Besisielojantiems abiturientams: ar tikrai galite mokytis universitete?

 (27)
Nacionalinio egzaminų centro mėtomi ir vėtomi abiturientai, pastaruoju metu internetas mirga marga nuo jūsų skundų dėl „ašaras spaudžiančių, iš Lietuvos jaunuosius talentus vejančių“ valstybinių egzaminų.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Mane stebina vienas dalykas - mokyklą baigiau vos prieš trejus metus ir, nors mūsų egzaminai (kaip ir įprasta dvyliktos klasės egzaminams) nebuvo lengvi, nors jau irgi turėjome internetą (tiesa, jis nebuvo prieinamas tiek, kiek dabar), mes kažkokiu būdu sugebėjome nesiskųsti spaudai ir plačiajai visuomenei, kaip baisiai NEC'as sugriovė mūsų, vargšų abiturientų, gyvenimus.

Kai skaitau jūsų paauglišku maksimalizmu persmelktus laiškus, darosi ir pikta, ir juokinga. Tiesa, ne man vienai, o dar ir kokiems 90 procentų mano „Facebook“ draugų – medicinos, inžinerijos, teisės ir kitų specialybių studentams, taip pat jau visus norėtus mokslus baigusiems jauniesiems specialistams.

Žmonėms juoką kelia jūsų, mielieji, tvirtinimai, jog „egzaminai kasmet sunkėja“ ir vieninteliai vargšai abiturientai esate jūs. Suprask, iš ankstesnių laidų dvyliktokų buvo mažiau reikalauta? Kada gi baigiamieji egzaminai nebuvo sunkūs? Ir argi turėtų būti kitaip? Iš visų „atvirų dvyliktokų laiškų“ atrodo, kad šie žmonės puikiai žino, kaip reikia kovoti už savo teises, kad apie neteisybę visuomenė turi sužinoti. Ir tai nėra blogai. Nebūtų, jei būtų kalbama ne apie valstybinius dvyliktos klasės egzaminus. Šiame kontekste atrodote panašesni ne į protingus jaunuolius, žinančius, ko nori iš gyvenimo, o viso labo į nebrendylas, save ir savo draugus Lietuvos žmonėms nupiešiančius kaip visišką skystuolių kartą, kuri viešai bando pateisinti savo blogą pasiruošimą egzaminams ir vaikiškai visą kaltę „sukrauna“ NEC‘ui.

Dvyliktos klasės egzaminai tikrai nebuvo ir nebus sunkūs tiems, kurie sąžiningai mokėsi iki jų. Pasikalbėkite su savo vyresniais draugais, kurie egzaminus išlaikė labai aukštais balais – garantuoju, daugelis jų netgi sakys, kad prieš egzaminą beveik nesimokė, tik atsipalaidavę pakartojo esminius dalykus, nes juk viską išmoko nuosekliai dirbdami tuos 12 metų. Besiskundžiančių, jog egzaminai per sunkūs, žinoma, buvo ir kai baigiau aš. Visada jų buvo. Bet įprastai nepasitenkinimo žodžiai ir prakeiksmai, skirti užduočių sudarinėtojams, skambėdavo iš lūpų tų žmonių, kurie „susiimdavo“ tik dvyliktoje klasėje arba „nesusiimdavo“ visai. Ir tie skundai skambėdavo pokalbiuose su draugais, tėvais ir mokytojais, o ne visuose portaluose, tarsi tai būtų pasaulinės reikšmės katastrofa.

Mieli dvyliktokai, jeigu jūs apsiašarojate pamatę anglų kalbos egzamino užduotis ar nepaliaujate piktintis lietuvių kalbos patikrinimo subjektyvumu, kaip galvojate, ar tikrai galite mokytis universitete? Čia jūsų kas pusmetį (o gal kas pusantro mėnesio) lauks egzaminai, dešimtis kartų sunkesni negu mokykloje. Tokie egzaminai, kuriems įsisavinti reikės, atrodo, begalę informacijos; egzaminai, į kuriuos atėję ne visada rasite klausimus, esančius dalyko programoje. Ir taip bus visuose geriausiuose Lietuvos universitetuose.

Į tokius universitetus, į prestižines specialybes reikia atrinkti tik geriausius mokinius. Negi verkšlenantiems dėl per sunkaus valstybinio egzamino vieta gerame universitete? Manau, kad ne. Tiek dėl žinių trūkumo, tiek dėl emocinio nestabilumo. Būtent dėl tos priežasties brandos egzaminai niekuomet lengvi ir nebuvo.

Vos nepamiršau – prašau, liaukitės grasinti, kad emigruosite iš tos „talentus išvejančios“ mūsų šalies. Jei jūs galvojate, kad tokiais pareiškimais kažkam įkasite ar priversite susimąstyti, tai tiesiog norėčiau pasakyti, kad konkurencija Lietuvos universitetuose ir be jūsų bus labai didelė. Sėkmės.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Pasidalinkite savo mintimis ir patirtimi. Taip pat galite susisiekti su DELFI el. paštu pilieciai@delfi.lt


Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Patarimai nuo ko pradėti verslą: labai svarbus aplinkinių palaikymas (61)

Matyti ir girdėti nusivylusiųjų gimtąja šalimi veidus Lietuvoje tapo taip įprasta, jog nenuostabu, kad beveik kas antras Lietuvos pilietis mintimis žemėlapyje jau skrenda „svajonių“ šalies link.

Ištekėjau už klasės gražuolio – po 20 metų sutiktas „moksliukas“ sukėlė nostalgiją (97)

DELFI Gyvenimo straipsnis, kuriame aiškinamos priežastys, kodėl sunku pamiršti pirmąją meilę, sukėlė prisiminimus ir DELFI skaitytojai. Ji pasidalino istorija, kai jaunystėje klasės „moksliukas“ visai netraukė jos dėmesio, bet sutikus jį po 20 metų, privertė viską permąstyti iš naujo.

Aplankytas Gardinas nuteikė maloniai: plačiai naudojamos prekės ten perpus pigesnės (72)

Smalsumas ir noras susipažinti su artimuoju užsieniu nuvedė į Gardiną, esantį Baltarusijoje. Nuo namų Lietuvoje iki Gardino centro vos 135 kilometrai.

Įvertino muzikos festivalį Lenkijoje: įėjimas nemokamas, bet vargiai kartočiau (49)

Po skandalingai pasibaigusio „Granatos Live“ festivalio, daugelis skaitytojų pradėjo žiūrėti skeptiškai į masinius renginius. Taip jau sutapo, kad prieš savaitę pats buvau nuvažiavęs į vieną didžiausių pasaulio festivalių – „Woodstock“ Lenkijoje, kuris turėjo priminti legendinį koncertą tokiu pačiu pavadinimu JAV. Skaitykite toliau ir sužinosite, ar verta ten važiuoti.

Leidimas vedžioti augintinius paplūdimiuose papiktino: jei šuo su skafandru, tuomet pritariu (162)

DELFI paskelbta informacija, kad Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino naują tvarką, kai leidžiama eiti į paplūdimį su augintiniais, sukiršino DELFI skaitytojus. Gyvūnų mylėtojams džiūgaujant, skeptikai, deja, išsakė priešingą nuomonę.