Vėžį sukeliantis chemikalas aptiktas kūdikiams skirtuose produktuose

 (5)
Praėjus daugiau nei 30 metų po to, kai cheminiai antipirenai (degimui atsparios medžiagos) buvo pašalinti iš vaikų pižamų dėl įtarimų, jog jie sukelia vėžį, nauji šių substancijų tyrimai JAV rodo, kad vienas iš šios grupės chemikalų vis dar yra naudojamas kūdikiams skirtuose produktuose, gaminamuose su poliuretaninėmis putomis.
Kūdikis
© Shutterstock nuotr.

Tarp tokių gaminių yra maitinimo pagalvėlės, automobilių sėdynės mažyliams ir aukštos maitinimo kėdės, rašo „New York Times“.

Tyrimai nerodo, ar vaikai iš minėtų produktų įsisavina chloruotu Trisu (Triso fosfatas) vadinamą chemikalą. Tačiau žurnalo „Environmental Science & Technology“ straipsnyje mokslininkai teigia, kad tokius daiktus naudoję vaikai gauna didesnį sąlytį su chemikalu, nei rekomenduoja vyriausybinės institucijos.

Ankstesni vienos iš straipsnių autorės biofizikos chemikės Arlene Blum tyrimai prisidėjo prie Triso antipirenų, tarp jų ir chloruoto Triso, pašalinimo iš vaikų pižamų prieš daugiau nei trisdešimt metų. Nors chemikalas nebuvo uždraustas tuo metu, Jungtinių Valstijų vartotojų produktų saugos komisija dabar sako, jog jis „gali kelti reikšmingą riziką vartotojų sveikatai“.

Naujuoju tyrimu buvo nustatyta, kad daugiau nei iš 101 kūdikių produktų paimti putų pavyzdžiai savo sudėtyje turi chloruoto Triso. Iš viso net 80 iš 101 produktų turėjo vienos ar kitos rūšies antipirenų, kurių dalis yra laikomi toksiškais, nors ir nėra uždrausti. Vienu atveju antipirenai sudarė net 12 procentų putų svorio viename vystyklų keitimo padėkle. Dauguma produktų buvo arčiau 3 ar 5 proc.

Tarp ištirtų gaminių buvo minėtieji padėklai, atramos kūdikių miegui, nešiojami čiužiniai, vaikų nešiojimo krepšiai, supamosios kėdutės ir aukšti krėslai maitinimui.

Keturiolikoje iš produktų buvo antipereno TCEP, kurį Kalifornijos valstija apibūdina kaip vėžį sukeliančią medžiagą. Keturiuose iš jų buvo Penta-BDE, antipirenas, kuris skverbiasi į žmogaus audinius ir kurį gamintojai savanoriškai išėmė iš gamybos 2004-aisiais. Jis yra draudžiamas daugumoje valstybių.

„Kam reikia antipireno maitinimui skirtoje pagalvėje? – klausia Dr. A. Blum, dabar vadovaujanti „Green Science Policy Institute“, ne pelno siekiančioje organizacijoje, kuri politikams pristato duomenis apie toksiškus chemikalus.

„Visa esmė ta, kad tai yra toksiški chemikalai, kurių daug yra aptinkama mūsų namuose. O šiuo metu žmonės nelabai ką apie juos žino“, – pastebi ji.

Gordonas L. Nelsonas, chemijos profesorius iš Floridos technologijos instituto, teigia, kad naujasis tyrimas yra įdomus, tačiau tikrai neįrodo, jog antipirenai yra kenksmingi. Jis pastebėjo, jog kai kurie vaikams skirti produktai, kuriuose naudojamos putos, yra padengti plastiku, o tai apsaugos vaikus nuo sąlyčio su antipirenais.

„Klausimas tas, ar – realiai naudojant gaminį – antipirenas išlenda lauk?“ – klausia dr. G. L. Nelsonas. Jis teigia jau keletą dešimtmečių atliekantis studijas dėl apsaugos nuo ugnies ir retkarčiais tyrimams gaunantis pinigų ar konsultacinių išmokų iš pramonės atstovų.

Be to, mokslininkas teigia, kad antipirenų naudojimas smarkiai sumažino nuo ugnies žūstančių žmonių skaičių, kadangi antipirenai panaudojami gaminant baldus. Tą faktą šių chemikalų kritikai nuolat kvestionuoja.

Naujasis tyrimas skelbiamas vykstant platesniam ir dažnai aršiam debatui JAV dėl antipirenų panaudojimo bei Kalifornijos degumo taisyklės, kuri yra tapusi faktiniu nacionaliniu standartu.

Praėjusiais metais Kalifornija uždraudė standartą taikyti kūdikių vežimėliams, maitinimo pagalvėms ir vaikų krepšiams. Dr. A. Blum šiuos pokyčiu vadina teigiamu žingsniu, nors ir pastebi, kad dauguma kitų produktų kūdikiams nepateko į šią standarto išimtį ir kad kol kas neaišku, ar gamintojai tikrai nustojo naudoti antipirenus šiuose produktuose.

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją