Valkininkų seniūnijoje paminėta Gedulo ir vilties diena

 (2)
Pagerbdami tremtyje žuvusius lietuvius, birželio 14-ą Dargužių kaimo gyventojai rinkosi prie koplytėlės, ten sugiedojo Tautišką giesmę, kitas širdį veriančias dainas, tylos minute pagerbė tremtin išvežtus ir ten žuvusius, apžiūrėję foto parodą, pamatę literatūrinę kompoziciją, neskubėjo namo, buvo įdomu pasidalinti žiniomis, girdėtomis istorijomis, kaip lietuviai vargo tolimosiose Sibiro platybėse. Tik verkiantis dangus, privertė susirinkusiuosius patraukti namų link.
Naujieji Valkininkai

1941 m. birželio 14 d. 3 val. nakties enkavedistai pradėjo masinius lietuvių areštus. Lietuviai ištisomis šeimomis buvo tremiami į Sovietų Sąjungos gilumą, Sibirą.  Per savaitę iš Lietuvos išvežta 30 tūkst. Lietuvos piliečių. Iki šiol tiksliai nenustatyta tikslaus ištremtųjų ir žuvusiųjų pakeliui į tremtį skaičiaus. Žmonės buvo tremiami krovininių traukinių vagonuose. Iš viso 1941–1952 m. iš Lietuvos buvo ištremta apie 132 000 žmonių, apie 28 000 iš jų žuvo.

Įvairiose Sibiro vietose tremtiniai buvo verčiami dirbti medkirčių, geležinkelio tiesėjų ir kt. sunkius fizinius darbus. Be to, juos vargino šaltos aplinkos sąlygos, jiems patiems teko statytis būstus. Ypač sunki padėtis buvo ištremtųjų į negyvenamas salas Lenos žiotyse, prie Laptevų jūros. Čia tremtiniai turėjo kone plikomis rankomis statydintis jurtas, žemines, barakus.

Pavakare birželio 14-tosios tremtinių pagerbti susirinko ir Naujųjų Valkininkų gyventojai. Čia jau tradiciškai visi rinkosi prie traukinių stoties, šiai įsimintinai dienai paminėti pastatyto kryžiaus. Minėjimas taip pat pradėtas LR himnu, literatūrine kompozicija, sugiedota „Jėzaus širdies“ litanija ir daug kitų giesmių. Tremtyje žuvusieji pagerbti tylos minute. Su visais susirinkusiaisiais minėjime dalyvavo ir Varėnos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Alvydas Valeiša. Jis pasidžiaugė, kad nenutrūkstamai vykdomas projektas „Misija Sibiras“, kurio dalyviai prieš keletą savaičių lankėsi ir Naujųjų Valkininkų kaimelyje.

Visus susirinkusiuosius į istorijos verpetus įsuko kaimelio istorikas Jonas Gedzevičius, savo eiles, sukurtas specialiai birželio 14-tai, skaitė kaimelio gyventoja Bronė Čyvaitė.

Dar ilgai minėjimo dalyviai šnekučiavosi, dalinosi istorinėmis žiniomis, bet ir vėl visus susirinkusiuosius namo išvijo prapliupęs lietus...

 
Bronė Čyvaitė, Naujieji Valkininkai

Tremtis

Paliegę, sušalę, alkani,
Lietuviai klajoja po stepę.
Kruvinom kojom, basi,
Mina pavergėjų žemę.

Čia laukai ir miškai svetimi,
Aplink tik skurdi gamta,
O saulėlydžiai gęsta rausvi,
Ten, kur Tėvynė Lietuva.

Juodas vargas aplink,
Kaukia vėjas šiaurinis.
Į žeminę atsimuša aidas,
Tarsi šauksmas Tėvynės.

Dieve brangus, už ką
Taip skaudžiai mus baudi?
Skausmas raižo krūtinę,
Ilgesys ir kančia begalinė.

Nenuleisim galvos, nepamesim vilties!
Gal padės mums dangus
Neteisybes, skriaudas nugalėti,
Vėl gimtinės padangę regėti!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Piliečių naujienos

Kino seansas po atvirumi dangumi virto chaosu: pirkę bilietus žiūrovai neįleisti (37)

Trečiadienio vakare į Valdovų rūmų kiemelyje rodytą filmą norėję patekti kino mėgėjai liko skaudžiai nusivylę. Nepaisant didžiulių eilių, bilietų buvo parduota dvigubai daugiau ir daugelis net nepamatė filmo – jiems tiesiog nebeliko vietų.

Kur slypi mokinių ugdymo prastų rezultatų šaknys – ar tikrai kalti tik mokytojai? (83)

Prieš savaitę vykęs Lietuvos Respublikos Vyriausybės Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio ir šalies švietimo profesinių sąjungų susitikimas atgaivino diskusijas apie moksleivių ugdymo kokybę.

Rainiukui neliko vietos buvusių šeimininkų namuose ir širdyje – vėl ieško namų (12)

Tokius pagalbos prašymus dėti sunkiausia, nes net nežinai nuo ko pradėti ir kaip rašyti, kad prisibelstum į kažkieno širdį.

Karštąjį savaitgalį laiką leido Bernardinų sode – viešajame tualete sulaukė netikėto prašymo (81)

Karštą šeštadienio popietę išsiruošėme su savo pirmagimiu kūdikiu, kuriam dabar yra 3 mėnesiai, pasivaikščioti po Bernardinų sodą Vilniuje.

Konsultantei trūko kantrybė: anūkai, padėkite seneliams pirkti elektroninėse parduotuvėse (123)

Rašau visų internetinių parduotuvių konsultantų vardu. Blogų klientų pasitaiko visur, bet ryški tendencija privertė išskirti vieną labai konkrečią grupę – pensijinio amžiaus žmones.