Unikalus radinys Lietuvos pajūryje

 (109)
Baltijos jūra padovanojo Lietuvai nepakartojamą ir vienintelį tokį akmenėlį su natūraliai jame susiformavusiais gyvų objektų vaizdais. Šie objektai atvaizduoti taip tiksliai, lyg būtų nupiešti talentingo kūrėjo ranka. Ir visus juos sieja įdomios sąsajos.
© DELFI

Vilniaus universiteto Gamtos mokslo fakulteto mokslininkai patvirtino, kad tiek akmenėlis, tiek jame susiformavę vaizdai yra natūralios kilmės, tai yra, tokį unikalų ir tikrovišką spalvinį darinį sukūrė pati gamta. Visi vaizdai yra tik vienoje ovalo formos 17 kv.cm. plokščio akmenėlio pusėje. Šio mineralo amžius – daugiau kaip 500 milijonų metų. Iš Skandinavijos į Lietuvą pateko su slenkančiais ledynais. Rastas Baltijos pajūryje netoli Nidos.

Unikalus radinys Lietuvos pajūryje
© DELFI / Tomas Vinickas

Pasitelkę šiek tiek vaizduotės galėtume pateikti maždaug tokią vaizdo interpretaciją. Štai dvi moterys, labai harmoningai išsidėsčiusios viena kitos atžvilgiu ir sudarančios vientisą pavidalą. Moteris, laikanti kūdikį ant rankų (žr. Įdubą akmenyje), atrodo rami, švelni, pozityviai nusiteikusi. Tuo tarpu to paties veido kontūre matoma antroji moteris nusiteikusi daug griežčiau, jos veido išraiška kažko reikalaujanti, žvilgsnis atvirai įsakmus, nuotraukoje šie bruožai atrodo švelnesni.

O tų moterų galvas gaubia du aiškiai matomi gyvūnėliai. Vienas akivaizdžiai naminis, nes primena kudlotą šunelį, įsipainiojusį į ramios moters plaukų sruogas, o antrąjį sunku priskirti konkrečiai rūšiai. Pastarajame galima išskirti du pavidalus – mažąjį, įsitraukianti į moters vaizdinį ir antrą, didįjį, kurio kūnas pakyla beveik iki akmens ovalo krašto. Tuokart tas pats gyvūnas atrodo lyg būtų sunkiai sužeistas, nes jo kūne žiojėja gili įduba, primenanti didelę žaizdą.

Įdomu, kad matydami į šį nedidelį akmenėlį daugelis stebėtojų patiria išskirtinių pojūčių. Turbūt visi esame išgyvenę didžiulio dvasinio pakylėjimo akimirkų žvelgdami į žvaigždėmis nusėtą begalinę erdvę ar stebėdami didingus gamtos vaizdus. Pasirodo, net ir toks mažas akmenėlis dėl stebėtinai realistiško ir nepaprastai originalaus „piešinio“ bei atskirų jo dalių labai įdomių sąsajų gali užvaldyti mūsų protą, jausmus ir vaizduotę. Juk pradiniai šio unikalaus gamtos kūrinio „potėpiai“ turėjo būti atlikti dar tada, kai Žemėje nebuvo net paties žmogaus, o suakmenėjusio mineralo gludinimas, kaip savita tobulinimo forma, tęsėsi milijonus metų, kol negyvoji materija pasiekė tokį tikslų vėliau susiformavusios gyvosios materijos atvaizdavimą.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Pasižiūrėjau, kas piktinasi mokinių skundais – atradimai nustebino (31)

Atvirkščiai nei dvyliktokė, rašiusi DELFI redakcijai, aš prisistatysiu. Sveiki, mano vardas Monika. Nusprendžiau netylėti ir aš.

Gyvenu Vilniuje ir gaunu 300 eurų. Dar skundiesi? (343)

Pastebėjau, kad aplinkui kaip virusas plinta kalbos, kaip blogai Lietuvoje, kaip kainos kyla o atlyginimai – ne, kaip emigrantai grįžę skundžiasi ir pan. Nejaugi tikrai čia taip blogai? Esu 3 kurso studentė. Studijuoju valstybės finansuojamoje vietoje, nuolatinėse studijose (paskaitos vyksta pirmoje dienos pusėje). Gaunu 116 eurų stipendiją. Taip pat dirbu 0,5 etato ir gaunu apytiksliai 200 eurų per mėnesį. Mano mėnesinės pajamos yra šiek tiek didesnės nei 300 eurų.

Ko nori urėdai? (53)

Esu tas urėdas, kuris aplinkiniais keliais vis minimas žiniasklaidoje, tačiau nedrįstama įvardinti – kas gi jis toks? Patenkinsiu smalsumą – tas nedorėlis, kuris urėdu dirba nuo 1985 metų, esu aš.

Į Lietuvą grįžusi emigrantė pašiurpo: ar čia tikrai liko tik tokios moterys? (490)

Esu emigrantė. Jau 6 metus negyvenu Lietuvoje. Kvaila sakyti, bet na, mano laikais (dabar man trisdešimt), to, apie ką rašysiu, nebuvo. Galėčiau prisiekti, kad nuo 2010-ųjų iki 2017-ųjų daug kas pasikeitė. Ar čia tikrai liko tik „tuštutės“?

Žinių reportažas laimingai ištekėjusiai moteriai sugadino nuotaiką: priėmė skaudų sprendimą (478)

Man 31-eri, turiu du aukštuosius, esu laimingai ištekėjusi, o ir karjera klostosi labai neblogai. Biologinis laikrodis tiksi vis greičiau ir, rodos, nuolat primena – jau laikas. Tačiau esu tvirtai apsisprendusi – vaikų Lietuvoje ir Lietuvai tikrai negimdysiu. Kodėl? Atsakysiu.