Šiandien teko laikyti anglų kalbos egzaminą. Pati bjauriausia jo dalis kaip ir eilę metų - klausymo užduotys. Mano manymu, magnetofonas ne tik tarškėjo, barškėjo ir įrašo kokybė toli gražu ne aukščiausio lygio buvo, bet dar ir jo kolonėlės buvo nusuktos nuo klasės (kolonėlės buvo atsuktos ne į klasę, bet į vykdytojas!), kas tą prastos kokybės įrašą padarė išvis sunkiai girdimu.
Valstybinis anglų kalbos egzaminas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Man kas ketvirtas-penktas žodis buvo išvis negirdimas sėdint toli gražu ne pačiame klasės gale. Tiesiog gaila klasiokų ir klasiokių, kurios sėdėjo pačiame klasės kampe. Manau, ten žmonės jau net kas trečio žodžio išvis negirdėjo. Gerai mokėdamas anglų kalbą net ir negirdėdamas kas penkto žodžio dar turi šansų suprasti, ką jie savo dialoge kalba ir atmetimo būdu turi šansų atrinkti teisingąjį variantą, bet ką daryti, kai „Listening“ 4 dalyje klausia TIKSLAUS žodžio, o būtent jis ir nesigirdi su tokia „įranga“? Ten atmetimo būdu arba iš kitų žodžių jau nebeatsakysi, kad ir kaip gerai mokėtum kalbą. Negirdėjai - 0 balų ir byla baigta.

Puikus šios „Listening“ dalies iliustravimas būtų toks (pavyzdys ne iš šių metų egzamino, bet leidžia aiškiai susidaryti vaizdą): vyksta dialogas tarp dviejų žmonių apie namo stogą. Vienas jų sako: „Ar matei kokios spalvos ... (prapuola žodis) stogas?“. Antrasis atsako: „Taip, mačiau, ryškiai ... (prapuola žodis). Labai gražiai atrodo“. Ir tada prieš nosį turi klausimą: kokios spalvos buvo namo stogas? Po šimts, kaip tu gali atsakyti, jeigu NEGIRDĖJAI per tą siaubingą įrašą? Ir tuo labiau, kad ten žodžius reikia išgirsti ne „brown“ ar „green“, o tokius kaip „pace“ ir t.t. Ši egzamino dalis, mano manymu, iš esmės yra ydinga jau daugybę metų, nes priklauso ne tik nuo žinių, bet ir nuo: kokią vietą klasėje gausi (priekiniai suolai šalia magnetofono turi milžinišką pranašumą, palyginus su tais, kurie sėdi pačiame nuošaliausiame kampe nuo jo), taip pat kokios firmos yra tas nelemtas magnetofonas.

Jeigu gausi plerpiantį (kaip man teko), tai ir stiprios žinios nepadės išgirsti tų retai naudojamų žodžių. Daugiau šio nekokybiško ir netgi nesąžiningo egzamino (kuriame rezultatai iš dalies priklauso ne nuo žinių, o nuo pašalinių veiksnių) gyvenime man nebeteks laikyti, bet vardan ateities kartų norėčiau, kad „Listening“ dalis būtų taisoma. Bent jau kad nereikėtų rašyti tikslių žodžių junginių iš to klaikaus įrašo, nes to padaryti su tokia turima įranga tiesiog neįmanoma, net ir turint geras kalbos žinias.

Jeigu dialogo esmę dar gali suprasti iš kitų žodžių negirdėdamas kelių iš jų, tai tiksliai atsakyti, kokia frazė buvo pavartota kartais, tikrai neįmanoma. Negali atsakyti į klausimus apie tai, ko tiesiog negirdi. Sąžiningumo pridėtų kiekvienam abiturientui išdalintos ausinės, kuriose įrašą pateiktų kur kas aukštesne kokybe, bet ar tai įmanoma Lietuvoje? Turbūt tik kokioje Norvegijoje ar Šveicarijoje. Tad ar nebūtų geriau pakeisti dalį „Listening“ užduočių kokiais nors gramatiniais uždaviniais (kaip buvo sprendžiami vadovėliuose) arba netgi visą „Listening“ dalį pakeisti kalbėjimo įskaitos pažymiu? Taip būtų išties nustatomos abiturientų žinios pagal tai, ką jie iš tikrųjų žino, o ne tai, ką pavyko išgirsti vienam, bet nepavyko kitam dėl skirtingų sąlygų.

