10 blogiausių vaistų šalutinių poveikių

 (26)
Ar įdėmiai skaitote naudojamų vaistų informacinius lapelius? Jei ne, tai metas pradėti. Kiekvienas vaistas, deja, ne tik gydo, bet ir gali sukelti aibę pačių nemaloniausių šalutinių poveikių. Netgi nekalta tabletė nuo galvos skausmo ar temperatūros. Ką daryti? Skaityti informacinius lapelius ir vartoti atsakingai. O geriausia - pradėti rūpintis savo sveikata taip, kad vaistų nereikėtų vartoti.
Vaistai
© Corbis/Scanpix

Amnezija (atminties netekimas)

Nors visiška amnezija pasitaiko nepaprastai retai, kai kurie receptiniai vaistai taip pat gali sąlygoti atminties silpnėjimą. Taip gali nutikti kai kuriems „Mirapex“ vartojantiems asmenims (bendrinis pavadinimas pramipexole). „Mirapex“ buvo sukurtas 1997 m. siekiant kontroliuoti Parkinsono ligos simptomus. Be to, jis taip pat skiriamas žmonėms, kenčiantiems nuo neramių kojų sindromo.

Šis vaistas turi keletą šalutinių poveikių, įskaitant amneziją: kai kurie pacientai skundėsi trumpalaikės atminties praradimu, pavyzdžiui, negalėjo prisiminti, ką jie veikė išvakarėse. Nustojus vartoti vaistą, viskas susitvarkydavo. Atmintį prarasti gali pacientai, vartojantys statinus – cholesterolio kiekį organizme mažinančių vaistų grupė. Buvęs astronautas Duane‘as Graveline‘as, vartojęs „Lipitor“, teigė vieną kartą grįžęs po trumpo pasivaikščiojimo ir nepažinęs savo žmonos. Nuo tada jis nepamena nieko, kas įvyko po vidurinės baigimo.

Padidėjusi krūtinė (deja, vyrams)

Plikimą gydantys vaistai turi unikalų šalutinį poveikį – jie gali sukelti ginekomastiją. Kas tai yra? Ginekomastija reiškia, jog vyrams gali padidėti pieno liaukos. Tačiau šį šalutinį poveikį galima sustabdyti nustojus vartoti vaistus. Pavyzdžiui „Propecia“ buvo sukurti gydyti lengvą ar vidutinį vyrų viršugalvio bei galvos priekio plikimą.

Įrodyta, kad šie vaistai padidina testosterono ir estrogeno kiekį organizme, bet mažina dihidrotestosterono (DHT) lygį. Estrogenų padidėjimas kai kuriems vyrams gali sąlygoti šalutinio poveikio, vadinamo ginekomastija (krūtų padidėjimas), atsiradimą. Be to, gali padidėti kūno riebalų kiekis ir dingti lytinis potraukis.

Mirtis

Jeigu jūs neplanuojate savižudybės perdozuojant vaistų, tai tokio šalutinio poveikio kaip mirtis veikiausiai iš vaistų tikėtumėtės mažiausiai. Tačiau artritu sergantiems pacientams, vartojantiems „Celebrex“, tokia rizika egzistuoja. Pasak produkto internetinio puslapio, „Celebrex“ gali padidinti mirtino širdies smūgio ar insulto tikimybę. Taip pat netikėtai gali atsirasti ir sukelti mirtį rimtos odos reakcijos ar skrandžio ir žarnyno problemos, pavyzdžiui, kraujavimas ir opa.

Sumažėjusios sėklidės

Testosterono keitimo terapija yra skiriama pacientams, kenčiantiems nuo žemo testosterono lygio. Ši terapija gali išspręsti problemas, atsiradusias dėl hormonų pusiausvyros trūkumo, tačiau ne be šalutinio poveikio. Vyrai, kuriems taikomas toks gydymas, turėtų žinoti, kad gali atsirasti viena „nedidelė“ problema, pavyzdžiui, sumažėti jų sėklidės. Jaunesniems vyrams taip pat gali sumažėti spermatozoidų kiekis – tai gali sąlygoti vaisingumo sumažėjimą.

Vėžys, insultas, silpnaprotystė ir kitos ligos

Vienas rinkoje esantis vaistas – „EvaMist“ – gydantis menopauzės simptomus, gali turėti šalutinių poveikių kaip, pavyzdžiui, vėžys, insultas, infarktas, kraujo krešuliai ar silpnaprotystė!

Savižudybė

Jūs bandote mesti rūkyti? Yra vaistų, padėsiančių tai padaryti. Vienintelė problema – jie taip pat gali sustiprinti norą nusižudyti. Vienintelis teigiamas šio šalutinio poveikio aspektas yra tai, kad mirę neberūkysite.

Tokį šalutinį poveikį turi „Chantix“: „Kai kurie pacientai, bandantys mesti rūkyti, pranešė apie elgesio pasikeitimus, jaudulį, depresiją, mintis apie savižudybę šių vaistų vartojimo metu arba baigus juos vartoti“. Rūkymas – žudo, bet bandymas mesti taipogi gali būti mirtinas.

Haliucinacijos

Galite tikėtis pamatyti ar išgirsti kažką, kas yra iš tikrųjų neegzistuoja, jeigu vartojate nelegalius narkotikus ar stiprius nuskausminamuosius vaistus, pavyzdžiui, morfiną. Tačiau kai kurie receptiniai vaistai taip pat „gali sukelti regėjimo ir klausos haliucinacijų“. Tai yra vienas šalutinių poveikių, kurių mes nesitikime. Vaistą „Lariam“ (bendrinis pavadinimas mefloquine) išrado „Walter Reed Army“ tyrimų instituto mokslininkai. Tikslas – užkirsti kelią ir gydyti maliariją tarp JAV karių.

Dar neseniai šie vaistai buvo skiriami užsienyje dislokuotiems kariams bei į užsienį vykstantiems turistams. „Lariam“ turi rimtų šalutinių poveikių, įskaitant haliucinacijas. Tiek kareiviai, tiek turistai teigė patyrę bauginančių haliucinacijų. Be to, po vaistų pavartojimo jiems pasireikšdavo smurtinės psichozės priepuoliai. Nuo 2000-ųjų pradžios JAV vaistų kontrolės tarnyba pareikalavo prieš skiriant šį vaistą tikrinti pacientų medicinines istorijas ir žiūrėti, ar anksčiau jie nebuvo patyrę depresijos ar psichozių.

Skonio jutimo (ir kitų jutimų) netekimas

Ar kada prariję tabletę ir iškart neišgėrę vandens jautėte nemalonų skonį burnoje? Jeigu tabletės nėra skirtos kramtyti ar tirpti, dažniausiai jų skonis nėra labai malonus. Tačiau kai kurios tabletės ne tik palieka blogą skonį – jos gali visiškai iškreipti skonio jutimą.

Beje, skonis nėra vienintelis jutimas, kurį šie vaistai gali paveikti. „Vasotec“ (bendrinis pavadinimas enalapril) yra vaistas, skirtas gydyti didelį kraujospūdį ir širdies nepakankamumą.

Tačiau šis vaistas gali turėti įtakos beveik visiems penkiems jutimams. Dėl „Vasotec“ galite prarasti uoslę (anosmija) ir skonį. Be to, ausyse gali spengti, o matomas vaizdas lietis ar pasireikšti akių sausėjimas. Visą tai laikoma menku šalutiniu poveikiu, tačiau patiriant viską iš karto, tai gali tapti labai didele problema.

Kosėjimas krauju ar vėmimas „malta kava“

Įrodyta, jog „Plavix“ padeda apsisaugoti nuo galimų širdies smūgių ar insultų – šis vaistas neleidžia trombocitams sulipti ir formuoti krešulių. Tai skamba gražiai, kol nepradedama kalbėti apie vėmimą kraujo gabaliukais, panašiais į maltą kavą. Pasak produkto internetinio puslapio, „Plavix“ paprastai šalutinio poveikio neturi, tačiau ne visiems.

Dėl vaisto veikimo principo, kraujavimas galimas net iš mažiausios žaizdelės. Tai liečia ir vidinį kraujavimą skrandyje ar žarnyne. Nesijaudinkite, jei nežinote, kaip suveiks šis vaistas: jūs tikrai sužinosite, kai pradėsite kosėti ar vemti krauju. Jei taip nutiktų, reiktų nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Nėštumas

Jeigu sergate cukriniu diabetu ir cukraus kiekio kraujyje kontroliavimui vartojate „Avandia“, nepamirškite apie saugų seksą. Šis vaistas ne tik gali sukelti arba pabloginti širdies nepakankamumą, bet ir padidinti nėštumo riziką.

