Pedagogė turi patarimą tėveliams

 (14)
Kartais tėvai labiau nerimauja nei vaikas. Motina, ant mokytojos pečių permetanti visą atsakomybę dėl psichinės vaiko sveikatos, neapsvarsto galimybės, kad vaikas nerimauja jausdamas jos pačios nerimą. Paprastai šią emociją gana nesunku perduoti. Pati esu pedagogė.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Tiesa, dirbu su kiekvienu vaiku individualiai. Tėvai nė neįsivaizduoja, kad jų vaikas – veidrodis to, kas vyksta namuose. Veidrodis to, kas pasakyta ir nepasakyta. Tik paliesk temą, apie kurią vaikas būdamas vaikiškoje aplinkoje negalėtų išgirsti, ir jis atsiverčia nelyg knyga.

Pavyzdys. Viena mergaitė labai sunkiai priimdavo informaciją ir visada būdavo kritiškai nusiteikusi. Tai priėmiau kaip iššūkį, nes suprantu, kad sakydama „klausyk manęs“, nepriversiu vaiko savęs išgirsti. Tačiau ilgainiui išsikalbėjusi mergaitė lepteli savo mokytojai: „Na, žinoma, juk mokytojais tampa tie, kuriems nepasisekė karjera.“ Iš švelnių vaiko lūpų šie žodžiai buvo labiau nei skaudūs.

Mieli tėvai, taip šviesdami vaikus jūs pamirštate, kad vieną pusę paliekate tamsoje. Tėvai, kurie negerbia mokytojo, kasa savo vaikui duobę. Tėvai, kritikuodami mokytoją girdint vaikui, duobę gilina. Tėvų reikalavimai mokytojui didėja, tačiau savo liežuvio nesuvaldydami tuos reikalavimus jie verčia tokiais realiais ir apčiuopiamais kaip debesys. Gali juos matyti sklendžiant, bet pamėgink sugriebti ir… Jų nebėra.

Ar tai reiškia, kad mokytojo kritikuoti negalime? Žinoma, kad ne. Tačiau tam yra vieta ir laikas. Paskirtas pasimatymas ir vaiko ugdymo plano aptarimas. Jeigu turite priekaištų, susimildami, juos išsakykite neišreikšdami nepasitenkinimo, labiau rūpestis tegul tai būna. Jeigu sudėtinga šnekėti – užsirašykite. Dar niekada spaudimas neišlaisvino žmogaus talento. Sakau žmogaus, nes mokytojas net ir būdamas šios srities profesionalas, vis dar lieka žmogus ir pats gyvenimo mokinys.

Vaikai su metais kinta. Kinta jų mąstymas, elgsena, greitis. Tebūnie. Mokytojai mokosi priimti naujas žaidimo taisykles, jie yra geriausi žaidėjai, nepamirškite to. Vaiko leksikoje atsiradę nauji žodžiai taip pat išduoda jūsų nepasitikėjimą mokytoju.

„Ar tai pedagogiška?“, – klausia viena pirmokė. Jeigu jus kankina šis klausimas, mieli tėveliai, atsakymas: taip, tai pedagogiška, bet būčiau laiminga galėdama tai pasakyti jums asmeniškai. Tėveliai vengiantys mokytojo – patys menkiausi pagalbininkai. Per kelerius bendro darbo su jų vaikeliu metus jie nesugeba ateiti ir pasakyti „Laba diena, kaip sekasi mano atžalai?“

Jiems neįdomu? Nenorėčiau taip galvoti, tačiau labiau nenorėčiau, kad taip galvotų vaikas, kuris mato, kad tarp jo tėvų ir mokytojo nėra ryšio. Ryšio nebūvimas – nesaugumo sinonimas. Kartais vaikas jaučiasi nepagaunamas mele, atsikalbinėjime. Ryšys gi neužmegztas. „Šita mokytoja, pati kaip mokinė. Ko ji išmokys mano vaiką?“ Dar kartą, jūsų vaikai – jūsų gandonešiai. Šita mokytoja – jūsų vaiko draugė. Draugai – gyvenimo mokytojai.

Mes ne tik mokomės disciplinos, mes mokomės savigarbos ir pagarbos kitam žmogui. Mokomės socializavimosi, neapkalbinėjimo, vertinimo ir įsivertinimo, drąsos ir ištvermės. Mokomės išlikti vaikais, kol dar jais esame. Šita mokytoja – jūsų vaikų veidrodis.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Ištekėjau už klasės gražuolio – po 20 metų sutiktas „moksliukas“ sukėlė nostalgiją (91)

DELFI Gyvenimo straipsnis, kuriame aiškinamos priežastys, kodėl sunku pamiršti pirmąją meilę, sukėlė prisiminimus ir DELFI skaitytojai. Ji pasidalino istorija, kai jaunystėje klasės „moksliukas“ visai netraukė jos dėmesio, bet sutikus jį po 20 metų, privertė viską permąstyti iš naujo.

Aplankytas Gardinas nuteikė maloniai: plačiai naudojamos prekės ten perpus pigesnės (72)

Smalsumas ir noras susipažinti su artimuoju užsieniu nuvedė į Gardiną, esantį Baltarusijoje. Nuo namų Lietuvoje iki Gardino centro vos 135 kilometrai.

Įvertino muzikos festivalį Lenkijoje: įėjimas nemokamas, bet vargiai kartočiau (49)

Po skandalingai pasibaigusio „Granatos Live“ festivalio, daugelis skaitytojų pradėjo žiūrėti skeptiškai į masinius renginius. Taip jau sutapo, kad prieš savaitę pats buvau nuvažiavęs į vieną didžiausių pasaulio festivalių – „Woodstock“ Lenkijoje, kuris turėjo priminti legendinį koncertą tokiu pačiu pavadinimu JAV. Skaitykite toliau ir sužinosite, ar verta ten važiuoti.

Leidimas vedžioti augintinius paplūdimiuose papiktino: jei šuo su skafandru, tuomet pritariu (159)

DELFI paskelbta informacija, kad Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino naują tvarką, kai leidžiama eiti į paplūdimį su augintiniais, sukiršino DELFI skaitytojus. Gyvūnų mylėtojams džiūgaujant, skeptikai, deja, išsakė priešingą nuomonę.

Nusifotografavo prie Sosnovskio barščio – augalo dydis stebina (23)

DELFI skaitytojas Ričardas Suslavičius užfiksavo rekordinio dydžio Sosnovskio barštį ir pasidalino nuotrauka su redakcija.