Klizma visagalė?

 (59)
Apie jokią kitą žmogaus organizmo sistemą neprikurta tiek legendų, kiek apie virškinimo. Bet tai ir suprantama: skrandis – tamsi vieta. Viena iš naujausių pasakų skamba taip: per ilgą gyvenimą mūsų žarnyne susikaupia kažkas panašaus į „apnašas“, kurias būtinai reikia pašalinti. Bet medikai įsitikinę, kad valyti nuo panašių „šlakų“ – pseudomedicininių nesąmonių – visų pirma reikia galvą.
Pilvas
© Corbis/Scanpix

Fiziologijoje aiškiai žinoma, kad šlakų šalinimui yra skirti specialūs išskyrimo organai – inkstai, žarnynas, prakaito liaukos, plaučiai. Organizmas visą savo egzistavimo laiką padedamas šių organų sėkmingai atlieka šią apsivalymo funkciją ir jokių papildomų manipuliacijų sveikam žmogui nereikia.

Kaip galėjo kilti pramanas, kad žarnynas padengtas iš vidaus šlakų sluoksniu? Yra žinoma, kad per dieną žmogus suvartoja daugiau nei kilogramą įvairaus maisto, o išmatų masė – vos keli šimtai gramų. Taigi, kyla klausimas: o kur visa kita? Visa kita įsisavinama, o nereikalingos medžiagos šalinamos per inkstus, prakaito liaukas ir panašiai. Taigi, mums dėl to per daug jaudintis nereikėtų.

Visiems žinoma, kad mūsų kasdienės gyvybinės veiklos atliekose begalės mikrobų. Iš čia ir atsirado nuomonė, kad žarnynas yra pilnut pilnutėlis tų bakterijų, kurios kaupiasi ir sudaro kenksmingą sluoksnį, sutrikdantį svarbius procesus.

Iš tikrųjų endoskopu apžiūrėjus plonąsias žarnas, matomas tuščias spindis. Jokių apnašų, jokių šlakų sankaupų nematyti. Ir ten netgi mikrobų nedaug. Storosiose žarnose mikrobų iš tiesų esama, bet tai yra reikalingos bakterijos, kurios išskiria biologiškai aktyvias medžiagas ir taip dalyvauja skaidant maisto medžiagas ir netgi gamina kai kuriuos vitaminus. Storoji žarna – ne šiaip šalinimo organas, o ir pilnavertis virškinimo organas.

Storosios žarnos mikroflorą reguliariai išplaunant klizmomis, sutrikdomas trapus žarnyno veiklos reguliacijos mechanizmas.

Sergantys žmonės – atskiras klausimas. Esant inkstų, širdies ir kraujotakos sistemos, kepenų patologijai kai kurie produktai ilgiau užtrunka žarnyne, todėl vyksta savęs nuodijimas. Tokiais atvejais iš tiesų gali būti indikuotina valyti žarnyną naudojant medicinines klizmas – tai, kas skiriama sergantiems kepenų ciroze, anksčiau buvo skiriama pacientams, sergantiems inkstų nepakankamumu (kol nebuvo išrastas dializės aparatas). Be to, yra tokia žarnyno liga, vadinama „inertiška žarna“: paprastai kalbant, sergant šia liga susidaro išmatų kamštis. Namų sąlygomis jo įveikti nepavyks, reikalinga stacionaro medikų pagalba.

Griežtai kalbant, klizmavimas – tai tam tikrais atvejais būtina medicininė procedūra.

Stacionaruose taikomos vadinamos aukštos klizmos naudojant Esmarkso taurę. Taip pat egzistuoja specialios klizmos, kai supilama ne viena taurė, o daugiau – užpildomos visos pusantro metro storosios žarnos. Paprastai žarnynas išvalomas prieš chirurgines operacijas arba prieš endoskopinį tyrimą, kai yra būtinybė gerai apžiūrėti visą storąją žarną.

Kam galima, o kam draudžiama?

Nepaisant to, kad Esmarkso taurė kiekvienam žinoma nuo vaikystės, nepakenktų žinoti, kad kai kuriais atvejais jos taikymas yra tiesiog draudžiamas, siekiant išvengti baisių pasekmių.

Taisyklinga klizma

Prisipilkite 1,5-2 l vandens, kurio temperatūra būtų šiek tiek žemesnė nei kūno. Atsigulkite ant kairio šono (pirmasis tiesiosios žarnos posūkis yra į kairę). Vanduo turi tekėti lėtai, nesukeldamas skausmo. Pajutus pirmuosius skausmus vandens tėkmę sustabdykite, palaukite ir vėl paleiskite. Po to, kai visas vanduo bus viduje, reikia apie 10 minučių pasivaikščioti. Dvi tokios klizmos gali visiškai išvalyti storąją žarną.

Tarkime, žmogui suskaudo pilvas, ir norėdamas numalšinti skausmą, jis nusprendė griebtis klizmos. Tam tikrais atvejais dėl tokio sprendimo galima sukelti žarnos perforaciją, vanduo ištekės į pilvo ertmę, kils peritonitas (pilvo ertmės uždegimas). Klizmuoti negalima jaučiant aštrų pilvo skausmą: tai gali būti apendicito požymis. Net jei jaučiate pilvo pūtimą, kad būtų ramiau, pakentėkite iki vizito pas gydytoją: ligoninėje įvertinami visi simptomai, o jei reikės, ten jums atliks ir klizmavimo procedūrą..

Bet tai nereiškia, kad atlikinėti klizmavimą sau pačiam yra draudžiama. Reto vidurių užkietėjimo atveju nebus didelės nuodėmės, jei nuspręsite pasinaudoti klizma. Tik visa tai reikia daryti teisingai.

Vidurių užkietėjimas – rimtas reikalas

Manoma, kad normalu yra tuštintis nuo trijų kartų per dieną iki trijų kartų per savaitę. Dažniau nei tris kartus per dieną – viduriavimas, rečiau nei tris kartus per savaitę – užkietėjimas.

Joks gydytojas nesiūlys klizmos kaip priemonės nuo užkietėjimo. Su liga reikia kovoti ne imantis žarnyno valymo, o atliekant visapusiškus tyrimus, nustatant priežastį ir ją šalinant. Sistemingos „vandens procedūros“ kenkia ne tik tuo, kad išplauna žarnyno mikroflorą. Jos taip pat silpnina sąlyginius refleksus, kurie žmonėms išsivysto per daugelį metų.

Gamta yra numačiusi, kad kai tiesioji žarna prisipildo, ji stengiasi atsikratyti savo turinio. Klizmuojant vanduo stipriai ištempia žarnos sieneles, todėl kyla nenumaldomas noras bėgti į tualetą. Žarnos reakcija į klizmą yra kur kas stipresnė nei refleksas. Todėl jei labai pamėgsite klizmuotis, netrukus galėsite pamiršti apie tuštinimąsi be pagalbos.

Gydytojai sutinka daug pacientų, kurie dėl didelės „draugystės su klizma“ taip nuslopino natūralią žarnyno funkciją, kad ją atstatyti buvo labai sunku. Kai kuriais atvejais prarastos funkcijos netgi nepavykdavo atstatyti, todėl storąją žarną tekdavo šalinti.

Žarnyno veiklos sutrikimai gali kilti dėl įvairių priežasčių, taip pat psichologinių. Pavyzdžiui, persikraustęs į naują gyvenamąją vietą žmogus gali kelias dienas nevaikščioti į tualetą – tai yra savotiška reakcija į aplinkos pasikeitimą. Nepamirškite ir apie viduriavimą prieš egzaminus – jokia vidurius kietinanti priemonė nesustabdys problemos, kurią išgydyti gali tik pažymys įskaitų knygelėje.

Gastroenterologai priversti įgyti ne tik psichologijos, bet ir psichiatrijos žinių. Pavyzdžiui, yra žinoma, kad beveik visi psichiatrijos klinikų pacientai dažnai susiduria su vidurių užkietėjimo problema. O jei tikėtume S.Freudo mokymu, klizmos mylėtojai yra ypatinga kategorija žmonių, kurie visai nesigydo vidurių užkietėjimo (kaip gali pasirodyti nežinantiems), o iš šios procedūros patiria tikrų tikriausiai seksualinį malonumą. Psichoanalizės pradininkas manė, kad kiekvienas žmogus vaikystėje išgyveno „analinę“ seksualinio vystymosi stadiją. Kai kurie šioje stadijoje užtrunka ilgam laikui.