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vartok atsakingai

T.Mekas. Receptas, kuris padeda visiems, iš tiesų padeda pastorėti tik kažkieno piniginei! (58)

2010 vasario mėn. 21 d. 00:02
Tauras Mekas
R.Prascevičienės nuotr.
Kauno senamiestyje, Rotušės aikštėje, įsikūrusio Lietuvos medicinos ir farmacijos muziejaus direktoriaus Tauro Meko užrašuose šiandien – ne vieno paslaptingo eliksyro receptas. Tačiau, kad jį atskleistų, geriau nė neprašyti, nes tokia nuo seno nerašyta farmacininkų taisyklė.

Natrio gliutomatas E621 - geriausias produktas pabaigai (138)

2010 vasario mėn. 18 d. 00:02
Garsusis natrio gliutomatas, kurio sutrumpintas kodinis pavadinimas - E621, sutinkamas daugelyje produktų ir prieskonių, patiekalui gali suteikti „išskirtinį“ skonį. Netgi tokį, kokio jis apskritai neturėjo arba „prikelti iš numirusių“, rodos, negrįžtamai pasenusį produktą. Bet tikrai ne žmogų.

Mažesnis druskos suvartojimas išsaugotų 92 tūkstančius gyvybių (9)

2010 vasario mėn. 17 d. 11:04
Sumažinus vos 3 g druskos suvartojimą per dieną, 66 tūkstančiai žmonių galėtų išvengti insulto, 99 tūkstančiai - širdies smūgių, o 92 tūkstančiai galėtų išvengti mirties JAV, praneša Kalifornijos universiteto mokslininkai.

Išsaugoti jaunystę - natūraliomis priemonėmis (25)

2010 vasario mėn. 16 d. 00:02
Stebuklus žadantys kremai ir tepaliukai kainuoja šimtus. kai tuo tarpu obuolių ir kitokių gėrybių visuomet turime po ranka, tik reikia žinoti, kur kas tinka. Štai keletas natūralaus grožio puoselėjimo paslapčių.

10 blogiausių vaistų šalutinių poveikių (26)

2010 vasario mėn. 12 d. 00:00
Ar įdėmiai skaitote naudojamų vaistų informacinius lapelius? Jei ne, tai metas pradėti. Kiekvienas vaistas, deja, ne tik gydo, bet ir gali sukelti aibę pačių nemaloniausių šalutinių poveikių. Netgi nekalta tabletė nuo galvos skausmo ar temperatūros. Ką daryti? Skaityti informacinius lapelius ir vartoti atsakingai. O geriausia - pradėti rūpintis savo sveikata taip, kad vaistų nereikėtų vartoti.

Viską reikia daryti su galva... (10)

2010 vasario mėn. 11 d. 15:45
Sakote, šalta? Norėtųsi gyventi kur nors piečiau, kur visus metus galima kaitintis prieš saulutę ir mėgautis popietine siesta? Tuo tarpu kai kurie šalčio mėgėjai yra išties atkaklūs ir drąsūs neria visur. Epilogas: viską, ką darome, reikia daryti su galva.

Greito maisto pagunda (17)

2010 vasario mėn. 10 d. 00:00
Lengvai prieinamas greitas maistas yra kupinas kalorijų, bet mitybiniu požiūriu – nesveikas. Visi tai žino, tačiau pagundai neatsispiria. Klausimas: ar labai dažnai?

Ar žinote, iš ko pagaminta cigaretė? (158)

2010 vasario mėn. 9 d. 12:25
JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA - Food and Drug Administration USA) bando išsiaiškinti cigarečių sudedamąsias dalis. Birželio mėnesį, pirmą kartą istorijoje, tabaką gaminančios kompanijos privalės atskleisti JAV maisto ir vaistų administracijai savo formules. Vaistų gamintojai tai jau daro daugiau nei dešimtmetį.

