Atviras dvyliktoko laiškas: nors esu nusipelnęs mokinys, bet egzamino neišlaikysiu

 (110)
Ar mes atsilikusi tauta? To klausimo aš klausiu jau gan ilgai, maždaug 12 metų. Aš per tuos 12 metų mokykloje pastebėjau, kad niekas nepasikeitė. O jei keitėsi, tai tik į mokinio blogają pusę. Kasdien per žinias apie švietimą tik išgirsti universitetų ir ŠMM versliukus. Daugiau nieko. Nieko, kas rodytų pažangą.
© DELFI (V. Deveikytės nuotr.)

Absurdas, kai XXI a. mokiniai mokosi pirmosios mokyklos pagrindu. Kai mokytojai rengia sistemas, kaip geriau išlaikyti egzaminą ir apgaulingai parodyti savo žinias, iškaltas per paskutines minutes. Jau per gerklę lenda tie patys literatūros kūriniai ir poemos, eilėraščiai. Ar po 20 metų mokiniai vis dar turės tą patį lietuvių kalbos egzaminą, kuris turės sistemą? Jau seniai atėjo laikas keistis.

Dažnai mokytojai ar tėvai stebina mane. Žalingi įpročiai, narkotikai, yra blogai. Gal tai ir tiesa, bet stresas daro savo. Nežinai, kaip atlaikyti tokį stresą mokykloje ir kaip gauti kuo geresnį pažymį. Gaila ir tų pačių mokytojų, kuriuos mokyklos programa bei mokinių egzaminai, graužia iš vidaus. Džiaugiuosi, jog dauguma mokytojų užjaučia ir palaiko mus, einančius į egzaminą. Dauguma mokytojų sutinka, kad tas pats lietuvių kalbos egzaminas yra tik tam, jog jis būtų. Jis tik patikrina, ar skaitai knygas. Jokio brandumo jis neparodo. Tiesiog parodo, kiek protingų sąvokų ir žodžiu tu žinai. Vykdytojai irgi apgailestauja už ŠMM rengiamus egzaminus. Visi autoriai „truputį“ neatitinka dabartinės realybės ir šių laikų.

Kada pagaliau išmoksime vertinti ne rezultatą, o įdirbį? Labai nusivyliau gaudamas lietuvių kalbos egzaminą. Bet ne pačia tema, o autoriais. Rašiau saprotavimą. Tačiau samprotauti neteko, nes teko remtis parinktais autoriais, kultūra ar kitokiu „kakučiu“. Visas mano 4 valandų darbas atrodė beprasmis. Tai buvo tiesiog protingų sąvokų ir žodžių iš vikipedijos rinkinys. Senjorai stebisi, kad mes daug laiko praleidžiame prie telefonų ir televizijos. Senjorai, pagarbiai jums sakau, o tai kuo mums remtis, jei aš neskaitau knygų?

Kai pradėjau dvyliktą klasę, supratau, kokie sunkūs Lietuvos jaunimui bus metai. Metai iš metų abiturientai kankinasi prie konspektų ir knygų. Dabar klausimas ŠMM. Ar švietimas turi mokyti būtinų dalykų ar turi padėti pasiruošti gyvenimui. Rašau kaip Balys Sruoga su ironija. Nes jau darosi juokinga gyventi Lietuvoje, kai yra žlugdomos ne tik žmogaus svajonės, bet ir pats žmogus. Jaunimui kišama idėja, jog antro dviračio neišrasi. Bet juk kažkas atrado dviratį su motoru?

Pats rašau eiles ir įvairiausius tekstus. Esu pelnęs pakankamai garbingų vietų konkursuose ne tik mieste, bet ir respublikoje. Aš nesigiriu, tiesiog noriu pasakyti, kad patys jūs, ŠMM, man įteikėte padėką ir diplomą „Už gebėjimą laisvai kurti“. Išvada nekokia, egzamino neišlaikysiu. Bet nei kiek nesigailiu. Aš jūsų neprarasiu, tai jūs mane prarasit. Ir manau ne tik mane, bet ir dauguma abiturientų, kurie dėl savo gebėjimo kurti turi išvykti svetur. Nesistebėkit, kad visi paaugliai būna pikti ir smurtaujantys. Patys juos tokius išauginot. O kitiems žmonėms norėčiau pasakyti, kad aš žinau, jog jūsų laikais taip nebūdavo. Bet tie laikai buvo kitokie. Sveikinu atvykus į 2017 - uosius metus: tusčia, silpna valstybė. Be mokinių.

