Pramoga, atsiradusi Šerloko Holmso laikais, grįžta į madą

 (5)
Pramoga, kuri išpopuliarėjo dar praėjusiame amžiuje, šiandien visu greičiu grįžta į miestų gatves ir parkus.
© Shutterstock nuotr.

Gegužės 23 dieną Vilniuje į Vingio parką sugūžės visi riedutininkai, norintys pademonstruoti miklias kojas, greitį ar drąsą. Šeštadienį čia vyks riedučių šventė „Riedantis Vilnius‘2015“.

Šventės metu vyks riedutininkų turnyras, kuriame dalyviai demonstruos savo techniką, aistrą, greitį ir jėgą. Turnyras atviras – jame dalyvauti gali ir mėgėjai, ir profesionalai. Riedučių šventėje užsiregistravę dalyviai rungsis sprinte, slalome, šuoliuose į aukšti ir specialioje estafetėje kartu su savo komanda.

Važinėjimas riedučiais, ne vienam primenantis vaikystę, šiandien vis dažniau tampa laisvalaikio ir fizinio aktyvumo deriniu, kurio dėka treniruojamos net kelios raumenų grupės.

Pirmieji riedučiai patentuoti dar Šerloko Holmso laikais, XIX amžiuje, Anglijoje, o jų pradininku laikomas Džeimsas Plimptonas, kuris Niujorke patentavo savo išradimą – keturrates pačiūžas su dviem ašimis. Prasidėjus „disko“ erai, 80-taisiais praėjusio šimtmečio metais, riedučiai pavergė visų širdis.

Sparčiai populiarėjant riedėjimui buvo atrastas naujas riedučių pritaikymas. Jie ne tik tiko šokiams, bet ir šuoliams per tramplynus, todėl juos itin pamėgo ir didžioji dalis ekstremalios kultūros pradininkų. Su jais buvo pradėta lengviau ir greičiau judėti gatvėse, daromi triukai, o kartu su riedučių sportu ir šokiais susiformavo naujas gatvės riedėjimo stilius (angl. street style).

Pramoga, atsiradusi Šerloko Holmso laikais, grįžta į madą
© DELFI / Valdas Kopūstas

Toks stilius tuomet nepatikto miestų valdžiai ir buvo paskelbtas „už įstatymo ribų“, atsirado specialūs ženklai, draudžiantys važinėti riedučiais. Valdžios pasipriešinimas kuriam laikui pristabdė riedučių plitimą.

Nauja beprotiška riedučių era prasidėjo 90-taisiais metais ir siejama su „bleidų“ (ratukinių pačiūžų) atsiradimu. Tai - daug patogesni riedučiai su kietu batu ir viena eile pritvirtintų ratukų, pilnai pritaikyti gatvėms, kliūtims, laiptams ir triukams.

Nuo 90-ųjų riedučiai iš didžiosios pasaulio scenos niekur nedingo, tačiau jų populiarumas – permainingas. Prieš keliolika metų be riedučių savo vaikystės neįsivaizdavo didžioji dauguma lietuvių, vėliau šis pomėgis kiek prigeso. Šiandien važinėjimo riedučiais mada vėl sugrįžta į miesto gatves bei parkus ir ypač dažnai pavergia jaunuolių sielas ir laisvą laiką.

Važinėjimas riedučiais tapo ne tik pramoga, bet ir transporto priemone, leidžiančia lengviau judėti miesto gatvėmis ir prisidedančia prie ekologinės idėjos skatinimo.

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Ekstremalų keliais

„Ekstremalų keliais“ BMX dviratį minantis D. Budko (2)

Geriausias šalies BMX dviratininkas Davidas Budko „Trip da Bomb“ varžybose prieš startą išskleidė Lietuvos vėliavą, kuria nepaprastai didžiuojasi ir vežasi į užsienyje vykstančius turnyrus. Šalies vardą pasaulyje garsinantis sportininkas dviračių sportu susidomėjo 2005 metais Palangoje, kai tėtis padovanojo ne futbolo ar krepšinio kamuolį, bet taip trokštamą dviratį.

„Ekstremalų keliais“: Benzui paklūstantys jėgos aitvarai (4)

Artūras Morauskas ekstremalų pasaulyje labiau žinomas Benzo pravarde buvo vienas pirmųjų Lietuvoje išbandžiusių jėgos aitvarus. Visa tai įvyko prieš 14 metų, kai trūko profesionalios įrangos, žinių, tačiau didžiulis noras išmokti suvaldyti aitvarą ir skrosti jūros bangas buvo stipresnis už baimę patirti traumų.

BMX profesionalas pataria: taisyklinga laikysena ant dviračio (4)

BMX dviračių profesionalas ir žvaigždė David Budko pademonstruoja, kokia turėtų būti laikysena, kad galėtume su dviračiu atlikti įvairius triukus ir ne dviratis, o jūs jam diktuotumėte savo sąlygas.

Brazilo namai - svajonių riedlenčių parkas

Vienas brazilas savo namus pavertė riedlentininko svajonių namais, visiškai išmesdamas iš jų baldus ir įrengdamas juose pilnavertį riedlenčių parką. 31 metų Anselmo Arruda į savo šeimos vasarnamį Itanjahengo mieste Brazilijos prietrytinėje San Paulo valstijoje persikėlė netrukus po to, kai dar paauglystėje mirė jo tėvai.

„Ekstremalų keliais“: riedlentininkų nebaugina longboardų manija (1)

Einiui Žiūkui riedlentės - tai ne tik sportas. Jos atvėrė kelią kelionėms po pasaulį, mokė užsienio kalbų, lavino muzikos skonį, išmokė dirbti su foto ir vaizdo medžiaga, galų gale dovanojo įdomių pažinčių ir suformavo charakterį.