Abiturientas: anglų k. egzaminas - pasityčiojimas

 (520)
Ankstyvas ir tvankus šeštadienio rytas. Lietuvos abiturientai, kurie tokiu laiku dažniausiai mėgaujasi tingiu miegu, tądien kruopščiai buriavosi prie mokyklų durų. Jaudulys, smalsumas ir pasitikėjimas savo žiniomis - tokios buvo jaunųjų piliečių nuotaikos tą rytą.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Deja, daugiau nei tris valandas trukęs anglų k. valstybinis egzaminas kardinaliai pakeitė dvyliktokų nuotaikas. Net ir tie , kurie gimnazijų suoluose stropiai mokėsi, iš egzamino patalpos išėjo su baime ir neviltimi akyse. Šiais metais Nacionalinis egzaminų centras (NEC) savo pažadus įvykdė ir užkirto bet kokius kelius nelauktam „šimtukų lietui“.

Visų pirma, norėčiau paminėti, jog egzaminui ruošiausi ne vieną ar dvi savaites, o visus 10 metų (tiek anglų k. yra dėstoma mokyklose Lietuvoje). Niekad netekdavo raudonuoti dėl neparuoštos ar neišmoktos pamokos, o ir gabumų netrūko pelnyti tik aukščiausius balus. Norėdami užtikrinti mano mokymosi kokybę ir vertinimų objektyvumą, tėvai leido į įvairias užsienio kalbai lavinti skirtas mokyklėles, būrelius, stovyklas. Taigi, nenorėčiau sulaukti nepagrįstų komentarų, jog nepakankamai įdirbio įdėjau.

Būtent darbo ir pasiruošimo buvo daug. Išsprendžiau visų praeitų metų VBE užduotis, įveikiau dešimtis knygų su klausimo ir skaitymo testais, jau nuo praeitos vasaros mokiausi žodžius, frazes ir visaip kitaip gerinau savo įgūdžius. Būtent tikslingas mokymasis ir įgimtas stropumas leido man pasitikėti ir lemtingą rytą į egzaminą žingsniuoti su maloniu jauduliu. Deja, egzaminas buvo visai kitoks, nei buvo tikėtasi.

Klausimo užduotis sukėlė daugiau klausimų, negu jų buvo užduočių lape. Neaiškus tarimas ir dar neaiškesni atsakymų variantai tiesiog kėlė neviltį. Artikuliacijos gali trūkti bet kam, tik ne NEC darbuotojams. Manau, apgailėtina, kai nacionalinis egzaminų centras turi išmonės sugalvoti milijonus taisyklių, žlugdančių moksleivių gebėjimą mąstyti, bet nebeturi gebėjimų pasisamdyti žmogaus, gebančio šnekėti be aiškių dikcijos sutrikimų. Nors skaitymo ir rašymo užduotys buvo šiek tiek lengvesnės, norėčiau egzamino sudarinėtojams kitąmet palinkėt daugiau stropumo ir kūrybiškumo. Skaitomi tekstai buvo gremėzdiški, neįdomūs, temos panašios kaip ankstesnių egzaminų, VBE akivaizdžiai tampa sustabarėjęs ir statiškas. Norėtųsi Lietuvoje turėti geresnę pasiekimų vertinimų sistemą, kuri būtų aiškesnė, bet ne tokia nuspėjama, kokia ji tampa dabar.

Aš nesuprantu, kodėl už švietimo sistemą atsakingi asmenys negirdi, kai visi aplink rėkia, jog reikia pokyčių, naujovių. Šiandien 12 klasių baigęs jaunuolis galbūt ir geba parašyt 600 žodžių rašinį, bet kas iš to, jei daugiau nei 80 procentų jo teksto sudaro šabloniškos, vadovėlių ar mokytojų padiktuotos mintys?

Mokytojai mums kala į galvą ir gąsdina, jog jokiu būdu nerašytume savo nuomonės, kad yra tik vadovėlinė tiesa ir tuo pačiu viešai stebisi , koks šiais laikais jaunimas tampa nemąstantis ir nekūrybiškas. Mano nuomone, tai yra visiškas jaunuolio individualumo naikinimas, tuo pačiu - ir visos valstybės griovimas. Abiturientas gal ir gali parašyti, jog tautiškumas yra puoselėtina vertybė, bet kas iš to, jei parašęs šį rašinį, jis pildo formą studijuoti užsienyje? Tai ar tikrai yra verta kalti lietuviui į galvą jo istoriją ir rodyti šaknis, jei jis vos gavęs progą lėks nuo jų kuo toliau? Galbūt išaušo ta diena, kai už švietimą atsakingi asmenys turėtų susimąstyti, jog jų reformoms reikia sukti ne egzaminų sunkinimo keliais, bet pradėti mąstyti apie kardinalius pokyčius?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Pasidalinkite savo mintimis ir patirtimi. Taip pat galite susisiekti su DELFI el. paštu pilieciai@delfi.lt


Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Ištekėjau už klasės gražuolio – po 20 metų sutiktas „moksliukas“ sukėlė nostalgiją (91)

DELFI Gyvenimo straipsnis, kuriame aiškinamos priežastys, kodėl sunku pamiršti pirmąją meilę, sukėlė prisiminimus ir DELFI skaitytojai. Ji pasidalino istorija, kai jaunystėje klasės „moksliukas“ visai netraukė jos dėmesio, bet sutikus jį po 20 metų, privertė viską permąstyti iš naujo.

Aplankytas Gardinas nuteikė maloniai: plačiai naudojamos prekės ten perpus pigesnės (72)

Smalsumas ir noras susipažinti su artimuoju užsieniu nuvedė į Gardiną, esantį Baltarusijoje. Nuo namų Lietuvoje iki Gardino centro vos 135 kilometrai.

Įvertino muzikos festivalį Lenkijoje: įėjimas nemokamas, bet vargiai kartočiau (49)

Po skandalingai pasibaigusio „Granatos Live“ festivalio, daugelis skaitytojų pradėjo žiūrėti skeptiškai į masinius renginius. Taip jau sutapo, kad prieš savaitę pats buvau nuvažiavęs į vieną didžiausių pasaulio festivalių – „Woodstock“ Lenkijoje, kuris turėjo priminti legendinį koncertą tokiu pačiu pavadinimu JAV. Skaitykite toliau ir sužinosite, ar verta ten važiuoti.

Leidimas vedžioti augintinius paplūdimiuose papiktino: jei šuo su skafandru, tuomet pritariu (159)

DELFI paskelbta informacija, kad Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino naują tvarką, kai leidžiama eiti į paplūdimį su augintiniais, sukiršino DELFI skaitytojus. Gyvūnų mylėtojams džiūgaujant, skeptikai, deja, išsakė priešingą nuomonę.

Nusifotografavo prie Sosnovskio barščio – augalo dydis stebina (23)

DELFI skaitytojas Ričardas Suslavičius užfiksavo rekordinio dydžio Sosnovskio barštį ir pasidalino nuotrauka su redakcija.