Namuose gerai, bet svetur - saugiau: emigranto įspūdžiai po atostogų Lietuvoje

 (202)
Neseniai vienas mano bičiulis, po metų pertraukos sugrįžęs į Lietuvą keletui savaičių atostogų, džiūgavo susitikęs su būriu draugų ir namiškiais. Žmogus prisipažino, kad per metus laiko spėjo pasiilgti savo artimųjų, aplinkos, namų jaukumo. Įvairūs susitikimai ir netgi neeilinės pramogos naujo vienos televizijos žaidimo filmavime paliko malonų įspūdį, po kurio vaikinas tiesiog nebenorėjo grįžti į Angliją.
© Autoriaus nuotr.

Jis suvokia, kad savo šalyje – savas gyvenimas, aplinka, viskas, kas gera likę iš vaikystės prisiminimų, nors jau nemažai teko pakeliauti po įvairias Europos šalis. Tačiau, pasak bičiulio, jis pastebėjo, kad palyginti nedideliame miestelyje vis dar jaučiamas žmonių šaltumas, abejingumas ir susimąstę gatvės praeivių žvilgsniai.

Nuoširdaus, su šypsena veide bendravimo vis dar trūksta ne tik valdiškų įstaigų, bet parduotuvių, kavinių bei naktinių klubų darbuotojams. Emigranto manymu, tai darosi suprantama, nes užėjus į prekybos centrą, akis bado kasmet gerokai ūgtelėjusios kainos. Tuo tarpu atlyginimai beveik nepakilo. Pašnekovas sako, kad kartais būdavo sunku suvokti, iš kur ir kaip žmonės išgyvena. Nepaisant sustabarėjusių žmonių tarpusavio santykių, vaikinas prisipažįsta, kad mielai pasiliktų Lietuvoje, jeigu uždirbtų nors tris tūkstančius litų per mėnesį.

Tačiau ne vien sunkoka ekonominė žmonių padėtis glumino mano bičiulį. Jam, jau pripratusiam prie kitokio gyvenimo ritmo, žmonių ir aplinkos, kartais tapdavo nejauku netgi pereiti gatvę. Vaikinui atrodė, kad čia visi kažko bijo,ir lyg kokie darželinukai klusniai žengia per perėją degant tik žaliam šviesoforo signalui. O automobilių vairuotojai vis dar „valdo“ situaciją keliuose, ne itin dėmesingai reaguodami į pėsčiuosius. Tuo metu iš informacijos lietuviškuose naujienų portaluose emigrantai susidaro įspūdį, kad gimtinėje vis dar įvyksta daug avarijų, kuriose ne tik sudaužomi automobiliai, bet žūsta žmonės. Jungtinėje Karalystėje, vertinant įvairius statistinius duomenis avaringumas yra gerokai mažesnis, žmonių aukų taip pat žymiai mažiau. Tačiau žmonės gatvėse jaučiasi daug laisviau.

Tiesą sakant, ir man pačiam, prieš devynerius metus atvykusiam į Angliją, buvo keistoka, kad čia pėstieji nesivargina laukti žalio šviesoforo signalo, ir matydami, kad arti nėra transporto priemonės, drąsiai eina per kelią. Teko matyti taip elgiantis ir policijos pareigūnus. Tai kaip šitoje daugiakultūrėje visuomenėje pavyksta išvengti nelaimių? Ko gero, vienintelis atsakymas į tokį klausimą – gerai išvystyta kelių infrastruktūra.

Miestuose ir miesteliuose įrengtos vienos krypties eismo juostos, daug saugumo salelių. Todėl net lietuviams, atvykusiems savo automobiliu, nesunku priprasti prie atvirkštinio eismo (kairiąja kelio puse). Be to, čia niekas niekur neskuba, maloniai praleidžia pėsčiuosius perėjose. Pasak neseniai Lietuvoje viešėjusio bičiulio, tikėtina, kad ateis laikas, ir mūsų tėvynėje pasikeis eismo kultūra. Juo labiau, kad nemažai vairuotojų laikinai ar visam laikui grįžta atgal ir įgiję kultūringo vairavimo patirties padeda kelti eismo kultūrą. Gal ateis laikas ir laisvesniam žmonių mąstymui bei poelgiui, nes vien baime ir baudomis neįmanoma pasiekti tikslo.

Anglų niekas nebaudžia už tai, kad degant raudonam šviesoforo signalui einama per kelią.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Negailestingas moterų atsakas vaikinui, pasipiktinusiam savo mergina (240)

DELFI skaitytojui išdrįsus papasakoti atvirą savo meilės istoriją ir pasidalijus nuoskauda, kad jo mylimoji norėdavo, kad jis ją „visur vežiotų“ bei vaišintų, jaunas vyras sulaukė tokios moterų reakcijos, kokios turbūt nesitikėjo. Diskusijų skiltyje užuojautos nebuvo – daug parašiusių merginų stebėjosi jo elgesiu.

Mėnesio išlaidos: moteris suskaičiavo, kiek kainuoja išlaikyti vaiką (286)

Esu beveik 5 mėnesių mergaitės mama. Paskaičiuokime, kur yra išleidžiama mano 339 eurų siekianti vaiko priežiūros atostogų išmoka. Skaičiuojamos tik tos išlaidos, kurios skiriamos vaiko poreikiams tenkinti.

Trūko kantrybė – pažinčių svetainėje sutikau „barakudą“ (772)

Rašau pirmą kartą, todėl tai gali atrodyti kaip kratinys, bet turiu daug ką pasakyti ir šiuo straipsniu noriu atkreipi moterų dėmesį. Kviečiu jas apginti save dėl šmeižto, kurį apie jus paskleidė Jūsų lyties atstovė. Noriu pasidalinti savo draugystės istorija su mergina, kurią įsimylėjau, tačiau likau įskaudintas dėl to, kad viskas, ko ji tikisi iš vyrų, yra jos sąskaitų apmokėjimas. Na, o aš buvau išvadintas godžiu šykštuoliu ir man buvo pasakyta, kad tik tada, kai negailėsiu jai pinigų, galėsiu sugrįžti.

Ar išvažiuoti su J. Statkevičiumi iš Lietuvos? Turiu jums atsakymą (269)

Taip, rašau iš užsienio ir ne, nesu emigrantas, bent jau savęs tokiu nelaikau. Stebiu nuolatines batalijas interneto erdvėje ir komentarų apkasuose tarp sakančių „užsienyje geriau“ ir tarp tų, kurie „mylim Lietuvą ir jos neišduosim“. Ir taip pat noriu pasidalinti savo mintimis.

Suskaičiavau minimalias mėnesio išlaidas – kelių šimtų eurų niekaip nepakaktų (178)

„Minimali alga turi būti 1000 eurų per mėnesį, kad už ją būtų galima išgyventi. Visa kita yra nesąmonės ir „bobučių“ pasakojimai“, – piktinosi DELFI skaitytojas Mantas B., išdrįsęs viešai išdėstyti, kiek ir kam išleidžia per mėnesį. Kviečiame jo išlaidas palyginti su savosiomis ir pasidalinti, kaip šeimos finansus tvarkote jūs el.p. pilieciai@delfi.lt.