O jūs lietuviai. Gaila, sėdite ir skaitote mano straipsnį. Kenčiate patyčias iš aukščiausių. Laukiu to momento, kai visi drauge, ne kalbomis, o darbais įrodytumėte, jog valdžia esate jūs. Jei jūsų galvoje skamba žodžiai „Nieko nepakeisi“, vadinasi, jums patinka taip gyventi.

Šlykštu, kai švietimas reguliuoja mano ir kitų abiturientų egzaminus bei skelbia ultimatumus. Nemėgstu nei skaičių, nei man sekasi kalba. Ir jų nelaikau. Tai manote, jog aš esu atmata ir nenoriu studijuoti? Puikus verslas jums turbūt.

Ir turbūt atsakysiu iškart. Aš neverkšlenu, aš konstatuoju faktus.

Turbūt baigsiu šitą laišką tėvynei ir švietimui. Gal kas nors susimąstys.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Egzaminą laikę dvyliktokai, kokią rašinio temą pasirinkote jūs? Ar sudėtinga buvo parašyti rašinį? Kas jus labiausiai nustebino, pasirodė sunkiausia? O gal tikitės gauti aukštą balą? Pasidalinkite, kokio rezultato laukiate.

Savo nuomones galite siųsti el. paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Egzaminas“.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Patarimai nuo ko pradėti verslą: labai svarbus aplinkinių palaikymas (61)

Matyti ir girdėti nusivylusiųjų gimtąja šalimi veidus Lietuvoje tapo taip įprasta, jog nenuostabu, kad beveik kas antras Lietuvos pilietis mintimis žemėlapyje jau skrenda „svajonių“ šalies link.

Ištekėjau už klasės gražuolio – po 20 metų sutiktas „moksliukas“ sukėlė nostalgiją (97)

DELFI Gyvenimo straipsnis, kuriame aiškinamos priežastys, kodėl sunku pamiršti pirmąją meilę, sukėlė prisiminimus ir DELFI skaitytojai. Ji pasidalino istorija, kai jaunystėje klasės „moksliukas“ visai netraukė jos dėmesio, bet sutikus jį po 20 metų, privertė viską permąstyti iš naujo.

Aplankytas Gardinas nuteikė maloniai: plačiai naudojamos prekės ten perpus pigesnės (72)

Smalsumas ir noras susipažinti su artimuoju užsieniu nuvedė į Gardiną, esantį Baltarusijoje. Nuo namų Lietuvoje iki Gardino centro vos 135 kilometrai.

Įvertino muzikos festivalį Lenkijoje: įėjimas nemokamas, bet vargiai kartočiau (49)

Po skandalingai pasibaigusio „Granatos Live“ festivalio, daugelis skaitytojų pradėjo žiūrėti skeptiškai į masinius renginius. Taip jau sutapo, kad prieš savaitę pats buvau nuvažiavęs į vieną didžiausių pasaulio festivalių – „Woodstock“ Lenkijoje, kuris turėjo priminti legendinį koncertą tokiu pačiu pavadinimu JAV. Skaitykite toliau ir sužinosite, ar verta ten važiuoti.

Leidimas vedžioti augintinius paplūdimiuose papiktino: jei šuo su skafandru, tuomet pritariu (162)

DELFI paskelbta informacija, kad Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino naują tvarką, kai leidžiama eiti į paplūdimį su augintiniais, sukiršino DELFI skaitytojus. Gyvūnų mylėtojams džiūgaujant, skeptikai, deja, išsakė priešingą nuomonę.