Mokyklų jaunųjų žurnalistų konkursas. Paraginimas: gyvenkime dėl savęs

 (3)
Vienas garsiausių pasaulio humanistų Erazmas Roterdamietis yra pasakęs: „Jei ant galvos akmuo nukrinta, tai tikra nelaimė, o gėda, negarbė, plūdimas ir piktos kalbos tiktai tiek gali būti pavadinti nelaimėmis, kiek mes juos pajuntame. Kas čia blogo, kai visi tave nušvilpia, jei tu pats sau ploji?“ Būtent paskutinis šios citatos sakinys verčia mane susimąstyti.
© DELFI / Tomas Vinickas

Mintys apie kitų žmonių įtaką mūsų gyvenimui pradeda dygti tarsi grybai po lietaus. Nė vienas nesame apsaugotas nuo apkalbų, tačiau kiekvienas turime teisę pasirinkti, kaip jas priimsime. Išgirsta skaudi replika vieną žmogų gali paveikti neigiamai, o kitam suteikti naujų jėgų. Mokėjimas atsiriboti nuo neigiamų dalykų nėra įgimtas instinktas, to reikia ilgai ir sunkiai mokytis. Tačiaujausmas, aplankantis to išmokus, – puikus. Vienas iš gero gyvenimo kriterijų, mano nuomone, yra mokėjimas džiaugtis savimi net tada, kai kiti tavo gyvenimą „maišo“ su žemėmis.

Turbūt daugeliui kilo mintis: lengva pasakyti – sunku padaryti. Tačiau, mielas žmogau, ar yra pasaulyje nors vienas asmuo, kuriam gimus buvo pasakyta: „Tavo gyvenimas bus lengvas, kaip pienės pūkas...“. Žinoma, ne kiekvienas gebame atsilaikyti prieš apkalbų sukeliamus „potynius“. Taip, skaudus žodis žeidžia, išgirsta neteisybė skaudina, o piktos kalbos dažnai priverčia išlieti ne vieną skaudžią ašarą.

„Prigimtis davė žmogui pakankamai tvirtybės, tik reikia ja pasinaudoti, sukaupti jėgas ir nukreipti jas savo naudai, o ne prieš save.“ (Seneka) Kiekvienas turime savyje atrasti stiprybės atsiriboti nuo neigiamų dalykų. Stiprumas – tvirto ir sėkmingo žmogaus charakterio bruožas. Per gyvenimą eiti pakelta galva, kai į tave „mėto“ akmenis, tikriausiai yra sunkiau nei įkopti į Everesto viršūnę, bet juk nieko nėra neįmanomo.

„...Kas čia blogo, kai visi tave nušvilpia, jei tu pats sau ploji?“ Ar įmanoma čia įžvelgti blogybę? Vargu. Žmogui duota tik viena galimybė, nė vienas negalime sudaryti sutarties su velniu ir kaip Faustas nugyventi dar vieną gyvenimą. Turime vieną šansą, kurį išnaudoti reikia 100 proc. Jei pradėsime gyventi dėl kitų, o ne dėl savęs, būsime laimingi? Svarbu daryti tai, kas tau patinka. Jei tau patinka klausytis repo – puiku. Mėgsti žiūrėti senus filmus, kolekcionuoti pašto ženklus, bėgioti vakarais, valgyti košę rytais? Daryk tai, net tuomet jei išgirsti kitų švilpimą.

Gyvenimas susideda iš kritimų ir pakilimų, kiekvieną jų dažniausiai palydi žmonių replikos, komentarai, apkalbos. Jei dėl kažkokio padaryto darbo ar poelgio esi laimingas, nors kitų nuomone toks neturėtum būti, ar nustosi tuo džiaugtis? Skamba juokingai, bet pripažinkime, kad kartais taip atsitinka ir realybėje. Neigiami atsiliepimai, nuomonės dažnai padaro didelę įtaką žmogaus gyvenimui. Visi esame skirtingi, turime kitokius pomėgius, draugus, įsitikinimus. Negalime būti vienodi. Nė vienas neturime teisės primesti kitam savo nuomonės ir supykti už tai, kad ji nėra priimama. Nėra blogai gyventi dėl savęs, daryti tai, kas patinka tau pačiam, nes kaip ir minėjau, turime tik vieną gyvenimą. Nereikia jo gyventi dėl kitų, antros galimybės pagyventi dėl savęs, deja, neturėsime.

