Pagal sutartį „DuPont“ įgijo išskirtinę Vilniaus universiteto intelektinės nuosavybės licenciją, apimančią visą galimą komercinį panaudojimą, įskaitant žemės ūkio sritį. Be to, Vilniaus universitetas ir „DuPont“ pasirašė kelerių metų bendrų tyrimų sutartį dėl tolesnio technologijos plėtojimo.

„Kryptingai valdomas Cas9 įrankis yra viena iš didžiausių inovacijų biologijos srityje, ir dėl bendradarbiavimo su Vilniaus universitetu „DuPont“ vieni pirmųjų gali šią technologiją įdiegti žemės ūkyje, – teigia Nealas Guttersonas, „DuPont Pioneer“ Žemės ūkio biotechnologijų padalinio viceprezidentas, atsakingas už „DuPont“ augalų genetikos verslo sritį. – Ypatingos kryptingai valdomo Cas9 įrankio savybės padeda mūsų mokslininkams plėtoti inovatyvius ir tvarius sprendimus augintojams, panašius į šiuo metu naudojamą žymenimis paremtą augalų selekciją, tik kur kas tikslesnius ir greitesnius.“

Vilniaus universiteto Biotechnologijos instituto mokslininkų komanda buvo viena pirmųjų mokslininkų grupių, atradusių, kad Cas9 baltymas gali būti panaudotas tiksliam pasirinktų organizmo DNR vietų redagavimui, siekiant specifinių genomo pokyčių. Tai gali padidinti augalų atsparumą sausrai ar ligoms ir padidinti derlių.

„Mes labai džiaugiamės, kad mūsų išradimą licencijavo „DuPont“ kompanija, – teigia Vilniaus universiteto Biotechnologijos instituto profesorius Virginijus Šikšnys. – Paprastas šios sistemos programavimas pagal poreikius suteikia beprecedentį lankstumą ir universalumą tiksliam genomų redagavimui. Mes bendradarbiavome ir toliau bendradarbiausime su „DuPont“ mokslininkais, tobulindami šią technologiją.“

Finansinės šios sutarties detalės nėra atskleidžiamos.

Kryptingai valdomo Cas9 genomų redagavimo technologija yra vienas iš keleto CRISPR paremtų įrankių. CRISPR (angl. Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats, liet. klasterizuoti trumpi palindrominiai pasikartojimai su reguliariomis intarpų sekomis) yra sistema, kuri natūraliai egzistuoja bakterijose. Kryptingai valdomo Cas9 genų redagavimo technologija skiriasi nuo natūralaus CRISPR proceso, skirto bakterijoms identifikuoti ir imunizuoti. „DuPont“ patentų portfelis susideda iš daugiau kaip 60 patentų ir patentų paraiškų, susijusių su CRISPR panaudojimu bakterijoms identifikuoti ir imunizuoti. Jis taip pat apima patentines paraiškas, susijusias su kryptingai valdomo Cas9 genomų redagavimo technologija.

DELFI primena, kad Lietuvoje į mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros infrastruktūrą 2007-2013 metais investavo ES. Nemažai ketinama investuoti ir 2014-2020 m. ES finansiniu laikotarpiu. Siekiama, kad investicijos į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą ir inovacijas „įdarbintų“ infrastruktūrą ir pasktintų aktyvią inovacinę veiklą.

Jau dabar Lietuva gali pasigirti pasauliui stebinančiais projektais tokiose didžiulį potencialą turinčiose srityse kaip biotechnologijos, lazerių technologijos, informacinių ir ryšių technologijos bei elektrinės įrangos. Pažanga pati kalba už save: aukštųjų technologijų bendrovių ir užsienio investuotojų Visoriuose įsteigtuose medicinos, biofarmacijos ir saulės energijos technologijų tyrimų bei eksperimentinės gamybos centruose šiuo metu plėtojamos biotechnologijų, inovatyvios medicinos technologijų, molekulinės medicinos veiklos.

Naujame 2014–2020 m. ES finansiniame periode į mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei inovacijų veiklą bus investuojama pagal Sumaniosios specializacijos strategiją, kurioje numatytos šešios veiklų kryptys. Pasirinktos sritys turi potencialo transformuoti visą Lietuvos ūkį, sustiprinti jo tarptautinį konkurencingumą bei prisidėti prie ES ekonomikos augimo ir konkurencingumo didinimo.