Ar druska – baltoji mirtis? (16)

2010 vasario mėn. 8 d. 11:24
Druska – balta, primenanti purias snaiges, gelsva, rausva, žemės riešutų atspalvio... Priklauso nuo to, iš kokios vietovės gaunama ar kokiais priedais papildyta. Jos istorija prilygsta žmonijos istorijai. Senovės Romos mokslininkas Plinijus Vyresnysis veikale „Gamtos istorija“ teigė, kad kiekvienam kūnui reikia saulės ir druskos. O Homeras savo „Odisėjoje“ druską pavadina dieviška.

Badavimas - ne visiems tinkantis „stebuklas“ (68)

2010 vasario mėn. 4 d. 00:02
Ar gali būti, kad geriausias būdas numesti svorio – visiškai atsisakyti maisto? Specialistai teigia: alkis nuolat kišasi į organizmo veiklą – kur kas aktyviau nei paties stipriausio poveikio vaistai. Todėl norint sumažinti svorį, mažai kaloringa dieta bus kur kas efektyvesnė nei badavimas.

Svorio mažinimui skirta kinų „Lida“ – su žalingu sibutraminu (46)

2010 vasario mėn. 3 d. 00:00
Europos vaistų agentūrai (EVA) rekomendavus nutraukti prekybą vaistiniais preparatais, kurių veiklioji medžiaga yra sibutraminas, Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) perspėjo, kad šios širdžiai žalingos medžiagos turi ir nelegaliai platinamas kiniškas maisto papildas „Lida“. Lietuvos institucijos su nelegaliu kinišku produktu „Lida“ kovoja jau keleri metai.

Klizma visagalė? (59)

2010 vasario mėn. 2 d. 00:02
Apie jokią kitą žmogaus organizmo sistemą neprikurta tiek legendų, kiek apie virškinimo. Bet tai ir suprantama: skrandis – tamsi vieta. Viena iš naujausių pasakų skamba taip: per ilgą gyvenimą mūsų žarnyne susikaupia kažkas panašaus į „apnašas“, kurias būtinai reikia pašalinti. Bet medikai įsitikinę, kad valyti nuo panašių „šlakų“ – pseudomedicininių nesąmonių – visų pirma reikia galvą.

Visa tiesa apie angliavandenius ribojančią dietą (86)

2010 sausio mėn. 31 d. 11:13
Egzistuoja nuostata, kad greičiausias būdas numesti papildomus kilogramus – mažai angliavandenių turinti dieta. Bene labiausiai ji patraukli tuo, kad neriboja baltymų ir riebalų, todėl žmogus beveik nejaučia alkio. „Galėsite vartoti riebią mėsą, žuvį, naminių paukščių mėsą ir reguliariai skanauti sūrį. Galėsite be jokių apribojimų kepti maistą riebaluose, o ant salotų pilti aliejaus tiek, kiek norite“, - teigia dietos šalininkai. Tačiau mitybos specialistai pastebi, kad ši dieta nėra tokia nekalta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Ar laboratorijoje užauginta mėsa yra dietiška? (32)

2010 sausio mėn. 29 d. 10:43
Mokslininkai jau kurį laiką teigia galintys laboratorinėmis sąlygomis išauginti mėsą iš kamieninių ląstelių. Tai reiškia, jog ateityje galėsime mėgautis gardžiais kepsniais, ir dėl to nenukentės nei vienas gyvūnas. Tačiau visuomenėje tai iškėlė naujų, neišvengiamų ir tuo pačiu gan įdomių klausimų. Pavyzdžiui, ar dietiška būtų valgyti laboratorijoje sukurtą kumpį?

Ar magnetinės juostelės padeda įveikti sąnarių skausmus? (20)

2010 sausio mėn. 29 d. 00:00
Mano močiutė, kuriai 73-eri, nuolatos skundžiasi sąnarių skausmais. Dabar vis reklamuoja magnetines juosteles keliams ir papildus, kuriuos pavartojus viskas atsistato ir pagerėja. Močiutė šventai įsitikinusi, kad nusipirkusi magnetines juosteles atsikratys skausmų. Norėčiau pasiteirauti, ar tie reklamuojami produktai tikrai veiksmingi tokio amžiaus žmonėms, ar tai - tik pinigų švaistymas?

Lietuvos rinkoje gali būti keturi pavojingi vaistai lieknėjimui su siburatiminu (17)

2010 sausio mėn. 28 d. 00:00
Valstybinė vaistų kontrolės taryba (VVKT) pranešė, kad Lietuvoje yra įregistruoti ir iki šiol gali būti parduodami keturi vaistai, turintys sveikatai pavojingos medžiagos sibutramino.

Penkios didžiausios vaistų vartojimo klaidos (3)

2010 sausio mėn. 26 d. 10:38
Daugelis žmonių vartoja vaistus kasdien, dažnas – daugiau nei vieną dėl skirtingų sveikatos sutrikimų. Todėl verta pagalvoti ir apie vaistų vartojimo klaidas, kurios gali baigtis dar didesne žala organizmui.

Apklausa: kada imate vartoti vaistus nuo gripo? (18)

2010 sausio mėn. 26 d. 09:13
Yra žmonių, manančių, kad piliulę nuo gripo reikėtų praryti vos tik paspaudus šaltukui - profilaktiškai. Tuo tarpu kiti kratosi vaistų ir juos vartoja tik kraštutiniu atveju, kai nebepadeda liaudiškos priemonės. Kada jūs griebiatės vaistų nuo gripo?

Nesaugūs maisto papildai ir saldumynai veržiasi į rinką (3)

2010 sausio mėn. 25 d. 10:48
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba informuota apie nesaugius mini želė puodukus, pagamintus Vietname ir maisto papildus iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV), kurie galėjo patekti ir į Lietuvos rinką. Tačiau patikrinus nustatyta, kad nesaugių mini želė puodukų Lietuvos parduotuvėse nėra, atšaukiamais iš rinkos amerikietiškais maisto papildais šalies rinkoje taip pat nebuvo prekiaujama, tačiau vartotojai galėjo jų įsigyti užsisakydami internetu puslapyje www.bodybuilding.com.

(Ne)kenksmingi desertai (26)

2010 sausio mėn. 23 d. 11:37
Negalite be saldumynų? Bet draugai tikina, kad jų atsisakiusi tikrai pagražinsite savo figūrą. Ką pasirinkti? Rinkitės žinojimą. Juk yra saldumynų, kurių galite valgyti net ir besilaikydami dietos.

Europos vaistų agentūra paragino uždrausti vaistą svoriui mažinti „Reductil“ (41)

2010 sausio mėn. 22 d. 13:14
Europos vaistų agentūra (EVA) ketvirtadienį paskelbė rekomendaciją, kad Europos Sąjungos valstybėse būtų uždrausta pardavinėti vaistą organizmo svoriui mažinti „Reductil“. Gydytojams rekomenduojama neskirti, o vaistininkams – neparduoti vaistų, kurių sudėtyje yra sibutramino. Šį vaistą vartojantys pacientai neatidėliodami turėtų pasikonsultuoti su savo gydytoju dėl vaisto pakeitimo kitu, o tie, kas nedelsdami nutrauks jo vartojimą, sau žalos nepadarys, teigia agentūra.

Rytietiškos žolelės – pragaištingos mūsų organizmui? (31)

2010 sausio mėn. 21 d. 00:00
Žolelės nuo senų laikų mums yra ir maistas, ir vaistas, visgi specialistai įspėja, jog Rytų kraštų žmonių genofondas yra kitoks nei europiečių, todėl jų žolių poveikis sunkiai nuspėjamas: gal kam ir padės ar bent jau nepakenks, o kažkas gali ir nukentėti.

Rentgeno pavojai (23)

2010 sausio mėn. 20 d. 12:10
Daugelis žmonių klysta manydami, jog medicininiai tyrimai visada – tik į naudą. Tą patį galima pasakyti ir apie rentgeno spindulius. Svarbiausias klausimas, į kurį verta atsakyti prieš tiriantis – ar visuomet nauda yra didesnė už žalą?

Probiotikai ir antibiotikai (24)

2010 sausio mėn. 19 d. 00:00
Užsienio spaudoje galima rasti pranešimų, kuriuose teigiama, kad po kelių dešimtmečių gerosiomis žarnyno bakterijomis, nuo kurių priklauso ne tik mūsų pojūčiai pilve, bet ir imuninė sistema bei polinkis sirgti tam tikromis ligomis, praturtinti preparatai gali išstumti nuo 30 iki 50 proc. šiuo metu vartojamų vaistų. Mat moksliškai pagristų duomenų apie teigiamą probiotikų poveikį žmogaus sveikatai vis daugėja.

