Paskelbti nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai

 (147)
Pirmadienio popietę paskelbti nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai. Šiais metais jomis apdovanoti šie meno ir kultūros kūrėjai: teatro režisierius Povilas Mataitis ir teatro dailininkė Dalia Lidija Mataitienė, rašytojas Icchokas Meras, dainininkas Virgilijus Kęstutis Noreika, kompozitorius ir dirigentas Vaclovas Augustinas,rašytojas Rolandas Rastauskas, tapytojas Jonas Gasiūnas.
Virgilijus Noreika
Virgilijus Noreika
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Nacionalinė kultūros ir meno premija kūrėjams skiriama tik vieną kartą. Premija yra 800 bazinių socialinių išmokų dydžio - 104 tūkst. litų.

Premijomis siekiama įvertinti reikšmingiausius Lietuvos ir pasaulio lietuvių bendruomenės kūrėjų kūrinius, sukurtus per pastaruosius septynerius metus, ilgametį kūrėjų kūrybinį indėlį į kultūrą ir meną.

Komisijos pirmininkas Alfredas Bumblauskas teigė, kad išrinkti šešis kūrėjus buvo sunki užduotis. Laimėtojai paaiškėjo tik šiandien po slapto komisijos narių balsavimo. A.Bumbauskas teigė, kad komisija skirdama premijas stengėsi atsižvelgti į kūrybos visumą, o ne atskirus jos etapus.

Premija V.Augustinui įteikta už chorinio meno galių plėtrą ir sakralinės muzikos šiuolaikiškumą. J.Gasiūnas apdovanotas už tapybos galimybių atnaujinimą, už šiuolaikinio mąslaus meno idėjų sklaidą. V.Noreika – už aukščiausią vokalinį meistriškumą ir neblėstantį talentą, R.Rastauskas už žaismingos ir ironiškos eseistikos būtį pasaulyje, už sakinio eleganciją. P. ir D. Mataičiai – už lietuvių folkloro gelmių atskleidimą Lietuvai ir pasauliui. Lietuvoje negyvenantis I.Meras - už tragiškųjų XX amžiaus žmogaus patirčių atskleidimą modernioje lietuvių prozoje.

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos skiriamos konkurso būdu, komisijai atrenkant geriausių kūrinių kūrėjus, kuriuos premijai gauti pristato organizacijos.

Laureatams diplomai ir ženklai įteikiami Lietuvos valstybės atkūrimo dienos - Vasario 16-osios proga.

Praėjusiais metais už viso gyvenimo nuopelnus Nacionalinę kultūros ir meno premiją pelnė kino režisierius Almantas Grikevičius. 2009 m. Nacionalinės premijos laureatais taip pat tapo teatro režisierius Jonas Rimgaudas Jurašas, fotomenininkas Romualdas Rakauskas, menotyrininkė, meno istorikė Marija Matušakaitė, poetė Ramutė Skučaitė ir aktorius Rolandas Kazlas.

www.DELFI.lt
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Kultūros parkas

Ant apleisto fabriko stogo Maskvoje – įstabi kaligrafijos ir grafičių simbiozė (2)

Vienas jaunas menininkas Rusijoje ant vienos šalies sostinės gamyklos stogo sukūrė įspūdingą kaligrafijos kūrinį. Jis teigia, kad tai didžiausias kada nors sukurtas kaligrafijos piešinys visame pasaulyje. Darbai ant nebeveikiančio šokolado fabriko stogo truko dvi dienas – rugsėjo 19-20 dienomis.

Vilniaus mažasis teatras ruošiasi įspūdingam 300-ajam „Madagaskaro“ spektakliui (3)

Spalio 11 dieną 16 val., sekmadienį, Vilniaus mažajame teatre bus rodomas jubiliejinis 300 – asis „Madagaskaras“. Po spektaklio žiūrovų laukia staigmena – diskusijų vakaras, kuriame dalyvaus VU Istorijos katedros vedėjas prof. dr. Alfredas Bumblauskas, VU Istorijos fakulteto prodekanė dr. Loreta Skurvydaitė, doc.dr. Eligijus Raila, dr. Aurelijus Gieda, dr. Norbertas Černiauskas, doktorantė Elena Jasiūnaitė, režisieriai Rimas Tuminas ir Gabrielė Tuminaitė, dramaturgas Marius Ivaškevičius, kompozitorius Faustas Latėnas.

Naujasis VDU kamerinio orkestro sezonas: nuo pradedančiųjų pianistų iki „Grammy“ apdovanotų solistų (3)

VDU kamerinis orkestras pradeda ketvirtąjį sezoną ir skelbia ilgai brandintus pirmosios sezono pusės planus. Pradžia – jau šį sekmadienį, spalio 4 dieną, Kauno valstybinėje filharmonijoje, kurioje visai šeimai skambės Piotro Čaikovskio „Žiemos pasaka“. Ir tai tik įžanga į nepaprastai įvairų orkestro sezoną, neapibrėžiamą nei žanrų pavadinimais, nei epochomis, nei kompozitorių ar žymių atlikėjų pavardėmis.

Orkestras NIKO jubiliejinį sezoną pradės dviem išskirtiniais koncertais

Jau spalio 5 d. Vilniaus Rotušėje Naujų Idėjų Kamerinis Orkestras NIKO į sceną žengs net du kartus - šventinius 10 - ojo sezono atidarymo koncertus klausytojai galės išgirsti 18 ir 20 val. Koncerto programoje – pirmą kartą Lietuvoje atliekami britų kompozitoriaus Max Richter perkomponuoti garsieji Antonio Vivaldi „Metų laikai“ ir orkestro NIKO gerbėjų pamilta Gedimino Gelgoto muzika.

Kaip priims lietuviai ukrainiečių tapytojo M. Bilous tapybą?

„Meno istorijoje man įdomiausia – sprendimai,“ – sako menininkas iš Ukrainos Mykola Bilous (g. 1956). Esu linkusi su juo sutikti, tad kalbėtis įdomu. Apie spalvų teoriją, dailės istoriją ir poliarines naktis, šalia „Titanike“ šiuo metu rodomų šio menininko paveikslų, kuriuos daugelis nesunkiai atsimins iš ukrainiečių galerijos „Tsekh“ stendo Vilniaus meno mugėje. Jei ne – jo kūrinių galima suspėti pamatyti Vilniuje, arba tiesiog – dar kartą pagalvoti apie spalvas, siužetus ir formas, ar, trumpiau – sprendimus tapyboje.
PASKUTINĖ KREPO JUOSTA Samuel Beckett
PASKUTINĖ KREPO JUOSTA
2015 spalio 05 d. 19.00 val.
NUOSPRENDIS – METAMORFOZĖ Franz Kafka
NUOSPRENDIS – METAMORFOZĖ
2015 spalio 13 d. 19.00 val.
OKT/Vilniaus miesto teatro 17-asis sezonas: revoliucijos vaikai OKT/Vilniaus miesto teatras 17-ojo sezono išvakares pažymėjo dviem skambiais akordais – tai spektaklio „Hamletas“ pristatymas prestižinėje Venecijos bienalėje bei penktą kartą iš eilės laimėtas Vilniaus miesto teatro vardo konkursas. Naujajame sezone aktorių branduolį bei repertuarą papildys naujoji karta. Tai – dvidešimt jaunų, tačiau teatre jau nebe naujokų, aktorių, kurie kartu su režisieriumi Oskaru Koršunovu kuria nonkonformistine naujojo realizmo dramaturgija kvėpuojančių spektaklių seriją.
OKT/Vilniaus miesto teatro 17-asis sezonas: revoliucijos vaikai
2015 rugsėjo 8 d.