„Žalgiris” prieš „Dinamo”. Ko laukti tribūnose?

 (9)
Ištraukus UEFA atrankos burtus, lietuviškuose forumuose ir socialiniuose tinkluose pasipylė dviejų tipų komentarai. Vieni džiaugėsi, kad tokia komanda, kaip Zagrebo „Dinamo“ atvažiuos į Lietuvą, kiti toli gražu nesimėgavo faktu, kad Vilniaus „Žalgiris“ gavo tokį stiprų konkurentą.
"Dinamo" aistruolių grupė "Bad Blue Boys" garsėja kaip viena aršiausių Europoje
© Sipa/Scanpix

Susitikimas Kroatijoje su stipriausia šios šalies komanda praėjo ne taip gerai, kaip norėtų kiekvienas lietuvaitis, tačiau dviejų įvarčių persvara dar nėra nuosprendis. Niekam ne paslaptis, kad paskui futbolininkus kuprines ant pečių užsimetę keliauja ir klubo fanai, arba kitaip vadinami „ultros“. Kas per velniai, pasivadinę „Bad Blue Boys“ atkeliaus į Lietuvą, futbolo mėgėjams pasakoti nereikia, o štai kas šiuo metu ūžia jų galvose, sužinojau tik atvažiavusi į Kroatiją.

Taip jau nutiko, kad pirmas žmogus, su kuriuo susipažinau Zagrebe, buvo vienas iš mėlynų ir blogų. Visuomet žavėjausi „ultrų“ kultūra, todėl galimybė apie jau beveik trisdešimt metų gyvuojantį, legendomis apaugusį, klubą sužinoti daugiau iš pirmųjų lūpų mane sužavėjo.

Nors anksčiau BBB garsėjo susirėmimais su kitais „ultrais“ ar policija ir stadionų darkymu, dabar viskas aprimę. Šiuo metu svarbiausia jų kova, trunkanti jau ne vienerius metus, nukreipta prieš klubo viceprezidentą Zdravko Mamičių. Nors oficialiai klubo prezidentas yra Mirko Barisičius, jis klubui vadovauja iš esmės tiek pat, kiek Dmitrijus Medvedevas savo prezidentavimo laikais Rusijai.

Pirmą sykį pajutau neapykantos Zdravko Mamičiui srautą per BBB organizuotą koncertą „Otpor sistemu“ (liet. pasipriešinimas sistemai). Viso jo metu plevėsavo vėliavos su raudonai perbraukta Mamičiaus galva, nuolat girdėjosi skanduotės, nukreiptos prieš jį, o nuo scenos liejosi pasipiktinimo kalbos prieš klubo vadovą.

Kitą dieną BBB tribūnoje stebėjau varžybas su Splito „Hajduk“ ir, pripažinsiu, likau kiek nusivylusi - „ultrų“ susirinko vos keletas šimtų, todėl kartais net Splito sirgalių „Torcida“ palaikymas buvo stipresnis. Nejutau tos galios, kuria taip susižavėjau koncerto vakarą prieš varžybas metu.
Po varžybų nusprendžiau išsiaiškinti, kas vyksta ir, kodėl mėlynų blogų vaikinų pyktis pastaruoju metu dažniausiai liejasi kalbant apie klubo reikalus, o ne amžinuosius priešus stadionuose. Pirmasis dalykas, kuris krenta į akis nors kiek pasidomėjus klubo vadovybe - pasikartojanti Mamičiaus pavardė. Zdravko - viceprezidentas, Zoran (brolis) - treneris ir vadybininkas, Mario (sūnus) - pusės žaidėjų agentas ir t.t. Žodžiu, šeimynai pinigai „kalami“ pilnu tempu.

Negana to, pats Zdravko tikrai negerina klubo įvaizdžio - suėmimas už žodinį Kroatijos sporto, mokslo ir švietimo ministro užpuolimą praeitais metais, konfliktas su Splito „Hajduk“ legendiniu žaidėju prieš keleta mėnesių (nuo šiol Z. Mamičius nebeįleidžiamas į Splito stadioną - namų stadioną pagrindiniams „Dinamo“ varžovams Kroatijoje), muštynės tiesiog gatvėje, nesuskaičiuojama gausybė įžeidinėjimų, grasinimų ir konfliktų su žurnalistais ar valstybės tarnautojais.

