JAV planai Sirijoje: išgelbėtoja ar okupantė?

 (46)
Po JAV sekretoriaus Johno Kerry oficialaus pareiškimo apie cheminio ginklo naudojimą tapo aišku, kad panašu, jog amerikiečių bei sąjungininkų pajėgos anksčiau ar vėliau pradės invaziją į Sirijos teritoriją. To priežastis - esą Basharo al Assado režimas panaudojo cheminį ginklą prieš sukilėlius. Tačiau ar tai nepanašiau į pretekstą stengiantis įtvirtinti įtaką Artimuosiuose Rytuose?
© Reuters/Scanpix

Juk naivu būtų manyti, kad Sirijos vadovas nesuprastų pasekmių panaudojęs tokį ginklą prieš savo šalies piliečius. Dar naiviau būtų galvoti, kad atlikus tokį veiksmą apie tai nesužinotų JAV ir nemėgintų imtis veiksmų. Taip elgtis B. al Assadui būtų visiškai nenaudinga ir neprotinga, nes jo likimas taptų aiškus. Kur kas didesnis interesas pastebimas iš sukilėlių pusės, kurie cheminio ginklo panaudojimo atveju gali tikėtis realios paramos kovojant prieš režimo pajėgas.

Pirmadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad nėra jokių įrodymų apie Sirijos pajėgų naudotą cheminį ginklą. Ar nebūtų protinga prieš pradedant tokio masto operaciją paviešinti faktus, įrodančius režimo kaltę? Užtikrinta JAV sekretoriaus retorika primena buvusio prezidento George'o Busho aiškinimus apie Irako turimus masinio naikinimo ginklus. 2003 m. prasidėjęs karas kainavo milijardus dolerių, o jokio ginklo taip ir nebuvo rasta. Civilių aukų skaičius Irake perkopė 100 tūkst., o JAV kareivių žuvo daugiau, nei buvo aukų per rugsėjo 11-osios atakas. Tokia karo, neturint jokių įrodymų, kaina.

Panašu, kad norint pradėti intervenciją į Artimuosius Rytus, net tarptautinė teisė tampa nebeaktuali. Juk intervencijos atveju parodomas ne tik šalies suvereniteto griovimas, tačiau ir faktas, jog nebūtina priimti Jungtinių Tautų rezoliucijos, leidžiančios panaudoti jėgą. Pasak Rusijos Užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo, „jėgos panaudojimas be JT Saugumo Tarybos sankcijos yra šiurkščiausias tarptautinės teisės pažeidimas“.

Pasaulyje vyksta daugybė konfliktinių situacijų, kasdien tūkstančius kartų pažeidžiamos žmogaus teisės, tačiau kaip pastebime, tai ne visada aktualu didžiosioms valstybėms. Iš Šiaurės Korėjos ištrūkę pabėgėliai pasakoja apie mirštančius iš bado žmones ar žiaurias egzekucijas prasižengusiems, tačiau, matyt, naudingųjų iškasenų ištekliai ten gerokai mažesni.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalinti savo nuomone ar įvykių Sirijoje prognozėmis? Rašykite el.paštu pilieciai@delfi.lt

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Nusprendė pasikeisti pensijos kaupimo sutartį – sulaukė pribloškiančio banko atsakymo (43)

DELFI nuolat matau tekstus apie tai, kaip sunku žmonėms gyventi – kaip per mažai jie uždirba, per daug išleidžia ir panašiai. Vieni sako „mes gyvename blogiausiai už visus“, kiti atgal šaukia tą patį. Man atrodo supratau, kas yra blogiausia – mus visus kasdien gąsdina ir perspėja, bet kai tik paklausi, ką gali dėl to padaryti, valstybė atkiša špygą.

Lietuvos kariai saugo mus, bet ar suteikiame jiems galimybes gyventi orų gyvenimą? (135)

Kiekvienas turime savo gyvenimą ir norime jį nugyventi oriai ir nemirti per anksti. Tam, kad būtume saugūs, apsaugoti nuo karo ir kitų grėsmių valstybėje, rūpinasi kariuomenė. Kariai saugo mus.

Asmeninis išbandymas – įveikti sunkūs kilometrai vaizdingoje Norvegijoje (5)

Ecotrail? Kodėl? Tiksliai net nežinau. Pirmas mano rimtesnis ultra bėgimas būtent ir buvo šios serijos pionierius – Ecotrail de Paris 80 km, o šią žiemą, kai jau netikėtai sužibo viltis išbristi iš traumų, atėjo nereali mintis įveikti visus Ecotrail serijos ultra bėgimus.

Naujasis Darbo kodeksas: vieniems atiteko žirgas, kitiems – sudėtingesnės darbo sąlygos (63)

Gyvenimas intensyvus, kiekviena diena sklidina naujienų, jų daug, ne visada įmanoma jas visas suvokti ir įvertinti. Svarbiausia naujiena laikyčiau Darbo kodekso pataisų priėmimą ir tikėtiną kodekso įsigalėjimą nuo liepos 1-osios dienos. Bandžiau suvokti kodekso naujumą ir galimą demokratijos plėtrą dirbantiesiems.

Moteris turi aukso vertės patarimą, kaip atpažinti neištikimybę (109)

Įtariate, kad sutuoktinis neištikimas? Turiu auksinį patarimą – atsakykite sau į vienui vieną klausimą: ar jis tebeužsiima ta veikla, kurios dėka susipažinote? Pavyzdžiui, eina į klubus, į mįslingas vakarones su draugais, į rungtynes, į golfo aikštyną? Deja, skaudi patirtis sako, jog tai yra, taip sakant, raudona vėliavėlė...