Dvidešimt didžiausių dietos klaidų (15)

2010 sausio mėn. 18 d. 00:00
Regis, viską darote teisingai, tačiau kodėl iki šiol negalite mėgautis svajonių figūra? Gali būti, kad ne dieta kalta, o jūs pats. Štai dvidešimt didžiausių klaidų, neleidžiančių veiksmingai sulieknėti.

Krizės prispausti farmacininkai lieknėjimo preparatus siūlo dykai (66)

2010 sausio mėn. 14 d. 16:16
Vilnietė į savo mobilų telefoną sulaukė netikėto skambučio – farmacijos kompanijos atstove prisistačiusi moteris pasiūlė jai nemokamai išbandyti lieknėjimo piliules arba preparatą nuo sąnarių ligų. Už vaistinėje 40 litų kainuojančias liekninamąsias žoleles tektų sumokėti tik pašto išlaidas – 9,99 lito. Esą preparato veiksmingumas bus akivaizdus, o neigiamo pašalinio poveikio egzotiškos žolelės neturės. Tuo tarpu dietologai teigia, kad savarankiškai vieną preparatą po kito bandančios moterys tampa nuolatinėmis jų klientėmis, o sveikatai padaryta žala gali būti negrįžtama.

Ar sportuojantiems reikia maisto papildų? (94)

2010 sausio mėn. 14 d. 00:00
Sporto klubo lankytojai, norėdamas greičiau pasiekti pageidaujamą rezultatą – stangrų, liekną, raumeningą kūną – ne tik sportuoja, bet ir neretai vartoja įvairius maisto papildus bei kitokius preparatus. Lyg ir natūralu, kai ką nors papildomai vartoja profesionalūs sportininkai, kurių tikslas – sportiniai pasiekimai. Niekas nesistebi, kad įvairiausius preparatus geria vyrukai, norintys „užsiauginti“ kuo didesnius raumenis. Bet ar reikia maisto papildų eiliniam sporto klubo lankytojui, užsukančiam čia valandėlei porą kartų per savaitę?

Maisto papildai: kaip nepasiklysti? (17)

2010 sausio mėn. 13 d. 00:00
Tikriausiai daugelis susimąstome, ar tikrai mūsų mityba visavertė, ar mūsų organizmas gauna visas reikiamas medžiagas, o jei negauna, tai kokios įtakos tai gali turėti mūsų sveikatai. Deja, toli gražu ne kiekvienas gali sau leisti prabangą tris kartus per dieną valgyti šviežiai pagamintą maistą, ekologiškus produktus, retas kas domisi, kiek gauna būtiniausių vitaminų, mineralinių medžiagų ir mikroelementų. Tada pradedama žvalgytis, o ką gali pasiūlyti farmacijos pramonė.

Nesuklyskite besigydydami (3)

2010 sausio mėn. 12 d. 14:00
Šaltuoju metų laiku, kai padidėja sergamumas sloga, dažnai girdime patarimų į nosį lašinti česnako arba svogūno sulčių. Iš tiesų šių augalų sultyse gausu fitoncidų - medžiagų, pasižyminčių antimikrobinėmis savybėmis. Tačiau su česnakų ir svogūnų sultimis reikia elgtis atsargiai, ypač jomis gydant vaikus.

Vaistus nuo skausmo galėtų pakeisti arbata (1)

2010 sausio mėn. 12 d. 02:45
Vos tik kažkas suskausta, griebiatės vaistų? Tyrimas parodė, jog puodelis braziliškos mėtų arbatos savo skausmo malšinimo savybėmis prilygsta pardavinėjamiems analgetikams.

Ar galima nusipirkti svajonių figūrą? (36)

2010 sausio mėn. 12 d. 14:00
Kova su kilogramais tampa vis didesnės visuomenės dalies kasdienybe. Vieni vargsta su keliasdešimties kilogramų našta, kiti svajoja atsikratyti tų nelemtų penkių, skiriančių nuo jaunystėje dėvėtos suknelės. Lieknėjimo receptas iš pažiūros be galo paprastas ir akivaizdus – subalansuota mityba ir daugiau fizinio krūvio. Tačiau žmogus visada ieško lengviausios, mažiau pastangų reikalaujančios išeities. O ta išeitis tiesiog siūlyte siūlosi – tai įvairūs lieknėjimui skirti preparatai.