Kaip balsuoti, norint laimėti?

 (26)
Neišvengimai artėja Lietuvos Seimo rinkimai. Ką kas apie juos bešnekėtų, rinkimai yra taikus, bekraujis valdžios perversmas – geriau juk bekraujis, ar ne? Balsuokime!
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Nesunku įsitikinti, kad ne visi rinkėjai žino, koks yra rinkėjų paukščiukų ar kryžiukų sudėtų balsavimo biuleteniuose likimas. Čia trumpai aptarsime tik balsų skaičiavimo procedūrą. Patį Seimo rinkimų Įstatymą galite rasti čia, o jo trumpas komentaras yra čia.

Lietuva yra padalinta į 71 (maždaug vienodo didumo pagal rinkėjų skaičių) rinkimų apygardą, o kiekviena apygarda, kad būtų patogiau balsuoti, dalinama į mažesnes apylinkes. Kiekvienas rinkėjas, atvykęs į rinkimų apylinkę, gauna du biuletenius – balsavimui vienmandatėje ir daugiamandatėje apygardoje.

Vienmandačiame biuletenyje yra tik toje apygardoje besirungiančių kandidatų sąrašas, iš kurio rinkėjas pasirenka vieną asmenį. Tas kandidatas, kuris savo apygardoje surinks daugiausiai „kryžiukų“ (balsų), bus apygardos atstovas Seime. Čia yra šiokių tokių niuansų (kartais būtinas pakartotinis balsavimas ir pan.), bet esmė tokia – tas, kuris surinks daugiausiai balsų, paklius į Seimą.

Sudėtingiau yra daugiamandatėje apygardoje. Geografiškai tai ta pati apygarda, bet dabar rinkėjai kryžiuku pirmiausiai balsuoja už „teisingą“ partiją, o paskui dar atiduoda savo (vadinamąjį pirmumo) balsą už, jo manymu, „geriausius“ jos narius (į langelius biuletenio apačioje įrašo nuo vieno iki penkių skaičių, t.y., šių narių numerius sąraše, arba palieka langelius tuščius). Rinkimams pasibaigus, aiškinamasi kiek kryžiukų kiekviena partija surinko visoje Lietuvoje, ir priklausomai nuo jos sėkmės gauna daugiau arba mažiau (arba nulį) vietų Seime. Čia aptarsime tik vieną klausimą: kurie gerai pasirodžiusios partijos žmonės paklius į Seimą ir kaip tai priklauso nuo biuletenio užpildymo.

Tarkime, kad jums rūpi tik tiek, kad jūsų kandidatas (partijos sąraše jis, pavyzdžiui, yra 47-as) pakliūtų į Seimą. Tuomet bet kuriame rinkimų biuletenio apačioje esančiame langelyje įrašote 47 ir – štai! – jis jau turi vieną balsą (teisybė, po to dar reikės palaukti, norint sužinoti kiek balsų jis gavo iš kitų rinkėjų visoje Lietuvoje). Šį numerį galima įrašyti į vieną, du,tris, keturis ar visus penkis langelius – jūsų žmogus vis tiek gaus tik vieną jūsų balsą (visa tai aprašyta Įstatymo 66 straipsnyje ir čia).

Kaip balsuoti, norint laimėti?
© DELFI skaitytojo nuotr.

Apskritai, aš pats rekomenduočiau visada užpildyti visus penkis langelius tuo pačiu numeriu (arba skirtingais numeriais, jeigu žinote daugiau rimtų žmonių), tuomet niekas (kai niekas nemato) negalės papildomai įrašyti savo žmogaus numerio (manau, kad tai mažai tikėtina). Beje, balsavimo biuletenis ir kiekvieną rinkėją pasiekiantis leidinukas, mano manymu, kiek klaidina – nebūtina įrašyti penkių kandidatų numerius, užtenka vieno; teisinga redakcija būtų tokia – įrašykite iki penkių (arba – ne daugiau kaip penkių) kandidatų numerius.

Daug kas galvoja, kad tuomet, kai neįrašote nei vieno numerio, jūsų balsus gauna pirmieji penki sąrašo nariai. Taip nėra, nes tokiu atveju nei vienas pasirinktos partijos narys jūsų papildomo balso negaus (kandidatus reitinguos kiti). Antra vertus, jei iš tikro nepažįstate nei vieno rimto šios partijos nario (bet gal tuomet neverta ir balsuoti už ją?), galite rašyti bet kokius penkis sąrašo asmenis (pvz., 17, 29, 3, 48, 48; tvarka nėra svarbi) – tai bus jūsų laisvos valios, o ne partijos bosų, triumfas. Beje, praktika rodo, kad dažnai žmonės per daug pasitiki Obelimi Obelyte – jie negalvodami įrašo pirmus penkis sąrašo numerius (todėl ir vyksta tokios aršios kovos partijų viduje dėl aukštos pozicijos). O tiesą sakant, labai gaila – galėtų ir pagalvoti.

Taigi kryžiukų skaičius apsprendžia partijos sėkmę, t.y., partijos narių skaičių naujame Seime, o jūsų kandidato/kandidatų surinktų balsų skaičius – paklius jūsų žmogus/žmonės į Seimą ar ne. Bet tai bus spalio 9 d., o kol kas pasidomėkite partijų sąrašais (žr. čia), ten rasite įdomių dalykų. Pasidomėkite šiandien, o ne paskutinę dieną. Atsinaujinkime.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Patarimai nuo ko pradėti verslą: labai svarbus aplinkinių palaikymas (61)

Matyti ir girdėti nusivylusiųjų gimtąja šalimi veidus Lietuvoje tapo taip įprasta, jog nenuostabu, kad beveik kas antras Lietuvos pilietis mintimis žemėlapyje jau skrenda „svajonių“ šalies link.

Ištekėjau už klasės gražuolio – po 20 metų sutiktas „moksliukas“ sukėlė nostalgiją (97)

DELFI Gyvenimo straipsnis, kuriame aiškinamos priežastys, kodėl sunku pamiršti pirmąją meilę, sukėlė prisiminimus ir DELFI skaitytojai. Ji pasidalino istorija, kai jaunystėje klasės „moksliukas“ visai netraukė jos dėmesio, bet sutikus jį po 20 metų, privertė viską permąstyti iš naujo.

Aplankytas Gardinas nuteikė maloniai: plačiai naudojamos prekės ten perpus pigesnės (72)

Smalsumas ir noras susipažinti su artimuoju užsieniu nuvedė į Gardiną, esantį Baltarusijoje. Nuo namų Lietuvoje iki Gardino centro vos 135 kilometrai.

Įvertino muzikos festivalį Lenkijoje: įėjimas nemokamas, bet vargiai kartočiau (49)

Po skandalingai pasibaigusio „Granatos Live“ festivalio, daugelis skaitytojų pradėjo žiūrėti skeptiškai į masinius renginius. Taip jau sutapo, kad prieš savaitę pats buvau nuvažiavęs į vieną didžiausių pasaulio festivalių – „Woodstock“ Lenkijoje, kuris turėjo priminti legendinį koncertą tokiu pačiu pavadinimu JAV. Skaitykite toliau ir sužinosite, ar verta ten važiuoti.

Leidimas vedžioti augintinius paplūdimiuose papiktino: jei šuo su skafandru, tuomet pritariu (162)

DELFI paskelbta informacija, kad Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino naują tvarką, kai leidžiama eiti į paplūdimį su augintiniais, sukiršino DELFI skaitytojus. Gyvūnų mylėtojams džiūgaujant, skeptikai, deja, išsakė priešingą nuomonę.