Registrų centro kuriozai arba kaip pigiau įsigyti kitą įmonę

 (9)
Įsivaizduokite situaciją: turite UAB, o vieną rytą nubundate ir sužinote, kad pagal registrų centro duomenis ji jau priklauso kitam asmeniui. Ne ne, jūs jos nepardavėte, jos neperėmė dėl skolų, tiesiog kažkas nusprendė, kad nuo šiol įmonės savininkas bus jis. Ir tam jam nereikia jūsų leidimų, įmonės pirkimo sutarčių su jūsų parašu ir antspaudu ar kažkokių kitų, sveiku protu žiūrint, būtinų dokumentų.
© DELFI / Valdas Kopūstas

2014 metai. Europa. Lietuva. Vilnius. Minime dešimtmetį ES. Per tą dešimtmetį nuveikta daug, bet daug dar reikia nuveikti.

Mūsų vyriausybė draskosi marškinius kovodami su korupcija, sukčiavimu ir šešėliais. Teismai, teisėsauga ir policija nuolat atlieka titano darbą grumdamiesi su šiomis negandomis, ypač atsižvelgiant, kaip jiems trūksta resursų. Apie lėšų trūkumą mes girdime nuolat. Todėl, kai čia pat, vyriausybės panosėje, veši kone Šaraškino kontora - Registrų centras, taip norisi pasakyti: „Ei, kompetentingieji dėdės, pridėkite vieną papildomą nieko nekainuojantį punktą įmonių perregistravimo tvarkoje ir taip sutaupysite milijonus, kuriuos valstybė turėtų išleisti teismams ir tyrimams“.

Kalbant apie esmę - įsivaizduokite situaciją: turite UAB, o vieną rytą nubundate ir sužinote, kad pagal registrų centro duomenis ji jau priklauso kitam asmeniui. Ne ne, jūs jos nepardavėte, jos neperėmė dėl skolų, tiesiog kažkas nusprendė, kad nuo šiol įmonės savininkas bus jis. Ir tam jam nereikia jūsų leidimų, įmonės pirkimo sutarčių su jūsų parašu ir antspaudu, ar kažkokių kitų, sveiku protu žiūrint, būtinų dokumentų.

Norinčiam nusisavinti kažkokią įmonę, pavyzdžiui, UAB „Bim Bam“, užtenka susižinoti itin lengvai prieinamą informaciją - akcininko vardą, pavardę, asmens kodą, įmonės registracijos adresą; surašyti akcininko sprendimą, t.y, raštą, teigiantį, kad jūs naujas akcininkas, valdantis visas akcijas, ir kuriuo yra atleidžiamas ankstesnis įmonės vadovas ir paskiriamas jūs.

Tada, pridėjus akcininkų sąrašą ir kelias formas bei visus šiuos popierius pristačius į registrų centrą, už perregistravimą sumokėjus 50 Lt, oficialiai įmonė jau turi naujus savininkus. Ir kol teismas neįrodys priešingai, būtent jie bus laikomi teisėtais savininkais. Aš negaliu pasakyti, kiek kainuos tyrimas, teismas, kiek bus prarasta valdininkų, tyrėjų, teisėsaugos ir nukentėjusiųjų laiko, kol bus išspręsta šita situacija, tik žinau, kad užkirsti kelią tokiems protu nesuvokiamiems dalykams, valstybei nekainuotų nieko, tiesiog perregistruojant įmonę turėtų būti reikalavimas pateikti įmonės pirkimo pardavimo sutartį, ar bent kažkokį pardavėjo sutikimą ant servetėlės su jo parašu ir antspaudu. Nes šiuo metu Šaraškino kontorai nereikia absoliučiai jokių parašu, antspaudų, patvirtinimų ar dar kažko iš ankstesnio „Bim Bam“ akcininko dėl to, jog jis perdavė jums akcijas ir kad išvis žino, kas vyksta.

Taip ir nutinka tokios, švelniai tariant, kurioziškos situacijos, kai įmonė vieną dieną priklauso tau, o kitą dieną nuėjęs į banką gali sužinoti, kad įmonės sąskaitą jau ištuštino naujasis įmonės direktorius, kuris oficialiai ir turi priėjimą prie sąskaitų. Kaip, beje, ir visų registro centro tos įmonės dokumentų: balansų, pelno nuostolio ataskaitų, t. y. visko, kas reikalinga imant lizingą įmonės vardu.

Aš čia galėčiau plėstis ir daug visokių schemų sugalvoti, bet mano tikslas buvo ne pamokyti skaitytojus sukčiauti, o atkreipti dėmesį į tai, kad Registrų centre tam yra sudaromos itin plačios galimybės ir kad šią ydingą tvarką reikia labai skubiai tobulinti.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

DELFI pasiteiravus komentaro Registrų centro atstovo Aido Petrošiaus, jis sakė pats pamenantis tik du atvejus, kai pagal aukščiau nurodytą schemą buvo pasisavinta įmonė. Pasak A. Petrošiaus, šie atvejai buvo itin greitai išaiškinti ir informacija perduota teisėsaugai.

Pašnekovo teigimu, įvedus kitokią tvarką, nukentėtų 99 proc. sąžiningų verslininkų.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Aplankytas Gardinas nuteikė maloniai: plačiai naudojamos prekės ten perpus pigesnės (72)

Smalsumas ir noras susipažinti su artimuoju užsieniu nuvedė į Gardiną, esantį Baltarusijoje. Nuo namų Lietuvoje iki Gardino centro vos 135 kilometrai.

Įvertino muzikos festivalį Lenkijoje: įėjimas nemokamas, bet vargiai kartočiau (49)

Po skandalingai pasibaigusio „Granatos Live“ festivalio, daugelis skaitytojų pradėjo žiūrėti skeptiškai į masinius renginius. Taip jau sutapo, kad prieš savaitę pats buvau nuvažiavęs į vieną didžiausių pasaulio festivalių – „Woodstock“ Lenkijoje, kuris turėjo priminti legendinį koncertą tokiu pačiu pavadinimu JAV. Skaitykite toliau ir sužinosite, ar verta ten važiuoti.

Leidimas vedžioti augintinius paplūdimiuose papiktino: jei šuo su skafandru, tuomet pritariu (159)

DELFI paskelbta informacija, kad Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino naują tvarką, kai leidžiama eiti į paplūdimį su augintiniais, sukiršino DELFI skaitytojus. Gyvūnų mylėtojams džiūgaujant, skeptikai, deja, išsakė priešingą nuomonę.

Nusifotografavo prie Sosnovskio barščio – augalo dydis stebina (23)

DELFI skaitytojas Ričardas Suslavičius užfiksavo rekordinio dydžio Sosnovskio barštį ir pasidalino nuotrauka su redakcija.

Atostogavo Maltoje: jeigu jums tinka J. Basanavičiaus g. Palangoje, tada gal ir čia patiks (219)

Mes su žmona nemažai keliaujame ir bent du kartus per metus renkamės poilsines keliones į šiltus kraštus. Šį pavasarį nusprendėme aplankyti Maltą. Keliones paprastai planuojamės patys: ieškome viešbučių, bilietų, automobilių nuomų, renkamės viešbučius skirtinguose miestuose, kad per minimalų dešimties dienų laikotarpį galėtume aplankyti kuo daugiau vietų.