Ginčams dėl egzaminų netylant - apie reikalingus pokyčius

 (20)
Šiais metais kaltinimai egzaminų bei rašinių tematika vieni kitiems tiesiog „verda“. Skaitydamas mokytojų ir mokinių pasisakymus apie šių metų egzaminus, nejučiomis prisimenu jau ne kartą DELFI portale skaitytus Lietuvos literatūros kritikų straipsnius apie nuobodžiąją Lietuvos rašytojų literatūrą. Mielieji, leiskite paklausti: tai iš kur ta literatūra bus nenuobodi, jei mokiniai, karta iš kartos skaito tuos pačius kūrinius?
© DELFI / Kiril Čachovskij

Galiu trumpai pasidalinti savo patirtimi iš mokyklos laikų. Skaityti literatūros klasikų ir lietuvių kalbos mokytojų mėgiamą romaną „Altorių šešėly“ man asmeniškai buvo didžiausia kančia. Niekada nemėgau skaityti knygų, kur vieni aprašymai ir jokio veiksmo. Nueikite į gamtą ir pažvelkite į siūbuojančias medžių šakas. Pušų kvapas, paukščių čiulbesys ir čiurlenantis vėsus upelis šalia niekada neatstos negyvo knygos aprašymo. Lietuvių kalbos namų darbus dariau retai, tarsi maištaudamas prieš nusistovėjusią, mums, jaunimui, primetamą „literatūrinę švietimo sistemą“.

Vis dėlto mokytojas V. Toleikis teisus: „Neskaitęs knygos neparašysi rašinio“. Nors ir nepatiko pabodę Liudo Vasario sielos išgyvenimai, nemėgstu romanų klišių, kur moteris nuolatos įsimyli vieną, bet išteka už kito...

Vis dėlto knygas aš skaičiau. Bet skaičiau visai kitas, nei būdavo primestos pagal švietimo programą. Kaip manote, koks rezultatas? Ogi prieš mėnesį išleidau savo knygą „Šešėlių žaidimai“. Su ja ir į knygynus sugebėjau „prasimušti“. Šią knygą rašiau būtent tokią, kokių pasigesdavau mokyklos laikais. Gal ši knyga nors kiek užpildys tos „nuobodžiosios literatūros spragą“? Bet aišku viena - mums reikia pokyčių. O jaunimui reikia duoti daugiau laisvės savišvietai ir kūrybingumui, bet neįsprausti jų į primestus rėmus iš viršaus.

Tiesa, norėtųsi pabrėžti ir dar vieną problemą, kurios lyčių lygybės šalininkai nenori pastebėti švietime. Tai vėliau atsiliepia ir mokslo rezultatams bei lietuvių kalbos abitūros egzaminams. Gerbiamieji, skirtumai tarp berniuko ir mergaitės egzistuoja.

Mergaitės daugeliu atvejų yra ramesnės ir jų yra truputį kitoks pasaulio įsivaizdavimas. Juk ne paslaptis, kad moterys gali atskirti net dešimt baltos spalvos atspalvių, kai mes, vyrai, tik vieną - baltą. Taigi jos dažniausiai linkusios skaityti kitokias knygas nei vyriškoji pusė. O kokias knygas mėgsta skaityti nenuoramos berniukai? Tikrai jau ne nuobodžiąją „Altorių šešėly“. Jau kelis metus Lietuvoje pastebimos tendencijos, jog vaikinų raštingumo ir skaitymo įgūdžiai drastiškai prastėja. O kaip jie neprastės, jei berniukai verčiami skaityti moteriškas knygas?

Jaunas žmogus visų pirma yra maištininkas. O jaunas mokinys - juo labiau. Žinoma, šią problemą galėtų išspręsti daugiau vyriškos lyties mokytojų teigiamas pavyzdys bei pakoreguotas privalomų knygų sąrašas (žinoma, nenuskriaudžiant mergaičių). To ir palinkėsiu būsimiems abiturientams ir knygų skaitytojams bei rašytojams. Gero ir nenuobodaus skaitymo Jums.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Patarimai nuo ko pradėti verslą: labai svarbus aplinkinių palaikymas (31)

Matyti ir girdėti nusivylusiųjų gimtąja šalimi veidus Lietuvoje tapo taip įprasta, jog nenuostabu, kad beveik kas antras Lietuvos pilietis mintimis žemėlapyje jau skrenda „svajonių“ šalies link.

Ištekėjau už klasės gražuolio – po 20 metų sutiktas „moksliukas“ sukėlė nostalgiją (96)

DELFI Gyvenimo straipsnis, kuriame aiškinamos priežastys, kodėl sunku pamiršti pirmąją meilę, sukėlė prisiminimus ir DELFI skaitytojai. Ji pasidalino istorija, kai jaunystėje klasės „moksliukas“ visai netraukė jos dėmesio, bet sutikus jį po 20 metų, privertė viską permąstyti iš naujo.

Aplankytas Gardinas nuteikė maloniai: plačiai naudojamos prekės ten perpus pigesnės (72)

Smalsumas ir noras susipažinti su artimuoju užsieniu nuvedė į Gardiną, esantį Baltarusijoje. Nuo namų Lietuvoje iki Gardino centro vos 135 kilometrai.

Įvertino muzikos festivalį Lenkijoje: įėjimas nemokamas, bet vargiai kartočiau (49)

Po skandalingai pasibaigusio „Granatos Live“ festivalio, daugelis skaitytojų pradėjo žiūrėti skeptiškai į masinius renginius. Taip jau sutapo, kad prieš savaitę pats buvau nuvažiavęs į vieną didžiausių pasaulio festivalių – „Woodstock“ Lenkijoje, kuris turėjo priminti legendinį koncertą tokiu pačiu pavadinimu JAV. Skaitykite toliau ir sužinosite, ar verta ten važiuoti.

Leidimas vedžioti augintinius paplūdimiuose papiktino: jei šuo su skafandru, tuomet pritariu (159)

DELFI paskelbta informacija, kad Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino naują tvarką, kai leidžiama eiti į paplūdimį su augintiniais, sukiršino DELFI skaitytojus. Gyvūnų mylėtojams džiūgaujant, skeptikai, deja, išsakė priešingą nuomonę.