Prašymas prieš šventes: būkite budrūs ir skambinkite 112!

 (43)
Artėjant šventėms norisi kalbėti apie gražius dalykus. Tačiau kartais svarbu kalbėti apie tai, apie ką kalbėti reikia. O kalbėti reikia apie alkoholį ir vairavimą. Daugiausiai alkoholio vartojančioje Lietuvoje švenčių metu, be abejo, bus girtų vairuotojų. Apie tai jau puikiai parašė Andrius Tapinas, tačiau aš norėčiau pridėti kelis žodžius nuo savęs.
© DELFI skaitytojo nuotr.

Realybė skaudi – jau dabar žinome, kad bus skaudžių nelaimių. Ir vėl diskutuosime, reikšmingai aiškinsime, kad ši tema – ypač sunki, reikia šviesti, reikia suprasti, įsigilinti. Tačiau mūsų diskusijos ir pastangos absoliučiai nerūpi patiems pažeidėjams. Ir nerūpės. Jei žmogus yra toks kvailas, kad sėda už vairo girtas, jam žodis švietimas yra susijęs ne su mokymu, o su žvake ar elektros lempute.

Ir tai labai gerai matosi iš komentatorių profilių po straipsniais apie nubaustus girtuoklius už vairo. Buki, neargumentuoti, įžeidūs komentarai su krūvomis gramatinių bei skyrybos klaidų aiškiai rodo, kad pažeidėjai, kurie sėda už vairo girti, net neanalizuoja šios temos. Jie rašo, kad „nieko čia nepakeisi“, „skūndykas - ožys“, „mentai - gaidžej, būtū nepagavią, būtų normaliai davažęvęs“, „blayvi yrgi avarejų padaro“, „gaudykitią tykrus nusiakaltėlius“ ir kiti pasakiški perliukai, kurie, šiaip yra labai juokingi, bet tuo pačiu ir labai tragiški.

Šie komentatoriai patys yra nusikaltėliai, nes tokį elgesį ginti gali tik tokio pačio tipo kvailys. Jie yra viešai komentuojantys potencialūs žudikai, kurie pakaitomis, išvažiavę į gatves, keičiasi vietomis, keldami riziką nužudyti jus, jūsų vaikus, artimuosius, draugus.

Aš svajoju, kad kada nors, kai valstybinės institucijos bus atitinkančios laikmetį, kuriame dirba, policija suseks tuos komentatorius, susies juos su jų automobilių registracijomis ir sužymės tuos automobilius ir jų vairuotojus potencialių girtų vairuotojų sąraše. Juos stabdys naktimis, rytais, dienomis, juos tikrins tol, kol neišgaudys visų priliuobusių kaimiečių, kurie nesupranta, kokioje visuomenėje gyvena, kokios atsakomybės jiems priklauso ir kad jų veiksmai gali daryti ir daro didesnę įtaką aplinkai, negu jis galvoja, sėdėdamas už savo „Passato“ vairo.

Bet kol kas tai yra tik svajonės ir mums reikia pasikliauti vienas kitu. Kiekvienu sveiku ir nuovokiu savo šalies gyventoju. Mes privalome įdavinėti policijai girtus vairuotojus. Mes privalome skambinti policijai tada, ir ypač tada, kai mūsų artimieji ar draugai sėda už vairo girti. Juos turi pagauti, iš jų turi atimti teises, jie privalo nustoti vairuoti girti. Aš jokiu būdu neraginu jūsų dėl kiekvieno KET pažeidimo pulti skambinti policijai. Tikrai ne, neįsijauskime ir nesiblaškykime. Bet jei tik pamatome girtą, sėdantį už vairo, telefonas turi atsidurti rankoje.

Ir ne, tai nėra „stukalinimas“. Ne, tai nėra skundimas. Ne, jums neturi būti gėda. Tai yra visuomenės būdas tapti saugesne. Tai yra pastangos sudaryti sąlygas, kuriose vaikus galima išleisti į mokyklą be baimės. Tai yra protingo žmogaus pragmatiškas žingsnis išlikti ir klestėti. Nes girto gaidelio vairavimas yra tiesioginė grėsmė ne kažkam, o būtent tau ir tavo aplinkai. Nepamirškite, būtent taip ir yra – jei įduodi girtą vairuotoją, tau priklauso pagyros ir palaikymas. Jei sėdi už vairo girtas, tau priklauso pažeminimas, bauda ir automobilio konfiskavimas.

Neabejokite – kada mes į šį reiškinį žiūrėsime būtent taip, vairuotojai riešuto dydžio smegenimis bijos sėsti į automobilį girti, o joks teisinimas ar pravardžiavimasis nebus toleruojamas, tada mes nebeturėsime šios problemos. Bet niekas mums to ant lėkštutės neatneš. Turėsime šią tvarką pasidaryti patys.

Todėl per šias šventes būkite budrūs ir nedvejokite, jei pamatysite vykstantį pažeidimą. Nenusisukite ir pasielkite taip, kaip pasielgtų bet kuris pažengusios Vakarų pasaulio šalies pilietis. Kelkite ragelį, skambinkite 112, praneškite apie pažeidimą ir žinokite, kad galbūt kažkam išgelbėjote gyvybę. Gražių ir saugių Jums švenčių!

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite atsiųsti savo nuomonę? Rašykite el.paštu pilieciai@delfi.lt arba žemiau:

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Ištekėjau už klasės gražuolio – po 20 metų sutiktas „moksliukas“ sukėlė nostalgiją (77)

DELFI Gyvenimo straipsnis, kuriame aiškinamos priežastys, kodėl sunku pamiršti pirmąją meilę, sukėlė prisiminimus ir DELFI skaitytojai. Ji pasidalino istorija, kai jaunystėje klasės „moksliukas“ visai netraukė jos dėmesio, bet sutikus jį po 20 metų, privertė viską permąstyti iš naujo.

Aplankytas Gardinas nuteikė maloniai: plačiai naudojamos prekės ten perpus pigesnės (72)

Smalsumas ir noras susipažinti su artimuoju užsieniu nuvedė į Gardiną, esantį Baltarusijoje. Nuo namų Lietuvoje iki Gardino centro vos 135 kilometrai.

Įvertino muzikos festivalį Lenkijoje: įėjimas nemokamas, bet vargiai kartočiau (49)

Po skandalingai pasibaigusio „Granatos Live“ festivalio, daugelis skaitytojų pradėjo žiūrėti skeptiškai į masinius renginius. Taip jau sutapo, kad prieš savaitę pats buvau nuvažiavęs į vieną didžiausių pasaulio festivalių – „Woodstock“ Lenkijoje, kuris turėjo priminti legendinį koncertą tokiu pačiu pavadinimu JAV. Skaitykite toliau ir sužinosite, ar verta ten važiuoti.

Leidimas vedžioti augintinius paplūdimiuose papiktino: jei šuo su skafandru, tuomet pritariu (159)

DELFI paskelbta informacija, kad Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino naują tvarką, kai leidžiama eiti į paplūdimį su augintiniais, sukiršino DELFI skaitytojus. Gyvūnų mylėtojams džiūgaujant, skeptikai, deja, išsakė priešingą nuomonę.

Nusifotografavo prie Sosnovskio barščio – augalo dydis stebina (23)

DELFI skaitytojas Ričardas Suslavičius užfiksavo rekordinio dydžio Sosnovskio barštį ir pasidalino nuotrauka su redakcija.