Sprendimas, kurį priėmus balsuojantys prezidento rinkimuose negraužtų nagų eilėse

 (21)
Rašau Jums nusivylęs ka tik praėjusių prezidento rinkimų eiga ir ypač eilėmis bandant atlikti pilietinę pareiga. Tema sena ir apkalbėta jau ne kartą per kiekvienus rinkimus - elektroninis balsavimas.
© DELFI / Valdas Kopūstas

Nuomoju būstą Vilniuje, tad nesu deklaravęs gyvenamosios vietos. Taigi, pagal visas tvarkas - esu registruotas Vilniaus savivaldybėje (V.Sirokomlės rinkiminėje apylinkėje), kaip ir nemaža dalis miesto gyventojų. Nuo čia prasideda smagumai - nuėjus i vyriausiosios rinkimu komisijos oficialų internetinį puslapį ir bandant atsispausdinti balsavimo biuletenį, to padaryti nepavyko: nurodyta, kad biuletenį galiu gauti tik balsavimo vietoje. Tebūnie. Nors ir žinau, kad jau prie biuletenio atsispausdinimo lauks ilga eilė, keliauju balsuoti. Taigi, tiek savo, tiek ir kitų laiko ir pinigų jau sutaupyti nepavyko.

Atėjus į balsavimo vietą ~18 val. visas savivaldybės pirmas aukštas pilnas rinkėju. Kadangi praleisti eilėje valandą ar dvi gaila laiko, keliauju savais keliais ir tikiuosi atėjęs prieš pat 20 val. dar spėti atlikti pilietinę pareigą su mažesniais laiko kaštais. Atėjus po 2 val. vaizdas nepakitęs. Na ką gi, stoju į eilę ir aš. Po pusės valandos eilės gavau rinkimų biuletenį. Keliauju į kitą eilę - ką tik gautą biuletenį atiduoti. Atstovėjęs dar gerą pusvalandį prieinu prie balsavimo konvejerio.

Kadangi eilėje esu paskutinis - simbolizuoju darbo pabaigą visai gerai nusiteikusių žmonių saujelei. Tad iškart esu pasitinkamas plačia šypsena - džiugu. Konvejerio darbas prasideda - paimamas pasas, biuletenis.

Asmens duomenys suvedami į sistemą. Gavus palaiminimą kitas kolega prisega prie mano biuletenio atspausdinta ir sukarpytą lapeli su numerėliu – suprask, skaičiuoja rinkėjus. Toliau esu siunčiamas pas trečią darbuotoją. Jis dar kartą perrašo mano asmens duomenis ranka į didžiulį lapą ir jau gaunu balsavimo lapelį. Darbo metodai labiau primena XX a. sovietmetį nei technologijų prisunktą pasaulį. Kai bandau klausti, kam to reikia ir kodėl jau antrą kartą vykdoma mano identifikacija rankiniu būdu, gaunu paaiškinimą, kad „tokia tvarka“.

Tebūnie, gaila savo ir kitų laiko aiškintis. Dar akimirka balsavimo kabinoje, urna ir pilietinė pareiga atlikta. Taigi, užtrukau 1 val., kad atlikčiau pilietinę pareigą ir prisidiskutavau su eilėmis pasipiktinusiais piliečiais.

Kas galėjo būti greičiau ir paprasčiau šiame procese? Pirma į galva šaunanti mintis - elektroninis balsavimas. Turime vieną geriausių telekomunikacinių infrastruktūrų ne tik Europoje - pagal interneto spartą patenkame į pirmą penketuką, SIM kortelių skverbtis - viena didžiausių pasaulyje, priklausome pažangiausiems pagal elektroninio parašo paplitimą, Švedijos bankams kasdien dėkojame už internetinės bankininkystės prieinamumą, sėkmingai mokame deklaruoti elektroniniu būdu, susirašyti surašymuose bei esame viena labiausiai edukuotų aukštojo mokslo visuomenių. Bet balsuoti internetu vis nepavyksta.

Balsavimo saugumo ir konfidencialumo problemos? Deklaruoti, susirašyti ar atlikti kitas oficialias operacijas per e.vartus tai netrukdo – kuo rinkimai kitokie? Kyla klausimas, ko dar reikia pasekti kaimynų estų pavyzdžiu. Panašu, kad tiesiog politinės valios.

Klausantis aukščiausių šalies politikų viešų pasipiktinimų dėl prezidento rezultatų skaičiavimo trukmės (neva kuo daugiau kompiuterių, tuo ilgiau skaičiuojame), kyla abejonių, kam tie kompiuteriai naudojami balsavimo metu, jei viskas skaičiuojama ir žymima „rankomis“ žmonių.

Vyriausiosios rinkimu komisijos atstovai teisinasi personalo, kompetencijų bei lėšų stoka – vėlgi, visus šiuos aspektus kuo puikiausiai sprendžia internetinis balsavimas.

Ne ten ieškoma problemų. Jau nekalbant apie politikų viešus raginimus būti pilietiškais ir aktyviais per rinkimus. Nerūpi, oi, nerūpi jiems rinkėjų aktyvumas, valstybės lėšų taupa ir šiuolaikiškumas - tik asmeniniai reitingai. Bet neprarandame vilties – tai, kas neišvengiama, būtinai ateis anksčiau ar vėliau. Geriau anksčiau...

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Patarimai nuo ko pradėti verslą: labai svarbus aplinkinių palaikymas (63)

Matyti ir girdėti nusivylusiųjų gimtąja šalimi veidus Lietuvoje tapo taip įprasta, jog nenuostabu, kad beveik kas antras Lietuvos pilietis mintimis žemėlapyje jau skrenda „svajonių“ šalies link.

Ištekėjau už klasės gražuolio – po 20 metų sutiktas „moksliukas“ sukėlė nostalgiją (97)

DELFI Gyvenimo straipsnis, kuriame aiškinamos priežastys, kodėl sunku pamiršti pirmąją meilę, sukėlė prisiminimus ir DELFI skaitytojai. Ji pasidalino istorija, kai jaunystėje klasės „moksliukas“ visai netraukė jos dėmesio, bet sutikus jį po 20 metų, privertė viską permąstyti iš naujo.

Žmonių nuomonė pašiurpino: nesuprantu, kaip galima palaikyti eutanaziją (46)

Neseniai skaičiau apie moterį, kuri papuolė į Antakalnio ligoninę ir jos pakraupimą persipildymu. Daug komentatorių pasisakė už eutanaziją. Iš karto prisiminiau veterinarą, kuris 17 metų gydė mūsų katiną. Jis pasakė, kad gyvūnų buvimas paremtas komfortišku gyvenimu, tad kai buvo išsiaiškinta, kad serga vėžiu, pasiūlė užmigdyti.

Nebrangių atostogų idėja Lenkijoje: su žmona likome patenkinti šiuo sprendimu (10)

Galvojate kur įdomiai ir nebrangiai praleisti atostogas šią vasarą, tačiau Lietuvos pajūris nebetraukia? Rekomenduoju aplankyti Lenkijoje esančius Aukštuosius Tatrus.

Aplankytas Gardinas nuteikė maloniai: plačiai naudojamos prekės ten perpus pigesnės (72)

Smalsumas ir noras susipažinti su artimuoju užsieniu nuvedė į Gardiną, esantį Baltarusijoje. Nuo namų Lietuvoje iki Gardino centro vos 135 kilometrai.