Mane nežmoniškai sukrėtė V. Šapranausko mirtis. Prieš akis iškilo ne tokie tolimi prisiminimai, apėmė pyktis ir gailestis. Tą jausmą sunku iki galo suprasti, jei gyvenime nepatyrėte šitokios skaudžios netekties.

Internete ir knygynuose tikrai nemažai informacijos savižudybės tema, bet labai nedaug tokios, kaip išgyventi/padėti žmonėms, patyrusiems šitokią artimojo išdavystę. Net neabejoju, kad jūsų aplinkoje yra kolega, kaimynas, artimas draugas ar dar kažkas, kuris tai jau patyrė, o gal dar tik patirs, tad labai svarbu suvokti, kuom mes, paprasti mirtingieji, galime jiems padėti.

Ar žinote, kas labiausiai glumina ir skaudina savižudybės akivaizdoje? Neteisinga yra tai, kad daugiausia analizuojama yra auka „išėjusysis“, o tuos, kurie liko čia, žemėje, visą tai iškęsti, palaidoti, supakuoti daiktus, tarytum užmirštame. Nors dabar, šią akimirką, didžiausią pragarą išgyvena jie.

Paprastai išgirdus tokią naujieną, mes aktyviai svarstome, kodėl mirusysis, toks jaunas/gabus/talentingas/geras žmogus pasirinko būtent tokį problemų sprendimo būdą. Per laidotuves atnešame vainikėlį, pareiškiame užuojautą artimiesiems, mandagiai pasakome, kad „jei norėsi pasišnekėti, skambink ir rašyk, visada būsiu šalia“, bet patys dažniausiai vengiame kalbėti ta tema, klausti žmogaus, kaip gyja jo širdis, nes bijome, kad jam/jai tai bus nemalonu, o gal tiesiog bijome, kad žmogus išlies širdį, o mes nežinosime, ką atsakyti.

Savižudžio „paliktojo“ gyvenimas – kratinys emocijų ir išgyvenimų. Tokia patirtis yra gilus randas širdyje ir kone skaudžiausia išdavystė. Tokie žmonės retai kada sulaukia tinkamos pagalbos ir su savo skausmu tvarkosi patys ar psichologo kompanijoje. Labai liūdna, kad retas mokame nuoširdžiai paklausti ir pasikalbėti apie kito sielos skausmą, nemokame paguosti, išklausyti. Galbūt dėl to daug žmonių tiesiog užsidaro savyje ir apskritai su niekuom nesišneka.

Aš ne psichologė ir nesirengiu tokia būti. Nemanau, kad esu pati protingiausia ir teisiausia, tiesiog norėčiau patarti, kaip galite padėti artimam žmogui, kuris patyrė tokią netektį. Patikėkite, kad ir kaip ramiai žmogus iš šono atrodo – jo širdis verkia, o siela trokšta apkabinimo ir supratimo.

Noriu pateikti vieną esminį patarimą, viliuosi, kad jis kažkam padės, tad mano patarimas - būkite nuoširdūs visa savo esybe. Užuojautą nepakanka pareikšti atėjimu į laidotuves, vienkartiniu paguodos žodžiu ar vieno karto per mėnesį profilaktiniu skambučiu „iš mandagumo“. Užuojauta be nuoširdumo ir įsijautimo – kaip laiškas be teksto – lyg ir malonu gauti, bet nėra prasmės...

Nuoširdumas – tai stiprus įsijautimas į kito žmogaus skausmą ir realus noras jam padėti. Tad būkite šalia tokio žmogaus tiek, kiek galite sau leisti. Dažniau paskambinkite ar parašykite žinutę (ne iš mandagumo). Nebijokite tiesiai šviesiai paklausti, kaip jaučiasi, kaip gyja širdis (net ir praėjus metų metams).

Patikėkite šis randas širdyje neišnyksta niekada, bet nuoširdi meilė ir rūpestis vienas kitam veikia kaip tikrų tikriausias balzamas.

Na, o pabaigai citata (kiek pamenu iš Biblijos) - „nusidėjelis yra ne tas, kuris prieš save ranką pakėlė, o tas, kuris jos neištiesė, kad pagelbėtų“. Supraskite teisingai, niekas nėra kaltas, kad kažkas nusižudė, tai kiekvieno pasirinkimas, bet mes galime pasirinkti kitokiu žvilgsniu pažvelgti į šalia esančius žmones - su didesne meile. Tikiu, kad tai daug kam padėtų. Tad kitą kartą, kai pyksite ar „naglos“ troleibuso vairuotojos, pamąstykite, gal žmogus dabar duobėje, o jūs ją tik gilinate...

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Psichologinė pagalba telefonu

Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linija
Budi savanoriai konsultantai
8 800 28888 I-VII
visą parą
Vaikų linija
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
116 111 I-VII
11:00 - 21:00
Linija Doverija (parama teikiama rusų kalba)
Budi savanoriai konsultantai. Pagalba skirta paaugliams ir jaunimui.
8 800 77277 I-V
16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linija
Budi profesionalai, savanoriai konsultantai
8 800 66366 I-V
10:00 - 21:00
Vilties linija
Budi profesionalai, savanoriai konsultantai
116 123 I-VII
visą parą

800-ąją paslauga apmoka Socialinės apsaugos ir darbo ministerija iš Valstybės biudžeto lėšų.

Emocinė parama internetu

„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per dvi dienas
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/internetasAtsako per dvi dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per tris darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per tris dienas

Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt