Advokato nuomonė. Prašyti dokumento iš visų alkoholio pirkėjų man atrodo neteisėta

 (38)
Sutinku ir palaikau iniciatyvą, kad Lietuvoje reikia mažinti alkoholio vartojimą. Tik manau, kad prekybininkų iniciatyva iš visų asmenų, perkančių alkoholį, reikalauti asmens dokumentų buvo neteisėta. Nors formaliai jie ir turi teisę tikrinti asmens dokumentus (iki tik ką priimtų įstatymo pataisų), o esant abejonėms dėl amžiaus – privalo, tačiau manau, kad buvo pažeisti šie principai.
© DELFI / Tomas Vinickas

1) Proporcingumo principas – naudojamos priemonės turi atitikti tikslą, kurio jomis siekiama. Akivaizdu, reikalavimas, kad garbingo amžiaus asmenys pateikinėtų dokumentus, nebuvo proporcingas, kaip ir tų asmenų, kuriuos pardavėjai net asmeniškai pažįsta ar jau kartą įsitikino dėl jų amžiaus;

2) Neleistinumo piktnaudžiauti teise principas – įgyvendindami savo teises ir pareigas, asmenys turi ne tik laikytis įstatymų, bet ir gerbti bendro gyvenimo taisykles, geros moralės principus, veikti sąžiningai, laikytis protingumo ir teisingumo principų. Draudžiama įgyvendinti savo teises tokiu būdu, kuris pažeistų ar varžytų kitų asmenų teises. Vartotojai turi teisę savo nuožiūra įsigyti prekes ir jiems neturėtų būti sudaromi dirbtini suvaržymai;

3) Protingumo principas – tikrai neveikiama pagal apdairaus, rūpestingo, atidaus, t.y. racionalaus, protingo asmens elgesio adekvačioje situacijoje etaloną. Suvaržymais greičiausiai siekiama kitų, nei deklaruojami, tikslų;

Be to, tas reikalavimas lengvai apeinamas – JAV alkoholio tikrai nenupirktų toje pačioje eilėje stovintis ir galintis tai padaryti asmuo. Taip pat manau, manipuliuojama informacija: štai pateikiama, kad alkoholio įsigijimas yra sumažėjęs 9 proc. Ši informacija – tik akcijoje dalyvaujančių prekybininkų pateikti duomenys. Neaišku, ar nepadidėjo (nors teoriškai turėtų sumažėti) alkoholio suvartojimas apskritai (gal perkama kituose parduotuvėse ar „taškuose“), galų gale, gal tai tik trumpalaikis efektas, iki vartotojai prisitaikys.

Manau, valdžia sudarė sąlygas pernelyg daug išsiplėsti didiesiems prekybos tinklams, šie ėmė diktuoti jau savo sąlygas, kas natūralu, kad daroma turint monopolį. Mažųjų, daugiausiai darbo vietų sukuriančių ir naudos valstybei duodančių parduotuvių didžiuosiuose miestuose praktiškai nebeliko.

Po naujausių įstatymo pataisų bus apribota prekybininkų teisė reikalauti visų pirkėjų, norinčių įsigyti alkoholio, asmens dokumentų. Teoriškai prekybininkai galėtų sugalvoti ir reikalauti asmens dokumentų iš kone visų asmenų: perkančių energinius gėrimus, perkančius tabako gaminius ir pan. Dar sugalvoti, kad apskritai apsipirkimas nėra smulkus buitinis sandoris ir reikia žiūrėti, ar pirkėjai yra veiksnūs, pilnamečiai asmenys, turintis teisę pirkti...

Lauksime atsakomųjų veiksmų. Tik ar tai pakeis situaciją iš esmės?

Advokatas Karolis Rugys savo nuomonę publikavo ir socialiniame tinkle „Facebook“.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Patarimai nuo ko pradėti verslą: labai svarbus aplinkinių palaikymas (47)

Matyti ir girdėti nusivylusiųjų gimtąja šalimi veidus Lietuvoje tapo taip įprasta, jog nenuostabu, kad beveik kas antras Lietuvos pilietis mintimis žemėlapyje jau skrenda „svajonių“ šalies link.

Ištekėjau už klasės gražuolio – po 20 metų sutiktas „moksliukas“ sukėlė nostalgiją (96)

DELFI Gyvenimo straipsnis, kuriame aiškinamos priežastys, kodėl sunku pamiršti pirmąją meilę, sukėlė prisiminimus ir DELFI skaitytojai. Ji pasidalino istorija, kai jaunystėje klasės „moksliukas“ visai netraukė jos dėmesio, bet sutikus jį po 20 metų, privertė viską permąstyti iš naujo.

Aplankytas Gardinas nuteikė maloniai: plačiai naudojamos prekės ten perpus pigesnės (72)

Smalsumas ir noras susipažinti su artimuoju užsieniu nuvedė į Gardiną, esantį Baltarusijoje. Nuo namų Lietuvoje iki Gardino centro vos 135 kilometrai.

Įvertino muzikos festivalį Lenkijoje: įėjimas nemokamas, bet vargiai kartočiau (49)

Po skandalingai pasibaigusio „Granatos Live“ festivalio, daugelis skaitytojų pradėjo žiūrėti skeptiškai į masinius renginius. Taip jau sutapo, kad prieš savaitę pats buvau nuvažiavęs į vieną didžiausių pasaulio festivalių – „Woodstock“ Lenkijoje, kuris turėjo priminti legendinį koncertą tokiu pačiu pavadinimu JAV. Skaitykite toliau ir sužinosite, ar verta ten važiuoti.

Leidimas vedžioti augintinius paplūdimiuose papiktino: jei šuo su skafandru, tuomet pritariu (159)

DELFI paskelbta informacija, kad Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino naują tvarką, kai leidžiama eiti į paplūdimį su augintiniais, sukiršino DELFI skaitytojus. Gyvūnų mylėtojams džiūgaujant, skeptikai, deja, išsakė priešingą nuomonę.