Patarimas esamiems vienuoliktokams, kurie kitais metais laikys anglų kalbos egzaminą ir sieks pačių aukščiausių įvertinimų: jeigu nebus tobulinama klausymo dalis, tai kitais metais laikykit ne valstybinį anglų kalbos egzaminą, o IELTS. Nes kitaip būdami net ir pačiais stropiausiais mokiniais atėję į valstybinį egzaminą galite būti pasodinti pačiame klasės gale ir klausymo dalį išspręsti kur kas blogiau už klasės geziuką, kuris sėdės tiesiai prieš magnetofoną. Būtent šitaip ydinga yra dabartinė sistema. Spėju, atlikus tyrimą pagal numerius, kur sėdėjo mokiniai, būtų lengvai pastebima tendencija, kad kuo didesnis kandidato skaičius (kuo toliau nuo magnetofono), tuo rezultatai silpnesni.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Šeštadienio rytą vyksta valstybinis anglų kalbos egzaminas dvyliktokams. Jį šiemet laiko net 21 892 kandidatai. Esate vienas iš jų? Pasidalinkite, kaip sekėsi!

Kas buvo sunkiausia, o kas lengviausia? Galbūt galite egzaminą palyginti su ankstesniųjų metų anglų kalbos užduotimis? Kaip manote, kiek balų galite gauti?

Savo mintimis galite dalintis šioje vietoje, spausdami pilką mygtuką, arba rašydami laiškus el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Egzaminas“.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nori sugriauti mitus: ekonomiškai tobulėjame žvėriškais tempais (427)

„Kai esi miręs, nežinai, kad tu miręs. Tik kitiems sunku. Lygiai taip pat yra, kai esi...

Kauno pokyčiai: net latviai ar estai klausia, kas čia vyksta (348)

Rašau kaip Kauno pilietis, kuris didžiuojasi vykstančiomis pertvarkomis mieste. Beveik neabejoju,...

Patarimai nuo ko pradėti verslą: labai svarbus aplinkinių palaikymas (67)

Matyti ir girdėti nusivylusiųjų gimtąja šalimi veidus Lietuvoje tapo taip įprasta, jog...

Ištekėjau už klasės gražuolio – po 20 metų sutiktas „moksliukas“ sukėlė nostalgiją (106)

DELFI Gyvenimo straipsnis, kuriame aiškinamos priežastys, kodėl sunku pamiršti pirmąją meilę ,...

Žmonių nuomonė pašiurpino: nesuprantu, kaip galima palaikyti eutanaziją (106)

Neseniai skaičiau apie moterį, kuri papuolė į Antakalnio ligoninę ir jos pakraupimą...

Top naujienos

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (125)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (157)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

V. Laučius. Kauno medžių apokalipsė (267)

Saugoti senus medžius reikia, labai gerai, kad žmonės juos bando ginti, bet stebina viena...

Kruopių miestelyje rastas sidabrinių litų lobis (14)

Akmenės rajone darbininkai aptiko lobį – iš žemės iškasė apie pusšimtį tarpukario litų...

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (426)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti (1)

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako „Boutique...

Pilvo pūtimas – ne tik prastos mitybos išdavikas: kokias ligas išduoda dujų kaupimasis

Skausmingas pilvo raižymas, spaudimas ir vis išeinančios dujos – nemalonūs pojūčiai, kurių...

Pietų pertrauka armėniškame restorane: užteko ir trijų šašlykų (6)

Vieni iš smagiausių pietų pertraukos atradimų būna tada, kai prieš vykdama nieko pernelyg daug...

Didžiausias išduotų paskolų būstui augimas – jau nebe sostinėje (7)

Keletą pastarųjų metų Vilniuje stebėtas būsto finansavimo rinkos aktyvumas išplito ir į kitus...

Ar žinote, kodėl rentgeno spinduliai dar vadinami X spinduliais? (5)

XIX a. pabaigoje vokietis Wilhelmas Conradas Rontgenas atrado naują elektromagnetinių spindulių...