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vartok atsakingai

T.Mekas. Receptas, kuris padeda visiems, iš tiesų padeda pastorėti tik kažkieno piniginei! (58)

2010 vasario mėn. 21 d. 00:02
Tauras Mekas
R.Prascevičienės nuotr.
Kauno senamiestyje, Rotušės aikštėje, įsikūrusio Lietuvos medicinos ir farmacijos muziejaus direktoriaus Tauro Meko užrašuose šiandien – ne vieno paslaptingo eliksyro receptas. Tačiau, kad jį atskleistų, geriau nė neprašyti, nes tokia nuo seno nerašyta farmacininkų taisyklė.

Natrio gliutomatas E621 - geriausias produktas pabaigai (138)

2010 vasario mėn. 18 d. 00:02
Garsusis natrio gliutomatas, kurio sutrumpintas kodinis pavadinimas - E621, sutinkamas daugelyje produktų ir prieskonių, patiekalui gali suteikti „išskirtinį“ skonį. Netgi tokį, kokio jis apskritai neturėjo arba „prikelti iš numirusių“, rodos, negrįžtamai pasenusį produktą. Bet tikrai ne žmogų.

Mažesnis druskos suvartojimas išsaugotų 92 tūkstančius gyvybių (9)

2010 vasario mėn. 17 d. 11:04
Sumažinus vos 3 g druskos suvartojimą per dieną, 66 tūkstančiai žmonių galėtų išvengti insulto, 99 tūkstančiai - širdies smūgių, o 92 tūkstančiai galėtų išvengti mirties JAV, praneša Kalifornijos universiteto mokslininkai.

Išsaugoti jaunystę - natūraliomis priemonėmis (25)

2010 vasario mėn. 16 d. 00:02
Stebuklus žadantys kremai ir tepaliukai kainuoja šimtus. kai tuo tarpu obuolių ir kitokių gėrybių visuomet turime po ranka, tik reikia žinoti, kur kas tinka. Štai keletas natūralaus grožio puoselėjimo paslapčių.

10 blogiausių vaistų šalutinių poveikių (26)

2010 vasario mėn. 12 d. 00:00
Ar įdėmiai skaitote naudojamų vaistų informacinius lapelius? Jei ne, tai metas pradėti. Kiekvienas vaistas, deja, ne tik gydo, bet ir gali sukelti aibę pačių nemaloniausių šalutinių poveikių. Netgi nekalta tabletė nuo galvos skausmo ar temperatūros. Ką daryti? Skaityti informacinius lapelius ir vartoti atsakingai. O geriausia - pradėti rūpintis savo sveikata taip, kad vaistų nereikėtų vartoti.

Viską reikia daryti su galva... (10)

2010 vasario mėn. 11 d. 15:45
Sakote, šalta? Norėtųsi gyventi kur nors piečiau, kur visus metus galima kaitintis prieš saulutę ir mėgautis popietine siesta? Tuo tarpu kai kurie šalčio mėgėjai yra išties atkaklūs ir drąsūs neria visur. Epilogas: viską, ką darome, reikia daryti su galva.

Greito maisto pagunda (17)

2010 vasario mėn. 10 d. 00:00
Lengvai prieinamas greitas maistas yra kupinas kalorijų, bet mitybiniu požiūriu – nesveikas. Visi tai žino, tačiau pagundai neatsispiria. Klausimas: ar labai dažnai?

Ar žinote, iš ko pagaminta cigaretė? (158)

2010 vasario mėn. 9 d. 12:25
JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA - Food and Drug Administration USA) bando išsiaiškinti cigarečių sudedamąsias dalis. Birželio mėnesį, pirmą kartą istorijoje, tabaką gaminančios kompanijos privalės atskleisti JAV maisto ir vaistų administracijai savo formules. Vaistų gamintojai tai jau daro daugiau nei dešimtmetį.

Ar druska – baltoji mirtis? (16)

2010 vasario mėn. 8 d. 11:24
Druska – balta, primenanti purias snaiges, gelsva, rausva, žemės riešutų atspalvio... Priklauso nuo to, iš kokios vietovės gaunama ar kokiais priedais papildyta. Jos istorija prilygsta žmonijos istorijai. Senovės Romos mokslininkas Plinijus Vyresnysis veikale „Gamtos istorija“ teigė, kad kiekvienam kūnui reikia saulės ir druskos. O Homeras savo „Odisėjoje“ druską pavadina dieviška.

Badavimas - ne visiems tinkantis „stebuklas“ (68)

2010 vasario mėn. 4 d. 00:02
Ar gali būti, kad geriausias būdas numesti svorio – visiškai atsisakyti maisto? Specialistai teigia: alkis nuolat kišasi į organizmo veiklą – kur kas aktyviau nei paties stipriausio poveikio vaistai. Todėl norint sumažinti svorį, mažai kaloringa dieta bus kur kas efektyvesnė nei badavimas.

Svorio mažinimui skirta kinų „Lida“ – su žalingu sibutraminu (46)

2010 vasario mėn. 3 d. 00:00
Europos vaistų agentūrai (EVA) rekomendavus nutraukti prekybą vaistiniais preparatais, kurių veiklioji medžiaga yra sibutraminas, Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) perspėjo, kad šios širdžiai žalingos medžiagos turi ir nelegaliai platinamas kiniškas maisto papildas „Lida“. Lietuvos institucijos su nelegaliu kinišku produktu „Lida“ kovoja jau keleri metai.

Klizma visagalė? (59)

2010 vasario mėn. 2 d. 00:02
Apie jokią kitą žmogaus organizmo sistemą neprikurta tiek legendų, kiek apie virškinimo. Bet tai ir suprantama: skrandis – tamsi vieta. Viena iš naujausių pasakų skamba taip: per ilgą gyvenimą mūsų žarnyne susikaupia kažkas panašaus į „apnašas“, kurias būtinai reikia pašalinti. Bet medikai įsitikinę, kad valyti nuo panašių „šlakų“ – pseudomedicininių nesąmonių – visų pirma reikia galvą.

Visa tiesa apie angliavandenius ribojančią dietą (86)

2010 sausio mėn. 31 d. 11:13
Egzistuoja nuostata, kad greičiausias būdas numesti papildomus kilogramus – mažai angliavandenių turinti dieta. Bene labiausiai ji patraukli tuo, kad neriboja baltymų ir riebalų, todėl žmogus beveik nejaučia alkio. „Galėsite vartoti riebią mėsą, žuvį, naminių paukščių mėsą ir reguliariai skanauti sūrį. Galėsite be jokių apribojimų kepti maistą riebaluose, o ant salotų pilti aliejaus tiek, kiek norite“, - teigia dietos šalininkai. Tačiau mitybos specialistai pastebi, kad ši dieta nėra tokia nekalta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Ar laboratorijoje užauginta mėsa yra dietiška? (32)

2010 sausio mėn. 29 d. 10:43
Mokslininkai jau kurį laiką teigia galintys laboratorinėmis sąlygomis išauginti mėsą iš kamieninių ląstelių. Tai reiškia, jog ateityje galėsime mėgautis gardžiais kepsniais, ir dėl to nenukentės nei vienas gyvūnas. Tačiau visuomenėje tai iškėlė naujų, neišvengiamų ir tuo pačiu gan įdomių klausimų. Pavyzdžiui, ar dietiška būtų valgyti laboratorijoje sukurtą kumpį?

Ar magnetinės juostelės padeda įveikti sąnarių skausmus? (20)

2010 sausio mėn. 29 d. 00:00
Mano močiutė, kuriai 73-eri, nuolatos skundžiasi sąnarių skausmais. Dabar vis reklamuoja magnetines juosteles keliams ir papildus, kuriuos pavartojus viskas atsistato ir pagerėja. Močiutė šventai įsitikinusi, kad nusipirkusi magnetines juosteles atsikratys skausmų. Norėčiau pasiteirauti, ar tie reklamuojami produktai tikrai veiksmingi tokio amžiaus žmonėms, ar tai - tik pinigų švaistymas?

Lietuvos rinkoje gali būti keturi pavojingi vaistai lieknėjimui su siburatiminu (17)

2010 sausio mėn. 28 d. 00:00
Valstybinė vaistų kontrolės taryba (VVKT) pranešė, kad Lietuvoje yra įregistruoti ir iki šiol gali būti parduodami keturi vaistai, turintys sveikatai pavojingos medžiagos sibutramino.

Penkios didžiausios vaistų vartojimo klaidos (3)

2010 sausio mėn. 26 d. 10:38
Daugelis žmonių vartoja vaistus kasdien, dažnas – daugiau nei vieną dėl skirtingų sveikatos sutrikimų. Todėl verta pagalvoti ir apie vaistų vartojimo klaidas, kurios gali baigtis dar didesne žala organizmui.

Apklausa: kada imate vartoti vaistus nuo gripo? (18)

2010 sausio mėn. 26 d. 09:13
Yra žmonių, manančių, kad piliulę nuo gripo reikėtų praryti vos tik paspaudus šaltukui - profilaktiškai. Tuo tarpu kiti kratosi vaistų ir juos vartoja tik kraštutiniu atveju, kai nebepadeda liaudiškos priemonės. Kada jūs griebiatės vaistų nuo gripo?

Nesaugūs maisto papildai ir saldumynai veržiasi į rinką (3)

2010 sausio mėn. 25 d. 10:48
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba informuota apie nesaugius mini želė puodukus, pagamintus Vietname ir maisto papildus iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV), kurie galėjo patekti ir į Lietuvos rinką. Tačiau patikrinus nustatyta, kad nesaugių mini želė puodukų Lietuvos parduotuvėse nėra, atšaukiamais iš rinkos amerikietiškais maisto papildais šalies rinkoje taip pat nebuvo prekiaujama, tačiau vartotojai galėjo jų įsigyti užsisakydami internetu puslapyje www.bodybuilding.com.

(Ne)kenksmingi desertai (26)

2010 sausio mėn. 23 d. 11:37
Negalite be saldumynų? Bet draugai tikina, kad jų atsisakiusi tikrai pagražinsite savo figūrą. Ką pasirinkti? Rinkitės žinojimą. Juk yra saldumynų, kurių galite valgyti net ir besilaikydami dietos.

Europos vaistų agentūra paragino uždrausti vaistą svoriui mažinti „Reductil“ (41)

2010 sausio mėn. 22 d. 13:14
Europos vaistų agentūra (EVA) ketvirtadienį paskelbė rekomendaciją, kad Europos Sąjungos valstybėse būtų uždrausta pardavinėti vaistą organizmo svoriui mažinti „Reductil“. Gydytojams rekomenduojama neskirti, o vaistininkams – neparduoti vaistų, kurių sudėtyje yra sibutramino. Šį vaistą vartojantys pacientai neatidėliodami turėtų pasikonsultuoti su savo gydytoju dėl vaisto pakeitimo kitu, o tie, kas nedelsdami nutrauks jo vartojimą, sau žalos nepadarys, teigia agentūra.

Rytietiškos žolelės – pragaištingos mūsų organizmui? (31)

2010 sausio mėn. 21 d. 00:00
Žolelės nuo senų laikų mums yra ir maistas, ir vaistas, visgi specialistai įspėja, jog Rytų kraštų žmonių genofondas yra kitoks nei europiečių, todėl jų žolių poveikis sunkiai nuspėjamas: gal kam ir padės ar bent jau nepakenks, o kažkas gali ir nukentėti.

Rentgeno pavojai (23)

2010 sausio mėn. 20 d. 12:10
Daugelis žmonių klysta manydami, jog medicininiai tyrimai visada – tik į naudą. Tą patį galima pasakyti ir apie rentgeno spindulius. Svarbiausias klausimas, į kurį verta atsakyti prieš tiriantis – ar visuomet nauda yra didesnė už žalą?

Probiotikai ir antibiotikai (24)

2010 sausio mėn. 19 d. 00:00
Užsienio spaudoje galima rasti pranešimų, kuriuose teigiama, kad po kelių dešimtmečių gerosiomis žarnyno bakterijomis, nuo kurių priklauso ne tik mūsų pojūčiai pilve, bet ir imuninė sistema bei polinkis sirgti tam tikromis ligomis, praturtinti preparatai gali išstumti nuo 30 iki 50 proc. šiuo metu vartojamų vaistų. Mat moksliškai pagristų duomenų apie teigiamą probiotikų poveikį žmogaus sveikatai vis daugėja.

Dvidešimt didžiausių dietos klaidų (15)

2010 sausio mėn. 18 d. 00:00
Regis, viską darote teisingai, tačiau kodėl iki šiol negalite mėgautis svajonių figūra? Gali būti, kad ne dieta kalta, o jūs pats. Štai dvidešimt didžiausių klaidų, neleidžiančių veiksmingai sulieknėti.

Krizės prispausti farmacininkai lieknėjimo preparatus siūlo dykai (66)

2010 sausio mėn. 14 d. 16:16
Vilnietė į savo mobilų telefoną sulaukė netikėto skambučio – farmacijos kompanijos atstove prisistačiusi moteris pasiūlė jai nemokamai išbandyti lieknėjimo piliules arba preparatą nuo sąnarių ligų. Už vaistinėje 40 litų kainuojančias liekninamąsias žoleles tektų sumokėti tik pašto išlaidas – 9,99 lito. Esą preparato veiksmingumas bus akivaizdus, o neigiamo pašalinio poveikio egzotiškos žolelės neturės. Tuo tarpu dietologai teigia, kad savarankiškai vieną preparatą po kito bandančios moterys tampa nuolatinėmis jų klientėmis, o sveikatai padaryta žala gali būti negrįžtama.

Ar sportuojantiems reikia maisto papildų? (94)

2010 sausio mėn. 14 d. 00:00
Sporto klubo lankytojai, norėdamas greičiau pasiekti pageidaujamą rezultatą – stangrų, liekną, raumeningą kūną – ne tik sportuoja, bet ir neretai vartoja įvairius maisto papildus bei kitokius preparatus. Lyg ir natūralu, kai ką nors papildomai vartoja profesionalūs sportininkai, kurių tikslas – sportiniai pasiekimai. Niekas nesistebi, kad įvairiausius preparatus geria vyrukai, norintys „užsiauginti“ kuo didesnius raumenis. Bet ar reikia maisto papildų eiliniam sporto klubo lankytojui, užsukančiam čia valandėlei porą kartų per savaitę?

Maisto papildai: kaip nepasiklysti? (17)

2010 sausio mėn. 13 d. 00:00
Tikriausiai daugelis susimąstome, ar tikrai mūsų mityba visavertė, ar mūsų organizmas gauna visas reikiamas medžiagas, o jei negauna, tai kokios įtakos tai gali turėti mūsų sveikatai. Deja, toli gražu ne kiekvienas gali sau leisti prabangą tris kartus per dieną valgyti šviežiai pagamintą maistą, ekologiškus produktus, retas kas domisi, kiek gauna būtiniausių vitaminų, mineralinių medžiagų ir mikroelementų. Tada pradedama žvalgytis, o ką gali pasiūlyti farmacijos pramonė.

Nesuklyskite besigydydami (3)

2010 sausio mėn. 12 d. 14:00
Šaltuoju metų laiku, kai padidėja sergamumas sloga, dažnai girdime patarimų į nosį lašinti česnako arba svogūno sulčių. Iš tiesų šių augalų sultyse gausu fitoncidų - medžiagų, pasižyminčių antimikrobinėmis savybėmis. Tačiau su česnakų ir svogūnų sultimis reikia elgtis atsargiai, ypač jomis gydant vaikus.

Vaistus nuo skausmo galėtų pakeisti arbata (1)

2010 sausio mėn. 12 d. 02:45
Vos tik kažkas suskausta, griebiatės vaistų? Tyrimas parodė, jog puodelis braziliškos mėtų arbatos savo skausmo malšinimo savybėmis prilygsta pardavinėjamiems analgetikams.

Ar galima nusipirkti svajonių figūrą? (36)

2010 sausio mėn. 12 d. 14:00
Kova su kilogramais tampa vis didesnės visuomenės dalies kasdienybe. Vieni vargsta su keliasdešimties kilogramų našta, kiti svajoja atsikratyti tų nelemtų penkių, skiriančių nuo jaunystėje dėvėtos suknelės. Lieknėjimo receptas iš pažiūros be galo paprastas ir akivaizdus – subalansuota mityba ir daugiau fizinio krūvio. Tačiau žmogus visada ieško lengviausios, mažiau pastangų reikalaujančios išeities. O ta išeitis tiesiog siūlyte siūlosi – tai įvairūs lieknėjimui skirti preparatai.