Smagiausia Z. Mamičiaus elgesio iliustracija - žurnalisto puolimas po užduoto klausimo apie viešų ir privačių interesų supainiojimą.

Šiuo metu pagrindinis BBB tikslas yra išsikovoti, kad klubas būtų valdomas „vienas narys = vienas balsas“ principu. Taip prezidentus renkasi tokie klubai, kaip „Barcelona“, „Bayern“ ir gausybė kitų. Siekiant tokios demokratijos buvo įkurtas judėjimas „Za naš Dinamo“ - „Už mūsų Dinamo“. Nors Z. Mamičius sakė, kad prieš dabartinę klubo valdymo sistemą yra geriausiu atveju keletas garsiai šaukiančių ir jo iš principo nemėgstančių chuliganų, jau per pirmąjį mėnesį peticiją pasirašė daugiaum nei 60 tūkstančių žmonių ir skaičius auga.

Nepaisant to, kad Z. Mamičius vis kviečiasi ir skambina BBB „galvoms“, siūlydamas ne tik pinigus, bet ir atiduoti klubo rinkodaros valdymą, procentėlį nuo bilietų, padėti surasti darbus ir šeimos nariams (aš sakyčiau, kad gandas, bet kiekvienas BBB, kurį sutikau, guldo galvą, kad tai - gryna tiesa), „ultros“ laikosi savo pozicijos. Tiesa, apie 20 dabar jau buvusių BBB, kaip sako likę, pasiėmė siūlomus pinigus ar privilegijas ir įkūrė atskirą „Dinamo“ fanų klubą.

Jiems buvo patikėta Šiaurinė tribūna, kuri per amžius amžinuosius priklausė BBB. Pastarieji dabar ištremti į rytinę, kuri įprastai būna tuščia - didelė dalis BBB jau nuo 2010 metų boikotuoja varžybas namuose, dar apie 500 sirgalių yra uždrausta įeiti į stadioną (patekti į stadioną privalu per keturis apsaugos punktus, kurių kiekviename turi rodyti savo ID ir tikrinami juodieji sąrašai, ar tau leidžiama įeiti į stadioną, ar ID sutampa su pavarde ant bilieto ir t.t.).

Į juodąjį sąrašą galima patekti dėl įvairiausių priežasčių - muštynių (su policija ar kitais fanais), jei kamera užfiksuoja tave traukiantį rasistinę skanduotę, kurios grubus vertimas skambėtų „Mamičiau, čigone, dink iš mūsų šventovės“ ar tiesiog pasirodžius TV laidoje, kurioje nepritari tam, ką veikia klubo valdžia. Palyginus tai su „mamičiukų“ - šiaurinės tribūnos fanų - „nuopelnais“, pasidaro kiek juokinga.

Jų lyderis Nijazas, neseniai paleistas iš kalėjimo, kuriame praleido tris metus už daugiau nei 20 nusikaltimų, yra dalyvavęs nesuskaičiuojamoje gausybėje muštynių, susišaudyme su policija ir t.t., žodžiu, turintis gana solidžią kriminalinę praeitį, ne tik vis dar gali įeiti į stadioną, bet ir, kiek suprantu iš kalbų, yra neblogas draugas ir sąjungininkas su Z. Mamičiumi.
Greičiausiai dėl šių dviejų grupių nesutarimų kas kartą stadione ir aplink jį budi masė policijos pareigūnų, aprėdytų ekipuote. Nepriklausomai nuo to, ar stadione tvyro įtampa, ar ne, vienu metu jie apsupa visas tribūnas, taip tą įtampą sukurdami. Tuomet, kaip sako BBB, du neteisingi judesiai ir prasideda kova su policija.

Kai „Dinamo“ neseniai žaidė su „Žalgiriu“, „Maksimir“ stadione buvo palyginus tylu. Puikiai girdėjosi net Armanto Vitkausko raginimai komandos draugams veržtis į priekį. Žaliai baltų buvo iki šešiasdešimt, o „mamičiukų“ - šiaurės tribūnos „Dinamo“ fanų - vos vos daugiau.

