Kūčios už 15 tūkst. kilometrų: silkė ir aguonpienis tas pats

 (14)
Manote, tik Jūs per Kūčias mėgaujatės silkėmis pataluose ir spanguolių kisieliumi? Nieko panašaus. Šįmet Kūčias švenčiau už 15 tūkst. kilometrų nuo Lietuvos, Sidnėjuje, ir atrodė, kad esu tėvynėje, o ne pasaulio pakraštyje.
Kūčių vakarienė Sidnėjuje
© DELFI (M.Jackevičiaus nuotr.)

Tradicinės lietuviškos Kūčios lietuvių klube Sidnėjuje, Benkstauno rajone, trečiadienio vakarą sutraukė apie 130 tautiečių. Čia rinkosi ir garbaus amžiaus sulaukę pirmieji pokario emigrantai, ir studijuoti neseniai atvykęs jaunimas. 

Prie stalo buvo girdėti šnekant lietuvių ir anglų kalbomis su įvairiais akcentais.

Kūčių vakarienę pradėjo Australijoje šiuo metu gastroliuojantis lietuvių liaudies ansamblis „Sadūnai“, užtraukęs Kalėdų giesmę „Tyli naktis“. Tada visi susikibome už rankų bendrai maldai, po kurios laužėme kalėdaičius.

Ant šventinio stalo atsidūrė 12 tradicinių patiekalų: įvairios silkės, žuvys, kūčiukai, kisielius, daržovių salotos, grybai, lietuviška duona, kimšti kiaušiniai ir kita. Čia net aguonpienio būta!

Kūčių patiekalais rūpinosi virėja Svetlana. „Produktai australiški, darbas lietuviškas. Tegul žmonės valgo, prisimena jaunystę, čia stebuklų nėra“, – DELFI sakė virėja. 

Sunkiausia Svetlanai pagaminti spanguolių kisielių. Šaldytas spanguoles, kurios importuojamos iš Europos, tenka pirkti rusų parduotuvėje. Kūčiukus moteris kepa vietoje. Vaišes virėja ruošė keletą dienų, jai gelbėjo keturios lietuvės moterys.

Kūčių vakarienės metu sutikau dar 1948 m., su pirmąja emigrantų banga, į Australiją emigravusią 82-dvejų Danutę Jančiauskienę. 

„Vyro nebėra, sūnaus nebėra, su dukra likome, nedarysi dviem Kūčių, tad ateiname čia. Po vyro ir sūnaus netekčių mums tai daugiau nėra šventės“, – pasakojo D. Jančiauskienė. 

Danutė Jančiauskienė
Danutė Jančiauskienė
© DELFI (M.Jackevičiaus nuotr.)

Ji prisimena, kaip prieš karą Kūčias švęsdavo namie, Kaune, vėliau Vilniuje. Pašnekovės teigimu, Kūčių stalas Sidnėjuje praktiškai toks pat, koks būdavo Lietuvoje.   

Atsisveikindama moteris paprašė per DELFI perduoti sveikinimus ir linkėjimus Lietuvoje gyvenančios draugėms: Nijolei Ščiukaitei ir Zinutei Indrikonienei. Draugų moteris nematė jau gerą dešimtmetį. 

„Labai gražu matyti, kad tiek daug žmonių atėjo – šįmet jų susirinko rekordiškai daug. Šią tradiciją klube pradėjome prieš dešimtmetį – žmonės ėmė senti, o surengti Kūčias daug darbo. 

Ypač smagu matyti jaunuosius emigrantus, kaip mes sakome, naujuosius lietuvius“, – kalbėjo Lietuvių klubui vadovaujantis Australijos lietuvių dienų Sidnėjuje pirmininkas Rimas Mickus.

 
Patys australai Kūčių nešvenčia. Didžiausia šventė jiems bus pirmoji Kalėdų diena, per kurią leis laiką su šeima, nemažai jų patrauks į paplūdimius. Čia įprasta rengti barbekiu vakarėlius. 

Deja, šįmet australiška vasara nelepina: Kūčių dieną buvo vėjuota ir vos per 20 laipsnių šilumos, per Kalėdas žadamas lietus, vėjas, tačiau oras turėtų sušilti iki 28 laipsnių.

Ir antroji Kalėdų diena Australijoje yra šventė, ji vadinama Boxing day. Šią dieną vyksta daug sporto renginių, tačiau nemažą dalį žmonių antroji Kalėdų diena labiausiai domina dėl prasidedančių pokalėdinių išpardavimų.

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją