Nuomonė. Viena svarbiausių priežasčių, kodėl Jūsų atlyginimas žemas

 (159)
Ar žinot žemų atlyginimų Lietuvoje priežastis? Jų šiaip tai gana daug, bet viena svarbesnių, apie kurią, mano galva, beveik niekada ir niekur neužsimenama, yra informacijos apie siūlomą atlyginimą stoka.
© DELFI / Karolina Pansevič

Informacijos trūkumas gerokai iškreipia darbuotojų derybines galias – jis nežino, ko gali tikėtis ir kas jam bus siūloma. Potencialiam darbuotojui tampa žymiai sunkiau įvertinti alternatyviąją naudą – tą naudą, kurią jis gautų kitoje įmonėje ar kitose pareigose. Pateiksiu absoliučiai hipotetinį, bet tuo pačiu labai realybę atitinkantį pavyzdį.

Sakykim, išgalvotas Ponas Tadas varto darbo skelbimų portalą. Jis baigęs Vadybą ir verslo administravimą Vilniaus Universitete ir norėtų įsidarbinti administratoriumi kokioje nors sostinės įmonėje. Kadangi šiuo metu nedarbas Lietuvoje yra ganėtinai mažas, jis randa daugybę pasiūlymų ir apsistoja ties dvidešimtimi jį potencialiai dominančių skelbimų. Darbo pobūdžiai atrodo visiškai vienodi, įmonės taip pat labai panašios. Paieškų pradžioje Ponas Tadas nutaria savęs pernelyg nevarginti ir išsiunčia savo gyvenimo aprašymus į pirmas dešimt darbą siūlančių darboviečių.

Už maždaug 1721 kilometro savo bute Londone sėdi kitas vėl visiškai išgalvotas veikėjas – Ponas Džonas. Kad galėtume palyginti, suvienodinkime abu personažus – tegul Džonas viename Jungtinės Karalystės universitetų baigė Vadybą ir verslo administravimą ir šiuo metu ieško administratoriaus darbo. Atsitiktinai (o gal ir ne visai) jis taip pat randa 20 dominančių skelbimų su identiška darbo specifika. Vis dėlto Džono paieškos yra gerokai efektyvesnės nei Tado, nes jis turi informacinį pranašumą. Absoliučioje daugumoje Didžiosios Britanijos darbo skelbimų yra nurodomas ir siūlomas darbo užmokestis – prabanga, kuria pasigirti lietuviški skelbimai negali. Ši informacija leidžia Džonui priimti jam naudingiausią sprendimą. Kadangi visi darbai atrodo maždaug vienodai įdomūs, jis juos surikiuoja pagal siūlomą atlyginimą nuo didžiausio ir išsiunčia savo gyvenimo aprašymus į „Top 5“ pozicijas.

Taigi, abu ponai išsiuntė po 5 Curriculum Vitae ir dalyvauja savotiškoje loterijoje. Vis dėlto, Džonas žino, kur dalyvauja ir ką gali „laimėti“. Tadas taip pat daugmaž nutuokia, kur dalyvauja, bet potencialus galimas darbo užmokestis jam yra paslaptis. Be jokios abejonės, Tadas derėsis dėl jam priimtino varianto, bet egzistuoja ganėtinai didelė tikimybė, kad pasiūlymas, kurį gautų, jo nenudžiugintų. Ir apskritai, jei būtų žinojęs tą užmokestį, kurį dominusios įmonės siūlo, tikėtina, kad savo gyvenimo aprašymus būtų siuntęs visai kitokia tvarka. O ir gavęs visai tinkamą pasiūlymą, jis galbūt neskubėtų jo priimti, nes žinotų, kad kitur už identišką darbą jam bus pasiūlytą daugiau.

Informacijos prieinamumas skatina konkurenciją. Jei ieškote naujo fotoaparato ir matote to paties modelio pasiūlymus skirtingose parduotuvėse gerokai skirtingomis kainomis, tikėtina, kad rinksitės finansiškai naudingiausią pasiūlymą. Tą puikiai supranta ir pardavėjai, todėl kainos parduotuvėse dažniausiai skiriasi nežymiai. Vis dėlto, jei kainos viešai nebūtų prieinamos, o tik po kelių pokalbių su kiekvienos parduotuvės vadybininku, konkurencija gerokai nutoltų nuo tobulosios ir kaina tikrai nesiektų ribinių išlaidų. Lygiai taip pat ir su darbo paieškomis – nežinodami, ką gautumėte kitur, labiau vertinsite tai, ką jums siūlo čia ir dabar.

Taigi, viską apibendrinant ir žiūrint iš makroekonominės perspektyvos – nenurodomi atlyginimai darbo skelbimuose reiškia, kad darbuotojas negali priimti jam geriausio sprendimo, nes paprasčiausiai neturi visos informacijos. Tai galiausiai lemia mažesnius atlyginimus ir neaiškias alternatyvas šalyje.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite pilieciai@delfi.lt

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Patarimai nuo ko pradėti verslą: labai svarbus aplinkinių palaikymas (63)

Matyti ir girdėti nusivylusiųjų gimtąja šalimi veidus Lietuvoje tapo taip įprasta, jog nenuostabu, kad beveik kas antras Lietuvos pilietis mintimis žemėlapyje jau skrenda „svajonių“ šalies link.

Ištekėjau už klasės gražuolio – po 20 metų sutiktas „moksliukas“ sukėlė nostalgiją (97)

DELFI Gyvenimo straipsnis, kuriame aiškinamos priežastys, kodėl sunku pamiršti pirmąją meilę, sukėlė prisiminimus ir DELFI skaitytojai. Ji pasidalino istorija, kai jaunystėje klasės „moksliukas“ visai netraukė jos dėmesio, bet sutikus jį po 20 metų, privertė viską permąstyti iš naujo.

Žmonių nuomonė pašiurpino: nesuprantu, kaip galima palaikyti eutanaziją (67)

Neseniai skaičiau apie moterį, kuri papuolė į Antakalnio ligoninę ir jos pakraupimą persipildymu. Daug komentatorių pasisakė už eutanaziją. Iš karto prisiminiau veterinarą, kuris 17 metų gydė mūsų katiną. Jis pasakė, kad gyvūnų buvimas paremtas komfortišku gyvenimu, tad kai buvo išsiaiškinta, kad serga vėžiu, pasiūlė užmigdyti.

Nebrangių atostogų idėja Lenkijoje: su žmona likome patenkinti šiuo sprendimu (43)

Galvojate kur įdomiai ir nebrangiai praleisti atostogas šią vasarą, tačiau Lietuvos pajūris nebetraukia? Rekomenduoju aplankyti Lenkijoje esančius Aukštuosius Tatrus.

Aplankytas Gardinas nuteikė maloniai: plačiai naudojamos prekės ten perpus pigesnės (72)

Smalsumas ir noras susipažinti su artimuoju užsieniu nuvedė į Gardiną, esantį Baltarusijoje. Nuo namų Lietuvoje iki Gardino centro vos 135 kilometrai.