Rytinė tribūna buvo tuščia - varžybas oficialiai boikotavo visi BBB. Visame pasaulyje susikovus su BBB „ultrais“ gali užsidėti tam tikrą varnelę savo „to-do-list'e“ (liet. sąraš,as ką reikia padaryti).

Pavyzdžiui, prieš pora metų į Kijeve vykusias varžybas Maskvos „Spartak“ „ultros“ suvažiavo vien tam, kad akis į akį vyriškai pasikalbėtų su BBB (džiugu, kad į Lietuvą atkeliauti jiems reikėtų vizų, todėl, tikėkimės, Vilnius kovos lauku nevirs). Nors „Dinamo“ nugalėjo kiek per lėtai ir netiksliai pasirodžiusį „Žalgirį“, turime dar vienas rungtynes namie, kur, tikimės, sienų ir sirgalių palaikymo. Greičiausiai tos varnelės – kovos su BBB – savo darbų sąraše neužsidės „Pietų-IV“. Ir ne tik dėl to, kad juos tikiu esant per protingais.

BBB, turėdami tiek problemų namuose, yra susikoncentravę į jas, todėl daug labiau tikėtina jų kova ne su žaliai baltais, o prieš „mamičiukus“, juk pagaliau jie turės galimybę neatskirti policijos pajėgų kartu stovėti stadione. Paklausus BBB sirgaliaus, ar šis scenarijaus variantas realesnis, sulaukiau šypsenos ir atsakymo „tikiuosi“. Taigi į Vilnių kartu su „Dinamo“ atvažiuos jo vadovas, apie 30 „mamičiukų“ - komandos fanklubo atstovų ir, kaip kol kas planuojama, apie 100 BBB, kurie sakė, kad už klubą kausis iki paskutinio žmogaus ir tai - ne metafora.

Kas dėsis tribūnose, prognozuoti sunku, bet faktas - pamatyti verta. Sėkmės žaliai baltiems ir gražaus žaidimo (tikėkimės, be „trečiojo kėlinio“ jau už stadiono ribų)!

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Patarimai nuo ko pradėti verslą: labai svarbus aplinkinių palaikymas (63)

Matyti ir girdėti nusivylusiųjų gimtąja šalimi veidus Lietuvoje tapo taip įprasta, jog nenuostabu, kad beveik kas antras Lietuvos pilietis mintimis žemėlapyje jau skrenda „svajonių“ šalies link.

Ištekėjau už klasės gražuolio – po 20 metų sutiktas „moksliukas“ sukėlė nostalgiją (97)

DELFI Gyvenimo straipsnis, kuriame aiškinamos priežastys, kodėl sunku pamiršti pirmąją meilę, sukėlė prisiminimus ir DELFI skaitytojai. Ji pasidalino istorija, kai jaunystėje klasės „moksliukas“ visai netraukė jos dėmesio, bet sutikus jį po 20 metų, privertė viską permąstyti iš naujo.

Žmonių nuomonė pašiurpino: nesuprantu, kaip galima palaikyti eutanaziją (47)

Neseniai skaičiau apie moterį, kuri papuolė į Antakalnio ligoninę ir jos pakraupimą persipildymu. Daug komentatorių pasisakė už eutanaziją. Iš karto prisiminiau veterinarą, kuris 17 metų gydė mūsų katiną. Jis pasakė, kad gyvūnų buvimas paremtas komfortišku gyvenimu, tad kai buvo išsiaiškinta, kad serga vėžiu, pasiūlė užmigdyti.

Nebrangių atostogų idėja Lenkijoje: su žmona likome patenkinti šiuo sprendimu (10)

Galvojate kur įdomiai ir nebrangiai praleisti atostogas šią vasarą, tačiau Lietuvos pajūris nebetraukia? Rekomenduoju aplankyti Lenkijoje esančius Aukštuosius Tatrus.

Aplankytas Gardinas nuteikė maloniai: plačiai naudojamos prekės ten perpus pigesnės (72)

Smalsumas ir noras susipažinti su artimuoju užsieniu nuvedė į Gardiną, esantį Baltarusijoje. Nuo namų Lietuvoje iki Gardino centro vos 135 kilometrai.