JAV planai Sirijoje: išgelbėtoja ar okupantė?

 (46)
Po JAV sekretoriaus Johno Kerry oficialaus pareiškimo apie cheminio ginklo naudojimą tapo aišku, kad panašu, jog amerikiečių bei sąjungininkų pajėgos anksčiau ar vėliau pradės invaziją į Sirijos teritoriją. To priežastis - esą Basharo al Assado režimas panaudojo cheminį ginklą prieš sukilėlius. Tačiau ar tai nepanašiau į pretekstą stengiantis įtvirtinti įtaką Artimuosiuose Rytuose?
© Reuters/Scanpix

Juk naivu būtų manyti, kad Sirijos vadovas nesuprastų pasekmių panaudojęs tokį ginklą prieš savo šalies piliečius. Dar naiviau būtų galvoti, kad atlikus tokį veiksmą apie tai nesužinotų JAV ir nemėgintų imtis veiksmų. Taip elgtis B. al Assadui būtų visiškai nenaudinga ir neprotinga, nes jo likimas taptų aiškus. Kur kas didesnis interesas pastebimas iš sukilėlių pusės, kurie cheminio ginklo panaudojimo atveju gali tikėtis realios paramos kovojant prieš režimo pajėgas.

Pirmadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad nėra jokių įrodymų apie Sirijos pajėgų naudotą cheminį ginklą. Ar nebūtų protinga prieš pradedant tokio masto operaciją paviešinti faktus, įrodančius režimo kaltę? Užtikrinta JAV sekretoriaus retorika primena buvusio prezidento George'o Busho aiškinimus apie Irako turimus masinio naikinimo ginklus. 2003 m. prasidėjęs karas kainavo milijardus dolerių, o jokio ginklo taip ir nebuvo rasta. Civilių aukų skaičius Irake perkopė 100 tūkst., o JAV kareivių žuvo daugiau, nei buvo aukų per rugsėjo 11-osios atakas. Tokia karo, neturint jokių įrodymų, kaina.

Panašu, kad norint pradėti intervenciją į Artimuosius Rytus, net tarptautinė teisė tampa nebeaktuali. Juk intervencijos atveju parodomas ne tik šalies suvereniteto griovimas, tačiau ir faktas, jog nebūtina priimti Jungtinių Tautų rezoliucijos, leidžiančios panaudoti jėgą. Pasak Rusijos Užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo, „jėgos panaudojimas be JT Saugumo Tarybos sankcijos yra šiurkščiausias tarptautinės teisės pažeidimas“.

Pasaulyje vyksta daugybė konfliktinių situacijų, kasdien tūkstančius kartų pažeidžiamos žmogaus teisės, tačiau kaip pastebime, tai ne visada aktualu didžiosioms valstybėms. Iš Šiaurės Korėjos ištrūkę pabėgėliai pasakoja apie mirštančius iš bado žmones ar žiaurias egzekucijas prasižengusiems, tačiau, matyt, naudingųjų iškasenų ištekliai ten gerokai mažesni.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalinti savo nuomone ar įvykių Sirijoje prognozėmis? Rašykite el.paštu pilieciai@delfi.lt

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Kritikuojate jus gydžiusius medikus? Pagalvokite apie pasekmes (7)

Žodžio galybė – neišmatuojama ir nepervertinama. Jis gali iškelti į padanges, o gali... ir užmušti. Naujiena šiais laikais dažniausia telpa į kelias taupias eilutes. Tačiau vis tiek guodžiamės, kad tenka kapanotis neišbrendamame iš informacijos srauto, kuriame kai kada pasimeta tai, kas svarbiausia...

Graudi prognozė, kaip Lietuva atrodys po 2 metų (14)

Atsikeliu 2019 metų liepos 17 d. rytą ir, iš anksto paruošęs pusryčius, išleidžiu vaikus į mokyklą. Liko tik dvi savaitės iki mokslo metų pabaigos, tad berniukai su džiugesiu skuba į paskutines etnologijos pamokas.

Dirbu Palangoje – man gėda pasakyti savo atlyginimą (137)

Gyvenimas susiklostė taip, kad po studijų gavau darbą sanatorijoje Palangoje. Svajonė išsipildė, nes dirbu tai, ko visada norėjau, padedu žmonėms reabilituotis po sunkių ligų. Tik labai liūdna, kad mano darbas yra labai menkai apmokamas.

Auklėtojos elgesys lopšelyje šokiravo: pabėgome tą pačią dieną (76)

Norėjau papasakoti apie pirmą dieną viename darželyje. Atvykusios su dukryte, buvome maloniai sutiktos, tačiau kai nuėjome į lopšelio grupę, buvau nustebusi. Įėjusi išgirdau, kaip auklėtoja su šeimininke apkalbinėja mažus lopšelio grupėje esančius vaikus, kad neva kažkuriam vaikui iš jų grupės vystosi silpnaprotystė, o tėveliai nieko nedaro.

Namų darbams skirtas matematikos uždavinys supykdė tėvą: klausimas, ar aš sugebėčiau išspręsti (344)

Pastaruoju metu vis rašoma apie suprastėjusius vaikų pasiekimus. Bet man pačiam kyla klausimas, ar aš sugebėčiau išspręsti sūnui paskirtą uždavinį, neatspėjęs, ko nori uždavinio autorius.