ir antibiotikų.

Mankštinkimės: salsos žingsneliai pradedantiesiems (1)

2010 vasario mėn. 10 d. 18:06
Užburiantis salsos ritmas gali pataisyti nuotaiką visam vakarui - išmokite pagrindinius žingsnelius ir tiesiog pašokite namuose.

Mitybos abėcėlė: ląsteliena (9)

2010 vasario mėn. 10 d. 00:02
Ląstelienos gausu augaliniame maiste: vaisiuose, daržovėse, neapdorotuose grūduose. Jos reikia tam, kad virškinimo traktas būtų sveikas.

Mitybos abėcėlė: angliavandeniai (56)

2010 vasario mėn. 9 d. 00:02
Kad kūnas būtų sveikas, reikia gauti tam tikrą kiekį angliavandenių, baltymų, riebalų, ląstelienos, vitaminų. Dietos, apribojančios kurią nors grupę - nesveikos. Kokį maistą pasirinkti, kad gautume gerųjų angliavandenių, baltymų ir riebalų?

Vilniaus ruoniai turškėsi Salotės ežere (49)

2010 vasario mėn. 8 d. 10:06
Sekmadienį Vilniaus Pilaitės sveikuolių klubas "Gilužis" pakvietė jau į 8-ąją sveikatos ir grūdinimosi šventę „Vilniaus ruoniai-2010“. Visi Vilniaus ir jo apylinkių ruoniai sugužėjo į Pilaitę prie Salotės ežero, kur vyko ledinės maudynės. Šventės dalyviai mankštinosi, bėgiojo, kaitinosi indėniškoje pirtyje ir, žinoma, narsiai nardė prakirstoje eketėje.

Kaip maitintis, kad būtumėte sveiki (29)

2010 vasario mėn. 8 d. 00:00
Sveika mityba - tai ne kūno alinimas griežtomis dietomis. Sveikai maitintis reikia tam, kad gerai jaustumėmės, turėtume daug energijos ir būtume kiek įmanoma sveikesni. Kad tai įgyvendintume, turime žinoti pagrindinius subalansuotos mitybos principus ir atitinkamai pakoreguoti savo valgiaraštį.

Žarnyną išvalyti padės dieta (23)

2010 vasario mėn. 8 d. 00:02
Kad išliktumėme sveiki, svarbu, kad žarnynas būtų švarus ir greitai dirbtų. Jis atlieka didelį vaidmenį šalinant toksinus, ypač tuos, už kuriuos atsakingos kepenys (toksinai iš kepenų į žarnyną patenka per tulžies pūslę). Dėl šios priežasties žarnynas taip dažnai minimas kalbant apie organizmo valymą.

Kas tie enzimai? (16)

2010 vasario mėn. 7 d. 00:02
Enzimai (fermentai) padeda ne tik virškinti, bet ir valyti organizmą. Geriausias enzimų šaltinis - švieži vaisiai ir daržovės, tačiau galima kasdien vartoti ir papildus (valgio metu). Enzimai padeda virškinti maistą. Deja, šiais laikais daugelis maisto produktų yra perdirbti, rafinuoti, kaitinti aukštoje temperatūroje. Toks maistas tampa negyvas, jame nebėra enzimų. Jis ilgiau nesugenda, tačiau mūsų sveikatai nieko gero neduoda.

Antioksidantai - prieš laisvuosius radikalus (3)

2010 vasario mėn. 6 d. 00:02
Organizmo valymas neatsiejamas nuo antioksidantų vitaminų A, E ir ypač C, nes jie dalyvauja šalinant toksinus. Antioksidantai padeda ląstelėms neutralizuoti laisvuosius radikalus, kurie sukelia mutacijas ir pažeidžia ląsteles.

Kodėl verta skaičiuoti kalorijas (31)

2010 vasario mėn. 6 d. 16:36
Kokių tik dietų šiandien nėra. Dažnai jos apipinamos moterims itin patraukliais mistiniais motyvais – pagal kraujo grupes, Mėnulio fazę, „akių spalvą“, arba kasdien siūloma valgyti tik varškę ar obuolius. Tuo tarpu klasikinis kalorijų skaičiavimas dažnai ir nepelnytai užmirštamas. Anot specialistų, siekis bet kokia kaina turėti gražias ir tobulas kūno formas bei laikymasis dietų, kurių kaloringumas yra per mažas, gali būti pavojingas sveikatai.

Žarnyno mikroflora - labai svarbi mūsų sveikatai (12)

2010 vasario mėn. 6 d. 00:02
Probiotikai - tai organizmui naudingos bakterijos. Įrodyta, kad sveika mikroflora padeda kovoti su patogeninėmis bakterijomis ir atlieka daugybę gyvybiškai svarbių funkcijų, tokių kaip toksinių chemikalų šalinimas ir svarbių vitaminų (daugiausiai B grupės) gamyba. Sveika mikroflora neleidžia augti patogeninėms bakterijoms. Pastarosios, jei jų žarnyne daugiau, apnuodija organizmą toksinais.

Sveikuoliai kviečia į maudynes Salotės ežere (20)

2010 vasario mėn. 5 d. 16:37
Vilniaus Pilaitės sveikuolių klubas "Gilužis" vasario 7 d. (sekmadienį) organizuoja jau 8-ąją sveikatos ir grūdinimosi šventę „Vilniaus ruoniai-2010“. Visi Vilniaus ir jo apylinkių ruoniai kviečiami 12 val. į Pilaitę prie Salotės ežero, kur vyks ledinės maudynės. Programoje: šventės atidarymas, žvalumo mankšta, bėgimo varžybos, maudynės eketėje, „indėniška“ pirtis ant ežero kranto, sveikuoliškas pyragas su arbata, laužas, žaidimai.

Organizmo valymas (78)

2010 vasario mėn. 5 d. 00:00
Mūsų organizmai užteršti toksinais. Dėl šių nuodingų medžiagų kalta aplinka, kurioje gyvename: valgome chemikalų prifarširuotą maistą, kvėpuojame užterštu oru, geriame nešvarų vandenį. Norėdami kuo ilgiau išlikti sveiki, turėtume reguliariai apsivalyti nuo toksinų.

Mitybos pamokėlė: kaip valgyti teisingai (5)

2010 vasario mėn. 5 d. 00:00
Norėdami pradėti sveikiau maitintis, pirmiausia turime išmokti teisingai valgyti. Svarbu ne tik tai, ką valgote, bet ir kaip valgote. Rinkitės maistą, kuris yra ne tik sveikas ir naudingas jūsų kūnui, bet ir malonus gomuriui.

Mankštinkimės: kundalini joga pažadins jūsų energiją (10)

2010 vasario mėn. 5 d. 00:00
Kundalini yra Tantra jogos disciplina, kurią į Vakarus atnešė Jogis Bhadžanas. Ji remiasi ties stuburo pagrindu slypinčios kundalini energijos (gyvatės jėgos) pažadinimu. Šiai energijai pažadinti ir per pagrindinius energetinius subtiliojo kūno centrus nukreipti aukštyn galingos kvėpavimo technikos derinamos su specialiomis jogos pozomis bei giedojimu.

Treniruotė namuose: pratimai pilvo presui stiprinti (V) (22)

2010 vasario mėn. 4 d. 14:05
Sporto ir pramogų parko „Impuls“ trenerė Natalija Ganža su asistente demonstruoja, kaip namų sąlygomis galima stiprinti pilvo presą.

Masažas - nežemiškas malonumas (47)

2010 vasario mėn. 4 d. 00:02
Jūs gulite atpalaidavę kiekvieną kūno ląstelę, o kažkieno rankos teikia jums nežemišką malonumą. Tai ne seksas, o masažas – vienintelis gydymo būdas, kai tarp gydytojo ir paciento nėra tarpininkų: nei instrumento, nei vaistų, tik rankos, tiesiogiai teikiančios sveikatą ir laimę.

Kas sulauks šimto metų? (24)

2010 vasario mėn. 4 d. 00:02
Vieno Danijos universiteto mokslininkai paskaičiavo, jog daugiau nei pusė šiais laikais gimusių vaikų sulauks šimto metų. Tiesa, kalbama apie naujagimius išsivysčiusiose šalyse – statistiniai tyrimai buvo atliekami Europoje. Skeptikai sakys, jog daugės senų paliegusių žmonių; optimistai – ilgaamžiai žmonės bus kupini jėgų.

Mankštinkimės: joga - svorio metimui (11)

2010 vasario mėn. 4 d. 00:02
Ar žinojote, kad joga ne tik padeda tapti lankstiems kaip katėms, bet ir degina riebalus bei gražina mūsų figūrą? Vaizdo reportaže - pratimai norintiems numesti svorio.

Mankštinkimės: joga pradedantiesiems (1)

2010 vasario mėn. 3 d. 00:00
Joga - tai kūno, dvasios ir proto harmonija. Jogos pratimai gerina kūno laikyseną, lankstumą, plastiškumą bei judesių koordinaciją, aktyvina kraujotaką bei medžiagų apykaitą. Vaizdo siužete - pratimai pradedantiesiems.

Treniruotė namuose: pratimas kojų raumenims lavinti (IV) (4)

2010 vasario mėn. 2 d. 14:43
Sporto ir pramogų parko „Impuls“ trenerė Natalija Ganža su asistente demonstruoja, kaip namų sąlygomis galima lavinti kojų raumenis.

Sveiki pusryčiai naudingi sveikatai (43)

2010 vasario mėn. 3 d. 00:02
Skubėdami į darbą, ne visada randame laiko papusryčiauti. Tačiau tyrimai rodo, kad vertėtų jiems skirti bent kelias minutes. Nustatyta, kad sveiki pusryčiai yra naudingi sveikatai. Jie sumažina cholesterolio lygį ir padeda atsikratyti svorio, suteikia energijos, pagerina koncentraciją ir padeda lieknėti.

