Erdvė, kuri išniekino draugystę – „Facebook“

 (177)
„Velniop ta ekonominė krizė ir visas pasaulis. Velniop aktualijos ir ateities perspektyvos“, – mąsto paauglys, kasvalandinis „Facebook“ vartotojas. Jam svarbiausi yra draugai – virtualūs, išgalvoti, idealizuoti. Žinau, norite išgirsti, kad jaunuoliui svarbūs tėvai, bet kai kuriems paaugliams tai sunku pasakyti: juk tėvai (globėjai) nevergauja „Facebook“, jie tikri, kasdieniški ir klystantys.
© Corbis

Pirmieji žingsniai

Eilinis Lietuvos paauglys. Pagal socialinę padėtį vidutiniokas, pagal mokslo rezultatus – silpnesnis už vidutinioką, pagal charakterį – flegmatikas  intravertas. Turėjo kelis draugus, hobį – konstruoti medinius namelius. Šeimą turėjo, bet šita jam buvo nesvarbi, nors tėvams jis – svarbiausias.

Socialiniai tinklapiai. Pamirškime morališkai pasenusią „one.lt“ – jaunuolis nusprendė, jog laikas užkariauti „veidaknygės“ erdves.

Jis susikuria anketą, padirbėjęs su nuotraukų redagavimo programa, išgertuvių atvaizdą padaro tinkamą savajam profiliui ir kyla į kovą.

Pirmieji į „draugų sąrašą“ gula jo tikrieji draugai – visi trys. Greta patupdomi bendraklasiai ir netgi vaikinas, parduodantis jam medieną nameliams. „Va, kiek jau draugų turiu, – šypsosi mūsų herojus, – netgi dvidešimt tris. Maža!“

Į „draugų sąrašą“ atgula visi iš matymo pažįstami bendramoksliai. Jau septynios dešimtys. Maža. Jaunuolis varto „draugų“ anketas ir ieško patrauklių „draugų draugų“. Juos pavertęs savo „draugais“ jis kyla į išsamią „draugų draugų draugų“ peržiūrą. Ir taip toliau. Kol „draugų sąrašas“ neturi triženklio, o kai kuriais liūdnais atvejais – keturženklio skaičiaus, tol mūsų intravertas (bet komunikacijos gigantas) nenurimsta.

Didysis valymas

Prabunda virtualaus fronto karys. Paėmęs net aštuonis šimtus dvi tvirtoves, ir vėl neria į mūšį už savo svorį „veidaknygėje“. Būtina padaryti valymą, pašalinti iš draugų rato nereikalingus elementus.

Štai simpatiška mergina. Nepažįstama ir, matyt, psichiškai nesveika. Ji turi tik dvidešimt draugų. Turbūt gyvena gūdžioje girioje. Arba yra atstumtoji. „Reikia šalinti!“ – nusprendžia komunikacijos gigantas ir šaltakraujiškai mažina savo „draugų“ skaičių.

Taip pat šalinamos merginos, kurios pasiskelbusios, jog draugauja su kuo nors, yra susižadėjusios, įsipareigojusios. Nenustebkite – paieškojus rastumėme vedusių dvylikamečių mergaičių...

Herojus apskaičiuoja, kiek procentų jo draugų yra merginos ir kiek procentų – vaikinai. Vaikinų net 32 proc. „Per daug. Dar kas įtars, kad aš gėjus“, – nusprendžia jis ir mikliai mažina vaikinų procentą iki 0. Lauk iškrenta trys jo draugai ir vaikinas, parduodantis medieną nameliams. Ak, tiesa, vienas vaikinas ten lieka – jis pats.

Aksesuarai

Mūsų didvyris neria į įvairias programėles ir kitus niekučius. Veidaknygė jam kasdien praneša apie jo dienos meilę, dienos draugę, dienos alkoholinį gėrimą ir net dienos pozą – „Kada nors tai bus aktualu“, – šypsosi komunikacijos gigantas.

Vaikinas rašo komentarus po savo draugių nuotraukomis ir pranešimais. Iš pradžių apsiriboja dvitaškio ir skliaustelio kombinacija – šypsenėle. Kiek įgudęs netgi išlemena „patinka“ arba „gražu“. Štai po vienos merginos nuotraukomis jis parašė daugybę komentarų – po kiekviena iš šimto nuotraukų – tris. „Greit reiks pasiūlyti draugauti“, – šypsosi virtualaus fronto maršalas žvelgdamas į realybėje nematytos merginos atvaizdus.

Juk reikia tų aksesuarų – triženklio draugų sąrašo, draugysčių su galbūt net neegzistuojančiomis merginomis. Tiesiog reikia.

Du viename, arba visai kaip „Nescafe“

Prie kompiuterio jis - komunikacijos galiūnas. Realybėje – nykus, pilkas, niekuo neišsiskiriantis paauglys. Vis dėlto, tai netrukdo retkarčiais sulieti abiejų savo pusių į vieną ir pasipuikuoti prieš tris „realiuosius draugus“: „Kas jūs prieš mane, aš turiu net šešis šimtus keturiasdešimt „Facebook“ draugų, o jūs?“ Kai trejetukas jo paklausia, kiek iš tų šimtų jis pažįstąs, herojus nelaukdamas atkerta: „Visus“.

Nuoširdžiai - nė vieno.

Kontaktų gausos svarba, kaip pasakys komentatoriai

Nuspėju, ką pasakys skaitytojai. „O kas čia bloga turėti daugybę kontaktų?“ Nieko blogo pažinoti daug žmonių. Pažinoti.

Julijus Cezaris, žymusis Romos karvedys, pažinojo visus savo karius, galėjo pasakyti apie jų šeimyninę padėtį ir įvairias problemas. Bet nejaugi didelė dalis jaunų lietuvių – julijai cezariai? Ar gali penkiolikmetė iš Kelmės žinoti daugiau žmonių nei studentų mėgstamas Vilniaus universiteto dėstytojas? „Facebook“ sako, jog gali.

Suprantu žmones, turinčius iki šimto kontaktų. Galbūt tai tikrai daug bendraujantys, viešoje erdvėje aktyvūs piliečiai, kuriems svarbu palaikyti ryšius su masėmis. Tačiau niekaip negaliu suprasti žmonių, kurie „draugo“ vardą suteikia nepažįstamam žmogui. Ar taip nemenkinate savo tikrųjų draugų, gerbiami veidaknygės vartotojai? O gal jums jau tas pats, nes įvairūs socialiniai tinklapiai iškreipė požiūrį į draugystę?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Moteris turi aukso vertės patarimą, kaip atpažinti neištikimybę (77)

Įtariate, kad sutuoktinis neištikimas? Turiu „auksinį“ patarimą – atsakykite sau į vienui vieną klausimą: ar jis tebeužsiima ta veikla, kurios dėka susipažinote? Pavyzdžiui, eina į klubus, į mįslingas vakarones su draugais, į rungtynes, į golfo aikštyną? Deja, skaudi patirtis sako, jog tai yra, taip sakant, raudona vėliavėlė...

Melu prasidėjęs tarnybinis romanas pateikė ne vieną siurprizą (63)

Tai buvo pirmoji mano diena naujajame darbe. Galvoje sukosi įvairiausios mintys: kaip man seksis? Kokie žmonės čia dirba? Ar pritapsiu? Iš tikrųjų, sekės gana sunkiai: nepavykdavo rasti reikiamų dokumentų, ne kartą teko paklaidžioti įstaigos suktais koridoriais ieškant tam tikro kabineto, o ir kalbant telefonu su klientais padariau ne vieną klaidą.

Apskaičiavo prabangų savaitgalio poilsį Palangoje: pagaliau nemačiau čeburekų pardavėjų (81)

Pastebėjau tokią tendenciją – Lietuvos gyventojai (arba labiau tie, kurie dar liko Lietuvoje), vis dažniau renkasi užsienio kurortus ar turistinius miestus. Dabar retai kada tai būna uždari miesteliai kaip Šarm el Šeichas ir Hurgada Egipte ar Marmario kurortas Turkijoje.

Jaunuolio išpažintis: sulaužytas vyriškas pažadas privertė save įvertinti iš naujo (27)

Buvome kurso draugai. Neslėpsiu, kad Greta (herojų vardai pakeisti – DELFI) man patiko. Pats tuo metu draugės neturėjau, o Greta jau daug metų draugavo su Martynu. Kaip teigia liaudies išmintis, draugas – ne siena, galima pastumti.

Po vyro neištikimybės jaučiausi sugniuždyta, bet draugės patarimas privertė viską permąstyti (163)

Jaunystėje galvojau, kad meilė – jaunų žmonių reikalas. Atrodė,- net nepadoru glaustytis, meiliai šnibždėtis, dūsauti, žiūrėti vienas kitam į akis, laikytis už rankučių tėvų amžiaus vyrams ir moterims. O kur dar širdis draskančios kančios, aistros ir pavydo scenos – joms apskritai suaugusiųjų gyvenimuose neturėtų būti vietos. Bet metai bėgo, jaunystė greitai liko praeities prisiminimuose, veidą išvagojo raukšlių vagelės, užaugo vaikai...