Taigi, kiekvienas suvokiame, kad gėda, negarbė, plūdimas, piktos kalbos yra gyvenimo dalis. Vargu, ar tai kada nors pasikeis. Pesimizmo, pavydo kupinų žmonių buvo ir bus, jie niekur neišnyks. Svarbiausia tai, kaip mes su jais susitvarkome. Galime bandyti jiems įrodinėti savo laimingo gyvenimo teoriją, arba tiesiog ramiai gyventi toliau ir džiaugtis tuo, atsiribojant nuo visų švilpimų ir trepsėjimų. Išmokime pasiploti sau, nes dabartiniame pasaulyje sulaukti nuoširdaus palaikymo yra itin sunku. „Niekada nepamirškite, kad per jūsų karūnavimą ploja ta pati minia, kuri plotų ir per jūsų galvos nukirtimą. Žmonės mėgsta renginius.“

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

2016 m. DELFI ir Vilniaus Gabijos gimnazija skelbia Lietuvos mokyklų jaunųjų žurnalistų konkursą! Šis tekstas – 18 straipsnis konkursui.

Kviečiame jaunuosius mokyklų žurnalistus savo publicistinius tekstus, kurių apimtis siekia iki 400-500 žodžių, siųsti adresu gabijos.laikrastis@gmail.com. Konkursas vyks sausio 1-30 d. Jūsų atsiųsti tekstai bus publikuojami DELFI portalo rubrikoje DELFI Pilietis. Bus skiriamos dvi nominacijos – „Populiariausias jaunasis žurnalistas“ ir „Profesionaliausias jaunasis žurnalistas“. Prizus laimėtojams įsteigs portalas DELFI.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Patarimai nuo ko pradėti verslą: labai svarbus aplinkinių palaikymas (64)

Matyti ir girdėti nusivylusiųjų gimtąja šalimi veidus Lietuvoje tapo taip įprasta, jog nenuostabu, kad beveik kas antras Lietuvos pilietis mintimis žemėlapyje jau skrenda „svajonių“ šalies link.

Ištekėjau už klasės gražuolio – po 20 metų sutiktas „moksliukas“ sukėlė nostalgiją (98)

DELFI Gyvenimo straipsnis, kuriame aiškinamos priežastys, kodėl sunku pamiršti pirmąją meilę, sukėlė prisiminimus ir DELFI skaitytojai. Ji pasidalino istorija, kai jaunystėje klasės „moksliukas“ visai netraukė jos dėmesio, bet sutikus jį po 20 metų, privertė viską permąstyti iš naujo.

Žmonių nuomonė pašiurpino: nesuprantu, kaip galima palaikyti eutanaziją (67)

Neseniai skaičiau apie moterį, kuri papuolė į Antakalnio ligoninę ir jos pakraupimą persipildymu. Daug komentatorių pasisakė už eutanaziją. Iš karto prisiminiau veterinarą, kuris 17 metų gydė mūsų katiną. Jis pasakė, kad gyvūnų buvimas paremtas komfortišku gyvenimu, tad kai buvo išsiaiškinta, kad serga vėžiu, pasiūlė užmigdyti.

Nebrangių atostogų idėja Lenkijoje: su žmona likome patenkinti šiuo sprendimu (46)

Galvojate kur įdomiai ir nebrangiai praleisti atostogas šią vasarą, tačiau Lietuvos pajūris nebetraukia? Rekomenduoju aplankyti Lenkijoje esančius Aukštuosius Tatrus.

Aplankytas Gardinas nuteikė maloniai: plačiai naudojamos prekės ten perpus pigesnės (72)

Smalsumas ir noras susipažinti su artimuoju užsieniu nuvedė į Gardiną, esantį Baltarusijoje. Nuo namų Lietuvoje iki Gardino centro vos 135 kilometrai.