O.Lapinas. Kaip įsikalbame ligas? (6)

2010 vasario mėn. 2 d. 00:02
Kartais mūsų artimieji serga. Ir štai būdami šalia jų, mes imame jausti tuos pačius simptomus: jis vemia - ir mes vemiame, jam skauda - ir mums skauda, jis kosi - ir mes kosime. O kartais ligos simptomai tiesiog atsiranda mūsų kūne po to, kai mes perskaitome apie jas enciklopedijoje ir atsigulę vakare į lovą įsijaučiame į savo kūną.

Ką valgyti sergant diabetu? (14)

2010 vasario mėn. 2 d. 00:02
Vienas iš metodų planuoti mitybą žmonėms, sergantiems diabetu – laikytis mitybos piramidės diabetikams gairių. Mitybos piramidė diabetikams maisto produktus sugrupuoja pagal juose esančius angliavandenius ir baltymus, o piramidės siūlomi porcijų dydžiai yra tokie, kad kiekvieno valgymo metu būtų gaunamas vienodas angliavandenių kiekis.

Mokslininkai: vyresnio amžiaus žmonėms reikia mažiau miego (9)

2010 vasario mėn. 1 d. 15:56
Sveikata nesiskundžiantiems vyresnio amžiaus žmonėms reikia mažiau miego nei jaunesniems žmonėms, praneša AFP. Pirmadienį paskelbto tyrimo išvadose teigiama, kad net mažiau pamiegoję vyresni žmonės retai jaučiasi pavargę dieną.

Vasaris - sveikatos ir sporto mėnuo (6)

2010 vasario mėn. 1 d. 15:55
Lietuvos sveikuolių sąjunga (LSS)vasarį jau 17-tą kartą paskelbė sveikatos mėnesiu. Ta proga įvairiuose šalies miestuose vyks įvairūs sveikatinimo renginiai, o vasario 12-14 d. visi sveikuoliai kviečiami į ledines ruonių maudynes Palangoje.

Kodėl ilgiau pamiegoję jaučiamės pavargę? (27)

2010 vasario mėn. 1 d. 00:00
Kai visą darbo savaitę neturime laiko normaliai išsimiegoti, tikimės atsigriebti savaitgalį. Kartais tai pavyksta ir pabundame žvalūs bei energingi. Tačiau dažnai būna taip, kad ilgiau pamiegoję atsikeliame dar labiau pavargę. Kodėl taip nutinka? Ir kaip to išvengti?

Mažiau valgysi - ilgiau gyvensi (60)

2010 vasario mėn. 1 d. 00:02
Mokslininkai mažo kaloringumo dietą vadina prailginančia jaunystę ir tvirtina, kad visavertė mažo kaloringumo dieta – ilgo gyvenimo garantas. Sveika širdis, kepenys, sąnariai ir liekna figūra sulaukus garbaus amžiaus – sutikite, dėl to galima ir pasistengti.

Lietuviai ydingai formuoja savo maisto racioną (47)

2010 sausio mėn. 31 d. 00:02
21 proc. pieno produktų, tiek pat daržovių ir vaisių, 15 proc. gaiviųjų gėrimų, 12 proc. grūdinių produktų, 11 proc. mėsos, ir net 8 proc. saldumynų – taip atrodo statistinio Lietuvos pirkėjo maisto racionas. Dietologai sako, jog toks racionas anaiptol neatitinka rekomenduojamos mitybos piramidės ir įspėja, jog tokie lietuvių įpročiai gali sukelti įvairius sveikatos sutrikimus.

Mankštinkimės: kalanetikos pratimai gražiam pilvukui (3)

2010 sausio mėn. 30 d. 00:00
Plokščias pilvukas reikalingas ne tik estetiniam vaizdui. Jeigu liemens apimtis viršija 80 cm, padidėja įvairių susirgimų tikimybė. Nenorite būti panašūs į obuolius? Tuomet darykite pratimus.

Žudikas kambario kampe (10)

2010 sausio mėn. 29 d. 00:00
Televizoriaus žiūrėjimas dažnai kritikuojamas dėl neigiamo poveikio smegenims, tačiau tikroji grėsmė gali slypėti visai kitur. Australų mokslininkai paskelbė tyrimą, įrodantį, kad kuo daugiau laiko žmonės praleidžia prie žydrojo ekrano, tuo anksčiau jie miršta.

Sveikatos aromatai (1)

2010 sausio mėn. 29 d. 00:02
Aerofitoterapija – dar vienas inhaliacijų variantas, kuomet kvėpuojame oru, prisotintu aromatinių junginių. Ir tai yra ne vien peršalimo profilaktika! Apie stebuklingas kvapų galias žino visi. Ir jei susirgus VKTI, bronchitu, plaučių uždegimu kambaryje pastatysite flakoną su eukalipto arba baziliko aliejumi, sveiksite greičiau.